UFO Alien Invasion - en to sv translation catalogue (996 entries)

en: Africa
sv: Afrika

en: Home
sv: Hem

en: Bridge
sv: Bro

en: Small cemetery
sv: Liten kyrkogård

en: Construction
sv: Konstruktion

en: Druglord
sv: Knarkkung

en: Eaglenest
sv: Örnnäste

en: Multiplayer Coop
sv: Multiplayer Samarbete

en: Gasstation
sv: Bensinstation

en: Italy
sv: Italien

en: Harvester
sv: Skördare

en: Military convoy
sv: Militärkonvoj

en: Oriental medium
sv: Orientalisk mellan

en: Rescue mission
sv: Räddningsuppdrag

en: Tropical river
sv: Tropisk flod

en: Laboratory
sv: Laboratorium

en: Urban
sv: Stadskamo

en: Firebird-class Dropship
sv: Landare av Firebird-klass

en: Stiletto-class Interceptor
sv: Jagare av Stiletto-klass

en: Saracen-class Interceptor
sv: Jagare av Saracen-klass

en: Dragon Interceptor
sv: Jagare av Dragon-klass

en: Starchaser-class Interceptor
sv: Jagare av Starchaser-klass

en: Stingray Interceptor
sv: Jagare av Stingray-klass

en: UFO - Scout
sv: UFO - Spejare

en: Scout U
sv: Spejare U

en: UFO - Fighter
sv: UFO - Stridsplan

en: Fighter U
sv: Stridsplan U

en: UFO - Harvester
sv: UFO - Skördare

en: Harvester U
sv: Skördare U

en: UFO - Supply Ship
sv: UFO - Förrådsskepp

en: UFO - Carrier
sv: UFO - Hangartyp

en: UFO - Mothership
sv: UFO - Moderskepp

en: Shiva Rotary Cannon
sv: Shiva Roterande Automatkanon

en: SHIVA 20mm API Rounds
sv: SHIVA 20mm Pansarbrandgranater

en: Raven ECM Unit
sv: Raven ECM-enhet

en: Sparrowhawk Missile
sv: Sparrowhawk-missil

en: TR-20 Rocket
sv: TR-20-raket

en: Particle Beam Weapon
sv: Partikelstrålvapen

en: Targeting Computer
sv: Målsökningsdator

en: Fuel Pod
sv: Bränsletank

en: Polymer Aircraft Armour
sv: Polymeriskt farkostskydd

en: blast
sv: explosion

en: fire
sv: skott

en: shock
sv: chock

en: particlebeam
sv: partikelstråle

en: Combat Armour
sv: Stridsväst

en: Nanocomposite Armour
sv: Nanokompositskydd

en: Alien Body Armour
sv: Utomjordiskt kroppsskydd

en: Medium Alien Armour
sv: Utomjordiskt mediumkroppsskydd

en: Entrance
sv: Ingång

en: Storage
sv: Lager

en: Power Plant
sv: Kraftverk

en: Command Centre
sv: Kommandocentral

en: Living Quarters
sv: Bostäder

en: Workshop
sv: Verkstad

en: Advanced Radar
sv: Avancerad Radar

en: Hospital
sv: Sjukhus

en: Antimatter Storage
sv: Lagring av antimateria

en: Laser Battery
sv: Laserbatteri

en: Missile Battery
sv: Missilbatteri

en: Very Hard Campaign
sv: Mycket svår kampanj

en: Hard Campaign
sv: Svår kampanj

en: Standard Campaign
sv: Standardkampanj

en: Easy Campaign
sv: Lätt kampanj

en: Very Easy Campaign
sv: Mycket lätt kampanj

en: Play the aliens
sv: Spela utomjordingarna

en: Cape Town
sv: Kapstaden

en: Aarhus
sv: Århus

en: Antwerp
sv: Antwerpen

en: Athens
sv: Aten

en: Baghdad
sv: Bagdad

en: Belgrade
sv: Belgrad

en: Brussels
sv: Bryssel

en: Bucharest
sv: Bukarest

en: Cairo
sv: Kairo

en: Cologne
sv: Köln

en: Copenhagen
sv: Köpenhamn

en: Geneva
sv: Geneve

en: Gothenburg
sv: Göteborg

en: Helsinki
sv: Helsingfors

en: Luxembourg
sv: Luxemburg

en: Malmo
sv: Malmö

en: Milan
sv: Milano

en: Moscow
sv: Moskva

en: Munich
sv: Munchen

en: Prague
sv: Prag

en: Vienna
sv: Wien

en: Warsaw
sv: Warsawa

en: Multiplayer
sv: Flera spelare

en: Good Luck
sv: Lycka till

en: Campaign
sv: Kampanj

en: 1on1
sv: 1 mot 1

en: 1on1on1
sv: 1 mot 1 mot 1

en: 2on2
sv: 2 mot 2

en: 2on2on2
sv: 2 mot 2 mot 2

en: 3on3
sv: 3 mot 3

en: 3on3on3
sv: 3 mot 3 mot 3

en: 4on4
sv: 4 mot 4

en: 4on4on4
sv: 4 mot 4 mot 4

en: Coop 2 players
sv: Coop 2 spelare

en: Coop 3 players
sv: Coop 3 spelare

en: Coop 4 players
sv: Coop 4 spelare

en: Radar Tower
sv: Radartorn

en: SAM Site
sv: Luftvärnsrobotsanläggning

en: English
sv: Engelska

en: German
sv: Tyska

en: Polish
sv: Polska

en: Spanish
sv: Spanska

en: Spanish (Spain)
sv: Spanska (Spanien)

en: Czech
sv: Tjeckiska

en: Danish
sv: Danska

en: Estonian
sv: Estniska

en: Finnish
sv: Finska

en: French
sv: Franska

en: Greek
sv: Grekiska

en: Hungarian
sv: Ungerska

en: Italien
sv: Italienska

en: Korean
sv: Koreanska

en: Dutch
sv: Nederländska

en: Brazilian Portuguese
sv: Brasilisk portugisiska

en: Portuguese
sv: Portugisiska

en: Russian
sv: Ryska

en: Slovenian
sv: Slovenska

en: Swedish
sv: Svenska

en: Ukrainian
sv: Ukrainska

en: Japanese
sv: Japanska

en: Chinese
sv: Kinesiska

en: Traditional Chinese
sv: Traditionell kinesiska

en: Bulgarian
sv: Bulgariska

en: Norwegian
sv: Norska

en: Turkish
sv: Turkiska

en: No language
sv: Inget språk

en: Snow
sv: Snö

en: Cross
sv: Kors

en: Coin
sv: Mynt

en: Rifleman
sv: Skyttesoldat

en: Rfn
sv: Skytt

en: Lance-Corporal
sv: Furir

en: LCpl
sv: Fu

en: Corporal
sv: Korporal

en: Cpl
sv: Krp

en: Sgt
sv: Serg

en: Warrant Officer
sv: Fanjunkare

en: WO
sv: Fj

en: Senior Warrant Officer
sv: Kadett

en: SWO
sv: Kd

en: Second Lieutenant
sv: Fänrik

en: 2Lt
sv: Fk

en: Lieutenant
sv: Löjtnant

en: Captain
sv: Kapten

en: Capt
sv: Kn

en: Maj
sv: Mj

en: Lieutenant-Colonel
sv: Överstelöjtnant

en: Lt Col
sv: Övlt

en: Colonel
sv: Överste

en: Col
sv: Öv

en: No pre research info available
sv: Ingen information om tidigare forskning tillgänglig

en: This campaign lets you play the game from the other side - play the aliens and invade the earth.
sv: Observera
    
    Den här kampanjen är för närvarande endast tillgänglig för testning. Byggnader och saker är alla gjorda för människor. Du kommer endast att ha utomjordiska soldater för dina uppdrag.

en: SecGen. Mahouf Serra, United Nations, New York City
sv: mejl_från_fn

en: Dr. Connor, R&D: Bio & Containment Division, PHALANX, Atlantic Operations Command
sv: Doktor Connor, Forskning och utveckling: Smittskyddsavdelningen, PHALANX, Atlantic Operations Command

en: research
sv: forskning

en: production
sv: produktion

en: transfer
sv: överföring

en: The Revolutionary Countries
sv: Revolutionärsländerna

en: United America
sv: Förenade Amerika

en: The Greater European Union
sv: Storeuropeiska gemenskapen

en: The Asian Republic
sv: Asiatiska repubiken

en: The Middle-Eastern Alliance
sv: Mellanösternalliansen

en: New Africa
sv: Nya Afrika

en: Russia
sv: Ryssland

en: The Commonwealth of Oceania
sv: Samfälligheten Oceanien

en: Antimatter
sv: Antimateria

en: Alien Materials
sv: Utomjordiska material

en: Stab
sv: Stick

en: Single Shot
sv: Vanligt skott

en: Burst
sv: Svärm

en: Background
sv: Bakgrund

en: Aircraft
sv: Farkost

en: Base Facilities
sv: Basfaciliteter

en: Research Reports
sv: Forskningsrapporter

en: Equipment
sv: Utrustning

en: Alien Artifacts
sv: Utomjordiska artefakter

en: Autopsies & Observation
sv: Obduktioner och observation

en: The Alien Threat
sv: Det utomjordiska hotet

en: Research
sv: Forskning

en: Production
sv: Produktion

en: Continuous Wave Laser Operation
sv: Kontinuerlig våglaserteknologi

en: Live Alien
sv: Levande utomjording

en: Alien Breathing Apparatus
sv: Utomjordisk andningsapparat

en: The Alien Mind
sv: Utomjordingarnas tankesätt

en: Odd Behaviour
sv: Konstigt beteende

en: Alien Communication
sv: Utomjordisk kommunikation

en: Alien base
sv: Utomjordisk bas

en: The Universal Serum
sv: Det Universella Serumet

en: Alien Origins
sv: Utomjordisk härkomst

en: UFO Theory
sv: UFO-teori

en: Electromagnetic Rifle
sv: Elektromagnetiskt gevär

en: Monomolecular Blades
sv: Monomolekulära svärd

en: Plasma And The Grenade Launcher
sv: Plasma och granatgeväret

en: Alien Artifact - Kerrblade
sv: Utomjordisk artefakt - Kerrsvärd

en: Alien Artifact - Plasma Pistol
sv: Utomjordisk artefakt - Plasmapistol

en: Alien Artifact - Plasma Blaster
sv: Utomjordisk artefakt - Plasmasprängare

en: Alien Artifact - Plasma Blade
sv: Utomjordisk artefakt - Plasmasvärd

en: Alien Artifact - Plasma Grenade
sv: Utomjordisk artefakt - Plasmagranat

en: Alien Artifact - Plasma Rifle
sv: Utomjordisk artefakt - Plasmagevär

en: Anti-Alien Gas
sv: Anti-Utomjordingar Gas

en: Alien Artifact - Particle Beam Pistol
sv: Utomjordisk artefakt - Partikelstrålpistol

en: Alien Artifact - Particle Beam Cannon
sv: Utomjordisk artefakt - Partikelstrålkanon

en: Alien Artifact - Particle Beam Rifle
sv: Utomjordisk artefakt - Partikelstrålgevär

en: Man-Portable Particle Beams
sv: Portabel Partikelstråle

en: Blast Damage Type
sv: Skadetyp Explosion

en: Fire Damage Type
sv: Skadetyp Brand

en: Laser Damage Type
sv: Skadetyp Laser

en: Impact Damage Type
sv: Skadetyp Kollision

en: Shock Damage Type
sv: Skadetyp Chock

en: Plasma Damage Type
sv: Skadetyp Plasma

en: Stun Damage Type
sv: Skadetyp Bedövning

en: Particle Beam Damage Type
sv: Skadetyp Partikelstråle

en: Accuracy Attribute
sv: Träffsäkerhetsattribut

en: Speed Attribute
sv: Hastighetsattribut

en: Alien Autopsy - Bloodspider
sv: Utomjordisk obduktion - Blodspindel

en: Alien Autopsy - Ortnok
sv: Utomjordisk obduktion - Ortnok

en: Alien Autopsy - Taman
sv: Utomjordisk obduktion - Taman

en: Alien Autopsy - Shevaar
sv: Utomjordisk obduktion - Shevaar

en: 'Raven' ECM Unit
sv: 'Raven' ECM-enhet

en: SHIVA Rotary Cannon
sv: Roterande SHIVA-kanon

en: 'Sparrowhawk' Missile
sv: 'Sparrowhawk'-missil

en: Political Situation Before The Invasion
sv: Politiska situationen före invasionen

en: After The War
sv: Efter kriget

en: PHALANX And The Mumbai Aftermath
sv: PHALANX och dyningarna efter Mumbai

en: The Enemy On Earth
sv: Fienden på Jorden

en: The Alien Strategy
sv: Den utomjordiska strategin

en: Gameplay
sv: Hur man spelar

en: Some notes about the gameplay
sv: Några noteringar för spelet

en: Click to exit
sv: Klicka för att avsluta

en: Set up a base
sv: Bygg upp en bas

en: Hire employees: scientists, soldiers
sv: Anställ folk: forskare, soldater

en: Start some research
sv: Påbörja någon forskning

en: Buy weapons and equipment
sv: Köp vapen och utrustning

en: Equip your aircraft with soldiers and weapons
sv: Utrusta din farkost med soldater och vapen

en: Speed up time on geoscape until the first alien mission appears
sv: Öka tidshastigheten på jordgloben tills den första utomjordingen dyker upp

en: Select the mission (doubleclick) and choose aircraft from list
sv: Välj uppdrag (dubbelklicka) och välj en farkost från listan

en: Hit the start or auto-mission button to fight the aliens
sv: Tryck på start eller automatiskt uppdrag för att börja striden

en: For further instructions watch the tactical mission tutorial
sv: För ytterligare instruktioner, se handledningen för taktiska uppdrag

en: Tactical mission
sv: Taktiskt uppdrag

en: Tactical mission tutorial
sv: Handledning för taktiska uppdrag

en: Switch view level via left mouseclick
sv: Växla visningsnivå via vänster musknapp

en: You can also use the cursor keys to switch the levels
sv: Du kan även använda piltangenterna för att växla nivåer

en: The selected soldier
sv: Den valda soldaten

en: Select soldiers via click
sv: Välj soldater via ett klick

en: Or via the keys 1-8 or Tab
sv: Eller via tangenterna 1-8 eller tabb

en: Physical stats
sv: Fysisk statistik

en: Inventory
sv: Inventarier

en: Weapon in right hand
sv: Vapnet i höger hand

en: Shots remaining
sv: Återstående skott

en: Reload
sv: Ladda om

en: Reload weapon
sv: Ladda om vapen

en: Primary attack
sv: Primär attack

en: Secondary attack
sv: Sekundär attack

en: Turn reaction-fire on or off
sv: Slå på/av reaktiv eldgivning

en: Crouch (kneel down) or stand up
sv: Huka (böja sig) eller stå upp

en: Cycle through visible enemies
sv: Växla mellan synliga fiender

en: End round
sv: Avsluta omgången

en: Select your team
sv: Välj din grupp

en: Select map to play
sv: Välj karta att spela

en: And...
sv: Och...

en: Start the game!
sv: Starta spelet!

en: Or...
sv: Eller...

en: Exit to main menu
sv: Tillbaka till huvudmenyn

en: How to play multiplayer
sv: Hur man spelar multiplayer

en: Bloodspider
sv: Blodspindel

en: Don't forget to equip your soldiers with enough ammo.
sv: Glöm inte att utrusta dina soldater med tillräckligt mycket ammunition.

en: Be sure to hire as many scientists as you can. The better you know your enemy, the easier he is to defeat.
sv: Försäkra dig om att anställa så många forskare som du kan. Ju bättre du känner din fiende, desto enklare är han att besegra.

en: Watch your back! Your soldiers can only see enemies in an arc in front of them.
sv: Håll ryggen fri! Dina soldater kan endast se fiender i en båge framför sig.

en: Grenades don't bounce well on sand or dirt.
sv: Granater studsar in så bra på sand eller jord.

en: You can use [space] to cycle between all geoscape items.
sv: Du kan använda [blanksteg] för att växla mellan alla objekt på jordgloben.

en: Be sure to equip your interceptor with weapons before launching it.
sv: Glöm inte att utrusta din jagare med vapen innan du släpper iväg den.

en: CREDITS
sv: TACK TILL

en: Organisation capital
sv: Saldo för organisationen

en: Back to baseview
sv: Tillbaka till basen

en: Name of this base
sv: Namn på den här basen

en: Rename your base
sv: Byt namn på din bas

en: Switch to the previous base
sv: Växla till föregående bas

en: Switch to the next base
sv: Växla till nästa bas

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Close this dialogue
sv: Stäng den här dialogen

en: Map Name:
sv: Kartnamn:

en: Night
sv: Natt

en: Day
sv: Dag

en: Save the current team
sv: Spara aktuell grupp

en: Description
sv: Beskrivning

en: Pilots
sv: Piloter

en: Soldiers
sv: Soldater

en: Rename aircraft
sv: Byt namn på farkost

en: Selected item:
sv: Valt objekt:

en: Available equipment:
sv: Tillgänglig utrustning:

en: Weapons
sv: Vapen

en: Armour
sv: Skydd

en: Items
sv: Objekt

en: Select this zone
sv: Välj den här zonen

en: Current item in slot
sv: Aktuellt objekt på platsen

en: Ammo fitting this weapon
sv: Ammunition passande detta vapen

en: Select this slot
sv: Välj den här platsen

en: Health:
sv: Hälsa:

en: Team Members:
sv: Lagmedlemmar:

en: Start Aircraft
sv: Starta farkosten

en: Call back
sv: Återkalla

en: Equip soldiers
sv: Utrusta soldaterna

en: Strength:
sv: Styrka:

en: Speed:
sv: Hastighet:

en: Accuracy:
sv: Precision:

en: Mind:
sv: Psyke:

en: Close Combat:
sv: Närstrid:

en: Assault Weapons:
sv: Angreppsvapen:

en: Sniper Rifles:
sv: Krypskyttegevär:

en: High-Explosives:
sv: Sprängmedel:

en: Missions performed:
sv: Uppdrag genomförda:

en: Enemies killed:
sv: Fiender dödade:

en: Civilians killed:
sv: Civila dödade:

en: Our team killed:
sv: Vår grupp dödade:

en: Assign tanks
sv: Tilldela pansarvagn

en: Assign soldiers
sv: Tilldela soldater

en: Kill this alien
sv: Döda denna utomjording

en: Start autopsy
sv: Starta obduktion

en: Base capacity:
sv: Baskapacitet:

en: Kill all aliens in this base
sv: Döda alla utomjordingar i basen

en: Alive:
sv: Levande:

en: Dead:
sv: Döda:

en: Missile Defences
sv: Missilförsvar

en: Laser Defences
sv: Laserförsvar

en: Add
sv: Lägg till

en: Remove
sv: Ta bort

en: Name:
sv: Namn:

en: Time to build:
sv: Tid att bygga:

en: Destroy
sv: Förstör

en: Destroy installation
sv: Förstör installation

en: Close
sv: Närstrid

en: Back to geoscape
sv: Tillbaka till jordgloben

en: Buildings
sv: Byggnader

en: Build base facilities
sv: Bygg basfaciliteter

en: Buy/Sell
sv: Köp/Sälj

en: Transfer
sv: Överföring

en: Research new technology
sv: Forska fram ny teknologi

en: Employees
sv: Anställda

en: Containment
sv: Förvaring

en: Base Summary
sv: Sammandrag

en: Scientists
sv: Forskare

en: Workers
sv: Arbetare

en: UFOpaedia
sv: UFOpedia

en: Campaigns
sv: Kampanjer

en: Start campaign
sv: Starta kampanj

en: Load
sv: Läs in

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Back
sv: Tillbaka

en: Save
sv: Spara

en: Options
sv: Alternativ

en: Exit
sv: Avsluta

en: Reload campaign
sv: Läs om kampanj

en: Are you sure that you really want to reload the last automatically saved campaign state?
sv: Är du säker på att du verkligen vill läsa in den senaste automatiskt sparade kampanjen?

en: You've lost the game
sv: Du förlorade spelet

en: Click to continue
sv: Klicka för att fortsätta

en: Backpack
sv: Ryggsäck

en: Left Hand
sv: Vänster hand

en: Right Hand
sv: Höger hand

en: Holster
sv: Hölster

en: Belt
sv: Bälte

en: Primary
sv: Primära

en: Secondary
sv: Sekundära

en: Heavy
sv: Tung

en: Misc
sv: Diverse

en: Firemode:
sv: Eldgivningsläge:

en: Previous firemode
sv: Föregående eldgivningsläge

en: Next firemode
sv: Nästa eldgivningsläge

en: Object Info
sv: Information om objekt

en: Done
sv: Klar

en: Open up messages
sv: Öppna meddelanden

en: Pause
sv: Paus

en: Time lapse: 5 minutes
sv: Tidsförlopp: 5 minuter

en: Time lapse: 20 minutes
sv: Tidsförlopp: 20 minuter

en: Time lapse: 1 hour
sv: Tidsförlopp: 1 timme

en: Time lapse: 12 hours
sv: Tidsförlopp: 12 timmar

en: Time lapse: 1 day
sv: Tidsförlopp: 1 dagar

en: Time lapse: 5 days
sv: Tidsförlopp: 5 dagar

en: Mailclient
sv: E-postklient

en: INBOX (with unread mails)
sv: INKORG (med olästa meddelanden)

en: INBOX
sv: INKORG

en: Statistics
sv: Statistik

en: Organisation statistics
sv: Organisationsstatistik

en: Create installation
sv: Skapa installation

en: Highlight nation borders
sv: Markera nationens gränser

en: Show radar range
sv: Visa radarns räckvidd

en: Show XVI map
sv: Visa XVI-karta

en: Center objects on the map
sv: Centrera objekt på kartan.

en: Go to Options
sv: Gå till Alternativ

en: Ready
sv: Redo

en: Aircraft:
sv: Farkost:

en: Aircraft reached desired location - what to do?
sv: Farkosten har nått önskad plats. Vad vill du göra?

en: Enter
sv: Börja

en: Enter the battlefield
sv: Inled slaget

en: Auto mission
sv: Automatiskt uppdrag

en: Automatically finish mission
sv: Avsluta uppdraget automatiskt

en: Cost:
sv: Kostnad:

en: Build
sv: Bygg

en: Installation Status
sv: Installationsstatus

en: Manage
sv: Hantera

en: Manage installation
sv: Hantera installation

en: Base:
sv: Bas:

en: Select aircraft
sv: Välj farkost

en: Select item
sv: Välj objekt

en: Type:
sv: Typ:

en: Action:
sv: Åtgärd:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Unhire - Right click to remove
sv: Sparka - Högerklicka för att ta bort

en: Hire - Right click to remove
sv: Anställ - Högerklicka för att ta bort

en: Missions Performed:
sv: Uppdrag genomförda:

en: Enemies Killed:
sv: Fiender dödade:

en: Occupation
sv: Yrke

en: Slightly wounded
sv: Ytligt skadad

en: Medium wounds
sv: Medelskadad

en: Heavily wounded
sv: Kraftigt skadad

en: Health
sv: Hälsa

en: TUs
sv: TE

en: Chat
sv: Chatta

en: Party chat
sv: Gruppchatt

en: Say:
sv: Säg:

en: Level 1
sv: Nivå 1

en: Level 2
sv: Nivå 2

en: Level 3
sv: Nivå 3

en: Level 4
sv: Nivå 4

en: Level 5
sv: Nivå 5

en: Level 6
sv: Nivå 6

en: Level 7
sv: Nivå 7

en: Level 8
sv: Nivå 8

en: Finish round
sv: Avsluta omgång

en: Primary fire mode
sv: Primärt eldgivningsläge

en: Use Item
sv: Använd objekt

en: Chat messages
sv: Chattmeddelanden

en: Please wait
sv: Vänta

en: Reserve TUs for shooting.
sv: Reservera TEs för eldgivning.

en: Floor
sv: Golv

en: Disconnect
sv: Koppla från

en: Close menu and disconnect
sv: Stäng menyn och koppla från

en: Close menu but stay connected
sv: Stäng menyn men koppla inte från

en: Users
sv: Användare

en: Name is already in use
sv: Namnet används redan

en: Your name is already in use or is invalid.
sv: Ditt namn används redan eller är ogiltigt.

en: Retry
sv: Försök igen

en: Not connected
sv: Inte ansluten

en: You are not connected to the lobby. Do you want to connect?
sv: Du är inte ansluten till lobbyn. Vill du ansluta?

en: Connect
sv: Anslut

en: Connect to the lobby
sv: Anslut till lobbyn

en: Try again
sv: Försök igen

en: Retry this mission
sv: Försök igen

en: Sell UFO
sv: Sälj UFO

en: Capacity (free/all)
sv: Kapacitet (ledigt/alla)

en: Recover
sv: Bärga

en: Begin UFO recovery process
sv: Påbörja bärgningsprocess för UFO

en: Sort nations by name
sv: Sortera nationer efter namn

en: Price:
sv: Pris:

en: Relations:
sv: Relationer:

en: Sell
sv: Sälj

en: Begin UFO sell process
sv: Påbörja säljprocess för UFO

en: Time:
sv: Tid:

en: Date:
sv: Datum:

en: Mark all messages read
sv: Markera alla meddeladen som lästa

en: Leave mailclient
sv: Stäng e-postklient

en: Single-player
sv: En spelare

en: Tutorials
sv: Handledning

en: Initial settings
sv: Initiala inställningar

en: User Information
sv: Användarinformation

en: Volume Control
sv: Volymkontroll

en: Effects:
sv: Effekter:

en: Music:
sv: Musik:

en: Language
sv: Språk

en: Language:
sv: Språk:

en: You have to set the playername and hit the 'OK' button:
sv: Du måste ange spelarens namn och tryck på "OK"-knappen:

en: Save settings
sv: Spara inställningar

en: Tip of the day
sv: Dagens tips

en: Show tip of the day
sv: Visa dagens tips

en: Next
sv: Nästa

en: Next tip
sv: Nästa tips

en: Close window
sv: Stäng fönstret

en: Buy and sell item
sv: Köp eller sälj objekt

en: Other
sv: Övrigt

en: Name
sv: Namn

en: all
sv: alla

en: enable or disable displaying a notification message
sv: aktivera eller inaktivera visning av notifieringsmeddelande

en: enable or disable game stopping
sv: aktivera eller inaktivera spelstopp

en: enable or disable playing sound
sv: aktivera eller inaktivera ljuduppspelning

en: Apply
sv: Verkställ

en: Apply changes
sv: Verkställ ändringar

en: Revert changes
sv: Ångra alla ändringar

en: Connect to this server
sv: Anslut till denna server

en: Delete this bookmark
sv: Ta bort det här bokmärket

en: Team
sv: Grupp

en: Join
sv: Gå med i

en: Create
sv: Skapa

en: Bookmark
sv: Bokmärk

en: Userlist
sv: Användarlista

en: Leave Serverbrowser
sv: Lämna serverbläddrare

en: Add server to bookmarks
sv: Lägg till server som bokmärke

en: All
sv: Alla

en: Playing
sv: Spelar

en: Invalid
sv: Ogiltig

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Connect to IP
sv: Anslut till IP

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Map
sv: Karta

en: Security/registration
sv: Säkerhet/registrering

en: Hostname:
sv: Värdnamn:

en: Gametype:
sv: Speltyp:

en: Teamplay:
sv: Lagspel:

en: Enable morale states:
sv: Aktivera moraltillstånd:

en: Max. clients:
sv: Max. klienter:

en: Sets the max allowed clients to connect
sv: Ställer in max tillåtna klienter att ansluta

en: Max. soldiers per team:
sv: Max. soldater per grupp:

en: Sets the max allowed soldiers per team
sv: Ställer in max tillåtna soldater per grupp

en: Max. soldiers per player:
sv: Max. soldater per spelare:

en: Sets the max allowed soldiers per player when in teamplay
sv: Ställer in max tillåtna soldater per spelare i lagspel

en: Max. human players per team:
sv: Max. mänskliga spelare per grupp:

en: Max. AI actors:
sv: Max. AI-spelare:

en: Max AI actors for teamplay mode
sv: Max AI-spelare för lagspel

en: Make this server public:
sv: Gör den här servern publik:

en: Server-Password:
sv: Lösenord för server:

en: RCON-Password:
sv: RCON-lösenord:

en: Start server
sv: Starta server

en: Players connected
sv: Spelare anslutna

en: Team selection
sv: Välj grupp

en: Team preference:
sv: Lagpreferenser:

en: Next free team
sv: Nästa lediga grupp

en: Previous free team
sv: Föregående lediga grupp

en: Finish the teamselection and start the game
sv: Färdigställ valet av grupp och starta spelet

en: Are you ready?
sv: Är du redo?

en: Force start
sv: Tvinga start

en: Invite others
sv: Bjud in andra

en: Enter server password
sv: Ange serverlösenord

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Game invitation
sv: Inbjudan till spel

en: Show server information
sv: Visa serverinformation

en: Go into the lobby
sv: Gå till lobbyn

en: Abort Game
sv: Avbryt spel

en: Video
sv: Grafik

en: Audio
sv: Ljud

en: Language Settings
sv: Språkinställningar

en: Several Tips
sv: Flera tips

en: Video Settings
sv: Grafikinställningar

en: General
sv: Allmänt

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Resolution and Display Settings
sv: Inställningar för skärm och upplösning

en: Resolution:
sv: Upplösning:

en: Fullscreen:
sv: Helskärm:

en: Calibrate your display here.
sv: Kalibrera din skärm här.

en: Screenshot Settings
sv: Inställningar för skärmbilder

en: Screenshot Format:
sv: Skärmbildsformat:

en: jpeg Quality:
sv: Kvalitet för jpeg:

en: Show FPS:
sv: Visa bilder/s:

en: Texture Settings
sv: Texturinställningar

en: Low
sv: Låg

en: Medium
sv: Medel

en: High
sv: Hög

en: Excellent
sv: Utomordentlig

en: Extreme
sv: Extrem

en: Compression:
sv: Komprimering:

en: OpenGL Settings
sv: OpenGL-inställningar

en: Vertex Buffers:
sv: Vertexbuffertar:

en: Shadows:
sv: Skuggor:

en: Enable shadows.
sv: Aktivera skuggor.

en: Light and Shadow
sv: Ljus och skugga

en: Fog:
sv: Dimma:

en: Weather Effects:
sv: Vädereffekter:

en: Audio Settings
sv: Ljudinställningar

en: Enable or disable sound.
sv: Aktivera eller inaktivera ljud.

en: Enable Audio:
sv: Aktivera ljud:

en: Sound Effects:
sv: Ljudeffekter:

en: Menu Sounds:
sv: Menyljud:

en: Advanced Audio Options
sv: Avancerade ljudalternativ

en: Rotation Speed:
sv: Rotationshastighet:

en: Isometric Mode:
sv: Isometriskt läge:

en: HUD Design:
sv: HUD-design:

en: Confirm Actions:
sv: Bekräfta handlingar:

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Joystick Settings
sv: Inställningar för styrspak

en: Enable:
sv: Aktivera:

en: Threshold:
sv: Tröskel:

en: Show Keys
sv: Visa tangenter

en: Base is under attack
sv: Basen är under attack

en: Assemble a team first
sv: Sätt samman en grupp först

en: New installation
sv: Ny installation

en: Type
sv: Typ

en: Build Time
sv: Byggtid

en: Cost
sv: Kostnad

en: New base
sv: Ny bas

en: Build the base
sv: Bygg basen

en: Destroy UFO
sv: Förstör UFO

en: Stop production
sv: Stoppa produktionen

en: Increase priority
sv: Öka prioritet

en: Decrease priority
sv: Minska prioritet

en: idle
sv: inaktiv

en: Abort
sv: Avbryt

en: Equipment of your team.
sv: Utrustning för din grupp.

en: Team:
sv: Grupp:

en: Missions
sv: Uppdrag

en: Bases
sv: Baser

en: Installations
sv: Installationer

en: Costs
sv: Kostnad

en: Nations
sv: Nationer

en: Nation Statistics
sv: Nationsstatistik

en: Current Funding
sv: Nuvarande finansiering

en: Month (Relative to current)
sv: Månad (Relativ till nuvarande)

en: Funding
sv: Finansiering

en: Save your team
sv: Spara din grupp

en: Aliens
sv: Utomjordingar

en: Start the transfer
sv: Starta överföringen

en: Select base to transfer to
sv: Välj bas att överföra till

en: Choose a base to host alien bodies:
sv: Välj bas att förvarara utomjordingarnas kroppar:

en: Medikit
sv: Första förband

en: IR Goggles
sv: Infraröda glasögon

en: Scan
sv: Sök av

en: Throw
sv: Kasta

en: Frag Grenade
sv: Splittergranat

en: Lob
sv: Lobba

en: Roll
sv: Rulla

en: Flashbang
sv: Lysgranat

en: Smoke Grenade
sv: Rökgranat

en: Gas Grenade
sv: Gasgranat

en: Incendiary grenade
sv: Brandgranat

en: Plasma Grenade
sv: Plasmagranat

en: Assault Rifle
sv: Automatkarbin

en: Assault Rifle Magazine
sv: Magasin för automatkarbin

en: Snap Shot
sv: Hastigt Skott

en: 3-Round Burst
sv: 3-skottssalva

en: Full-Auto
sv: Helautomatisk

en: Aimed Shot
sv: Siktat skott

en: Machine Gun
sv: Maskingevär

en: Machine Gun Magazine
sv: Magasin för maskingevär

en: 5-Shot Burst
sv: 5-skottssalva

en: Sniper Rifle
sv: Krypskyttegevär

en: Sniper Rifle Magazine
sv: Magasin till krypskyttegevär

en: Coilgun Clip
sv: Patronknippe för Elektromagnetsgevär

en: 7.62mm Pistol
sv: 7.62mm pistol

en: 7.62mm Pistol Magazine
sv: Magasin för 7.62mm pistol

en: Machine Pistol
sv: Automatpistol

en: Submachine Gun
sv: K-pist

en: SMG Magazine
sv: Magasin för k-pist

en: 5-Round Burst
sv: 5-skottssalva

en: Flamethrower
sv: Eldkastare

en: C90 Canister
sv: C90-behållare

en: Candlelight
sv: Stearingljus

en: Rocket Launcher
sv: Raketgevär

en: HE Rocket
sv: HE-raket

en: IC Rocket
sv: IC-raket

en: Grenade Launcher
sv: Granatgevär

en: 25mm HIT Grenades
sv: 25mm HIT-granater

en: 25mm IC Grenades
sv: 25mm IC-granater

en: Laser Pistol
sv: Laserpistol

en: Laser Rifle
sv: Lasergevär

en: Heavy Laser
sv: Tung laser

en: Combat Knife
sv: Kommandokniv

en: Monomolecular Knife
sv: Monomolekulär kniv

en: Stun Rod
sv: Bedövningsbatong

en: Stun Charge
sv: Bedövningsladdning

en: Double Charge
sv: Dubbel laddning

en: Bludgeon
sv: Påk

en: Kerrblade
sv: Kerrsvärd

en: Slash
sv: Hugg

en: Plasma Blade
sv: Plasmasvärd

en: Lock
sv: Lås

en: Minigun Magazine
sv: Magasin för minigun

en: Shotgun
sv: Hagelgevär

en: 10-Round Burst
sv: 10-skotsssalva

en: Particle Beam Pistol
sv: Partikelstrålpistol

en: Pistol Particle Accelerator
sv: Pistolpartikelaccelerator

en: Particle Beam Rifle
sv: Partikelstrålgevär

en: Rifle Particle Accelerator
sv: Gevärpartikelaccelerator

en: Particle Beam Cannon
sv: Partikelstrålkanon

en: Cannon Particle Accelerator
sv: Kanonpartikelaccelerator

en: Unrestricted Blast
sv: Obegränsad Explosion

en: Plasma Pistol
sv: Plasmapistol

en: Plasma Pistol Charger
sv: Laddare för plasmapistol

en: Plasma Rifle
sv: Plasmagevär

en: Plasma Rifle Charger
sv: Laddare för plasmagevär

en: Plasma Blaster
sv: Plasmasprängare

en: Plasma Blaster Charge
sv: Laddare för plasmasprängare

en: Ball
sv: Boll

en: Autocannon Module
sv: Automatkanonsmodul

en: Unknown alien race
sv: Okänd utomjordisk ras

en: Confirm the current action
sv: Bekräfta aktuell åtgärd

en: Crouch walk
sv: Gå hopkrupen

en: Walk
sv: Gå

en: [%i TU] %s
sv: [%i TE] %s

en: Reserve TUs for firing/using.
sv: Reservera TEs för eldgiving/användning.

en: Shot Reservation
sv: Reservartion för Eldgivning

en: Remaining TUs: %i
sv: Återstående TE: %i

en: No remaining TUs left after shot.
sv: Inga återstående TU kvar efter skott.

en: No weapon.
sv: Inget vapen.

en: Stand up (%i TU)
sv: Stå upp (%i TE)

en: Crouch (%i TU)
sv: Huka (%i TE)

en: %i TUs reserved for crouching/standing up.
    Click to clear.
sv: %i TEs reserverade för huka/ställa sig upp.
    Klicka för att återgå.

en: Reserve %i TUs for crouching/standing up.
sv: Reservera %i TEs för att huka/ställa dig upp.

en: Not enough TUs left to reserve for crouching/standing up.
sv: Inte tillräckligt med TEs kvar för att kunna reservera några för att huka/ställa sig upp

en: Reserving TUs for shooting not possible.
sv: Det går inte att reservera TEs för eldgivning.

en: %s
    (empty)
sv: %s
    (tom)

en: Morale  %i | Reserved TUs: %i
sv: Moral  %i | Reserverade TEs: %i

en: Morale  %i
sv: Moral  %i

en: Time Units
    - Available: %i (of %i)
    - Reserved:  %i
    - Remaining: %i
sv: Tidsenheter
    - Tillgängliga: %i (av %i)
    - Reserverade:  %i
    - Kvarvarande: %i

en: Currently panics!
sv: Får panik!

en: Enemy spotted: %s!
sv: Fiende upptäckt: %s!

en: %s was stunned
sv: %s blev bedövad

en: %s was killed
sv: %s dödades

en: ON RED ALERT
sv: I BEREDSKAP

en: Nothing - should not be displayed
sv: Ingenting - ska inte visas

en: enroute to new home base
sv: på väg till nya hembasen

en: Interceptor
sv: Jagare

en: Transporter
sv: Transportör

en: A new %s is ready in %s
sv: En ny %s är färdig om %s

en: Notice
sv: Notera

en: Insufficient free crew quarter space at that base.
sv: Inte tillräckligt med ledigt personalutrymme på basen.

en: Insufficient storage space at that base.
sv: Inte tillräckligt med lagringsutrymme på basen.

en: That base is beyond this aircraft's range.
sv: Basen är utanför flygplanets räckvidd.

en: Assign one or more soldiers to this aircraft first.
sv: Lägg till en eller mera soldater till detta flygplan först.

en: Insufficient fuel.
sv: Otillräckligt med bränsle.

en: Aircraft started
sv: Farkosten har startat

en: Speed:	%i km/h
sv: Hastighet:	%i km/h

en: Fuel:	%i/%i
sv: Bränsle:	%i/%i

en: A UFO is shooting at %s
sv: Ett UFO skjuter på %s

en: Interception
sv: Jagar

en: UFO interception successful -- UFO lost to sea.
sv: UFO-jakt lyckades -- UFO:t förlorat till havs.

en: You've lost the battle
sv: Du har förlorat slaget

en: You've captured new aliens.
sv: Du har fångat nya utomjordingar.

en: You've won the battle
sv: Du har vunnit slaget

en: Not set
sv: Används inte

en: Already %i in base
sv: Finns redan %i i basen

en: Construction finished
sv: Konstruktionen är färdig

en: Working 100%
sv: Status 100%

en: Down
sv: Landad

en: Not enough credits to build this
sv: Inte tillräckligt mycket pengar för att bygga den här

en: Costs:	%i c
sv: Kostnad:	%i c

en: %i Day to build
     | %i Days to build
sv[0]: %i dag att bygga
sv[1]: %i dagar att bygga

en: Running costs:	%i c
sv: Löpande kostnader:	%i c

en: Needs:	%s
sv: Behöver:	%s

en: No aircraft in this base - You first have to purchase or transfer an aircraft
sv: Ingen farkost i den här basen - Du måste först köpa eller överföra en farkost

en: Note
sv: Observera

en: No aircraft in this base - You first have to purchase an aircraft
sv: Ingen farkost i den här basen - Du måste först köpa en farkost

en: Building finished
sv: Byggnaden är färdig

en: %i collected item | %i collected items
sv[0]: %i insamlade objekt
sv[1]: %i insamlade objekt

en: You've reached the base limit.
sv: Du har nått basens gräns.

en: Base
sv: Bas

en: A new base has been built: %s (nation: %s)
sv: En ny bas har byggts: %s (nation: %s)

en: A new base has been built: %s
sv: En ny bas har byggts: %s

en: Base built
sv: Bas har byggts

en: Not enough credits to set up a new base.
sv: Inte tillräckligt mycket pengar för att bygga en ny bas.

en: Destroy Hangar
sv: Förstör hangaren

en: Go to hangar
sv: Gå till hangaren

en: Destroy the building
sv: Förstör byggnaden

en: Dismiss
sv: Avskeda

en: Are you sure you want to destroy this building?
sv: Är du säker på att du vill förstöra den här byggnaden?

en: Destroy building
sv: Förstör byggnad

en: Base is under attack, you can't access this building !
sv: Basen är under attack. Du kan inte komma åt denna byggnad!

en: Build a %s first.
sv: Bygg en %s först.

en: ^BAircraft
sv: ^BFarkost

en: ^BEmployees
sv: ^BAnställda

en: ^BAliens
sv: ^BUtomjordingar

en: %i: empty
sv: %i: tom

en: None
sv: Ingen

en: You've gone too far into debt.
sv: Du har dragit på dig alldeles för stora skulder.

en: You've lost your bases and don't have enough money to build new ones.
sv: Du har förlorat dina baser och har inte tillräckligt med pengar för att bygga nya.

en: You have failed in your charter to protect Earth. Our home and our people have fallen to the alien infection. Only a handful of people on Earth remain human, and the remaining few no longer have a chance to stem the tide. Your command is no more; PHALANX is no longer able to operate as a functioning unit. Nothing stands between the aliens and total victory.
sv: Du har misslyckats i ditt uppdrag att skydda Jorden. Vårt hem och vårt folk har fallit för den utomjordiska infektionen. Endast en handfull av jordens befolkning kvarstår som människor och de få kvarvarande har inte längre en chans att kämpa emot. Din kommendering finns inte längre; PHALANX kan inte längre fungera som en funktionell enhet. Ingenting kan stoppa utomjordingarna eller deras totala seger.

en: %s has been promoted to %s.
sv: %s har blivit befordrad till %s.

en: Soldier promoted
sv: Soldat befordrad

en: Chicken-hearted
sv: Kyckling

en: Very Easy
sv: Mycket lätt

en: Easy
sv: Lätt

en: Hard
sv: Svårt

en: Very Hard
sv: Mycket svårt

en: Insane
sv: Sjukt svårt

en: Human
sv: Mänsklig

en: soldier | soldiers
sv[0]: soldat
sv[1]: soldater

en: scientist | scientists
sv[0]: forskare
sv[1]: forskare

en: worker | workers
sv[0]: arbetare
sv[1]: arbetare

en: Rank: %s
sv: Rankning: %s

en: Not enough quarters
sv: Inte tillräckligt många bostäder

en: You don't have enough quarters for your employees.
    Build more quarters.
sv: Du har inte tillräckligt många bostäder för dina anställda.
    Bygg fler bostäder.

en: You've got a new mail: %s
sv: Du har fått ett nytt meddelande: %s

en: Unknown
sv: Okänd

en: No item assigned.
sv: Inget objekt tilldelat.

en: This slot is for %s or smaller items.
sv: Den här platsen är för %s eller mindre objekt.

en: This item is functional.
sv: Det här objektet fungerar.

en: This item will be installed in %i hours.
sv: Det här objektet kommer att vara installerat om %i timmar.

en: This item will be removed in %i hours.
sv: Det här objektet kommer att vara borttaget om %i timmar.

en: No ammo assigned to this weapon.
sv: Ingen ammunition har tilldelats det här vapnet.

en: Unknown problem.
sv: Okänt problem.

en: Name:	%s (%i/%i)
sv: Namn:	%s (%i/%i)

en: Distance to target:		%.0f
sv: Avstånd till mål:		%.0f

en: Speed: %i km/h
sv: Hastighet: %i km/h

en: Select the desired location of the new base on the map.
sv: Välj önskad plats för den nya basen på kartan.

en: Aliens are attacking our base at this very moment.
sv: Utomjordingarna attackerar vår bas.

en: Select ufo or mission on map
sv: Välj ett ufo eller uppdrag på kartan

en: UFO in radar range
sv: UFO inom radarns räckvidd

en: %d day | %d days
sv[0]: %d dygn
sv[1]: %d dygn

en: Destroy Installation
sv: Förstör installation

en: Forget it
sv: Glöm det

en: day | days
sv[0]: dygn
sv[1]: dygn

en: Light weight
sv: Lättviktig

en: Medium weight
sv: Medelvikt

en: Heavy weight
sv: Tung vikt

en: Unknown weight
sv: Okänd vikt

en: No power supplies in this base.
    Hangars are not functional.
sv: Ingen strömförsörjning i den här basen.
    Hangarerna är inte funktionella.

en: Build a hangar first.
sv: Bygg en hangar först.

en: You cannot buy this aircraft.
    Not enough space in hangars.
sv: Du kan inte köpa den här farkosten.
    Det finns inte plats i hangarerna.

en: You cannot buy this aircraft.
    Not enough credits.
sv: Du kan inte köpa den här farkosten.
    Du har inte tillräckligt med pengar.

en: Not enough storage space
sv: Inte tillräckligt mycket lagringsutrymme

en: You cannot buy this item.
    Not enough space in storage.
    Build more storage facilities.
sv: Du kan inte köpa det här objektet.
    Det finns inte utrymme i lagret.
    Bygg fler lagringsfaciliteter.

en: Your dropship is not near the landing zone
sv: Ditt landsättningsskepp är inte nära landningszonen

en: Base attack
sv: Basattack

en: Giving up
sv: Ger upp

en: Furious
sv: Rasande

en: Angry
sv: Arg

en: Mad
sv: Galen

en: Upset
sv: Irriterad

en: Content
sv: Belåten

en: Pleased
sv: Nöjd

en: Happy
sv: Glad

en: Exuberant
sv: Mycket glad

en: credit | credits
sv[0]: peng
sv[1]: pengar

en: Paid %i credits for aircraft
sv: Betalade %i pengar för farkost

en: Paid %i credits for administrative overhead.
sv: Betalade %i pengar för administrativa kostnader.

en: Paid %i credits in interest on your debt.
sv: Betalade %i pengar i skuldränta.

en: current homebase of aircraft
sv: nuvarande hemmabas för flygplanet

en: Back to base	%s
sv: Tillbaka till basen	%s

en: Stop
sv: Stopp

en: No Command Centre operational in homebase
    of this aircraft.
    
    Aircraft cannot start.
sv: Ingen fungerande kommandocentral i hembasen
    för den här farkosten.
    
    Farkosten kan inte starta.

en: Production queue empty
sv: Produktionskön är tom

en: Production finished
sv: Produktionen är färdig

en: No item selected
sv: Inget objekt valt

en: Production time	%ih
sv: Produktionstid	%ih

en: Item size	%i
sv: Objektstorlek	%i

en: Components:
sv: Komponenter:

en: Production costs	%i c
sv: Produktionskostnad	%i c

en: No aircraft selected.
sv: Inget farkost vald.

en: Hangars not ready
sv: Hangarerna är inte klara

en: Not enough materials
sv: Inte tillräckligt med material

en: Not enough material!
sv: Inte tillräckligt med material!

en: Production started
sv: Produktionen har startat

en: A research project has been completed: %s
sv: Ett forskningsprojekt har färdigställts: %s

en: Research finished
sv: Forskningen är färdig

en: New research proposal: %s
sv: Nytt forskningsförslag: %s

en: Unknown Technology researchable
sv: Okänd teknologi möjlig att forska på

en: Unknown Technology found
sv: Okänd teknologi påträffades

en: No free space in laboratories left.
    Build more laboratories.
sv: Inget ledigt utrymme kvar i laboratorierna.
    Bygg fler laboratorier.

en: Not enough laboratories
sv: Inte tillräckligt många laboratorier

en: No description available.
sv: Ingen beskrivning tillgänglig.

en: No research proposal available.
sv: Inget forskningsförslag finns tillgängligt.

en: Error decompressing data
sv: Fel vid dekomprimering av data

en: No campaign active.
sv: Ingen kampanj är aktiv.

en: Nothing to save yet.
sv: Ingenting att spara än.

en: Could not allocate enough memory to save this game
sv: Kunde inte allokera tillräckligt mycket minne för att spara spelet

en: Memory error compressing save-game data - set save_compressed cvar to 0
sv: Minnesfel vid komprimering av sparat speldata - ställ in save_compressed cvar till 0

en: Error saving game.
sv: Fel vid sparande av spel.

en: Error
sv: Fel

en: Error loading game.
sv: Fel vid inläsning av spel.

en: QuickSave
sv: Snabbspara

en: Campaign was successfully saved.
sv: Kampanjen har sparats.

en: Quicksave
sv: Snabbspara

en: Campaign loaded
sv: Kampanj inläst

en: Won:	%i
    Lost:	%i
sv: Vann:	%i
    Förlorade:	%i

en: Built:	%i
    Active:	%i
    Attacked:	%i
sv: Byggda:	%i
    Aktiva:	%i
    Attackerade:	%i

en: Employees:	%i c
sv: Anställda:	%i c

en: Aircraft:	%i c
sv: Farkost:	%i c

en: Base (%s):	%i c
sv: Bas (%s):	%i c

en: Administrative costs:	%i c
sv: Administrativa kostnader:	%i c

en: Debt:	%i c
sv: Skuld:	%i c

en: 
    	-------
    Sum:	%i c
sv: 
    	-------
    Summa:	%i c

en: Max. allowed debts: %ic
sv: Max tillåten skuld: %ic

en: Max. allowed eXtraterrestial Viral Infection: %i%%
    Current eXtraterrestial Viral Infection: %i%%
sv: Max tillåten nivå av utomjordisk virusinfektion (UVI): %i%%
    Aktuell nivå av utomjordisk virusinfektion (UVI): %i%%

en: %i of %i
sv: %i av %i

en: stopped
sv: avstannad

en: 5 sec
sv: 5 s

en: 5 mins
sv: 5 min

en: 1 hour
sv: 1 h

en: 12 hours
sv: 12 h

en: 1 day
sv: 1 dygn

en: 5 days
sv: 5 dygn

en: May
sv: Maj

en: Oct
sv: Okt

en: Transport mission
sv: Transportuppdrag

en: %s %s is assigned to aircraft and cannot be
    transfered to another base.
sv: %s %s är tilldelad till en farkost och kan inte
    överföras till en annan bas.

en: Soldier in aircraft
sv: Soldat i farkost

en: Alive %s
sv: Levande %s

en: Aircraft %s
sv: Farkost %s

en: Cruising speed
sv: Kör i lagom fart

en: Maximum speed
sv: Maxfart

en: Aircraft damage
sv: Farkostskada

en: Accuracy
sv: Precision

en: Fuel size
sv: Bränsletank

en: Weapon range
sv: Vapnets räckvidd

en: Unknown weapon skill
sv: Okänd vapenfärdighet

en: No requirements
sv: Inga krav

en: Error - could not find building
sv: Fel - kunde inte hitta byggnad

en: Cost:	%i c
sv: Kostnad:	%i c

en: Weight:	%s
sv: Vikt:	%s

en: Ammo:	%i
sv: Ammu:	%i

en: Damage:	%i
sv: Skada:	%i

en: Reloading time:	%i
sv: Omladdningstid:	%i

en: Unknown - need to research this
sv: Okänd - forskning behövs

en: Max. soldiers:	%i
sv: Max. soldater:	%i

en: Proposal:
sv: Förslag:

en: Re:
sv: Sv:

en: FROM: %s
    TO: %s
    DATE: %s
sv: FRÅN: %s
    TILL: %s
    DATUM: %s

en: No pre-research description available.
sv: Ingen beskrivning av tidigare forskning tillgänglig.

en: %s was transfered to %s.
sv: %s överfördes till %s.

en: UFO Recovery
sv: Bärgning av UFO

en: Recovered %s from the battlefield. UFO sold to nation %s, gained %i credits.
sv: Bärgade UFO av typen %s från slagfältet. UFO:t såldes till nationen %s för %i pengar.

en: Error saving team. Check free disk space!
sv: Fel vid sparandet av grupp. Kontrollera ledigt diskutrymme!

en: Settings doesn't make sense
sv: Inställningarna är konstiga

en: Select a free team or your coop team
sv: Välj en ledig grupp eller din coop-grupp

en: Current team: %i
sv: Aktuell grupp: %i

en: Team is already in use
sv: Laget används redan

en: Team %d
sv: Grupp %d

en: No team
sv: Ingen grupp

en: Map:	%s
sv: Karta:	%s

en: Servername:	%s
sv: Servernamn:	%s

en: Moralestates:	%s
sv: Moraltillstånd:	%s

en: Gametype:	%s
sv: Speltyp:	%s

en: Gameversion:	%s
sv: Spelversion:	%s

en: Dedicated server:	%s
sv: Dedicerad server:	%s

en: Operating system:	%s
sv: Operativsystem:	%s

en: Network protocol:	%s
sv: Nätverksprotokoll:	%s

en: Roundtime:	%s
sv: Tid per omgång:	%s

en: Teamplay:	%s
sv: Lagspel:	%s

en: Max. players per team:	%s
sv: Max. spelare per grupp:	%s

en: Max. teams allowed in this map:	%s
sv: Max. grupp tillåtna i den här kartan:	%s

en: Max. clients:	%s
sv: Max. klienter:	%s

en: Max. soldiers per player:	%s
sv: Max. soldater per spelare:	%s

en: Max. soldiers per team:	%s
sv: Max. soldater per grupp:	%s

en: Password protected:	%s
sv: Lösenordsskyddad:	%s

en: All bookmark slots are used - please removed unused entries and repeat this step
sv: Alla bokmärken används - ta bort oanvända poster och upprepa steget

en: Game Drawn!
sv: Ingen vann!

en: The game was a draw!
    
    No survivors left on any side.
sv: Spelet slutade med att ingen vann!
    
    Inga överlevande på någon sida.

en: Congratulations
sv: Gratulerar

en: You won the game!
sv: Du har vunnit spelet!

en: Better luck next time
sv: Lycka till nästa gång

en: You've lost the game!
sv: Du förlorade spelet!

en: Sniper
sv: Krypskytt

en: Size:	%i
sv: Storlek:	%i

en: %s weapon
sv: %s vapen

en: One-handed
sv: Enhands

en: Two-handed
sv: Tvåhands

en: Max ammo:	%i
sv: Max ammu:	%i

en: Skill:	%s
sv: Erfarenhet:	%s

en: Time units:	%i
sv: Tidsenheter:	%i

en: Range:	%g
sv: Räckvidd:	%g

en: Spreads:	%g
sv: Spridning:	%g

en: Weapon
sv: Vapen

en: Action:	%s
sv: Åtgärd:	%s

en: Server closed connection
sv: Servern bröt anslutningen

en: Script files are not the same
sv: Skriptfilerna är inte samma

en: Local map version differs from server
sv: Lokal kartversion skiljer sig från servern

en: Target your shot to the ground
sv: Sikta på marken

en: Downloading [%s]
sv: Hämtar ner [%s]

en: Poor
sv: Dålig

en: Mediocre
sv: Medioker

en: Average
sv: Medelbra

en: Competent
sv: Kompetent

en: Proficient
sv: Bra

en: Very Good
sv: Mycket bra

en: Highly Proficient
sv: Mycket duktig

en: Outstanding
sv: Enastående

en: Superhuman
sv: Överlägsen

en: Rotate battlescape camera anti-clockwise
sv: Rotera slagfältskameran motsols

en: Rotate battlescape camera clockwise
sv: Rotera slagfältskameran medsols

en: Tilt battlescape camera up
sv: Vinkla slagfältskameran uppåt

en: Tilt battlescape camera down
sv: Vinkla slagfältskameran nedåt

en: Move battlescape camera left
sv: Flytta slagfältskameran åt vänster

en: Move battlescape camera right
sv: Flytta slagfältskameran åt höger

en: Move battlescape camera forward
sv: Flytta slagfältskameran framåt

en: Move battlescape camera backward
sv: Flytta slagfältskameran bakåt

en: Zoom in
sv: Zooma in

en: Zoom out
sv: Zooma ut

en: Left mouse button click (menu)
sv: Vänster musknappsklick (meny)

en: Middle mouse button click (menu)
sv: Mittersta musknappsklick (meny)

en: Right mouse button click (menu)
sv: Höger musknappsklick (meny)

en: Select objects/Walk to a square/In fire mode, fire etc
sv: Markera objekt/Gå till ruta/I eldgivningsläge, eld etc

en: Turn soldier toward mouse pointer
sv: Vänd soldaten mot muspekaren

en: Slice through terrain at a higher level
sv: Skär genom terrängen på en högre nivå

en: Slice through terrain at a lower level
sv: Skär genom terrängen på en lägre nivå

en: Ammo: %i
sv: Ammu: %i

en: %s loaded
sv: %s laddat

en: Usable in:
sv: Användbar i:

en: In: %i Out: %i
sv: In: %i Ut: %i

en: Drag to move window
sv: Dra för att flytta fönster

en: Close the window
sv: Stäng fönstret

en: Key: %s
sv: Tangent: %s

en: human
sv: mänsklig

en: alien
sv: utomjordisk

en: Take a screenshot
sv: Ta en skärmbild
