UFRaw 0.17 - en to ca translation catalogue (397 entries)

note: Translate text message from GtkImageView:
en: Open the navigator window
ca: Obre la finestra de navegació

en: Value %.*f too large, truncated to %.*f.
ca: El valor %.*f és massa gran, s'ha truncat a %.*f.

en: Value %.*f too small, truncated to %.*f.
ca: El valor %.*f és massa petit, s'ha truncat a %.*f.

en: No input file, nothing to do.
ca: No s'ha indicat cap fitxer, res a fer.

en: Loaded %s %s
ca: S'ha carregat %s %s

en: Saved %s %s
ca: S'ha desat %s %s

note: First letter of the word 'yes' for the y/n question
en: y
ca: s

en: %s: overwrite '%s'?
ca: %s: voleu sobreescriure '%s'?

en: Raw images
ca: Imatges en cru

en: UFRaw ID files
ca: Fitxers de identificació de UFRaw

en: Raw jpeg's
ca: JPEGs en cru

en: Raw tiff's
ca: TIFFs en cru

en: All files
ca: Tots els fitxers

en: Show hidden files
ca: Ukázat skryté soubory

en: Manual curve
ca: Corba manual

en: Linear curve
ca: Corba lineal

en: Custom curve
ca: Corba personalitzada

en: Camera curve
ca: Corba de la càmera

note: profileIndex[], profileCount[] Profile data defaults
en: No profile
ca: sense perfil

en: Color matrix
ca: Matriu de color

en: sRGB (embedded)
ca: sRGB (incrustat)

en: System default
ca: Valor per omissió del sistema

en: Trying to convert .ufrawrc from UFRaw-0.4 or earlier
ca: S'esta intentant convertir el fitxer .ufrawrc de la versió UFRaw-0.4 o anteriors

en: Trying to convert .ufrawrc from UFRaw-0.6 or earlier
ca: S'està intentant convertir el fitxer .ufrawrc de la versió UFRaw-0.6 o anteriors

en: UFRaw version in .ufrawrc is not supported
ca: Aquesta versió del fitxer de configuració .ufrawrc no està permesa

en: Too many anchors for curve '%s'
ca: Hi ha masses nanses per a la corba '%s'

en: Too many lightness adjustments in the ID file, ignored
ca: Hi ha massa ajustaments de lluminositat a l'arxiu ID, s'han ignorat

en: ID file %s does not appear to be a regular file
    %s
ca: Sembla que el fitxer %s no és un fitxer normal
    %s

en: Can't open ID file %s for reading
    %s
ca: No es pot obrir el fitxer de identificació %s per llegir-lo
    %s

en: Error parsing '%s'
    %s
ca: S'ha produït un error en analitzar '%s'
    %s

en: Can't open file %s for writing
    %s
ca: No es pot obrir el fitxer %s per escriure-hi
    %s

en: cannot --create-id with stdout
ca: No es pot crear un identificador a la sortida

en:  - Unidentified Flying Raw converter for digital camera images.
ca:  - Convertidor de Dades en Cru No Identificades per a imatges de càmeres digitals.

en: Usage: ufraw [ options ... ] [ raw-image-files ... ]
ca: Ús: ufraw [ opcions ... ] [ fitxers d'imatge en cru ... ]

en:        ufraw-batch [ options ... ] [ raw-image-files ... ]
ca:        ufraw-batch [ opcions ... ]  [ fitxers d'imatge en cru ... ]

en:        ufraw [ options ... ] [ default-directory ]
ca:        ufraw [ opcions ... ] [ directori-per-omissió ]

en: By default 'ufraw' displays a preview window for each raw image allowing
    the user to tweak the image parameters before saving. If no raw images
    are given at the command line, UFRaw will display a file chooser dialog.
    To process the images with no questions asked (and no preview) use
    'ufraw-batch'.
ca: Per omissió 'ufraw mostra una finestra de previsualització que permet
    a l'usuari jugar amb els paràmetres de la imatge abans de desar-la. Si no
    es donen imatges en cru a la línia d'ordres, UFRaw mostrarà un diàleg
    per triar fitxers. Per processar la imatge sense preguntes (ni previsua-
    lització, podeu fer servir 'ufraw-batch'.

en: The input files can be either raw images or ufraw's ID files. ID files
    contain a raw image filename and the parameters for handling the image.
    One can also use an ID file with the option:
ca: Els fitxers d'entrada poden ser bé fitxers d'imatge en cru o fitxers de identificació de ufraw

en: --conf=ID-file        Apply the parameters in ID-file to other raw images.
ca: --conf=FITXER-DE-IDENTIFICACIÓ       Aplica els paràmetres del FITXER-DE-IDENTIFICACIÓ a les altres imatges en cru.

en: The rest of the options are separated into two groups.
ca: La resta de les opcions es separen en dos grups.

en: The options which are related to the image manipulation are:
ca: Les opcions relacionades amb la manipulació de la imatge són:

en: --wb=camera|auto      White balance setting.
ca: --wb=camera|auto      Configuració de l'equilibri de blancs.

en: --temperature=TEMP    Color temperature in Kelvin.
ca: --temperatura=TEMP    Temperature de color en graus Kelvin.

en: --green=GREEN         Green color normalization.
ca: --green=VERD         Normalització del color verd.

en: --base-curve=manual|linear|camera|custom|CURVE
                          Type of base tone curve to use. CURVE can be any
                          curve that was previously loaded in the GUI.
                          (default camera if such exists, linear otherwise).
ca: --base-curve=manual|linear|camera|custom|CORBA
                          Tipus de corba tonal base que es farà servir. CORBA pot ser
                          qualsevol corba carregada prèviament a la interfície.
                          (per omissió la de la càmera, si hi ha, sinó lineal).

en: --base-curve-file=file
                          Use base tone curve included in specified file.
                          Overrides --base-curve option.
ca: --base-curve-file=fitxer
                          Fes servir la corba tonal base inclosa al fitxer indicat.
                          Té prioritat sobre l'opció --base-curve.

en: --curve=manual|linear|CURVE
                          Type of luminosity curve to use. CURVE can be any
                          curve that was previously loaded in the GUI.
                          (default linear).
ca: --curve=manual|linear|CORBA
                          Tipus de corba de lluminositat que es farà servir. CORBA pot ser
                          qualsevol corba carregada prèviament a la interfície.
                          (per omissió lineal).

en: --curve-file=file     Use luminosity curve included in specified file.
                          Overrides --curve option.
ca: --curve-file=fitxer   Fes servir la corba de lluminositat inclosa al fitxer indicat.
                          Té prioritat sobre l'opció --curve.

en: --restore=clip|lch|hsv
                          Restore details for negative EV.
                          'clip' restores nothing - safe from artifacts.
                          'lch' restores in LCH space - giving soft details.
                          'hsv' restores in HSV space - giving sharp details.
                          (default lch).
ca: --restore=clip|lch|hsv
                          Restaura els detalls pel negatiu EV.
                          'clip' no restaura res - l'opció segura.
                          'lch' restaura a l'espai LCH - permet obtenir detalls suaus.
                          'hsv' restaura a l'espai HSV - permet obtenir detalls nítids.
                          (per omissió lch).

en: --clip=digital|film   Clip highlights for positive EV.
                          'digital' linear digital sensor response.
                          'film' emulate soft film response. (default digital).
ca: --clip=digital|film   Marca pel EV positiu.
                          'digital' resposta lineal del sensor digital.
                          'film' emula la resposta d'una pel·lícula tradicional. (per omissió digital).

en: --gamma=GAMMA         Gamma adjustment of the base curve (default 0.45).
ca: --gamma=GAMA         Configuració de gama de la corba base (per omissió 0.45).

en: --linearity=LINEARITY Linearity of the base curve (default 0.10).
ca: --linearity=LINEARITAT Linearitat de la corba base (per omissió 0.10).

en: --contrast=CONT       Contrast adjustment (default 1.0).
ca: --contrast=CONT       Configuració del contrast (per omissió 1.0).

en: --saturation=SAT      Saturation adjustment (default 1.0, 0 for B&W output).
ca: --saturation=SAT      Configuració de la saturació (per omissió 1.0, 0 per la sortida en blanc i negre).

en: --wavelet-denoising-threshold=THRESHOLD
                          Wavelet denoising threshold (default 0.0).
ca: --wavelet-denoising-threshold=LLINDAR
                          Llindar del filtre de soroll per ondetes (per omissió 0.0).

en: --hotpixel-sensitivity=VALUE
                          Sensitivity for detecting and shaving hot pixels (default 0.0).
ca: --hotpixel-sensitivity=VALUE
                          Sensitivitat per a detectar i eliminar píxels defectuosos (per omissió 0.0).

en: --exposure=auto|EXPOSURE
                          Auto exposure or exposure correction in EV (default 0).
ca: --exposure=auto|EXPOSICIÓ
                          Exposició automàtica o correcció de l'exposició en EV (per omissió 0).

en: --black-point=auto|BLACK
                          Auto black-point or black-point value (default 0).
ca: --black-point=auto|NEGRE
                          Punt negre automàtic o valor del punt negre (per omissió 0).

en: --interpolation=ahd|vng|four-color|ppg|bilinear
                          Interpolation algorithm to use (default ahd).
ca: --interpolation=ahd|vng|four-color|ppg|bilinear
                          Algoriisme d'interpolació que es farà servir (per omissió ahd).

en: --color-smoothing     Apply color smoothing.
ca: --color-smoothing Aplica un suvitzat dels colors.

en: --grayscale=none|lightness|luminance|value|mixer
                          Grayscale conversion algorithm to use (default none).
ca: --grayscale=none|lightness|luminance|value|mixer
                          Algorisme de conversió d'escala de grisos que es farà servir (per omissió none).

en: The options which are related to the final output are:
ca: Les opcions relacionades amb la sortida final són:

en: --shrink=FACTOR       Shrink the image by FACTOR (default 1).
ca: --shrink=FACTOR       Redueix la imatge en un FACTOR (per omissió 1).

en: --size=SIZE           Downsize max(height,width) to SIZE.
ca: --size=MIDA           Redueix la màxima (alçada, amplada) a MIDA.

en: --out-type=ppm|tiff|tif|png|jpeg|jpg|fits
                          Output file format (default ppm).
ca: --out-type=ppm|tiff|tif|png|jpeg|jpg|fits
                          Format del fitxer de sortida (per omissió ppm).

en: --out-depth=8|16      Output bit depth per channel (default 8).
ca: --out-depth=8|16      Profunditat de bits per canal (per omissió 8).

en: --create-id=no|also|only
                          Create no|also|only ID file (default no).
ca: --create-id=no|also|only
                          No creis|també|només l'arxiu d'identificació (per omissió  no).

en: --compression=VALUE   JPEG compression (0-100, default 85).
ca: --compression=VALOR   Compressió JPEG (0-100, per omissió 85).

en: --[no]exif            Embed EXIF in output (default embed EXIF).
ca: --[no]exif            Inclou les dades EXIF a la sortida JPEG o PNG (per omissió inclou les dades EXIF).

en: --[no]zip             Enable [disable] TIFF zip compression (default nozip).
ca: --[no]zip             Habilita [inhabilita] la compressió zip als fitxers TIFF (per omissió nozip).

en: --rotate=camera|ANGLE|no
                          Rotate image to camera's setting, by ANGLE degrees
                          clockwise, or do not rotate the image (default camera).
ca: --rotate=camera|ANGLE|no
                          Gira la imatge a l'ajustament de la càmera,
                          en ANGLE graus en sentit del rellotge, o bé
                          no giris la imatge (per omissió camera).

en: --crop-(left|right|top|bottom)=PIXELS
                          Crop the output to the given pixel range, relative to the
                          raw image after rotation but before any scaling.
ca: --crop-(left|right|top|bottom)=PIXELS
                          Escapça el rang de píxels donats de la sortida, relatius a la
                          imatge en cru després de girar-la, però abans d'escalar-la.

en: --out-path=PATH       PATH for output file (default use input file's path).
ca: --out-path=RUTA       RUTA del fitxer de sortida (per omissió és la ruta del fitxer d'entrada).

en: --output=FILE         Output file name, use '-' to output to stdout.
ca: --output=FITXER         Nom del fitxer de sortida, useu '-' per fer servir la sortida estàndard.

en: --darkframe=FILE      Use FILE for raw darkframe subtraction.
ca: --darkframe=FITXER      Usa el FITXER per la substracció del marc fosc en cru.

en: --overwrite           Overwrite existing files without asking (default no).
ca: --overwrite           Sobreescriu els fitxers sense confirmació (per omissió no).

en: --maximize-window     Force window to be maximized.
ca: --maximize-window     Fés que la finestre sigui màxima.

en: UFRaw first reads the setting from the resource file $HOME/.ufrawrc.
    Then, if an ID file is specified, its setting are read. Next, the setting from
    the --conf option are taken, ignoring input/output filenames in the ID file.
    Lastly, the options from the command line are set. In batch mode, the second
    group of options is NOT read from the resource file.
ca: Primer UFRaw llegeix la configuració de l'arxiu de recursos $HOME/.ufrawrc.
    Llavors, si s'indica un arxiu de identificació, es llegeix. Llavors es prenen
    les opcions de  --conf, ignorant els noms dels arxius d'entrada i sortida de l'arxiu.
    de identificació. Finalment, es segueixen les opcions de la línia d'ordres. En mode per lots, el segon grup d'opcions, NO es llegeix del fitxer de recursos.

en: Last, but not least, --version displays the version number and compilation
    options for ufraw and --help displays this help message and exits.
ca: Finalment, --version mostra el número de versió i les opcions de compilació
    de ufraw i --help mostra aquest missatge d'ajuda i surt.

en: '%s' is not a valid value for the --%s option.
ca: '%s' no és valor correcte per l'opció --%s.

en: ufraw was build without ZIP support.
ca: ufraw ha estat compilat sense suport ZIP.

en: getopt returned character code 0%o ??
ca: getopt() ha retornat 0%o com a codi de caràcter??

en: failed to load curve from %s, too many configured base curves
ca: no ha estat possible carregar la corba de %s, hi ha masses corbes base

en: failed to load curve from %s
ca: No s'ha pogut carregar la corba de %s

en: '%s' is not a valid base curve name.
ca: Error: %s no és un nom de corba base vàlid.

en: failed to load curve from %s, too many configured curves
ca: no ha estat possible carregar la corba de %s, hi ha masses corbes configurades

en: '%s' is not a valid curve name.
ca: %s no és un nom de corba vàlid.

en: '%s' is not a valid interpolation option.
ca: Error: L'opció %s no és una opció d'interpolació vàlida.

en: '%s' is not a valid grayscale option.
ca: '%s' no és una opció d'escala de grisos vàlida.

en: '%s' is not a valid restore option.
ca: '%s' no és una opció de restauració vàlida.

en: '%s' is not a valid clip option.
ca: L'opció '%s' no és una opció de tall vàlida.

en: you can not specify both --shrink and --size
ca: no podeu indicar ambdues --shrink i --size

en: '%d' is not a valid bit depth.
ca: '%d' no és una profunditat de bits vàlida.

en: Output type '%s' is deprecated
ca: El tipus de sortida '%s' és obsolet

en: ufraw was build without TIFF support.
ca: ufraw s'ha compilat sense suport per a fitxers TIFF.

en: ufraw was build without JPEG support.
ca: ufraw s'ha compilat sense suport per a fitxers JPEG.

en: ufraw was build without PNG support.
ca: ufraw s'ha compilat sense suport per a fitxers PNG.

en: '%s' is not a valid output type.
ca: '%s' no és un tipus de sortida vàlida.

en: '%s' is not a valid output type for embedded image.
ca: '%s' no és una sortida vàlida per la imatge incrustada.

en: '%d' is not a valid bit depth for embedded image.
ca: '%d' no és una profunditat de bits vàlida per la imatge incrustada.

en: '%s' is not a valid rotate option.
ca: '%s' no és una opció de rotació vàlida.

en: '%s' is not a valid create-id option.
ca: L'opció '%s' no és una opció de creació d'identificador vàlida.

en: '%s' is not a valid path.
ca: '%s' no és un camí vàlid.

en: cannot output more than one file to the same output
ca: no es pot treure més d'una imatge a la mateixa sortida

en: Raw file '%s' missing.
ca: Manca el fitxer en cru '%s'.

en: Delete raw file
ca: Suprimeix el fitxer en cru

en: _Delete selected
ca: Esborra la _selecció

en: Delete _All
ca: Suprimeix-ho _tot

en: Select files to delete
ca: Trieu els fitxers que voleu suprimir

en: Error reading directory '%s'.
ca: S'ha produït un error en llegir el directori '%s'

en: Error deleting '%s'
ca: S'ha produït un error en eliminar '%s'

en: Reading embedded image requires libjpeg.
ca: Per llegir les imatges incrustades cal la llibreria libjpeg.

en: No embedded image found
ca: No s'ha trobat cap imatge incrustada

en: Original size (%d) is smaller than the requested size (%d)
ca: La mida del fitxer original (%d) és més petita que la mida demanada (%d)

en: ppm thumb mismatch, height %d, width %d, while buffer %d.
ca: la miniatura ppm no correspon, alçada %d, amplada %d, mentre al buffer hi ha %d.

en: JPEG thumb height %d different than expected %d.
ca: L'alçada %d de la miniatura JPEG és diferent de l'esperada %d.

en: JPEG thumb width %d different than expected %d.
ca: L'amplada %d de la miniatura JPEG és diferent de l'esperada %d.

en: Error creating file '%s'.
    %s
ca: S'ha produït un error creant el fitxer '%s'.
    %s

en: No embedded image read
ca: No s'ha llegit cap imatge inclosa

en: Error creating file '%s'. Unknown file type %d.
ca: No s'ha pogut desar l'arxiu '%s'. Tipus de fitxer desconegut %d.

en: Error creating file '%s': %s
ca: S'ha produït un error creant el fitxer '%s': %s'

en: Error writing '%s'
ca: S'ha produït un error en escriure '%s'

en: Unsupported output type (%d) for embedded image
ca: E tipus d'imatge de la sortida (%d) no està permés

en: Loading raw file '%s'
ca: S'està carregant el fitxer en cru '%s'

en: Can't allocate new image.
ca: No es pot crear una imatge nova.

note: Create the "background" layer to hold the image...
en: Background
ca: Fons

en: EXIF buffer length %d, too long, ignored.
ca: La longitud %d, del buffer EXIF és massa gran, s'ignorarà.

en: Failed to embed output profile '%s' in image.
ca: No ha estat possible incloure el perfil de sortida '%s' a la imatge.

en: Maker:		%s
    Model:		%s%s
    Mount:		%s
    Crop factor:	%.1f
ca: Marca:				%s
    Model:				%s%s
    Muntatge:			%s
    Factor d'escapçament:	%.1f

en: Maker:		%s
    Model:		%s
    Focal range:	%s
    Aperture:		%s
    Crop factor:	%.1f
    Type:		%s
    Mounts:		%s
ca: Marca:				%s
    Model:				%s
    Rang focal:			%s
    Obertura:			%s
    Factor d'escapçament:	%.1f
    Tipus:				%s
    Montures:			%s

en: Focal
ca: Longitud focal

en: Focal length
ca: Longitud focal

en: F-number (Aperture)
ca: Valor F de l'obertura

en: Distance
ca: Distància

en: Distance to subject in meters
ca: Distància fins al subjecte en metres

en: Chromatic Aberrations mathematical model
ca: Model matemàtic d'Aberracions cromàtiques

en: Parameters
ca: Paràmetres

en: Optical vignetting mathematical model
ca: Model matemàtic del vinyetatge òptic

en: Lens distortion mathematical model
ca: Model matemàtic de la distorsió de la lent

note: Lens geometry combobox
en: Lens geometry:
ca: Geometria de la lent:

en: The geometry of the lens used to make the shot
ca: La geometria de la lent que s'ha fet servir per fer la foto

note: Target lens geometry combobox
en: Target geometry:
ca: Geometria desitjada:

en: The target geometry for output image
ca: La sortida desitjada per la d'imatge de la sortida

en: Camera
ca: Càmera

en: Search for camera using a pattern
    Format: [Maker, ][Model]
ca: Cerqueu la càmera amb un patró
    Format: [Marca, ][Model]

en: Choose camera from complete list
ca: Escolliu la càmera de la llista

en: Reset all lens correction settings
ca: Reinicia tots els paràmetres de correcció de la lent

note: Lens selector
en: Lens
ca: Lent

en: Search for lens using a pattern
    Format: [Maker, ][Model]
ca: Cerqueu la lent amb un patró
    Format: [Marca, ][Model]

en: Choose lens from list of possible variants
ca: Trieu la lent de la llista de possibles variant

en: Automatically find lens and set lens corrections
ca: Troba la lent i estableix les seves correccions de forma automàtica

en: Lateral chromatic aberration
ca: Aberració cromàtica lateral

en: Optical vignetting
ca: Vinyetatge òptic

en: Lens distortion
ca: Distorsió de la lent

en: Lens geometry
ca: Geometria de la lent

en: Raw histogram with conversion curves
ca: Histograma en cru amb corbes de conversió

en: Live histogram
ca: Histograma continu

note: No darkframe file
en: None
ca: Cap

en: Lightness
ca: Lluminositat

en: Luminance
ca: Luminància

en: Value
ca: Valor

en: Channel Mixer
ca: Mesclador de canal

en: No more room for new curves.
ca: No hi ha espai per a més corbes.

en: Load curve
ca: Carrega la corba

en: All curve formats
ca: Formats de les corbes

en: UFRaw curve format
ca: Forma de corba de UFRaw

en: Nikon curve format
ca: Forma de corba de Nikon

en: Save curve
ca: Desa la corba

en: No more room for new profiles.
ca: No hi ha espai per a més perfils.

en: Load color profile
ca: Carrega el perfil de color

en: Color Profiles
ca: Perfils de color

en: Luminosity (Y value)
ca: Lluminositat (valor Y)

en: Adams' zone
ca: Zona d'Adam

en: size %dx%d, zoom %2.f%%
ca: mida %dx%d, ampliació %2.f%%

en: size %dx%d, scale 1/%d
ca: mida %dx%d, escala 1/%d

en: Wavelet denoising
ca: Filtratge de soroll per ondetes

en: Despeckling
ca: S'esta netejant l'imatge

en: Interpolating
ca: S'està interpolant

en: Rendering
ca: S'està renderitzant

en: Loading preview
ca: S'està carregant la previsualització

en: Saving image
ca: S'està desant la imatge

en: Black point: %0.3lf
ca: Punt negre: %0.3lf

en: No more room for new lightness adjustments.
ca: No hi ha espai per a més ajustaments de lluminositat.

en: Aspect ratio locked, click to unlock
ca: La relació d'aspecte està blocada, cliqueu per desblocar-la

en: Aspect ratio unlocked, click to lock
ca: La relació d'aspecte està desblocada, cliqueu per blocar-la

en: Load dark frame
ca: Carrega el marc fosc

en: clip
ca: talla

en: restore in LCH space for soft details
ca: restaura a l'espai LCH per als detalls suaus

en: restore in HSV space for sharp details
ca: restaura a l'espai LCH per als detalls nítids

en: Restore details for negative EV
    Current state: %s
ca: Restaura el detalls pel negatiu EV
    Estat actual: %s

en: digital linear
ca: lineal digital

en: soft film like
ca: Com si fos una pel·lícula de programari

en: Clip highlights for positive EV
    Current state: %s
ca: Talla el que està marcat pel positiu EV
    Estat actual: %s

en: Filename: %s%s
ca: Nom del fitxer: %s%s

en: 
    Create also ID file
ca: 
    Crea també el fitxer de identificació

en: 
    Create only ID file
ca: 
    Crea sols el fitxer de identificació

en: UFRaw options
ca: Opcions del UFRaw

en: Settings
ca: Paràmetres

en: Input color profiles
ca: Perfils de color d'entrada

en: Output color profiles
ca: Perfils de color de sortida

en: Display color profiles
ca: Mostra els perfils de color

en: Base Curves
ca: Corbes de Base

en: Luminosity Curves
ca: Corbes de lluminositat

note: Remote Gimp command entry
en: Remote Gimp command
ca: Ordre Gimp remota

en: Reset command to default
ca: Reinicia l'ordre per omissió

en: Blink Over/Underexposure Indicators
ca: Indicadors parpallejants de sobre/infraexposició

en: Configuration
ca: Configuració

en: Save configuration
ca: Desa la configuració

en: Save configuration to resource file ($HOME/.ufrawrc)
ca: Desa la configuració a l'arxiu de recursos ($HOME/.ufrawrc)

en: Log
ca: Registre

en: About
ca: Quant a

en: The <b>U</b>nidentified <b>F</b>lying <b>Raw</b> (<b>UFRaw</b>) is a utility to
    read and manipulate raw images from digital cameras.
    UFRaw relies on <b>D</b>igital <b>C</b>amera <b>Raw</b> (<b>DCRaw</b>)
    for the actual encoding of the raw images.
    
    Author: Udi Fuchs
    Homepage: http://ufraw.sourceforge.net/
ca: <b>U</b>nidentified <b>F</b>lying <b>Raw</b> (<b>UFRaw</b>) és una eina per
    llegir i manipular imatges en cru de càmeres digitals.
    UFRaw fa servir <b>D</b>igital <b>C</b>amera <b>Raw</b> (<b>DCRaw</b>)
    per codificar les imatges en cru.
    
    Autor: Udi Fuchs
    Pàgina web: http://ufraw.sourceforge.net/

en: Linear
ca: Lineal

en: Logarithmic
ca: Logarítmic

en: Hot pixels:
ca: Píxels defectuosos:

en: mark
ca: marca

en: Hot pixel sensitivity
ca: Sensitivitat de píxels defectuosos

en: Reset hot pixel sensitivity
ca: rwinicia la sensitivitat de píxels defectuosos

en: RGB histogram
ca: Histograma RGB

en: R+G+B histogram
ca: Histograma R+G+B

en: Luminosity histogram
ca: Histograma de lluminositat

en: Value (maximum) histogram
ca: Valor (màxim) de l'histograma

en: Saturation histogram
ca: Histograma de saturació

en: Average:
ca: Mitjana:

en: Std. deviation:
ca: Desviació típica:

en: Overexposed:
ca: Sobreexposat:

en: Indicate
ca: Indica

en: Underexposed:
ca: Infraexoposat:

en: White Balance
ca: Equilibri de Blancs

en: Cannot use camera white balance.
ca: No es pot fer servir l'equilibri de blancs de la càmera.

en: There are no white balance presets for your camera model.
    Check UFRaw's webpage for information on how to get your
    camera supported.
ca: No hi ha cap configuració d'equilibri de blancs pel vostre model
    de càmera. Veieu a la pàgina web de UFRaw com obtenir suport
    per la vostra càmera.

en: Reset white balance to initial value
ca: Reinicia l'equilibri de blancs al valor inicial

en: Temperature
ca: Temperatura

en: White balance color temperature (K)
ca: Equilibri de blancs de la temperatura de color (K)

en: Green
ca: Verd

en: Green component
ca: Component verd

en: Select a spot on the preview image to apply spot white balance
ca: Trieu una zona de la imatge previsualitzada per aplicar l'equilibri de blancs

en: Chan. multipliers:
ca: Multiplicadors en cadena:

en: VNG four color interpolation
ca: Interpolació VNG de quatre colors

en: AHD interpolation
ca: Interpolació AHD

en: VNG interpolation
ca: Interpolació VNG

en: PPG interpolation
ca: Interpolació PPG

en: Bilinear interpolation
ca: Interpolació bilineal

en: No interpolation
ca: Sense interpolació

en: Apply color smoothing
ca: Fes que els colors siguin suaus

en: Denoise
ca: Filtra el soroll

en: Threshold for wavelet denoising
ca: Llindar per al filtratge de soroll per ondetes

en: Reset denoise threshold to default
ca: Reinicia el llindar de soroll per omissió

en: Dark Frame:
ca: Marc Fosc:

en: Reset dark frame
ca: Reinicia el marc fosc

en: Reset adjustment
ca: Reinicia l'ajustament

en: Select a spot on the preview image to choose hue
ca: Trieu una zona de la imatge previsualitzada per aplicar l'equilibri de blancs

en: Remove adjustment
ca: Suprimeix l'ajust

en: Grayscale Mode:
ca: Mode escala de grisos:

en: Reset channel mixer
ca: Reinicia el canal de la mescla

en: Despeckling is mainly useful when combining a high ISO number with a high channel multiplier: when one channel has a very bad signal to noise ratio. Try setting window size, color decay and number of passes to 50,0,5 for that channel. When a channel contains only noise then try 1,0.6,1.
    Despeckling is off when window size or passes equals zero. When on then window size cannot be smaller than the number of passes.
ca: Neteja l'imatge és útil quan es combina un nombre de ISO alts amb un canal multiplicador alt: quan un canal té una senyal molt alta de ratio de soroll. Intenteu establir la mida de la finestra, la descomposició de color i el nombre de passades a 50,0,5 per a aquest canal. Quan un canal conté només soroll intenteu amb 1,0.6,1.
    Neteja de imatge està desactivada quan la mida de la finestra o les passes són zero. Quan està activada, llavors la mida de la finestra no pot ser menor que el nombre de passades.

en: Update channel parameters together
ca: Actualitza els paràmeters del canal de forma conjunta

en: Reset despeckle parameters
ca: Reinicia els paràmetres per treure els punts

note: channel to view
en: View channel:
ca: Vista de canal:

note: Parameters
en: Window size:
ca: Mida de la finestra:

en: Color decay:
ca: Descomposició de color:

en: Passes:
ca: Passades:

en: Load base curve
ca: Carrega la corba base

en: Save base curve
ca: Desa  la corba base

en: Reset base curve to default
ca: Reinicia la corba base per omissió

en: Input ICC profile
ca: Perfil de color ICC d'entrada

en: Output ICC profile
ca: Perfil de color ICC

en: Display ICC profile
ca: Mostra el perfil de color ICC

en: Gamma correction for the input profile
ca: Correcció de gama per al perfil d'entrada

en: Reset gamma to default
ca: Reinicia la gama per omissió

en: Linearity
ca: Linealitat

en: Linear part of the gamma correction
ca: Part lineal de la correcció gamma

en: Reset linearity to default
ca: Reinicia la linealitat per omissió

en: Output intent
ca: Prova de sortida

en: Relative colorimetric
ca: Mètrica de color relativa

en: Saturation
ca: Saturació

en: Absolute colorimetric
ca: Mètrica de color absoluta

en: Output bit depth
ca: Profunditat dels bits de sortida

en: Display intent
ca: Prova de reproducció

en: Disable soft proofing
ca: Inhabilita les proves suaus

en: Global contrast adjustment
ca: Ajustament global del contrast

en: Reset global contrast to default
ca: Reinicia el contrast global per omissió

en: Reset saturation to default
ca: Reinicia la saturació per omissió

en: Auto adjust curve
    (Flatten histogram)
ca: Ajustament automàtic de la corba
    (Histograma pla)

en: Reset curve to default
ca: Reinicia la corba per omissió

en: Reset black-point to default
ca: Reinicia el punt negre per omissió

en: Auto adjust black-point
ca: Ajustament automàtic del punt negre

note: Start of Crop controls
en: Left:
ca: Esquerra:

en: Top:
ca: Superior:

en: Right:
ca: Dreta:

en: Bottom:
ca: Inferior:

en: Auto fit crop area
ca: Escapça l'àrea per encabir-la

en: Aspect ratio:
ca: Relació de l'aspecte

en: Crop area aspect ratio.
    Can be entered in decimal notation (1.273)
    or as a ratio of two numbers (14:11)
ca: Relació d'aspecte de l'àrea a escapça.
    Es pot escriure en notació decimal (1.273)
    o com a relació de dos nombres (14:11)

en: Shrink factor
ca: Factor de reducció

en: Width
ca: Amplada

en: Height
ca: Alçada

en: Orientation:
ca: Orientació:

en: Rotation
ca: Rotació

en: Rotation angle
ca: Angle de rotació

en: Reset rotation angle
ca: Reinicia l'angle de rotació

note: drawLines toggle button
en: Grid lines
ca: Línies de la graella

en: Number of grid lines to overlay in the crop area
ca: Número de línies d'aliniament per a superposar a l'àrea que es retalla

en: Path
ca: Ruta

en: Select output path
ca: Selecciona el camí de sortida

en: Filename
ca: Nom del fitxer

en: JPEG compression level
ca: Nivell de compressió de JPEG

en: JPEG progressive encoding
ca: Codificació JPEG progressiva

en: TIFF lossless Compress
ca: Compressió TIFF sense pèrdua

en: Embed EXIF data in output
ca: Inclou les dades EXIF a la sortida

en: Create ID file
ca: Crea el fitxer de identificació

en: Also
ca: Vegeu també

en: Only
ca: Només

en: Save image defaults
ca: Desa el paràmetres per omissió de la imatge

en: Save current image manipulation parameters as defaults.
    The output parameters in this window are always saved.
ca: Desa el paràmetres de manipulació de la imatge actual com per omissió.
    Sempre es desen els paràmetres de sortida d'aquesta finestra.

en: Never again
ca: Mai més

en: Always
ca: Sempre

en: Just this once
ca: Només per a aquest cop

en: Remember output path
ca: Recorda el camí de sortida

en: Overwrite existing files without asking
ca: S'estant sobreescribint els fitxers sense confirmació

en: Tag
ca: Etiqueta

note: Fill table with EXIF tags
en: Camera maker
ca: Fabricant de la càmera

en: Camera model
ca: Model de la càmera

en: Timestamp
ca: Marca horària

en: Shutter time
ca: Temps de l'obturador

en: Aperture
ca: Obertura

en: ISO speed
ca: Velocitat ISO

en: 35mm focal length
ca: Distància focal de l'ocular de 35mm

en: Flash
ca: Flaix

en: White balance
ca: Equilibri de blancs

en: EXIF data read by %s
ca: %s ha llegit les dades EXIF

en: Warning: EXIF data will not be sent to output
ca: Avís: les dades EXIF no s'inclouran a la sortida

en: Spot values:
ca: Valors dels punts:

en: Exposure compensation in EV
ca: Compensació de l'exposició en EV

en: Auto adjust exposure
ca: Ajusta l'exposició de forma automàtica

en: Reset exposure to default
ca: Reinicia l'exposició per omissió

en: Grayscale
ca: Escala de grisos

note: Lens correction page
en: Lens correction
ca: Correcció de la lent

en: Base curve
ca: Corba base

en: Color management
ca: Gestió del color

en: Correct luminosity, saturation
ca: Corregeix la lluminositat, saturació

en: Lightness Adjustments
ca: Ajustaments de lluminositat

en: Crop and rotate
ca: Retalla i gira

en: Save
ca: Desa

en: Zoom percentage
ca: Percentatge del zoom

en: Options
ca: Opcions

note: Comment to translator: All control buttons "_Delete", "_Cancel", "_Save", "Save _As", "Send to _Gimp" should have unique mnemonics. Delete button:
en: _Delete
ca: _Suprimeix

en: Send image to _Gimp
ca: Envia la imatge al _GIMP

en: Fatal error setting C locale
ca: S'ha produït un error al establir el locale C

en: Curve version is not supported
ca: No es permet l'ús d'aquesta versió del fitxer de corba

en: Invalid Nikon curve file '%s'
ca: El fitxer de corba Nikon '%s' és incorrecte

en: Error opening Curve file '%s': %s
ca: S'ha produït un error en obrir el fitxer de Corba '%s': %s

en: Error opening file '%s': %s
ca: S'ha produït un error en obrir el fitxer '%s': %s

en: File exists
ca: El fitxer ja existeix

en: File '%s' already exists.
    Overwrite?
ca: El fitxer '%s' ja existeix. 
    Voleu sobreescriure'l?

en: Error creating temporary file.
ca: S'ha produït un error en escriure el fitxer temporal.

en: Error activating Gimp.
ca: S'ha produït un error mentre s'activava el GIMP.

en: Cannot use camera white balance, reverting to auto white balance.
ca: No es pot fer servir l'equilibri de blancs de la càmera, es farà servir l'equilibri de blancs automàtic.

en: --temperature and --green options override the --wb=%s option.
ca: les opcions --temperature i --green passen per davant de l'opció --wb=%s.

en: '%s' is not a valid white balance setting.
ca: '%s' no és una opció vàlida per la configuració de l'equilibri de blancs.

en: Remote URI is not supported
ca: No se suporta l'esquema URI

en: darkframe error: %s is not a raw file
ca: S'ha produït un error del marc fosc: El fitxer %s no és un fitxer d'imatges en cru

en: error loading darkframe '%s'
ca: S'ha produït un error en carregar el marc negre '%s'

en: Darkframe '%s' is incompatible with main image
ca: El marc fosc '%s' no és compatible amb la imatge principal

en: using darkframe '%s'
ca: S'està usant el marc fosc '%s'

en: Error reading NEF curve
ca: S'ha produït un error en llegir la corba NEF

en: Can not downsize from %d to %d.
ca: No s'ha pogut reduïr de %d a %d.

note: Error was not already set before
en: Error creating file '%s'.
ca: Error creant el fitxer %s'

note: 'errno' does seem to contain useful information Error was not already set before
en: Error creating file.
ca: Error creant el fitxer.

en: Image filename can not be the same as ID filename '%s'
ca: El nom de la imatge no pot coincidir amb el del fitxer de identificació '%s'

en: Failed to embed output profile '%s' in '%s'.
ca: No ha estat possible incloure el perfil '%s' a '%s'.

en: Unsupported bit depth '%d' ignored.
ca: S'ignorarà la profunditat de bits '%d' no suportada.

en: Unknown file type %d.
ca: El tipus de fitxer %d és desconegut.

note: Column 1 - "make" of the camera. * Column 2 - "model" (use the "make" and "model" as provided by DCRaw). * Column 3 - WB name. * Column 4 - Fine tuning. MUST be in increasing order. 0 for no fine tuning. *	      It is enough to give only the extreme values, the other values *	      will be interpola
en: Daylight
ca: Llum de dia

note: Probably same as above:
en: Direct sunlight
ca: Llum solar directe

en: Cloudy
ca: Nubolat

note: "Shadows" should be switched to this:
en: Shade
ca: Ombra

en: Incandescent
ca: Llum incandescent

en: Incandescent warm
ca: Llum incandescent càlida

note: Same as "Incandescent":
en: Tungsten
ca: Llum de tungstè

en: Fluorescent
ca: Llum fluorescent

note: In Canon cameras and some newer Nikon cameras:
en: Fluorescent high
ca: Llum fluorescent alta

en: Cool white fluorescent
ca: Llum fluorescent de blanc fred

en: Warm white fluorescent
ca: Llum fluorescent de blanc càlid

en: Daylight fluorescent
ca: Fluorescent de llum de dia

en: Neutral fluorescent
ca: Llum fluorescent neutre

en: White fluorescent
ca: Llum fluorescent negre

note: In some newer Nikon cameras:
en: Sodium-vapor fluorescent
ca: Llum fluorescent de vapor de sodi

en: Day white fluorescent
ca: Llum fluorescent de blanc de dia

en: High temp. mercury-vapor fluorescent
ca: Fluorescent de vapor de mercuri d'alta temperatura

note: For Olympus with no real "Flash" preset:
en: Flash (auto mode)
ca: Flaix (mode automàtic)

en: Evening sun
ca: Sol del capvespre

en: Underwater
ca: Sota de l'aigua

en: Black & white
ca: Blanc i negre

en: Manual WB
ca: Equilibri de blancs manual

en: Camera WB
ca: Equilibri de blancs de la càmera

en: Auto WB
ca: Equilibri de blancs automàtic
