UFO Alien Invasion - en to el translation catalogue (741 entries)

en: Home
el: Αρχηγείο Φάλαγγας

en: Construction
el: Κατασκευή

en: Oriental medium
el: Ανατολίτικο Μεσαίο

en: Tropical river
el: Τροπικός Ποταμός

en: Tropical drug
el: Τροπική βλάστηση

en: Laboratory
el: Εργαστήριο

en: Urban
el: Πόλης

en: Firebird-class Dropship
el: Firebird-μεταγωγικό

en: Stiletto-class Interceptor
el: Stiletto-αναχαιτιστικό

en: Saracen-class Interceptor
el: Saracen-αναχαιτιστικό

en: Dragon Interceptor
el: Dragon-αναχαιτιστικό

en: Stingray Interceptor
el: Stingray αναχαιτιστικό

en: UFO - Scout
el: ΟΥΦΟ - Ανιχνευτικό

en: UFO - Fighter
el: ΟΥΦΟ - Καταδιωκτικό

en: UFO - Harvester
el: ΟΥΦΟ - Θεριστής

en: UFO - Supply Ship
el: ΟΥΦΟ - Ανεφοδιασμού

en: Alien Astrogation
el: Εξωγήινος Αστρολάβος

en: Alien Propulsion
el: Εξωγήινη ώθηση

en: Alien Detection
el: Εξωγήινη ανίχνευση

en: AA51 missile launcher
el: AA51 εκτοξευτής πυραύλων

en: normal
el: Κανονικό

en: blast
el: Έκρηξη

en: fire
el: Πύρ

en: shock
el: Δόνηση

en: laser
el: Λέϊζερ

en: plasma
el: Πλάσμα

en: particlebeam
el: Μοριακή Δέσμη

en: Combat Armour
el: Θωράκιση Μάχης

en: Nanocomposite Armour
el: Θωράκιση Νανοπολυσύνθετη

en: Power Armour
el: Θωράκιση Δυναμική

en: Alien Body Armour
el: Θωράκιση Εξωγήινη

en: Medium Alien Armour
el: Θωράκιση Εξωγήινη Μέσης Κατηγορίας

en: Entrance
el: Είσοδος

en: Storage
el: Αποθήκη

en: Power Plant
el: Γεννήτριες Ρεύματος

en: Command Centre
el: Κέντρο Επιχειρήσεων

en: Living Quarters
el: Διαμερίσματα

en: Workshop
el: Μηχανουργείο

en: Radar
el: Ραντάρ

en: Hospital
el: Νοσοκομείο

en: Antimatter Storage
el: Αποθήκευση Αντιύλης

en: Missile Battery
el: Συστοιχία πυραύλων

en: Very Hard Campaign
el: Πολύ Δύσκολη Εκστρατεία

en: Hard Campaign
el: Δύσκολη Εκστρατεία

en: Standard Campaign
el: Τυπική Εκστρατεία

en: Easy Campaign
el: Εύκολη Εκστρατεία

en: Very Easy Campaign
el: Πολύ Εύκολη Εκστρατεία

en: Play the aliens
el: Παίξτε τους Εξωγήινους

en: Wellington
el: Γουέλικτον

en: Berlin
el: Βερολίνο

en: Busan
el: Μπουσάν

en: Doha
el: Ντόχα

en: Oslo
el: Όσλο

en: San Francisco
el: Σαν Φρανζίσκο

en: Multiplayer
el: Πολλοί παίχτες

en: Good Luck
el: Καλή Τύχη

en: Campaign
el: Εκστρατεία

en: 1on1
el: 1με1

en: 1on1on1
el: 1με1με1

en: 2on2
el: 2με2

en: 2on2on2
el: 2με2με2

en: 3on3
el: 3με3

en: 3on3on3
el: 3με3με3

en: 4on4
el: 4με4

en: 4on4on4
el: 4με4με4

en: Coop 2 players
el: Συνεργασία 2 παιχτών

en: Coop 3 players
el: Συνεργασία 3 παιχτών

en: Coop 4 players
el: Συνεργασία 4 παιχτών

en: English
el: Αγγλικά

en: German
el: Γερμανικά

en: Polish
el: Πολωνικά

en: Spanish
el: Ισπανικά

en: Czech
el: Τσέχικα

en: Danish
el: Δανικά

en: Estonian
el: Εσθονιακά

en: Finnish
el: Φινλανδικά

en: French
el: Γαλλικά

en: Italien
el: Ιταλικά

en: Portuguese
el: Πορτογαλλικά

en: Russian
el: Ρώσσικα

en: Slovenian
el: Σλοβένικα

en: Swedish
el: Σουηδικά

en: Thai
el: Ταϊλανδέζικα

en: Japanese
el: Ιαπωνικά

en: No language
el: Καμία Γλώσσα

en: Snow
el: Χιόνι

en: Cross
el: Σταυρός

en: Coin
el: Νόμισμα

en: Rifleman
el: Τυφεκιοφόρος

en: Rfn
el: Τ/Φ

en: Lance-Corporal
el: Υποδεκανέας

en: LCpl
el: ΥΔΝΕΑΣ

en: Corporal
el: Δεκανέας

en: Cpl
el: ΔΝΕΑΣ

en: Sergeant
el: Λοχίας

en: Sgt
el: ΛΧΙΑΣ

en: Warrant Officer
el: Ανθυπασπιστής

en: WO
el: ΑΝΘΣΤΗΣ

en: Senior Warrant Officer
el: Δόκιμος Αξιωματικός

en: SWO
el: ΔΕΑ

en: Second Lieutenant
el: Ανθυπολοχαγός

en: 2Lt
el: ΑΝΘΛΓΟΣ

en: Lieutenant
el: Υπολοχαγός

en: Lt
el: ΥΠΛΓΟΣ

en: Captain
el: Λοχαγός

en: Capt
el: ΛΓΟΣ

en: Major
el: Ταγματάρχης

en: Maj
el: ΤΧΗΣ

en: Lieutenant-Colonel
el: Αντισυνταγματάρχης

en: Lt Col
el: ΑΝΧΗΣ

en: Colonel
el: Συνταγματάρχης

en: Col
el: ΣΧΗΣ

en: No pre research info available
el: Δεν υπάρχουν προκαταρκτικές πληροφορίες

en: SecGen. Mahouf Serra, United Nations, New York City
el: ΓΓ. Mahouf Serra, Ηνωμένα Έθνη, Πόλη της Νέας Υόρκης

en: Base Commander, PHALANX, Atlantic Operations Command
el: Διοικητής Βάσης, PHALANX, Διοίκηση Επιχειρήσεων Ατλαντικού

en: Cdr. Paul Navarre, R&D: Engineering Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
el: Paul Navarre, Διεύθυνση Έρευνας & Ανάπτυξης: Τμήμα Μηχανικών, PHALANX, Διοίκηση Επιχειρήσεων Ατλαντικού

en: Dr. Connor, R&D: Bio & Containment Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
el: Δρ. Connor, Διεύθυνση Έρευνας & Ανάπτυξης: Τμήμα Βιολογίας & Περιορισμού, PHALANX, Διοίκηση Επιχειρήσεων Ατλαντικού

en: XO Abel S. Howard, Command & Control, PHALANX, Atlantic Operations Command
el: Αξιωματικός Διοίκησης Abel S. Howard, Έλεγχος και Διοίκηση, PHALANX, Διοίκηση Επιχειρήσεων Ατλαντικού

en: Sir, our operatives have discovered the location of a large alien installation on Earth. This installation represents a serious threat to PHALANX and to humanity at large, we must take it out ASAP.
el: Κύριε , οι χειριστές μας ανακάλυψαν την τοποθεσία μίας μεγάλης εξωγήινης εγκατάστασης στη Γή σε περιοχή που ανήκει %s. Αυτή η εγκατάσταση αντιπροσωπέυει μια σοβαρή απειλή για την ΦΑΛΑΓΓΑ και την ανθρωπότητα , πρέπει να την καταλάβουμε το συντομότερο δυνατό.

en: Col. Ingrid Falkland, Intelligence Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
el: Συνταγματάρxης Ingrid Falkland, Τμήμα Πληροφοριών, PHALANX, Διοίκηση Επιχειρήσεων Ατλαντικού

en: "Project PHALANX" was first conceived by the United States Department of Defense in 1955, after years of growing concern over increased numbers of UFO sightings all across the world. The possibility of an alien invasion plagued badly on the minds of politicians already unnerved by the nuclear power of the Soviet Union. The existence of hostile extraterrestrial life in the universe seemed a very remote possibility, even moreso that these hostiles might find Earth among all the vastness of space -- but could America afford to take that chance?
    
    The project's proponents spent two years building support among the highest levels of power. Finally, in 1957, PHALANX received its first funding allocation. A significant chunk of the year's 'black budget' went to the construction of an advanced underground complex in the Nevada desert somewhere in the territory of Nellis Air Force Base. The complex was named "PHALANX Pacific Operations Command", loaded with state-of-the-art equipment, and staffed with the best and brightest to hammer out how best to combat an extraterrestrial incursion into US soil.
    
    The project was a rousing success in its formative years, developing ground-breaking technologies and producing working prototypes of things the world had never seen before, all for a fraction of the costs that civilian contractors would run up. Due to its very nature, PHALANX was the subject of yearly budget battles, but its R&D successes always gave the project a reason to continue even for the most hardline practicalists.
    
    However, the world moved on while PHALANX kept preparing for something that never happened. The Vietnam war saw a tremendous upsurge in military spending, almost none of which was allocated to PHALANX or similar projects, who saw their own budgets slashed and burned in the face of war. Despite repeated requests for more funding, the Joint Chiefs dismissed the outlandish 1950s program as 'pie-in-the-sky' spending and let it continue only because of its research efforts. Most of the remaining funding went to keep old equipment serviced and the labs running, if only barely.
    
    PHALANX never quite recovered after the war. They would never again have the budgets they had in the '50s; the glory years were over. They supplied some new technology used in the Gulf War, and experienced brief uptick during the opening years of the 21st century due to soaring US military budgets, but after these brief spurts of creativity the project would again fade into obscurity.
    
    The Second Cold War drained away the last life left in the project. Its commanders struggled to keep it going without even the money to keep their aircraft in the sky, but even the invention of artificial spider silk couldn't save them from the United States' crashing economy. The country's slide into ruin necked every 'non-essential' military program in the country, one by one, and PHALANX was finally stricken from the budget in 2027. It was five months away from its 70th anniversary. The staff was dismissed, the base dismantled, the unique equipment mothballed and thrown into storage. The project was quickly forgotten.
    
    Until it was rediscovered on 9 March 2084 by an old man who remembered reading about it in a dusty file in his long-demolished office.
    
    The horror and enormity of the events in Mumbai shocked the world. The existence of intelligent alien life in the universe was no longer a matter of faith. Not only did it exist, it had made contact in the worst way. The massacres were too large and visible for Earth's governments to keep them secret. Video evidence of the smoking, blood-stained streets aired on television sets around the world. The aliens had left no other evidence of their visit; they diligently recovered their dead and collected every scrap of dropped technology before pulling out.
    
    Panic spread like wildfire in the wake of the Mumbai broadcasts, and things got worse as word reached the general public about the slaughter in Bonn, Johannesburg and Bangkok. The world knew it had been visited, and now it began to realise it was under attack.
    
    The quest for solutions was frantic. The United Nations remained in session continuously for over a week. Plans were drawn up and burnt down with lightning speed. The world was completely defenceless against an alien invasion, both militarily and psychologically. No one had prepared for this. It was one of the forgotten doomsday scenarios that sat crumbling to dust in the back closet of some strategic planning office, unread and unheeded. Now, however, the public demanded answers that no one knew, action that no one could provide.
    
    The UN could agree only on a few token gestures; at the order of the Security Council, NASA evacuated International Space Stations 1 and 2, as well as the permanent colony on the moon. The entire range of planned missions to Mars was stricken from the calendar. On all the matters that counted, the UN was deadlocked. Some nations wanted to build massive orbital defences while others insisted they should be permitted to use nuclear missiles for UFO interception. Still others had even more outlandish projects to push. The situation grew worse as the days wore on, until one aging diplomat remembered the PHALANX project.
    
    With full access to the old US files, the UN was shocked to find plans, designs, equipment and training manuals; a fully-detailed response to an invasion scenario. They immediately decided to revive PHALANX and equip it to defend Earth from the alien threat. However, everyone who was once a part of PHALANX was either dead or dying. They were going to need a new staff.
    
    By unanimous vote, it was decided to keep the project as secret as possible, known only to the highest-ranking politicians and military commanders in the world. The public was comforted with smokescreens and sweet lies while a hand-picked team of operatives from all over the world struggled to resurrect PHALANX and whip it back into fighting trim. Old equipment was tracked down and recovered from gutted warehouses, crumbling manuals were dusted off, and stockpiles of weapons were reassembled for use. With the secret backing of all eight great powers, the project had funding, support and the men it needed to go to war.
    
    All it lacked was a leader.
el: Την ιδέα για το "Σχέδιο PHALANX" πρωτοσυνέλλαβε το Υπουργείο Άμυνας των Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής το 1955, ύστερα από χρόνια αυξανόμενης ανησυχίας για τον μεγάλο αριθμό θεάσεων UFO ανά την υφήλιο. Η πιθανότητα εξωγήινης εισβολής επιβάρυνε τα ήδη ταραγμένα νεύρα των πολιτικών από την πυρηνική δύναμη της Σοβιετικής Ένωσης. Η ύπαρξη εχθρικής εξωγήινης ζωής στο σύμπαν έμοιαζε πολύ απόμακρη πιθανότητα, πόσο μάλλον να έχουν ανακαλύψει οι εξωγήινοι την Γη μέσα στην απεραντοσύνη του διαστήματος -- όμως μπορούσε η Αμερική να το ριψοκινδυνέψει;
    
    Οι προασπιστές του σχεδίου δαπάνησαν δύο χρόνια για να βρουν υποστηρικτές ανάμεσα στα υψηλότερα επίπεδα εξουσίας. Τελικά, το 1957, εγκρίθηκε ο πρώτος προϋπολογισμός για τη PHALANX. Ένα μεγάλο κομμάτι των 'μαύρων κονδυλίων' του χρόνου εκείνου πήγε στην κατασκευή ενός εξελιγμένου υπόγειου συγκροτήματος στην έρημο της Νεβάδα, κοντά στην αεροπορική βάση Νέλλις. Το συγκρότημα αυτό ονομάστηκε "Διοίκηση Επιχειρήσεων Ειρηνικού PHALANX", ενώ ήταν γεμάτο με εξοπλισμούς τελευταίας τεχνολογίας και επανδρωμένο με το καλύτερο προσωπικό και τους λαμπρότερους επιστήμονες, με απώτερο σκοπό την ανάπτυξη της βέλτιστης στρατηγικής για την καταπολέμηση μιας εξωγήινης εισβολής στο έδαφος των ΗΠΑ.
    
    Το σχέδιο σημείωσε εκπληκτική επιτυχία στα πρώτα χρόνια εφαρμογής του, καθώς ανέπτυξε ριζοσπαστικές τεχνολογίες και λειτουργικά πρωτότυπα για πράγματα που δεν είχε ξαναδεί ο κόσμος σε ένα μικρό ποσοστό του κόστους που θα χρειάζονταν οι δημόσιοι εργολάβοι. Λόγω της φύσης του σχεδίου, η PHALANX αποτέλεσε πεδίο ετήσιων μαχών για την εξασφάλιση προϋπολογισμού, όμως οι συνεχιζόμενες επιτυχίες της στην έρευνα και ανάπτυξη πάντα μετέπειθαν ακόμα και τους πιο σκεπτικιστές.
    
    Παρόλα αυτά, ο υπόλοιπος κόσμος συνέχισε την πορεία του ενώ η PHALANX επέμενε να προετοιμάζεται για κάτι που ποτέ δεν έγινε. Ο πόλεμος του Βιετνάμ οδήγησε σε τρομακτική αύξηση του στρατιωτικού προϋπολογισμού χωρίς, όμως, να προορίζεται μέρος των νέων κονδυλίων για τη PHALANX ή παρόμοια σχέδια: αντίθετα, τα δικά τους κονδύλια θυσιάστηκαν στο όνομα του πολέμου. Παρά τις επανειλημμένες αιτήσεις για μεγαλύτερη επιδότηση, οι επιτελάρχες αντιμετώπιζαν σημαντικό τμήμα του εξωπραγματικού σχεδίου της δεκαετίας του 1950 ως ανούσιες δαπάνες και επέτρεψαν τη συνέχισή του μόνο για τις ερευνητικές του προσπάθειες. Το μεγαλύτερο μέρος του τελικού προϋπολογισμού αναλώθηκε στην επισκευή των εξοπλισμών και την μετά βίας συνέχιση της λειτουργίας των εργαστηρίων.
    
    Η PHALANX ποτέ δεν ανέκαμψε πλήρως μετά τον πόλεμο. Δεν θα λάβαινε ποτέ ξανά τα κονδύλια που έπαιρνε τη δεκαετία του '50: οι μέρες δόξας της είχαν τελειώσει. Παρόλο που προμήθευσε μέρος της νέας τεχνολογίας που χρησιμοποιήθηκε στον Πόλεμο του Κόλπου και σημείωσε μικρή επάνοδο στις αρχές του 21ου αιώνα λόγω της δραματικής αύξησης των στρατιωτικών δαπανών των ΗΠΑ, οι συγκεκριμένες περίοδοι δημιουργικότητας αποδείχτηκαν παροδικές και το σχέδιο σύντομα πέρασε πάλι στην αφάνεια.
    
    Ο Δεύτερος Ψυχρός Πόλεμος απομύζησε και τις τελευταίες ρανίδες ζωής από το έργο. Οι διοικητές του σχεδίου πάλεψαν να το διατηρήσουν εν ενεργεία ακόμα και χωρίς τα απαιτούμενα χρήματα για να διατηρούν έστω και τα αεροσκάφη τους στον αέρα, όμως ούτε η εφεύρεση του τεχνητού μεταξιού αράχνης δεν στάθηκε ικανή να τους σώσει από την κατάρρευση της οικονομίας των ΗΠΑ. Η οικονομική καταστροφή της χώρας αποτελείωσε ένα-ένα κάθε 'μη-απαραίτητο' στρατιωτικό πρόγραμμα και η PHALANX τελικά διαγράφηκε από τον προϋπολογισμό το 2027. Ήταν μόλις πέντε μήνες πριν τη συμπλήρωση της 70ης επετείου. Το προσωπικό απολύθηκε, η βάση διαλύθηκε και ο μοναδικός εξοπλισμός της παροπλίστικε και καταχωνίαστηκε στις αποθήκες. Το σχέδιο σύντομα ξεχάστηκε.
    
    Μέχρι να ανακαλυφθεί ξανά στις 9 Μαρτίου του 2084 από έναν ηλικιωμένο που θυμήθηκε ότι είχε διαβάσει κάτι σχετικό σε ένα σκονισμένο φάκελο στο προ πολλού κατεδαφισμένο γραφείο του.
    
    Η σπουδαιότητα και, κυρίως, ο τρόμος από τα γεγονότα του Μουμπάι άφησαν την υφήλιο σε κατάσταση σοκ. Η ύπαρξη νοήμονος εξωγήινης ζωής στο σύμπαν έπαψε να είναι θέμα πίστης. Όχι μόνο υπήρχε, αλλά ήρθε σε επαφή με το χειρότερο δυνατό τρόπο. Οι σφαγές ήταν υπερβολικά μεγάλες και εμφανείς για να αποσιωπηθούν από τις κυβερνήσεις της Γης. Τα βίντεο-ντοκουμέντα από τους αιματοβαμένους και γεμάτους καπνό δρόμους παίζονταν στις τηλεοράσεις ολόκληρου του κόσμου. Οι εξωγήινοι δεν άφησαν άλλες αποδείξης της επίσκεψής τους: συνέλλεξαν με προσοχή τους νεκρούς τους και κάθε ίχνος της τεχνολογίας τους πρωτού αποχωρήσουν.
    
    Η εξάπλωση του πανικού ήταν αστραπιαία στον απόηχο των ντοκουμέντων του Μουμπάι, ενώ η κατάσταση χειροτέρεψε καθώς το κοινό ενημερωτόταν για τις σφαγές στη Βόννη, το Γιοχανεσμπούργκ και τη Μπανγκοκ. Ο κόσμος ήξερε ότι τον είχαν επισκεφτεί και τώρα άρχιζε να συνειδητοποιεί ότι δέχεται επίθεση.
    
    Η αναζήτηση λύσεων υπήρξε φρενήρης. Τα Ηνωμένα Έθνη συνεδρίασαν χωρίς διακοπή επί μια εβδομάδα. Τα σχέδια υποβάλλονταν και καταρρίπτονταν εν ριπή οφθαλμού. Ο κόσμος ήταν παντελώς αδύναμος να αντιμετωπίσει μια εξωγήινη εισβολή, τόσο στρατιωτικά όσο και ψυχολογικά. Κανείς δεν ήταν προετοιμασμένος για κάτι τέτοιο. Ήταν η εκπλήρωση κάποιου ξεχασμένου σεναρίου καταστροφής, το οποίο τώρα βρισκόταν παρατημένο στο πίσω μέρος κάποιου συρταριού ενός γραφείου στρατηγικού σχεδιασμού, χωρίς να το έχει διαβάσει ή να του έχει δώσει σημασία κανείς. Τώρα, όμως, το κοινό απαιτουσε απαντήσεις που κανείς δεν γνώριζε, δράση που κανείς δεν μπορούσε να παρέχει.
    
    Ο ΟΗΕ κατάφερε να συμφωνήσει μόνο σε κάποιες συμβολικές κινήσεις: με εντολή του Συμβουλίου Ασφαλείας, η NASA εγκατέλειψε τους Διεθνής Διαστημικούς Σταθμούς 1 και 2, καθώς και τη μόνιμη αποικία στη Σελήνη. Κάθε προγραμματισμένη αποστολή στον Άρη ακυρώθηκε. Όσον αφορά τα ζητήματα ουσίας, όμως, ο ΟΗΕ βρισκόταν σε αδιέξοδο. Όρισμένα κράτη θέλαν να κατασκευάσουν σε τροχία ογκώδεις αμυντικές πλατφόρμες ενώ άλλα επέμεναν να τους επιτραπεί η χρήση πυρηνικών πυραύλων για την αναχαίτηση των UFO. Κάποια άλλα κράτη κυνηγούσαν ακόμα πιο εξωπραγματικές ιδέες. Η κατάσταση επιδεινωνόταν μέρα με τη μέρα, μέχρι που ένας ηλικιωμένος διπλωμάτης θυμήθηκε το σχέδιο PHALANX.
    
    Έχοντας πλήρη πρόσβαση στα παλιά αρχεία τον ΗΠΑ, ο ΟΗΕ με έκπληξη ανακάλυψε σχέδια δράσης, εξοπλισμό, εγχειρίδια εκπαίδευσης και σχεδιαγράμματα εξοπλισμού: ένα λεπτομερές σχέδιο αντίδρασης σε εξωγήινη εισβολή. Αμέσως αποφασίστηκε η αναβίωση της PHALANX και ο εξοπλισμός της για την υπεράσπιση της Γης από την εξωγήινη απειλή. Δυστυχώς, όσοι υπήρξαν κάποτε μέλη της PHALANX ήταν νεκροί ή ετοιμοθάνατοι. Θα χρειαζόταν νέο προσωπικό.
    
    Με ομόφωνη ψηφοφορία αποφασίστηκε να διατηρηθεί το σχέδιο όσο πιο μυστικό γίνεται, να έχουν γνώση του μόνο οι πλέον υψηλόβαθμοι πολιτικοί και στρατιωτικοί διοικητές του κόσμου. Ο απλός λαός έβρισκε παρηγοριά σε γλυκά ψέματα καθώς του έριχναν στάχτη στα μάτια, ενώ παράλληλα μια επίλεκτη ομάδα ειδικών από όλο τον κόσμο προσπαθούσε να αναβιώσει τη PHALANX και να την φέρει σε μάχιμη κατάσταση. Παλαιός εξοπλισμός εντοπίστηκε και ανασύρθηκε από εγκαταλλελειμένες αποθήκες, ξεσκονίστηκαν αραχνιασμένα εγχειρίδεια και αποθέματα οπλισμού επανασυναρμολογήθηκαν για χρήση. Στηριζόμενο στα κρυφά από τις οκτώ υπερδυναμεις του κόσμου, το σχέδιο διέθετε τη χρηματοδότηση, την υποστήριξη και το προσωπικό που θα χρειαζόταν για τον πόλεμο.
    
    Το μόνο που έλειπε είναι ένας ηγέτης.

en: The Revolutionary Countries
el: Οι επαναστατημένες χώρες

en: United America
el: Ηνωμένη Αμερική

en: The Greater European Union
el: Η Διευρημένη Ευρωπαϊκή Ένωση

en: The Asian Republic
el: Η Ασιατική Δημοκρατία

en: The Middle-Eastern Alliance
el: Η Μεσο-Ανατολική συμμαχία

en: New Africa
el: Νέα Αφρική

en: Russia
el: Ρωσσία

en: The Commonwealth of Oceania
el: Η κοινοπολιτεία
     της Ωκεανίας

en: Alien Materials
el: Εξωγήινα υλικά

en: Stab
el: Μαχαίρωμα

en: Single Shot
el: Απλή Βολή

en: Burst
el: Ξέσπασμα

en: Background
el: Φόντο

en: Aircraft
el: Σκάφος

en: Base Facilities
el: Δραστηριότητες βάσης

en: Research Reports
el: Αναφορά έρευνας

en: Equipment
el: Εξοπλισμός

en: Alien Artifacts
el: Εξωγήινο τεχνούργημα

en: Autopsies & Observation
el: Αυτοψίες και Παρατηρήσεις

en: The Alien Threat
el: Η Εξωγήινη Απειλή

en: Research
el: Έρευνα

en: Production
el: Παραγωγή

en: Continuous Wave Laser Operation
el: Συνεχής Δέσμη Λέϊζερ

en: Live Alien
el: Ζώντες Εξωγήινοι

en: Alien Breathing Apparatus
el: Συσκευή Αναπνοής Εξωγήινων

en: The Alien Mind
el: Το Μυαλό των Εξωγήινων

en: Odd Behaviour
el: Συμπεριφορά Όντων

en: Alien Communication
el: Επικοινωνία Εξωγήινων

en: The Universal Serum
el: Ο Παγκόσμιος Ορός

en: Alien Origins
el: Εξωγήινες Προελέυσεις

en: Electromagnetic Rifle
el: Ηλεκτρομαγνητικό Τυφέκιο

en: Monomolecular Blades
el: Μονομοριακές Λεπίδες

en: Alien Artifact - Plasma Pistol
el: Εξωγήινο τεχνούργημα - Πιστόλι Πλάσματος

en: Alien Artifact - Plasma Blaster
el: Εξωγήινο τεχνούργημα - Εκρηκτικό Πλάσματος

en: Alien Artifact - Plasma Blade
el: Εξωγήινο τεχνούργημα - Λεπίδα Πλάσματος

en: Alien Artifact - Plasma Grenade
el: Εξωγήινο τεχνούργημα - Χειροβομβίδα Πλάσματος

en: Alien Artifact - Plasma Rifle
el: Εξωγήινο τεχνούργημα - Τυφέκιο Πλάσματος

en: Anti-Alien Gas
el: Αέριο κατά των εξωγήινων

en: Alien Artifact - Particle Beam Pistol
el: Εξωγήινο τεχνούργημα - Πιστόλι μοριακής ακτίνας

en: Alien Artifact - Particle Beam Cannon
el: Εξωγήινο τεχνούργημα - Κανόνι μοριακής ακτίνας

en: Alien Artifact - Particle Beam Rifle
el: Εξωγήινο τεχνούργημα - Τυφέκιο μοριακής ακτίνας

en: Blast Damage Type
el: Τύπος Ζημιάς Έκρηξης

en: Fire Damage Type
el: Τύπος Ζημιάς Πυροβολισμού

en: Laser Damage Type
el: Τύπος Ζημιάς Λέϊζερ

en: Impact Damage Type
el: Τύπος Ζημιάς Κρούσης

en: Shock Damage Type
el: Τύπος Ζημιάς Σόκ

en: Plasma Damage Type
el: Τύπος Ζημιάς Πλάσματος

en: Stun Damage Type
el: Τύπος Ζημιάς Αναισθησίας

en: Particle Beam Damage Type
el: Τύπος Ζημιάς Μοριακής ακτίνας

en: Accuracy Attribute
el: Απόδοση Ακρίβειας

en: Assault Guns Proficiency
el: Ικανότητα επιθετικών όπλων

en: Close Combat Proficiency
el: Ικανότητα μάχης

en: High-Explosives Proficiency
el: Ικανότητα εκρηκτικών

en: Mind Attribute
el: Απόδωση Μυαλού

en: Power Attribute
el: Απόδωση Δύναμης

en: Sniper Rifles Proficiency
el: Ικανότητα Ελ. Σκοπευτή

en: Speed Attribute
el: Απόδοση Ταχύτητας

en: Alien Autopsy - Bloodspider
el: Αυτοψία Εξωγήινου - Αράχνη αίματος

en: Alien Autopsy - Ortnok
el: Αυτοψία Εξωγήινου - Ortnok

en: Alien Autopsy - Taman
el: Αυτοψία Εξωγήινου - Taman

en: Alien Autopsy - Shevaar
el: Αυτοψία Εξωγήινου - Shevaar

en: Political Situation Before The Invasion
el: Πολιτική κατάσταση πρίν την εισβολή

en: After The War
el: Μετά τον πόλεμο

en: A New Twist
el: Μια νέα καμπή

en: The Enemy On Earth
el: Ο εχθρός στη Γή

en: Gameplay
el: Τρόπος παιξίματος

en: Some notes about the gameplay
el: Μερικές παρατηρήσεις για το τρόπο παιχνιδιού

en: Click to exit
el: Πιέστε για έξοδο

en: Set up a base
el: Τοποθετήστε μία βάση

en: Hire employees: scientists, soldiers
el: Μισθώστε υπαλλήλους: επιστήμονες, στρατιώτες

en: Start some research
el: Ξεκινήστε κάποια έρευνα

en: Buy weapons and equipment
el: Αγορά όπλων και εξοπλισμού

en: Equip your aircraft with soldiers and weapons
el: Εξοπλίστε το σκάφος σας με στρατιώτες και όπλα

en: Speed up time on geoscape until the first alien mission appears
el: Αυξήστε το χρόνο στο γεωχάρτη μέχρι να εμφανιστεί η πρώτη σας αποστολή

en: Select the mission (doubleclick) and choose aircraft from list
el: Επιλέξτε την αποστολή (διπλό κλίκ) και επιλέξτε σκάφος απο την λίστα

en: Hit the start or auto-mission button to fight the aliens
el: Πιέστε στην έναρξη ή στην αυτόματη-αποστολή για να πολεμήσετε τους εξωγήινους

en: For further instructions watch the tactical mission tutorial
el: Για περισότερες οδηγίες δείτε τα προγυμνάσια των τακτικών αποστολών

en: Tactical mission
el: Τακτική αποστολή

en: Tactical mission tutorial
el: Προγύμναση τακτικής αποστολής

en: Switch view level via left mouseclick
el: Αλλάξτε επίπεδι θέασης με το αριστερό πλήκτρο

en: You can also use the cursor keys to switch the levels
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και τα βελάκια για να αλλάξετε επίπεδο

en: The selected soldier
el: Ο επιλεγμένος στρατιώτης

en: Select soldiers via click
el: Επιλέξτε στρατιώτη με κλίκ

en: Physical stats
el: Φυσικά στατιστικά

en: Inventory
el: Αποθέματα

en: Weapon in right hand
el: Όπλο στο δεξί χέρι

en: Shots remaining
el: Εναπομέιναντες βολές

en: Reload
el: Επαναφόρτωση

en: Reload weapon
el: Επαναγέμιση όπλου

en: Primary attack
el: Κυρίως επίθεση

en: Secondary attack
el: Δευτερεύουσα επίθεση

en: Turn reaction-fire on or off
el: Ενεργοποιήστε ή απενεργοποιήστε την ανταπόδωση πυρών

en: Crouch (kneel down) or stand up
el: Οκλαδόν (γονάτισε) ή σήκω όρθιος

en: End round
el: Τέλος γύρου

en: Bloodspider
el: Αράχνη αίματος

en: Don't forget to equip your soldiers with enough ammo.
el: Μήν ξεχνάς να εξοπλίζεις τους στρατιώτες σου με πυρομαχικά.

en: Don't forget to equip your soldiers with armour.
el: Μήν ξεχνάς να εξοπλίζεις τους στρατιώτες σου με θωράκιση.

en: Organisation capital
el: Πρωτεύουσα Οργανισμού

en: Back to baseview
el: Επιστροφή σε προβολή βάσης

en: Name of this base
el: Όνομα αυτής της βάσης

en: Rename your base
el: Μεταονομασία της βάσης σας

en: Switch to the previous base
el: Αλλαγή στην προηγούμενη βάση

en: Switch to the next base
el: Αλλαγή στην επόμενη βάση

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Close this dialogue
el: Κλείστε τον διάλογο

en: Night
el: Νύχτα

en: Day
el: Ημέρα

en: Soldiers
el: Στρατιώτες

en: Selected item:
el: Επιλεγμένο Αντικέιμενο:

en: Available equipment:
el: Διαθέσιμος Εξοπλισμός:

en: Weapons
el: Όπλα

en: Armour
el: Θωράκιση

en: Items
el: Αντικέιμενα

en: Select this zone
el: Επιλογή ζώνης

en: Current item in slot
el: Παρών αντικέιμενο σε θέση

en: Ammo fitting this weapon
el: Πυρομαχικά συμβατά με αυτό το όπλο

en: Select this slot
el: Επιλογή αυτής της θέσης

en: Status:
el: Κατάσταση:

en: Health:
el: Υγεία:

en: Team Members:
el: Μέλη Ομάδας:

en: Start Aircraft
el: Εκκίνηση Σκάφους

en: Call back
el: Καλέστε πίσω

en: Strength:
el: Δύναμη:

en: Speed:
el: Ταχύτητα:

en: Accuracy:
el: Ακρίβεια:

en: Mind:
el: Νούς:

en: Close Combat:
el: Μάχη με επαφή:

en: Assault Weapons:
el: Επιθετικά Όπλα:

en: Sniper Rifles:
el: Ελευθ. Σκοπευτή:

en: High-Explosives:
el: Εκρηκτικά:

en: Assign soldiers
el: Ανάθεση στρατιωτών

en: Base capacity:
el: Χωρητικότητα Βάσης:

en: Kill all aliens in this base
el: Σκοτώστε όλους τους εξωγήινους σε αυτήν την βάση

en: Name:
el: Όνομα:

en: Destroy
el: Καταστρέψτε

en: Close
el: Κλείσε

en: Back to geoscape
el: Επιστροφή στο geoscape

en: Buildings
el: Κτήρια

en: Build base facilities
el: Χτίσιμο δραστηριοτήτων βάσης

en: Transfer
el: Μεταφορά

en: Research new technology
el: Έρευνα νέας τεχνολογίας

en: Employees
el: Υπάλληλοι

en: Containment
el: Θόλος Εξωγήινων

en: Base Summary
el: Περίληψη Βάσης

en: Scientists
el: Επιστήμονες

en: Workers
el: Εργάτες

en: UFOpaedia
el: UFOπαίδεια

en: Campaigns
el: Εκστρατείες

en: Start campaign
el: Έναρξη

en: Load
el: Φόρτωση

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Back
el: Πίσω

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Options
el: Επιλογές

en: Exit
el: Έξοδος

en: Reload campaign
el: Επαναφόρτωση Εκστρατείας

en: Are you sure that you really want to reload the last automatically saved campaign state?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να ξαναφορτώσετε την τελευταία αυτόματα σωσμένη εκστρατεία;

en: You've lost the game
el: Χάσατε το παιχνίδι

en: Click to continue
el: Πιέστε για συνέχεια

en: Backpack
el: Σακίδιο πλάτης

en: Left Hand
el: Αριστερό Χέρι

en: Right Hand
el: Δεξί Χέρι

en: Headgear
el: Κάλυμμα

en: Holster
el: Θήκη πιστολιού

en: Belt
el: Ζώνη

en: Primary
el: Πρωτέυων

en: Secondary
el: Δευτερέυων

en: Heavy
el: Βαρύ

en: Misc
el: Διάφορα

en: Firemode:
el: Τρόπος Πυρός:

en: Previous firemode
el: Προηγούμενος τρόπος πυρών

en: Next firemode
el: Επόμενος τρόπος πυρών

en: Object Info
el: Πληροφορίες αντικειμένου

en: Done
el: Έγινε

en: Open up messages
el: Άνοιγμα μηνυμάτων

en: INBOX (with unread mails)
el: ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΑ μή αναγνωσμένα μηνύματα)

en: INBOX
el: ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΑ

en: Statistics
el: Στατιστικά

en: Organisation statistics
el: Στατιστικά οργανισμού

en: Go to Options
el: Πήγαινε στις επιλογές

en: Ready
el: Έτοιμο

en: Aircraft:
el: Σκάφος:

en: Aircraft reached desired location - what to do?
el: Το σκάφος έφτασε στην επιθυμητή περιοχή - τι να κάνω?

en: Enter
el: Έναρξη

en: Enter the battlefield
el: Εισαγωγή στη μάχη

en: Auto mission
el: Αυτόματη αποστολή

en: Automatically finish mission
el: Αυτόματος τερματισμός της αποστολής

en: Cost:
el: Κόστος:

en: Build
el: Χτίστε

en: Base:
el: Βάση:

en: Select aircraft
el: Επιλογή σκάφους

en: Select item
el: Επιλογή αντικειμένου

en: Type:
el: Τύπος:

en: Description:
el: Περιγραφή:

en: Missions Performed:
el: Αποστολές Εκτελεσμένες:

en: Enemies Killed:
el: Εχθροί Νεκροί:

en: Slightly wounded
el: Ελαφρά τραυματισμένοι

en: Medium wounds
el: Αρκετά τραυματισμένοι

en: Heavily wounded
el: Βαριά τραυματισμένοι

en: Level 1
el: Επίπεδο 1

en: Level 2
el: Επίπεδο 2

en: Level 3
el: Επίπεδο 3

en: Level 4
el: Επίπεδο 4

en: Level 5
el: Επίπεδο 5

en: Level 6
el: Επίπεδο 6

en: Level 7
el: Επίπεδο 7

en: Level 8
el: Επίπεδο 8

en: Finish round
el: Τέλος γύρου

en: Primary fire mode
el: Πρωτεύων τρόπος πυρών

en: Use headgear
el: Χρησιμοποίηση headgear

en: Use Item
el: Χρησιμοποίηση Αντικειμένου

en: Chat messages
el: Μυνήματα Chat

en: Please wait
el: Παρακαλώ περιμένετε

en: Floor
el: Πάτωμα

en: Lobby
el: Προθάλαμος

en: Disconnect
el: Αποσύνδεση

en: Close menu and disconnect
el: Κλέιστε τα μενού και αποσύνδεση

en: Close menu but stay connected
el: Κλέιστε τα μενού αλλά παραμέινεται συνδεδεμένος

en: Users
el: Χρήστες

en: Retry
el: Προσπαθείστε πάλι

en: Connect
el: Σύνδεση

en: Try again
el: Πάμε ξανά!

en: Retry this mission
el: Προσπαθήστε ξανά την αποστολή

en: Sell UFO
el: Πώληση ΟΥΦΟ

en: Recover
el: Ανάκτηση

en: Begin UFO recovery process
el: Εκκινήστε διαδικασία ανάκτησης ΟΥΦΟ

en: Nation:
el: Έθνος:

en: Price:
el: Αξία:

en: Relations:
el: Σχέσεις:

en: Sell
el: Πώληση

en: Begin UFO sell process
el: Έναρξη πώλησης ΟΥΦΟ

en: Time:
el: Ώρα:

en: Date:
el: Ημ/νία:

en: Single-player
el: Ένας παίχτης

en: Tutorials
el: Προγυμνάσια

en: Initial settings
el: Αρχικές Ρυθμίσεις

en: Volume Control
el: Κονσόλα Ήχου

en: Effects:
el: Εφέ:

en: Music:
el: Μουσική:

en: Language
el: Γλώσσα

en: Language:
el: Γλώσσα:

en: You have to set the playername and hit the 'OK' button:
el: Πρέπει να ορίσετε όμομα παίχτη και να πατήσετε στο 'ΟΚ':

en: Save settings
el: Αποθήκευση ρυθμίσεων

en: Tip of the day
el: Συμβουλή της ημέρας

en: Show tip of the day
el: Εμφάνιση συμβουλής ημέρας

en: Next
el: Επόμενο

en: Other
el: Άλλο

en: Name
el: Όνομα

en: Delete this bookmark
el: Διαγραφή του σελιδοδείκτη

en: Team
el: Ομάδα

en: Join
el: Συμμετοχή

en: Create
el: Δημιουργεία

en: Bookmark
el: Σελιδοδείκτης

en: Userlist
el: Λίστα χρήστη

en: Serverfilter:
el: Φίλτρο server:

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Connect to IP
el: Σύνδεση στην IP

en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

en: Map
el: Χάρτης

en: Gametype:
el: Μορφή παιχνιδιού:

en: Teamplay:
el: Ομαδικό παιχνίδι:

en: Max. clients:
el: Μεγ. Παίχτες:

en: Sets the max allowed clients to connect
el: Θέστε τους μέγιστους χρήστες για σύνδεση

en: Make this server public:
el: Κάντε αυτόν τον server κοινό:

en: Start server
el: Έναρξη server

en: Team selection
el: Επιλογή Ομάδας

en: Team preference:
el: Προτιμήσεις ομάδας:

en: Next free team
el: Επόμενη ελεύθερη ομάδα

en: Previous free team
el: Προηγούμενη ελεύθερη ομάδα

en: Finish the teamselection and start the game
el: Ολοκληρώστε την επιλογή της ομάδας και ξεκινήστε τοπαιχνίδι

en: Enter server password
el: Εισάγετε κωδικό πρόσβασης του server

en: Password:
el: Κωδικός Πρόσβασης:

en: Abort Game
el: Ματαίωση Παιχνιδιού

en: Video
el: Βίντεο

en: Resolution:
el: Ανάλυση:

en: Fullscreen:
el: Πλήρες οθόνη:

en: Gamma:
el: Γάμμα:

en: Show FPS:
el: Εμφάνιση FPS:

en: Low
el: Χαμηλή

en: Medium
el: Μέση

en: Normal
el: Κανονική

en: High
el: Υψηλή

en: Excellent
el: Άριστη

en: Extreme
el: Ακραία

en: Isometric Mode:
el: Ισομετρική κλίμακα:

en: HUD Design:
el: Σχεδιασμός HUD:

en: Confirm Actions:
el: Επιβεβαίωση ενεργειών:

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

en: Base is under attack
el: Η βάση βρίσκεται σε επίθεση

en: New base
el: Νέα βάση

en: Build the base
el: Χτίστε την βάση

en: Destroy UFO
el: Καταστρέψτε ΟΥΦΟ

en: Stop production
el: Σταματήστε την παραγωγή

en: Increase priority
el: Αύξηση προτεραιότητας

en: Decrease priority
el: Μείωση προτεραιότητας

en: Abort
el: Ματαίωση

en: Missions
el: Αποστολές

en: Bases
el: Βάσεις

en: Costs
el: Κόστοι

en: Nations
el: Έθνη

en: Nation Statistics
el: Στατιστικά Εθνών

en: Nation
el: Έθνος

en: Current Funding
el: Τρέχουσα χρηματοδότηση

en: Month (Relative to current)
el: Μήνας (σε σχέση με το τρέχον)

en: Funding
el: Χρηματοδότηση

en: max
el: μέγιστο

en: Aliens
el: Εξωγήινοι

en: Start the transfer
el: Έναρξη της μεταφοράς

en: Select base to transfer to
el: Επιλέξτε βάση για μεταφορά

en: Choose a base to host alien bodies:
el: Επιλέξτε μία βάση για να φιλοξενήσετε τα σώματα των εξωγήινων:

en: Medikit
el: Κουτί Α βοηθειών

en: IR Goggles
el: Γυαλιά υπερύθρων

en: Scan
el: Σάρωση

en: Throw
el: Ρίψη

en: Frag Grenade
el: Χειροβομβίδα Θραυσμάτων

en: Lob
el: Καμπύλη

en: Roll
el: Κύλιση

en: Flashbang
el: Κροτίδα λάμψης

en: Smoke Grenade
el: Χειροβομβίδα Καπνού

en: Gas Grenade
el: Χειροβομβίδα Αερίου

en: Incendiary grenade
el: Χειροβομβίδα Εμπρηστική

en: Plasma Grenade
el: Χειροβομβίδα Πλάσματος

en: Cannonade
el: Κανονιοβολισμός

en: Assault Rifle
el: Τυφέκιο Επίθεσης

en: Assault Rifle Magazine
el: Πυρομαχικά Τυφεκίου

en: Snap Shot
el: Βολή Γρήγορη

en: 3-Round Burst
el: 3-βολές

en: Full-Auto
el: Αυτόματο

en: Aimed Shot
el: Βολή με Σημάδι

en: Machine Gun Magazine
el: Πυρομαχικά Machine Gun

en: Full-Auto Sweep
el: Αυτόματη Σάρωση

en: Sniper Rifle
el: Τυφέκιο Ελ. Σκοπευτή

en: Sniper Rifle Magazine
el: Πυρομαχικά  Τυφ. Ελ. Σκοπευτή

en: 7.62mm Pistol
el: Πιστόλι 7.62χιλ.

en: 7.62mm Pistol Magazine
el: Πυρομαχικά Πιστολιού 7.62χιλ.

en: Submachine Gun
el: Υποπολυβόλο

en: SMG Magazine
el: Πυρομαχικά Υποπολυβόλου

en: 5-Round Burst
el: 5-βολές

en: Micro Shotgun
el: Μικρό Κυνηγετικό

en: Flamethrower
el: Φλογοβόλο

en: C90 Canister
el: Κάνιστρο C90

en: Rocket Launcher
el: Εκτοξευτής Ρουκετών

en: HE Rocket
el: Ρουκέτα HE

en: IC Rocket
el: Ρουκέτα IC

en: Grenade Launcher
el: Εκτοξευτής Βομβίδων

en: 25mm HIT Grenades
el: Βομβίδες 25χιλ. HIT

en: 25mm IC Grenades
el: Βομβίδες 25χιλ. IC

en: 25mm Flechette Grenades
el: Βομβίδες 25χιλ. Flechette

en: 25mm PB Grenades
el: Βομβίδες 25Χιλ. PB

en: Laser Pistol
el: Πιστόλι Λέϊζερ

en: Laser Rifle
el: Τυφέκιο Λέϊζερ

en: Heavy Laser
el: Βαρύ Λέϊζερ

en: Combat Knife
el: Μαχαίρι Μάχης

en: Monomolecular Knife
el: μονομοριακό Μαχαίρι

en: Stun Rod
el: Ραβδί αναισθησίας

en: Stun Charge
el: Αιφνιδιαστική Έφοδος

en: Double Charge
el: Γρήγορη Έφοδος

en: Kerrblade
el: Κερμαική Λεπίδα

en: Slash
el: Πετσοκόβω

en: Plasma Blade
el: Λεπίδα Πλάσμα

en: Lock
el: Κλείδωμα

en: Minigun Magazine
el: Πυρομαχικά Minigun

en: Shotgun
el: Κυνηγετικό Όπλο

en: 10-Round Burst
el: 10-βολές

en: Particle Beam Pistol
el: Πιστόλι Μοριακής Δέσμης

en: Pistol Particle Accelerator
el: Πιστόλι Επιταχυντή Σωματιδίων

en: Particle Beam Rifle
el: Τυφέκιο Μοριακής Δέσμης

en: Rifle Particle Accelerator
el: Τυφέκιο Επιταχυντή Σωματιδίων

en: Particle Beam Cannon
el: Κανόνι Μοριακής Δέσμης

en: Cannon Particle Accelerator
el: Κανόνι Επιταχυντή Σωματιδίων

en: Plasma Pistol
el: Πιστόλι Πλάσματος

en: Plasma Pistol Charger
el: Φωρτιστής Πιστόλι Πλάσματος

en: Plasma Rifle
el: Τυφέκιο Πλάσματος

en: Plasma Rifle Charger
el: Φορτιστής Τυφεκίου Πλάσματος

en: Ball
el: Μπάλα

en: Chaingun
el: Αμυδράλιο

en: Chaingun Belt
el: Ζώνη Αμυδράλιου

en: Unknown alien race
el: Άγνωστη ράτσα εξωγήινου

en: Toggle the headgear
el: Διακόπτης the headgear

en: Confirm the current action
el: Επιβαιβεώστε την ενέργεια σας

en: Remaining TUs: %i
el: Υπολειπόμενα TUs: %i

en: No remaining TUs left after shot.
el: Δεν έμειναν TUs μετά την βολή.

en: %s
    (empty)
el: %s
    (κενό)

en: ON RED ALERT
el: ΣΕ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟ

en: Nothing - should not be displayed
el: Τίποτα - δε μπορεί να προβληθεί

en: UFO
el: ΟΥΦΟ

en: Notice
el: Παρατήρηση

en: Aircraft started
el: Σκάφος ξεκίνησε

en: Fuel:	%i/%i
el: Καύσιμα:	%i/%i

en: Our aircraft has no more ammo left - returning to home base now.
el: Το σκάφος μας δεν έχει άλλα πυρομαχικά - επιστρέφει στη βάση.

en: Interception
el: Αναχαίτιση

en: UFO interception successful -- UFO lost to sea.
el: Αναχαίτιση ΟΥΦΟ επιτυχήςl -- το ΟΥΦΟ χάθηκε στη θάλασσα.

en: You've lost the battle
el: Έχασες την μάχη

en: You've captured new aliens.
el: Αιχμαλωτίσατε νέους εξωγήινους.

en: You've won the battle
el: Νίκησες την μάχη

en: Not set
el: Όχι ρυθμισμένο

en: Already %i in base
el: Ήδη  %i στη βάση

en: Construction finished
el: Κατασκευή ολοκληρώθηκε

en: Working 100%
el: Εργασία 100%

en: Down
el: Κάτω

en: Not enough credits to build this
el: Όχι αρκετά χρήματα για να χτίσετε αυτό

en: Costs:	%i c
el: Κόστη:	%i c

en: %i Day to build
     | %i Days to build
el[0]: %i ημέρα για χτίσιμο
el[1]: %i ημέρες για χτίσιμο

en: Running costs:	%i c
el: Τρέχοντα έξοδα:	%i c

en: Needs:	%s
el: Ανάγκες:	%s

en: No aircraft in this base - You first have to purchase or transfer an aircraft
el: Όχι σκάφος σε αυτήν την βάση - Πρέπει πρώτα να αγοράσεις ή να μεταφέρεις ενα σκάφος

en: Note
el: Σημείωση

en: No aircraft in this base - You first have to purchase an aircraft
el: Όχι σκάφος στη βάση - Πρέπει πρώτα να αγοράσετε ένα σκάφος

en: Building finished
el: Κτήριο ολοκληρώθηκε

en: You've reached the base limit.
el: Φτάσατε το όριο βάσεων.

en: Base
el: Βάση

en: A new base has been built: %s (nation: %s)
el: Μία νέα βάση χτίστηκε: %s (έθνος: %s)

en: A new base has been built: %s
el: Μία νέα βάση χτίστηκε: %s

en: Base built
el: Βάση χτίστηκε

en: Not enough credits to set up a new base.
el: Όχι αρκετά χρήματα για χτίσημο νέας βάσης.

en: Destroy the building
el: Καταστρέψτε το κτήρο

en: Are you sure you want to destroy this building?
el: Είστε σίγουρος ότι θέλετε να καταστρέψετε αυτό το κτήριο;

en: Destroy building
el: Καταστροφή κτηρίου

en: Base is under attack, you can't access this building !
el: Η βάση δέχετε επίθεση, δε μπορείτε να προσπαλάσετε αυτό το κτήριο !

en: You need at least one Hangar (and its dependencies) to use aircraft.
el: Χρειάζεστε τουλάχιστον ένα υπόστεγο (και τα παρελκόμενά) για να χρησιμοποιήσετε ένα σκάφος.

en: Construction of building will be over in %i day.
    Please wait to enter. | Construction of building will be over in %i days.
    Please wait to enter.
el[0]: Η κατασκευή θα ολοκληρωθεί σε %i ημέρα.
    Παρακαλώ περιμένετε να εισέλθετε.
el[1]: Η κατασκευή θα ολοκληρωθεί σε %i ημέρες.
    Παρακαλώ περιμένετε να εισέλθετε.

en: You need a building %s to make building %s functional.
el: Χρειάζεστε ένα %s για να κάνετε λειτουργικό το %s.

en: Building %s is not finished yet, and is needed to use building %s.
el: Το %s δεν ολοκληρώθηκε ακόμα, και χρειάζεται να χρησιμοποιήσει το %s.

en: Make sure that the dependencies of building %s (%s) are operational, so that building %s may be used.
el: Σιγουρευτήτε ότι τα παρελκόμενα του κτηρίου %s (%s) είναι λειτουργικά, έτσι ώστε το κτήριο %s να μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

en: Build a %s first.
el: Χτίστε ένα  %s πρώτα.

en: None
el: Κανένα

en: You've gone too far into debt.
el: Πέσατε πολύ μέσα στο χρέος.

en: You have failed in your charter to protect Earth. Our home and our people have fallen to the alien infection. Only a handful of people on Earth remain human, and the remaining few no longer have a chance to stem the tide. Your command is no more; PHALANX is no longer able to operate as a functioning unit. Nothing stands between the aliens and total victory.
el: Αποτύχατε να προστατέψετε την Γή. Τα σπίτια μας και οι άνθρωποί μας μολύνθηκαν απο τους εξωγήινους. Μόνο μία χούφτα ανθρώπων παρέμειναν αμόλυντοι, και δεν είναι ικανοί να το σταματήσουν. Η ΦΑΛΑΓΓΑ δεν είναι πλεόν ικανή να λειτουργήσει σαν μία αξιόπιστη  μονάδα.Τίποτα δε στέκεται μεταξύ των εξωγήινων και την απόλυτη νίκη.

en: %s has been promoted to %s.
el: %s προάχθηκε σε %s.

en: Soldier promoted
el: Προαγωγή στρατιώτη

en: Chicken-hearted
el: Δειλό

en: Very Easy
el: Πολύ εύκολο

en: Easy
el: Έυκολο

en: Hard
el: Δύσκολο

en: Very Hard
el: Πολύ δύσκολο

en: Insane
el: Τρελό

en: Human
el: Άνθρωπος

en: soldier | soldiers
el[0]: στρατιώτης
el[1]: στρατιώτες

en: scientist | scientists
el[0]: επιστήμονας
el[1]: επιστήμονες

en: worker | workers
el[0]: εργάτης
el[1]: εργάτες

en: Rank: %s
el: Βαθμός: %s

en: Not enough quarters
el: Όχι αρκετά διαμερίσματα

en: You don't have enough quarters for your employees.
    Build more quarters.
el: Δεν έχετε αρκετά διαμερίσματα για τους υπαλλήλους σας.
    Χτίστε περισσότερα διαμερίσματα.

en: You've got a new mail: %s
el: Έχετε νέο email: %s

en: No item assigned.
el: Δεν ανατέθηκε αντικείμενο.

en: This slot is for %s or smaller items.
el: Αυτή η θέση είναι για %s 'η για μικρότερα αντικείμενα.

en: This item is functional.
el: Αυτό το αντικέιμενο είναι λειτουργικό.

en: This item will be installed in %i hours.
el: Το αντικείμενο θα εγκατασταθεί σε %i ώρες.

en: This item will be removed in %i hours.
el: Το αντικέιμενο θα αφαιρεθεί %i ώρες.

en: No ammo assigned to this weapon.
el: Δεν ανατέθηκαν πυρομαχικά στο όπλο.

en: Name:	%s (%i/%i)
el: Όνομα:	%s (%i/%i)

en: Status:	%s
el: Κατάσταση:	%s

en: Distance to target:		%.0f
el: Απόσταση από το στόχο:		%.0f

en: Select the desired location of the new base on the map.
el: Επιλέξτε την επιθυμιτή τοποθεσία της νέας βάσης στο χάρτη.

en: Aliens are attacking our base at this very moment.
el: Οι εξωγήινοι κάνουν επίθεση στην βάση τώρα.

en: Select ufo or mission on map
el: Επιλέξτε ΟΥΦΟ ή αποστολή στο χάρτη

en: UFO in radar range
el: ΟΥΦΟ στην εμβέλεια του ραντάρ

en: day | days
el[0]: μέρα
el[1]: μέρες

en: Light weight
el: Ελαφρύ

en: Medium weight
el: Μέτριο

en: Heavy weight
el: Βαρύ

en: Unknown weight
el: Άγνωστο βάρος

en: No power supplies in this base.
    Hangars are not functional.
el: Όχι παροχή ρεύματος στην βάση.
    Τα υπόστεγα δεν έιναι λειτουργικά.

en: Build a hangar first.
el: Χτίστε ένα υπόστεγο πρώτα.

en: You cannot buy this aircraft.
    Not enough space in hangars.
el: Δε μπορείται να αγοράσατε αυτό το σκάφος.
    Όχι αρκετός χώρος στα υπόστεγα.

en: You cannot buy this aircraft.
    Not enough credits.
el: Δε μπορείται να αγοράσατε αυτό το σκάφος.
    Όχι αρκετά χρήματα.

en: Not enough storage space
el: Όχι αρκετός αποθηκευτικός χώρος

en: You cannot buy this item.
    Not enough space in storage.
    Build more storage facilities.
el: Δε μπορείτε να αγοράσετε αυτό το αντικέιμενο.
    Δεν υπάρχει αρκετός χώρος στην αποθήκη.
    Χτίστε περισοτέρες αποθήκες.

en: Your dropship is not near the landing zone
el: Το μεταγωγικό σας σκάφος δεν έιναι κοντά στη ζώνη ρίψης

en: Base attack
el: Επίθεση βάσης

en: Furious
el: Οργισμένος

en: Angry
el: Θυμωμένος

en: Mad
el: Τρελός

en: Upset
el: Ταραγμένος

en: Tolerant
el: Ανεκτικός

en: Neutral
el: Ουδέτερος

en: Content
el: Ικανοποιημένος

en: Pleased
el: Χαρούμενος

en: Happy
el: Ευτυχισμένος

en: Exuberant
el: Ενθουσιώδης

en: Paid %i credits for aircraft
el: Πληρώσατε %i σε σκάφη

en: Paid %i credits for administrative overhead.
el: Πληρώσατε %i για διαχειριστικά έξοδα.

en: Paid %i credits in interest on your debt.
el: Πληρώσατε %i σε φόρους χρεών.

en: Back to base	%s
el: Επιστροφή στη βάση	%s

en: Stop
el: Στόπ

en: No Command Centre operational in homebase
    of this aircraft.
    
    Aircraft cannot start.
el: Όχι κέντρο ελέγχου στη βάση
    για το σκάφος.
    
    Το σκάφος δε μπορεί να ξεκινήσει.

en: Production queue empty
el: Σειρά αναμονής παραγωγής κενή

en: Production finished
el: Παραγωγή τελείωσε

en: No item selected
el: Δεν επιλέχθηκαν αντικέιμενα

en: Item size	%i
el: Μέγεθος αντικειμένου	%i

en: Production costs	%i c
el: Κόστη Παραγωγής	%i c

en: No aircraft selected.
el: Δεν έχει επιλεχτεί σκάφος.

en: Hangars not ready
el: Υπόστεγα όχι έτοιμα

en: You cannot queue aircraft.
    No free space in hangars.
el: Δε μπορείτε να παράγετε σκάφος.
    Όχι αρκετό ελεύθερο χώρο στα υπόστεγα.

en: Not enough material!
el: Όχι αρκετά υλικά!

en: You don't have enough material to produce all (%i) items. Production will continue with a reduced (%i) number.
el: Δεν έχετε αρκετά υλικά να παράγετε όλα τα (%i) αντικέιμενα. Η παραγωγή θα συνεχιστεί με μείωση (%i) αριθμών.

en: Production started
el: Παραγωγή ξεκίνησε

en: A research project has been completed: %s
el: Ένα ερευνητικό πρόγραμα ολοκληρώθηκε: %s

en: Research finished
el: Έρευνα τελείωσε

en: New research proposal: %s
el: Πρόταση νέας τεχνολογίας: %s

en: Unknown Technology researchable
el: Έρευνα άγνωστης τεχνολογίας

en: Unknown Technology found
el: Άγνωστη τεχνολογία βρέθηκε

en: No free space in laboratories left.
    Build more laboratories.
el: Όχι ελεύθερος χώρος στα εργαστήρια.
    Χτίστε περισοτερα εργαστήρια.

en: Not enough laboratories
el: Όχι αρκετά εργαστήρια

en: No description available.
el: Περιγραφή μη διαθέσιμη.

en: No research proposal available.
el: Πρόταση έρευνας μη διαθέσιμη.

en: Error decompressing data
el: Λάθος στην αποσυμπίεση των δεδομένων

en: No campaign active.
el: Καμία εκστρατεία ενεργή.

en: Nothing to save yet.
el: Τίποτα για σώσιμο ακόμα.

en: Could not allocate enough memory to save this game
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη μνήμη για αποθήκευση του παιχνιδιού

en: Memory error compressing save-game data - set save_compressed cvar to 0
el: Λάθος Μνήμης - ορίστε save_compressed cvar σε 0

en: Error saving game.
el: Λάθος στην αποθήκευση του παιχνιδιού.

en: Error
el: Λάθος

en: Error loading game.
el: Λάθος στη φόρτωση του παιχνιδιού.

en: Campaign was successfully saved.
el: Η εκστρατεία ααποθηκεύτηκε με επιτυχία.

en: Quicksave
el: Γρήγορο σώσιμο

en: Campaign loaded
el: Εκστρατεία φορτώθηκε

en: Quicksave campaign was successfully loaded.
el: Εκστρατεία γρήγορης αποθήκευσης φορτώθηκε με επιτυχία.

en: Won:	%i
    Lost:	%i
el: Νίκες:	%i
    Ήτες:	%i

en: Built:	%i
    Active:	%i
    Attacked:	%i
el: Χτισμένα:	%i
    Ενεργά:	%i
    Επιτιθέμενα:	%i

en: Employees:	%i c
el: Υπάληλοι:	%i c

en: Aircraft:	%i c
el: Σκάφος:	%i c

en: Base (%s):	%i c
el: Βάση (%s):	%i c

en: Administrative costs:	%i c
el: Διαχειριστικά έξοδα:	%i c

en: Debt:	%i c
el: Χρέος:	%i c

en: 
    	-------
    Sum:	%i c
el: 
    	-------
    Σύνολα:	%i c

en: Max. allowed debts: %ic
el: Μεγ. επιτρπόμενα χρέη: %ic

en: %i of %i
el: %i από %i

en: 5 sec
el: 5 δευτ.

en: 5 mins
el: 5 λεπτά

en: 1 hour
el: 1 ώρα

en: 1 day
el: 1 μέρα

en: 5 days
el: 5 μέρες

en: Jan
el: Ιαν

en: Feb
el: Φεβ

en: Mar
el: Μαρ

en: Apr
el: Απρ

en: May
el: Μαι

en: Jun
el: Ιουν

en: Jul
el: Ιουλ

en: Aug
el: Αυγ

en: Sep
el: Σεπ

en: Oct
el: Οκτ

en: Nov
el: Νοε

en: Dec
el: Δεκ

en: Transport mission
el: Αποστολή μεταφοράς

en: Soldier in aircraft
el: Στρατιώτης στο σκάφος

en: Aircraft damage
el: Ζημιά σκάφους

en: Accuracy
el: Ακρίβεια

en: Fuel size
el: Μέγεθος Καυσίμου

en: Weapon range
el: Εμβέλεια Όπλου

en: Unknown weapon skill
el: Άγνωστη ικανότητα όπλου

en: No requirements
el: Όχι αιτήματα

en: Error - could not find building
el: Σφάλμα - δε βρίσκω κτήριο

en: Weight:	%s
el: Βάρος:	%s

en: Ammo:	%i
el: Πυρομαχικά:	%i

en: Damage:	%i
el: Ζημιά:	%i

en: Reloading time:	%i
el: Χρόνος Επαναφόρτωσης:	%i

en: Unknown - need to research this
el: Άγνωστο - πρέπει να ερευνηθεί αυτό

en: Max. soldiers:	%i
el: Μεγ. Στρατιώτες:	%i

en: Proposal:
el: Πρόταση:

en: No pre-research description available.
el: Δεν υπάρχει περιγραφή πρίν την κυρίως έρευνα.

en: UFO Recovery
el: Ανάκτηση ΟΥΦΟ

en: Recovered %s from the battlefield. UFO sold to nation %s, gained %i credits.
el: Ανακτήθηκε %s απο το πεδίο της μάχης. Το ΟΥΦΟ πουλήθηκε στο έθνος %s, κερδίσατε %i.

en: Error saving team. Check free disk space!
el: Λάθος στο σώσιμο της ομάδας. Ελέξτε ελεύθερο χώρο στο δίσκο!

en: Settings doesn't make sense
el: Οι ρυθμίσεις δε βγάζουν νόημα

en: Current team: %i
el: Τρέχουσα ομάδα: %i

en: Team is already in use
el: Η ομάδα χρησιμοποιήτε ήδη

en: Map:	%s
el: Χάρτης:	%s

en: Operating system:	%s
el: Λειτουργικό σύστημα:	%s

en: Network protocol:	%s
el: Πρωτόκολο δικτύου:	%s

en: Password protected:	%s
el: Προστασία με κωδικό:	%s

en: Game Drawn!
el: Παιχνίδι Ισόπαλο!

en: The game was a draw!
    
    No survivors left on any side.
el: Το παιχνίδι ήρθε ισσοπαλία!
    
    Κανείς επιζών και για τις δύο πλευρές.

en: Congratulations
el: Συγχαρητήρια

en: You won the game!
el: Νίκησες το παιχνίδι!

en: Better luck next time
el: Καλύτερη τύχη την επόμενη φορά

en: Sniper
el: Ελεύθερος σκοπευτής

en: Size:	%i
el: Μέγεθος:	%i

en: One-handed
el: Με ένα χέρι

en: Two-handed
el: Με δύο χέρια

en: Max ammo:	%i
el: Μεγ. πυρομαχικά:	%i

en: Skill:	%s
el: Δεξιότητα:	%s

en: Time units:	%i
el: Χρονικές Μονάδες:	%i

en: Range:	%g
el: Εμβέλεια:	%g

en: Spreads:	%g
el: Επεκτάσεις:	%g

en: Action:	%s
el: Ενέργεια:	%s

en: Target your shot to the ground
el: Πυροβολήστε στο έδαφος

en: Downloading [%s]
el: Κατέβασμα [%s]

en: Poor
el: Φτωχό

en: Mediocre
el: Κάτω του μετρίου

en: Average
el: Μέτριο

en: Competent
el: Άξιο

en: Proficient
el: Ικανό

en: Very Good
el: Πολύ Καλό

en: Highly Proficient
el: Πολύ Προχωρημένο

en: Outstanding
el: Εξαιρετικό

en: Superhuman
el: Υπεράνθρωπο

en: Rotate battlescape camera anti-clockwise
el: Περιστρέψτε την κάμερα μάχης αντίθετα απο τους δείκτες του ρολογιού

en: Rotate battlescape camera clockwise
el: Περιστρέψτε την κάμερα μάχης με την φορά του ρολογιού

en: Tilt battlescape camera up
el: Γύρετε την κάμερα μάχης πάνω

en: Tilt battlescape camera down
el: Γύρετε την κάμερα μάχης κάτω

en: Move battlescape camera left
el: Γύρετε την κάμερα μάχης αριστερά

en: Move battlescape camera right
el: Γύρετε την κάμερα μάχης δεξία

en: Move battlescape camera forward
el: Μετακινήστε την κάμερα μάχης εμπρός

en: Move battlescape camera backward
el: Μετακινήστε την κάμερα μάχης πίσω

en: Zoom in
el: Εστίαση μέσα

en: Zoom out
el: Εστίαση έξω

en: Left mouse button click (menu)
el: Αριστερό πλήκτρο (μενού)

en: Middle mouse button click (menu)
el: Μεσαίο πλήκτρο (μενού)

en: Right mouse button click (menu)
el: Δεξί πλήκτρο (μενού)

en: Select objects/Walk to a square/In fire mode, fire etc
el: Επιλέξτε αντικέιμενα/Περπατήστε στο τετράγωνο κτλ

en: Ammo: %i
el: Πυρομαχικά: %i

en: %s loaded
el: %s φόρτωση

en: In: %i Out: %i
el: Μέσα: %i Έξω: %i

en: Key: %s
el: Πλήκτρο: %s

en: human
el: Άνθρωπος

en: alien
el: Εξωγήινος

en: Take a screenshot
el: Πάρτε μία εκτύπωση οθόνης
