UFRaw 0.22 - en to da translation catalogue (411 entries)

note: Translate text message from GtkImageView:
en: Open the navigator window
da: Åbn navigationsvinduet

en: Value %.*f too large, truncated to %.*f.
da: Værdien %.*f er for stor, afkortet til %.*f.

en: Value %.*f too small, truncated to %.*f.
da: Værdien %.*f er for lille, afkortet til %.*f.

en: No input file, nothing to do.
da: Ingen inddatafil, ikke noget at lave.

en: Loaded %s %s
da: %s %s indlæst

en: Saved %s %s
da: %s %s gemt

note: First letter of the word 'yes' for the y/n question
en: y
da: j

en: %s: overwrite '%s'?
da: %s: overskriv '%s'?

en: The --silent option is only valid with 'ufraw-batch'
da: Tilvalget --silent kan kun anvendes med 'ufraw-batch'

en: The --embedded-image option is only valid with 'ufraw-batch'
da: Tilvalget --embedded-image kan kun anvendes med 'ufraw-batch'

en: Raw images
da: Rå-billeder

en: UFRaw ID files
da: UFRaw ID-filer

en: Raw jpeg's
da: Raw jpeg'er

en: Raw tiff's
da: Raw tiff'er

en: All files
da: Alle filer

en: Show hidden files
da: Vis skjulte filer

en: Manual curve
da: Manuel kurve

en: Linear curve
da: Lineær kurve

en: Custom curve
da: Brugerdefineret kurve

en: Camera curve
da: Kamerakurve

note: profileIndex[], profileCount[] Profile data defaults
en: No profile
da: Ingen profil

en: Color matrix
da: Farvematrice

en: sRGB (embedded)
da: sRGB (integreret)

en: System default
da: Systemstandardværdi

en: Trying to convert .ufrawrc from UFRaw-0.4 or earlier
da: Prøver at konvertere .ufrawrc fra UFRaw-0.4 eller tidligere

en: Trying to convert .ufrawrc from UFRaw-0.6 or earlier
da: Prøver at konvertere .ufrawrc fra UFRaw-0.6 eller tidligere

en: UFRaw version in .ufrawrc is not supported
da: UFRaw-versionen i .ufrawrc er ikke understøttet

en: Too many anchors for curve '%s'
da: For mange ankerpunkter i kurve '%s'

en: Too many lightness adjustments in the ID file, ignored
da: For mange lysværdijusteringer i ID-filen, ignoreret

en: ID file %s does not appear to be a regular file
    %s
da: ID-fil %s er tilsyneladende ikke en regulær fil
    %s

en: Can't open ID file %s for reading
    %s
da: Kan ikke åbne ID-fil %s for indlæsning
    %s

en: Error reading from file '%s'.
da: Fejl ved læsning fra filen '%s'.

en: Error parsing '%s'
    %s
da: Fejl ved fortolkning af '%s'
    %s

en: Can't open file %s for writing
    %s
da: Kan ikke åbne filen %s for skrivning
    %s

en: cannot --create-id with stdout
da: kan ikke --create-id til standarduddata

en:  - Unidentified Flying Raw converter for digital camera images.
da:  - Uidentificeret Flyvende Raw-konverter til digitalkamerabilleder.

en: Usage: ufraw [ options ... ] [ raw-image-files ... ]
da: Anvendelse: ufraw [ tilvalg ... ] [ rå-billed-filer ... ]

en:        ufraw-batch [ options ... ] [ raw-image-files ... ]
da:        ufraw-batch [ tilvalg ... ] [ rå-billed-filer ... ]

en:        ufraw [ options ... ] [ default-directory ]
da:        ufraw [ tilvalg ... ] [ standardmappe ]

en: By default 'ufraw' displays a preview window for each raw image allowing
    the user to tweak the image parameters before saving. If no raw images
    are given at the command line, UFRaw will display a file chooser dialog.
    To process the images with no questions asked (and no preview) use
    'ufraw-batch'.
da: Normalt viser 'ufraw' et forhåndsvisningsvindue for hvert rå-billede, der
    tillader brugeren at finjustere billedparametrene før billedet gemmes. UFRaw
    viser en filvalgsdialog, hvis der ikke er angivet nogen rå-billeder på
    kommandolinien. Brug 'ufraw-batch' til at behandle billeder uden at skulle
    svare på spørgsmål (og uden forhåndsvisning).

en: The input files can be either raw images or ufraw's ID files. ID files
    contain a raw image filename and the parameters for handling the image.
    One can also use an ID file with the option:
da: Inddatafilerne kan være enten rå-billeder eller ufraws ID-filer. ID-filer
    indeholder et rå-billedfilnavn og parametrene til behandling af billedet.
    Man kan også anvende en ID-fil med tilvalget:

en: --conf=ID-file        Apply the parameters in ID-file to other raw images.
da: --conf=ID-fil         Brug parametrene i ID-fil på andre rå-billeder.

en: The rest of the options are separated into two groups.
da: De resterende tilvalg er delt i to grupper.

en: The options which are related to the image manipulation are:
da: Tilvalgene, der er relateret til billedbehandling, er:

en: --wb=camera|auto      White balance setting.
da: --wb=camera|auto      Hvidbalanceindstilling.

en: --temperature=TEMP    Color temperature in Kelvin.
da: --temperature=TEMP    Farvetemperatur i Kelvin.

en: --green=GREEN         Green color normalization.
da: --green=GRØN          Grøn farvenormalisering.

en: --base-curve=manual|linear|camera|custom|CURVE
                          Type of base tone curve to use. CURVE can be any
                          curve that was previously loaded in the GUI.
                          (default camera if such exists, linear otherwise).
da: --base-curve=manual|linear|camera|custom|KURVE
                          Basistonekurvetype. KURVE kan være en hvilken som helst
                          kurve, der har været indlæst i den grafiske brugerflade.
                          (standardværdi camera hvis den findes, ellers linear).

en: --base-curve-file=file
                          Use base tone curve included in specified file.
                          Overrides --base-curve option.
da: --base-curve-file=fil
                          Brug basistonekurve fra den specificerede fil.
                          Har forret for tilvalget --base-curve.

en: --curve=manual|linear|CURVE
                          Type of luminosity curve to use. CURVE can be any
                          curve that was previously loaded in the GUI.
                          (default linear).
da: --curve=manual|linear|KURVE
                          Lysstyrkekurvetype. KURVE kan være en hvilken som helst
                          kurve, der har været indlæst i den grafiske brugerflade.
                          (standardværdi linear).

en: --curve-file=file     Use luminosity curve included in specified file.
                          Overrides --curve option.
da: --curve-file=fil      Brug lysstyrkekurve fra den specificerede fil.
                          Har forret for tilvalget --curve.

en: --restore=clip|lch|hsv
                          Restore details for negative EV.
                          'clip' restores nothing - safe from artifacts.
                          'lch' restores in LCH space - giving soft details.
                          'hsv' restores in HSV space - giving sharp details.
                          (default lch).
da: --restore=clip|lch|hsv
                          Gendan detaljer for negative LV.
                          'clip' gendanner intet - sikrer mod tab af detaljer.
                          'lch' gendanner i LCH-farverummet - giver bløde
                          detaljer.
                          'hsv' gendanner i HSV-farverummet - giver skarpe
                          detaljer. (standardværdi lch).

en: --clip=digital|film   Clip highlights for positive EV.
                          'digital' linear digital sensor response.
                          'film' emulate soft film response. (default digital).
da: --clip=digital|film   Klip højlys for positive LV.
                          'digital' lineær digitalsensorkurve.
                          'film' emulerer blød filmkurve. (standardværdi digital).

en: --gamma=GAMMA         Gamma adjustment of the base curve (default 0.45).
da: --gamma=GAMMA         Gammajustering for basiskurven (standardværdi 0.45).

en: --linearity=LINEARITY Linearity of the base curve (default 0.10).
da: --linearity=LINEARITET
                          Linearitet af basiskurven (standardværdi 0.10).

en: --contrast=CONT       Contrast adjustment (default 1.0).
da: --contrast=KONTRAST   Kontrastjustering (standardværdi 1.0).

en: --saturation=SAT      Saturation adjustment (default 1.0, 0 for B&W output).
da: --saturation=MÆTNING  Farvemætingsjustering (standardværdi 1.0,
                          0 for sort/hvide uddata).

en: --wavelet-denoising-threshold=THRESHOLD
                          Wavelet denoising threshold (default 0.0).
da: --wavelet-denoising-threshold=TÆRSKELVÆRDI
                          Wavelet støjreduktionstærskelværdi (standardværdi 0.0).

en: --hotpixel-sensitivity=VALUE
                          Sensitivity for detecting and shaving hot pixels (default 0.0).
da: --hotpixel-sensitivity=VÆRDI
                          Følsomhed for detektion og reduktion af defekte pixels (standardværdi 0.0).

en: --exposure=auto|EXPOSURE
                          Auto exposure or exposure correction in EV (default 0).
da: --exposure=auto|EKSPONERING
                          Autoeksponering eller eksponeringskorrektion i LV
                          (standardværdi 0).

en: --black-point=auto|BLACK
                          Auto black-point or black-point value (default 0).
da: --black-point=auto|SORT
                          Autosortpunkt eller sortpunktsværdi (standardværdi 0).

en: --interpolation=ahd|vng|four-color|ppg|bilinear
                          Interpolation algorithm to use (default ahd).
da: --interpolation=ahd|vng|four-color|ppg|bilinear
                          Interpoleringsalgoritme (standardværdi ahd).

en: --color-smoothing     Apply color smoothing.
da: --color-smoothing     Anvend farveudjævning.

en: --grayscale=none|lightness|luminance|value|mixer
                          Grayscale conversion algorithm to use (default none).
da: --grayscale=none|lightness|luminance|value|mixer
                          Gråtonekonverteringsalgoritme (standardværdi none).

en: --grayscale-mixer=RED,GREEN,BLUE
                          Grayscale mixer values to use (default 1,1,1).
da: --grayscale-mixer=RØD,GRØN,BLÅ
                          Gråtonemikserværdier (standardværdier 1,1,1).

en: The options which are related to the final output are:
da: Tilvalgene, der er relateret til de endelige uddata, er:

en: --shrink=FACTOR       Shrink the image by FACTOR (default 1).
da: --shrink=FAKTOR       Formindsk billedet med FAKTOR (standardværdi 1).

en: --size=SIZE           Downsize max(height,width) to SIZE.
da: --size=STØRRELSE      Formindsk maks(højde,bredde) til STØRRELSE.

en: --out-type=ppm|tiff|tif|png|jpeg|jpg|fits
                          Output file format (default ppm).
da: --out-type=ppm|tiff|tif|png|jpeg|jpg|fits
                          Uddatafilformat (standardværdi ppm).

en: --out-depth=8|16      Output bit depth per channel (default 8).
da: --out-depth=8|16      Uddatabitdybde pr. kanal (standardværdi 8).

en: --create-id=no|also|only
                          Create no|also|only ID file (default no).
da: --create-id=no|also|only
                          Dan ikke|også|kun ID-fil (standardværdi ikke).

en: --compression=VALUE   JPEG compression (0-100, default 85).
da: --compression=VÆRDI   JPEG-komprimering (0-100, standardværdi 85).

en: --[no]exif            Embed EXIF in output (default embed EXIF).
da: --[no]exif            Integrer EXIF i uddata (standardværdi integrer EXIF).

en: --[no]zip             Enable [disable] TIFF zip compression (default nozip).
da: --[no]zip             Vælg [fravælg] TIFF zip-komprimering
                          (standardværdi fravælg).

en: --embedded-image      Extract the preview image embedded in the raw file
                          instead of converting the raw image. This option
                          is only valid with 'ufraw-batch'.
da: --embedded-image      Brug det i rå-filen integrerede miniaturebillede
                          i stedet for at konvertere rå-billedet. Dette tilvalg
                          kan kun anvendes med 'ufraw-batch'.

en: --rotate=camera|ANGLE|no
                          Rotate image to camera's setting, by ANGLE degrees
                          clockwise, or do not rotate the image (default camera).
da: --rotate=camera|VINKEL|no
                          Roter billedet efter kameraets indstilling, VINKEL
                          grader med uret eller lad være med at rotere billedet
                          (standardværdi camera).

en: --crop-(left|right|top|bottom)=PIXELS
                          Crop the output to the given pixel range, relative to the
                          raw image after rotation but before any scaling.
da: --crop-(left|right|top|bottom)=PUNKTER
                          Beskær uddata til det angivne antal punkter i forhold til
                          rå-billedet efter rotation, men før skalering.

en: --auto-crop           Crop the output automatically.
da: --auto-crop           Beskær uddata automatisk.

en: --aspect-ratio X:Y    Set crop area aspect ratio.
da: --aspect-ratio X:Y    Sæt sidelængdeforholdet for det beskårne område.

en: --lensfun=none|auto   Do not apply lens correction or try to apply
                          correction by auto-detecting the lens (default auto).
da: --lensfun=none|auto   Anvend ikke objektivkorrektion eller prøv at anvende
                          korrektion ved at auto-detektere objektivet
                          (standardværdi auto).

en: --out-path=PATH       PATH for output file (default use input file's path).
da: --out-path=STI        STI for uddatafil (som standardværdi bruges
                          inddatafilens sti).

en: --output=FILE         Output file name, use '-' to output to stdout.
da: --output=FIL          Uddatafilens navn, brug '-' for standarduddata.

en: --darkframe=FILE      Use FILE for raw darkframe subtraction.
da: --darkframe=FIL       Brug FIL til rå-sortbilledsubtraktion.

en: --overwrite           Overwrite existing files without asking (default no).
da: --overwrite           Overskriv eksisterende filer uden at spørge
                          (standardværdi nej).

en: --maximize-window     Force window to be maximized.
da: --maximize-window     Tving vinduet til at være maksimeret.

en: --silent              Do not display any messages during conversion. This
                          option is only valid with 'ufraw-batch'.
da: --silent              Vis ingen meddelelser under konvertering. Dette
                          tilvalg kan kun anvendes med 'ufraw-batch'.

en: UFRaw first reads the setting from the resource file $HOME/.ufrawrc.
    Then, if an ID file is specified, its setting are read. Next, the setting from
    the --conf option are taken, ignoring input/output filenames in the ID file.
    Lastly, the options from the command line are set. In batch mode, the second
    group of options is NOT read from the resource file.
da: UFRaw læser først indstillinger fra ressourcefilen $HOME/.ufrawrc.
    Så læses indstillinger fra en ID-fil, hvis en sådan er angivet. Dernæst
    tages indstillingerne fra --conf tilvalget, hvor inddata-/uddata-filnavne i
    ID-filen ignoreres. Til sidst anvendes tilvalg fra kommandolinien.
    I batch-modus indlæses den anden gruppe tilvalg IKKE fra ressourcefilen.

en: Last, but not least, --version displays the version number and compilation
    options for ufraw and --help displays this help message and exits.
da: Sidst, men ikke mindst, viser --version versionsnummer og bygningstilvalg
    for ufraw, mens --help viser denne hjælpetekst og stopper programmet.

en: '%s' is not a valid value for the --%s option.
da: '%s' er ikke en legal værdi for tilvalget --%s.

en: ufraw was build without ZIP support.
da: ufraw blev bygget uden ZIP-understøttelse.

en: --batch is obsolete. Use 'ufraw-batch' instead.
da: --batch er forældet. Anvend 'ufraw-batch' i stedet for.

en: getopt returned character code 0%o ??
da: getopt returnerede tegnkode 0%o ??

en: failed to load curve from %s, too many configured base curves
da: fejl ved indlæsning af kurve fra %s, for mange indlæste basiskurver

en: failed to load curve from %s
da: fejl ved indlæsning af kurve fra %s

en: '%s' is not a valid base curve name.
da: '%s' er ikke et legalt basiskurvenavn.

en: failed to load curve from %s, too many configured curves
da: fejl ved indlæsning af kurve fra %s, for mange indlæste kurver

en: '%s' is not a valid curve name.
da: '%s' er ikke et legalt kurvenavn.

en: '%s' is not a valid interpolation option.
da: '%s' er ikke et legalt interpoleringstilvalg.

en: '%s' is not a valid grayscale option.
da: '%s' er ikke et legalt gråtone-tilvalg.

en: '%s' is not a valid grayscale-mixer option.
da: '%s' er ikke et legalt gråtonemiksertilvalg.

en: '%s' is not a valid restore option.
da: '%s' er ikke et legalt gendannelsestilvalg.

en: '%s' is not a valid clip option.
da: '%s' er ikke et legalt klipningstilvalg.

en: you can not specify both --shrink and --size
da: Du kan ikke anvende både --shrink og --size

en: '%d' is not a valid bit depth.
da: '%d' er ikke en legal bitdybde.

en: Output type '%s' is deprecated
da: Uddatatype '%s' er forældet

en: ufraw was build without TIFF support.
da: ufraw blev bygget uden TIFF-understøttelse.

en: ufraw was build without JPEG support.
da: ufraw blev bygget uden JPEG-understøttelse.

en: ufraw was build without PNG support.
da: ufraw blev bygget uden PNG-understøttelse.

en: '%s' is not a valid output type.
da: '%s' er ikke en legal uddatatype.

en: '%s' is not a valid output type for embedded image.
da: '%s' er ikke en legal uddatatype for integrerede billeder.

en: '%d' is not a valid bit depth for embedded image.
da: '%d' er ikke en legal bitdybde for integrerede billeder.

en: '%s' is not a valid rotate option.
da: '%s' er ikke et legalt rotations-tilvalg.

en: '%s' is not a valid create-id option.
da: '%s' er ikke et legalt create-id-tilvalg.

en: '%s' is not a valid path.
da: '%s' er ikke en legal sti.

en: cannot output more than one file to the same output
da: kan ikke skrive mere end en fil til samme uddata

en: Raw file '%s' missing.
da: Rå-fil '%s' findes ikke.

en: Delete raw file
da: Slet rå-fil

en: _Delete selected
da: _Slet valgte

en: Delete _All
da: Slet _alle

en: Select files to delete
da: Vælg filer der skal slettes

en: Error reading directory '%s'.
da: Fejl ved læsning af bibliotek '%s'.

en: Error deleting '%s'
da: Fejl ved sletning af '%s'

en: Reading embedded image requires libjpeg.
da: Læsning af integreret billede kræver libjpeg.

en: No embedded image found
da: Integreret billede ikke fundet

en: Original size (%d) is smaller than the requested size (%d)
da: Originalstørrelsen (%d) er mindre end den valgte størrelse (%d)

en: ppm thumb mismatch, height %d, width %d, while buffer %d.
da: Misforhold i integreret ppm, højde %d, bredde %d, mens buffer %d.

en: JPEG thumb height %d different than expected %d.
da: Integreret JPEG højde %d er anderledes end forventet %d.

en: JPEG thumb width %d different than expected %d.
da: Integreret JPEG bredde %d er anderledes end forventet %d.

en: Error creating file '%s'.
    %s
da: Fejl ved dannelse af filen '%s'.
    %s

en: No embedded image read
da: Integreret billede ikke læst

en: Error creating file '%s'. Unknown file type %d.
da: Fejl ved dannelse af fil '%s'. Ukendt filtype %d.

en: Error creating file '%s': %s
da: Fejl ved dannelse af filen '%s': %s

en: Error writing '%s'
da: Fejl ved skrivning af '%s'

en: Unsupported output type (%d) for embedded image
da: Ikke-understøttet uddatatype (%d) for integreret billede

en: Loading raw file '%s'
da: Indlæser rå-fil '%s'

en: Can't allocate new image.
da: Kan ikke allokere nyt billede.

note: Create the "background" layer to hold the image...
en: Background
da: Baggrund

en: EXIF buffer length %d, too long, ignored.
da: EXIF-buffer længde %d, for lang, ignoreret.

en: Failed to embed output profile '%s' in image.
da: Fejl ved integrering af uddataprofil '%s' i billede.

en: Maker:		%s
    Model:		%s%s
    Mount:		%s
    Crop factor:	%.1f
da: Fabrikat:		%s
    Model:		%s%s
    Fatning:		%s
    Forlængelsesfaktor:	%.1f

en: Maker:		%s
    Model:		%s
    Focal range:	%s
    Aperture:		%s
    Crop factor:	%.1f
    Type:		%s
    Mounts:		%s
da: Fabrikat:		%s
    Model:		%s
    Brændviddeområde:	%s
    Blænde:		%s
    Forlængelsesfaktor:	%.1f
    Type:		%s
    Fatninger:		%s

en: Focal
da: Brændvidde

en: Focal length
da: Brændvidde

en: F-number (Aperture)
da: F-tal (Blænde)

en: Distance
da: Afstand

en: Distance to subject in meters
da: Afstand til motivet i meter

en: Chromatic Aberrations mathematical model
da: Matematisk model for kromatisk aberration

en: Parameters
da: Parametre

en: Optical vignetting mathematical model
da: Matematisk model for optisk vignettering

en: Lens distortion mathematical model
da: Matematisk model for objektivforvrængning

note: Lens geometry combobox
en: Lens geometry:
da: Objektivgeometri:

en: The geometry of the lens used to make the shot
da: Geometrien i det objektiv, der blev brugt ved optagelsen

note: Target lens geometry combobox
en: Target geometry:
da: Motivgeometri:

en: The target geometry for output image
da: Den motivgeometry, der ønskes i det færdige billede

en: Camera
da: Kamera

en: Search for camera using a pattern
    Format: [Maker, ][Model]
da: Søg efter kamera ved hjælp af et mønster
    Format: [Fabrikant, ][Model]

en: Choose camera from complete list
da: Vælg kamera fra fuldstændig liste

en: Reset all lens correction settings
da: Resæt alle objektivkorrektionsindstillinger

note: Lens selector
en: Lens
da: Objektiv

en: Search for lens using a pattern
    Format: [Maker, ][Model]
da: Søg efter objektiv ved hjælp af et mønster
    Format: [Fabrikant, ][Model]

en: Choose lens from list of possible variants
da: Vælg objektiv fra liste over mulige varianter

en: Automatically find lens and set lens corrections
da: Find objektiv og indstil objektivkorrektioner automatisk

en: Lateral chromatic aberration
da: Lateral kromatisk aberration

en: Optical vignetting
da: Optisk vignettering

en: Lens distortion
da: Objektivforvrængning

en: Lens geometry
da: Objektivgeometri

en: Raw histogram with conversion curves
da: Rå-histogram med konverteringskurver

en: Live histogram
da: Sandtidshistogram

note: No darkframe file
en: None
da: Ingen

en: Lightness
da: Lysværdi

en: Luminance
da: Luminans

en: Value
da: Værdi

en: Channel Mixer
da: Farvekanalmixer

en: UFRaw Message
da: Besked fra UFRaw

en: No more room for new curves.
da: Ikke mere plads til nye kurver.

en: Load curve
da: Indlæser kurve

en: All curve formats
da: Alle kurveformater

en: UFRaw curve format
da: UFRaw kurveformat

en: Nikon curve format
da: Nikon kurveformat

en: Save curve
da: Gem kurve

en: No more room for new profiles.
da: Ikke mere plads til nye profiler.

en: Load color profile
da: Indlæs farveprofil

en: Color Profiles
da: Farveprofiler

en: Luminosity (Y value)
da: Lysstyrke (Y-værdi)

en: size %dx%d, zoom %2.f%%
da: størrelse %dx%d, zoom %2.f%%

en: size %dx%d, scale 1/%d
da: størrelse %dx%d, skala 1/%d

en: Wavelet denoising
da: Wavelet-støjreduktion

en: Despeckling
da: Afpletning

en: Interpolating
da: Interpolerer

en: Rendering
da: Renderer

en: Loading preview
da: Indlæser forhåndsvisning

en: Saving image
da: Gemmer billede

en: Black point: %0.3lf
da: Sortpunkt: %0.3lf

en: No more room for new lightness adjustments.
da: Ikke mere plads til nye lysværdijusteringer.

en: Aspect ratio locked, click to unlock
da: Sidelængdeforholdet er låst, klik for at låse op

en: Aspect ratio unlocked, click to lock
da: Sidelængdeforholdet er låst op, klik for at låse

en: Load dark frame
da: Indlæs sortbillede

en: clip
da: klip

en: restore in LCH space for soft details
da: gendan i LCH-farverum for bløde detaljer

en: restore in HSV space for sharp details
da: gendan i HSV-farverum for skarpe detaljer

en: Restore details for negative EV
    Current state: %s
da: Gendan detaljer for negative LV
    Nuværende tilstand: %s

en: digital linear
da: digital lineær

en: soft film like
da: blød filmlignende

en: Clip highlights for positive EV
    Current state: %s
da: Klip højlys for positive LV
    Nuværende tilstand: %s

en: Filename: %s%s
da: Filnavn: %s%s

en: 
    Create also ID file
da: 
    Dan også ID-fil

en: 
    Create only ID file
da: 
    Dan kun ID-fil

en: UFRaw options
da: UFRaw tilvalg

en: Settings
da: Indstillinger

en: Input color profiles
da: Inddatafarveprofiler

en: Output color profiles
da: Uddatafarveprofiler

en: Display color profiles
da: Monitorfarveprofiler

en: Base Curves
da: Basiskurver

en: Luminosity Curves
da: Lysstyrkekurver

note: Remote Gimp command entry
en: Remote Gimp command
da: Ekstern Gimp kommando

en: Reset command to default
da: Resæt kommando til standardværdi

en: Blink Over/Underexposure Indicators
da: Blinkende over-/undereksponeringsindikatorer

en: Configuration
da: Konfiguration

en: Save configuration
da: Gem konfiguration

en: Save configuration to resource file ($HOME/.ufrawrc)
da: Gem konfiguration i ressourcefil ($HOME/.ufrawrc)

en: About
da: Om

en: The <b>U</b>nidentified <b>F</b>lying <b>Raw</b> (<b>UFRaw</b>) is a utility to
    read and manipulate raw images from digital cameras.
    UFRaw relies on <b>D</b>igital <b>C</b>amera <b>Raw</b> (<b>DCRaw</b>)
    for the actual encoding of the raw images.
    
    Author: Udi Fuchs
    Homepage: http://ufraw.sourceforge.net/
da: <b>U</b>identificeret <b>F</b>lyvende <b>Raw</b> (<b>UFRaw</b>) er et program
    til at læse og behandle rå-billeder fra digitalkameraer.
    UFRaw anvender <b>D</b>igital <b>C</b>amera <b>Raw</b> (<b>DCRaw</b>)
    til den egentlige udkodning af rå-billeder.
    
    Programforfatter: Udi Fuchs
    Hjemmeside: http://ufraw.sourceforge.net/

en: Linear
da: Lineær

en: Logarithmic
da: Logaritmisk

en: Hot pixels:
da: Defekte pixels:

en: mark
da: marker

en: Hot pixel sensitivity
da: Følsomhed for defekte pixels

en: Reset hot pixel sensitivity
da: Resæt følsomhed for defekte pixels

en: RGB histogram
da: RGB-histogram

en: R+G+B histogram
da: R+G+B-histogram

en: Luminosity histogram
da: Lysstyrkehistogram

en: Value (maximum) histogram
da: Maksimumsværdihistogram

en: Saturation histogram
da: Farvemætningshistogram

en: Average:
da: Gennemsnit:

en: Std. deviation:
da: Standardafvigelse:

en: Overexposed:
da: Overeksponeret:

en: Indicate
da: Vis

en: Underexposed:
da: Undereksponeret:

en: White Balance
da: Hvidbalance

en: Cannot use camera white balance.
da: Kamerahvidbalance kan ikke anvendes.

en: There are no white balance presets for your camera model.
    Check UFRaw's webpage for information on how to get your
    camera supported.
da: Der er ingen hvidbalanceforvalg til din kameramodel.
    Kig på UFRaws hjemmeside for information om, hvordan du
    får dit kamera understøttet.

en: Reset white balance to initial value
da: Resæt hvidbalance til startværdien

en: Temperature
da: Temperatur

en: White balance color temperature (K)
da: Hvidbalancefarvetemperatur (K)

en: Green
da: Grøn

en: Green component
da: Grøn komponent

en: Select a spot on the preview image to apply spot white balance
da: Vælg et punkt på forhåndsvisningsbilledet for at anvende punkthvidbalance

en: Chan. multipliers:
da: Kanalmultiplikatorer:

en: Color filter array interpolation
da: Farvefilterinterpolering

en: X-Trans interpolation
da: X-Trans-interpolering

en: VNG four color interpolation
da: VNG firfarveinterpolering

en: AHD interpolation
da: AHD-interpolering

en: VNG interpolation
da: VNG-interpolering

en: PPG interpolation
da: PPG-interpolering

en: Bilinear interpolation
da: Bilineær interpolering

en: No interpolation
da: Ingen interpolering

en: No color filter array
da: Intet farvefilter

en: Apply color smoothing
da: Anvend farveudjævning

en: Denoise
da: Støjreduktion

en: Threshold for wavelet denoising
da: Tærskelværdi for wavelet-støjreduktion

en: Reset denoise threshold to default
da: Resæt strøjreduktionstærskelværdi til standardværdi

en: Dark Frame:
da: Sortbillede:

en: Reset dark frame
da: Resæt sortbillede

en: Reset adjustment
da: Resæt justering

en: Select a spot on the preview image to choose hue
da: Vælg et punkt på forhåndsvisningsbilledet for at vælge farvetone

en: Remove adjustment
da: Fjern justering

en: Grayscale Mode:
da: Gråtoneskalamodus:

en: Reset channel mixer
da: Resæt farvekanalmixer

en: Despeckling is mainly useful when combining a high ISO number with a high channel multiplier: when one channel has a very bad signal to noise ratio. Try setting window size, color decay and number of passes to 50,0,5 for that channel. When a channel contains only noise then try 1,0.6,1.
    Despeckling is off when window size or passes equals zero. When on then window size cannot be smaller than the number of passes.
da: Afpletning er især brugbart ved kombinationen af en høj ISO-værdi med en høj kanalmultiplikator: når en kanal har et meget dårligt signal/støj-forhold. Prøv at sætte vinduesstørrelse, farvehenfald og antal kørsler til 50,0,5 for den kanal. Prøv 1,0.6,1 når en kanal kun indeholder støj.
    Afpletning er slukket når vinduesstørrelse eller kørsler er nul. Når den er i brug kan vinduesstørrelsen ikke være mindre end antal kørsler.

en: Update channel parameters together
da: Opdater kanalparametre sammen

en: Reset despeckle parameters
da: Resæt afpletningsparametre

note: channel to view
en: View channel:
da: Se kanal:

note: Parameters
en: Window size:
da: Vinduesstørrelse:

en: Color decay:
da: Farvehenfald:

en: Passes:
da: Kørsler:

en: Load base curve
da: Indlæs basiskurve

en: Save base curve
da: Gem basiskurve

en: Reset base curve to default
da: Resæt basiskurve til standardværdi

en: Input ICC profile
da: Inddata-ICC-profil

en: Output ICC profile
da: Uddata-ICC-profil

en: Display ICC profile
da: Monitor-ICC-profil

en: Gamma correction for the input profile
da: Gammakorrektion for inddataprofilen

en: Reset gamma to default
da: Resæt gamma til standardværdi

en: Linearity
da: Linearitet

en: Linear part of the gamma correction
da: Lineær del af gammakorrektionen

en: Reset linearity to default
da: Resæt linearitet til standardværdi

en: Output intent
da: Uddatafarvegengivelse

en: Perceptual
da: Som opfattet

en: Relative colorimetric
da: Relativ kolorimetrisk

en: Saturation
da: Farvemættet

en: Absolute colorimetric
da: Absolut kolorimetrisk

en: Output bit depth
da: Uddatabitdybde

en: Display intent
da: Monitorfarvegengivelse

en: Disable soft proofing
da: Fravælg softwarekorrektur

en: Contrast
da: Kontrast

en: Global contrast adjustment
da: Global kontrastjustering

en: Reset global contrast to default
da: Resæt den globale kontrast til standardværdi

en: Reset saturation to default
da: Resæt farvemætning til standardværdi

en: Auto adjust curve
    (Flatten histogram)
da: Automatisk kurveindstilling
    (Udjævn histogram)

en: Reset curve to default
da: Resæt kurve til standardværdi

en: Reset black-point to default
da: Resæt sortpunkt til standardværdi

en: Auto adjust black-point
da: Automatisk sortpunktsindstilling

note: Start of Crop controls
en: Left:
da: Venstre:

en: Right:
da: Højre:

en: Bottom:
da: Bund:

en: Auto fit crop area
da: Tilpas beskæringsareal automatisk

en: Reset the crop area
da: Resæt beskæringsareal

en: Aspect ratio:
da: Sidelængdeforhold:

en: Crop area aspect ratio.
    Can be entered in decimal notation (1.273)
    or as a ratio of two numbers (14:11)
da: Sidelængdeforholdet for det beskårne område.
    Kan indtastes som decimaltal (1.273)
    eller som et forhold mellem to tal (14:11)

en: Shrink factor
da: Formindskelsesfaktor

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: Orientation:
da: Orientering:

en: Rotation angle
da: Rotationsvinkel

en: Reset rotation angle
da: Resæt rotationsvinkel

note: drawLines toggle button
en: Grid lines
da: Gitterlinjer

en: Number of grid lines to overlay in the crop area
da: Antallet af gitterlinjer, der lægges over beskæringsområdet

en: Path
da: Sti

en: Select output path
da: Vælg uddatasti

en: Filename
da: Filnavn

en: JPEG compression level
da: JPEG komprimeringsniveau

en: JPEG progressive encoding
da: JPEG progressiv indkodning

en: TIFF lossless Compress
da: TIFF tabsfri komprimering

en: Embed EXIF data in output
da: Integrer EXIF-data i uddata

en: Create ID file
da: Dan ID-fil

en: No
da: Ingen

en: Also
da: Også

en: Only
da: Kun

en: Save image defaults
da: Gem billedstandardværdier

en: Save current image manipulation parameters as defaults.
    The output parameters in this window are always saved.
da: Gem nuværende billedbehandlingsparametre som standardværdier.
    Uddataparametrene i dette vindue gemmes altid.

en: Never again
da: Aldrig igen

en: Always
da: Altid

en: Just this once
da: Kun denne ene gang

en: Remember output path
da: Husk uddatasti

en: Overwrite existing files without asking
da: Overskriv eksisterende filer uden at spørge

en: Tag
da: Etiket

note: Fill table with EXIF tags
en: Camera maker
da: Kamerafabrikant

en: Camera model
da: Kameramodel

en: Timestamp
da: Optagelsestidspunkt

en: Shutter time
da: Lukkertid

en: Aperture
da: Blænde

en: ISO speed
da: ISO-følsomhed

en: 35mm focal length
da: 35mm brændvidde

en: White balance
da: Hvidbalance

en: EXIF data read by %s
da: EXIF-data læst af %s

en: Warning: EXIF data will not be sent to output
da: Advarsel: EXIF-data vil ikke blive sendt til uddata

en: Spot values:
da: Punktværdier:

en: Exposure compensation in EV
da: Eksponeringskompensation i LV

en: Auto adjust exposure
da: Automatisk eksponeringsindstilling

en: Reset exposure to default
da: Resæt eksponering til standardværdi

en: Grayscale
da: Gråtoneskala

note: Lens correction page
en: Lens correction
da: Objektivkorrektion

en: Base curve
da: Basiskurve

en: Color management
da: Farvestyring

en: Correct luminosity, saturation
da: Korriger lysstyrke, farvemætning

en: Lightness Adjustments
da: Lysværdijusteringer

en: Crop and rotate
da: Beskær og roter

en: Save
da: Gem

en: Zoom percentage
da: Zoom-procent

en: Options
da: Tilvalg

note: Comment to translator: All control buttons "_Delete", "_Cancel", "_Save", "Save _As", "Send to _Gimp" should have unique mnemonics. Delete button:
en: _Delete
da: _Slet

en: Send image to _Gimp
da: Send _billede til Gimp

en: Fatal error setting C locale
da: Fatal fejl ved indstilling af C-lokalisering

en: Curve version is not supported
da: Kurveversion er ikke understøttet

en: Invalid Nikon curve file '%s'
da: Ugyldig Nikon kurvefil '%s'

en: Error opening Curve file '%s': %s
da: Fejl ved åbning af kurvefil '%s': %s

en: Error opening file '%s': %s
da: Fejl ved åbning af fil '%s': %s

en: File exists
da: Filen findes

en: File '%s' already exists.
    Overwrite?
da: Filen '%s' findes allerede.
    Overskriv?

en: Error creating temporary file.
da: Fejl ved dannelse af midlertidig fil.

en: Error activating Gimp.
da: Fejl ved aktivering af Gimp.

en: Cannot use camera white balance, reverting to auto white balance.
da: Kamerahvidbalance kan ikke anvendes, skifter to automatisk hvidbalance.

en: --temperature and --green options override the --wb=%s option.
da: Tilvalgene --temperature og --green har forret for tilvalget --wb=%s.

en: '%s' is not a valid white balance setting.
da: '%s' er ikke en legal hvidbalanceindstilling.

en: Remote URI is not supported
da: Ekstern URI er ikke understøttet

en: darkframe error: %s is not a raw file
da: sortbilledfejl: %s er ikke en rå-fil

en: error loading darkframe '%s'
da: fejl i indlæsning af sortbillede '%s'

en: Darkframe '%s' is incompatible with main image
da: Sortbillede '%s' er ikke kompatibelt med hovedbilledet

en: using darkframe '%s'
da: bruger sortbillede '%s'

en: Error reading NEF curve
da: Fejl i indlæsning af NEF-kurve

en: Can not downsize from %d to %d.
da: Kan ikke formindske fra %d til %d.

note: Error was not already set before
en: Error creating file '%s'.
da: Fejl ved dannelse af fil '%s'.

note: 'errno' does seem to contain useful information Error was not already set before
en: Error creating file.
da: Fejl ved dannelse af fil.

en: Image filename can not be the same as ID filename '%s'
da: Billedfilnavnet kan ikke være det samme som ID-filnavnet '%s'

en: Failed to embed output profile '%s' in '%s'.
da: Fejl ved integrering af uddataprofil '%s' i '%s'.

en: Unsupported bit depth '%d' ignored.
da: Ikke-understøttet bitdybde '%d' ignoreret.

en: Unknown file type %d.
da: Ukendt filtype %d.

note: Column 1 - "make" of the camera. * Column 2 - "model" (use the "make" and "model" as provided by DCRaw). * Column 3 - WB name. * Column 4 - Fine tuning. MUST be in increasing order. 0 for no fine tuning. *	      It is enough to give only the extreme values, the other values *	      will be interpola
en: Daylight
da: Dagslys

note: Probably same as above:
en: Direct sunlight
da: Direkte sollys

en: Cloudy
da: Overskyet

note: "Shadows" should be switched to this:
en: Shade
da: Skygge

en: Incandescent
da: Glødelampe

en: Incandescent warm
da: Varm glødelampe

note: Same as "Incandescent":
en: Tungsten
da: Glødelampe

en: Fluorescent
da: Fluorescerende

note: In Canon cameras and some newer Nikon cameras:
en: Fluorescent high
da: Højtemperatur fluorescerende

en: Cool white fluorescent
da: Koldt, hvidt fluorescerende

en: Warm white fluorescent
da: Varmt, hvidt fluorescerende

en: Daylight fluorescent
da: Fluorescerende i dagslys

en: Neutral fluorescent
da: Neutralt fluorescerende

en: White fluorescent
da: Hvidt fluorescerende

note: In some newer Nikon cameras:
en: Sodium-vapor fluorescent
da: Natriumdamplampe

en: Day white fluorescent
da: Hvidt fluorescerende i dagslys

en: High temp. mercury-vapor fluorescent
da: Højtemperatur-kviksølvdamplampe

note: For Olympus with no real "Flash" preset:
en: Flash (auto mode)
da: Flash (auto-modus)

en: Evening sun
da: Aftensol

en: Underwater
da: Under vandet

en: Black & white
da: Sort/hvid

en: Manual WB
da: Manuel HB

en: Camera WB
da: Kamera-HB

en: Auto WB
da: Automatisk HB
