UFRaw 0.16 - en to ja translation catalogue (333 entries)

note: Translate text message from GtkImageView:
en: Open the navigator window
ja: ナビゲータウインドウを開く

en: No input file, nothing to do.
ja: 入力ファイルが無いので、何もしません

en: Loaded %s %s
ja: 読み込みました %s%s

en: Saved %s %s
ja: 保存しました %s%s

en: %s: overwrite '%s'?
ja: %s: 上書きしますか '%s'?

en: Raw images
ja: Raw画像

en: UFRaw ID files
ja: UFRaw IDファイル

en: Raw jpeg's
ja: Raw形式のjpeg

en: Raw tiff's
ja: Raw形式のtiff

en: All files
ja: 全てのファイル

en: Show hidden files
ja: 隠しファイルを表示する

en: Manual curve
ja: マニュアルカーブ

en: Linear curve
ja: リニアカーブ

en: Custom curve
ja: カスタムカーブ

en: Camera curve
ja: カメラカーブ

note: profileIndex[], profileCount[] Profile data defaults
en: No profile
ja: プロファイル無し

en: Color matrix
ja: カラーマトリックス

en: sRGB (embedded)
ja: sRGB (埋込み)

en: System default
ja: システムデフォルト

en: Trying to convert .ufrawrc from UFRaw-0.4 or earlier
ja: UFRaw-0.4以前の.ufrawrcの変換を試みます

en: Trying to convert .ufrawrc from UFRaw-0.6 or earlier
ja: UFRaw-0.6以前の.ufrawrcの変換を試みます

en: UFRaw version in .ufrawrc is not supported
ja: 現在のUFRawは.ufrawrcのUFRawバージョンをサポートしてません

en: Too many anchors for curve '%s'
ja: カーブにアンカーが多すぎます '%s'

en: Too many lightness adjustments in the ID file, ignored
ja: IDファイルの明度調整が多すぎるので無視します。

en: ID file %s does not appear to be a regular file
    %s
ja: IDファイル %s は正しいファイルとして認識できません
    %s

en: Can't open ID file %s for reading
    %s
ja: %sのIDファイルを読み込めません
    %s

en: Error parsing '%s'
    %s
ja: パースエラー '%s'
    %s

en: Can't open file %s for writing
    %s
ja: %sを書き込めません
    %s

en: cannot --create-id with stdout
ja: --create-idでstdoutはできません

en:  - Unidentified Flying Raw converter for digital camera images.
ja:  - デジカメ画像のための Unidentified Flying Raw コンバーター。

en: Usage: ufraw [ options ... ] [ raw-image-files ... ]
ja: 使いかた: ufraw [ オプション ... ] [ raw画像ファイル ... ]

en:        ufraw-batch [ options ... ] [ raw-image-files ... ]
ja:           ufraw-batch [ オプション ... ] [ raw画像ファイル ... ]

en:        ufraw [ options ... ] [ default-directory ]
ja:           ufraw [ オプション ... ] [ デフォルトディレクトリ ]

en: By default 'ufraw' displays a preview window for each raw image allowing
    the user to tweak the image parameters before saving. If no raw images
    are given at the command line, UFRaw will display a file chooser dialog.
    To process the images with no questions asked (and no preview) use
    'ufraw-batch'.
ja: 'ufraw' はデフォルトでユーザが画像を保存前に微調整できるようにするために
    raw画像をプレビューするようになっています。もし、コマンドラインから
    raw画像を指定されなかった場合UFRawはファイル選択ダイアログを表示します。
    画像を開かずに処理する場合は'ufraw-batch'を使用してください。

en: The input files can be either raw images or ufraw's ID files. ID files
    contain a raw image filename and the parameters for handling the image.
    One can also use an ID file with the option:
ja: 入力ファイルはraw画像とufrawのIDファイルを読み込めます。IDファイルには
    画像を操作するためのraw画像のファイル名とパラメータが書き込まれています。
    指定するIDファイルがひとつの場合にはIDファイルと一緒にオプションを使用する
    ことができます。

en: --conf=ID-file        Apply the parameters in ID-file to other raw images.
ja: --conf=IDファイル     IDファイルのパラメータを他のraw画像に適用

en: The rest of the options are separated into two groups.
ja: オプションは二つのグループに分けられています。

en: The options which are related to the image manipulation are:
ja: 画像調整に関連するオプション:

en: --wb=camera|auto      White balance setting.
ja: --wb=camera|auto      ホワイトバランスの設定。

en: --temperature=TEMP    Color temperature in Kelvin.
ja: --temperature=TEMP    ケルビンで色温度指定。

en: --green=GREEN         Green color normalization.
ja: --green=GREEN         緑色の標準化。

en: --base-curve=manual|linear|camera|custom|CURVE
                          Type of base tone curve to use. CURVE can be any
                          curve that was previously loaded in the GUI.
                          (default camera if such exists, linear otherwise).
ja: --base-curve=manual|linear|camera|custom|CURVE
                          使用する基本トーンカーブの種類を指定する。CURVEは
                          GUIで以前に読み込んだことのあるものが使えます。
                           (デフォルトではカメラカーブがあればそれを使用。
                           無い場合は直線を使用)。

en: --base-curve-file=file
                          Use base tone curve included in specified file.
                          Overrides --base-curve option.
ja: --base-curve-file=file
                          指定したファイルに含まれる基本トーンカーブを使う。
                          --base-curveオプションを上書きします。

en: --curve=manual|linear|CURVE
                          Type of luminosity curve to use. CURVE can be any
                          curve that was previously loaded in the GUI.
                          (default linear).
ja: --curve=manual|linear|CURVE 
                          使用する輝度カーブの種類を指定するオプション。
                          CURVEは以前GUIで使用した物ならなんでも使えます。
                          (デフォルトはlinear)。

en: --curve-file=file     Use luminosity curve included in specified file.
                          Overrides --curve option.
ja: --curve-file=file     指定したファイルに含まれる輝度カーブを使う。
                          --curveオプションを上書きします。

en: --gamma=GAMMA         Gamma adjustment of the base curve (default 0.45).
ja: --gamma=GAMMA         基本カーブのガンマ調整 (デフォルト 0.45)。

en: --contrast=CONT       Contrast adjustment (default 1.0).
ja: --contrast=CONT       コントラスト調整 (default 1.0).

en: --saturation=SAT      Saturation adjustment (default 1.0, 0 for B&W output).
ja: --saturation=SAT      彩度調整 (デフォルトは1.0、0にすると白黒出力)。

en: --wavelet-denoising-threshold=THRESHOLD
                          Wavelet denoising threshold (default 0.0).
ja: --wavelet-denoising-threshold=しきい値
                          Waveletノイズ除去のしきい値 (デフォルト 0.0).

en: --hotpixel-sensitivity=VALUE
                          Sensitivity for detecting and shaving hot pixels (default 0.0).
ja: --hotpixel-sensitivity=VALUE
                          ホットピクセルの検出と軽減の感度設定 (初期値 0.0).

en: --exposure=auto|EXPOSURE
                          Auto exposure or exposure correction in EV (default 0).
ja: --exposure=auto|EXPOSURE
                          自動露出かEVによる露出調整 (デフォルトは0)。

en: --black-point=auto|BLACK
                          Auto black-point or black-point value (default 0).
ja: --black-point=auto|BLACK
    		      自動ブラックポイントかブラックポイント値 (デフォルトは0)。

en: --interpolation=ahd|vng|four-color|ppg|bilinear
                          Interpolation algorithm to use (default ahd).
ja: --interpolation=ahd|vng|four-color|bilinear
                          使用する補間方式 (デフォルトahd)。

en: --grayscale=none|lightness|luminance|value|mixer
                          Grayscale conversion algorithm to use (default none).
ja: --grayscale=none|lightness|luminance|value|mixer
                          グレースケールの変換方式 (デフォルトnone).

en: The options which are related to the final output are:
ja: 最終出力に関連するオプション:

en: --shrink=FACTOR       Shrink the image by FACTOR (default 1).
ja: --shrink=FACTOR       画像を-FACTOR倍に縮小(デフォルト 1)。

en: --size=SIZE           Downsize max(height,width) to SIZE.
ja: --size=SIZE           画像を縮小(高さ・幅の長辺側をSIZEに)。

en: --out-type=ppm|tiff|tif|png|jpeg|jpg|fits
                          Output file format (default ppm).
ja: --out-type=ppm|tiff|tif|png|jpeg|jpg|fits
                          出力ファイル形式 (デフォルト ppm)。

en: --out-depth=8|16      Output bit depth per channel (default 8).
ja: --out-depth=8|16      出力画像のチャンネルあたりの色深度 (初期値 8).

en: --create-id=no|also|only
                          Create no|also|only ID file (default no).
ja: --create-id=no|also|only
                          IDファイル作成 しない|する|IDのみ(デフォルトno)

en: --compression=VALUE   JPEG compression (0-100, default 85).
ja: --compression=VALUE   JPEG圧縮 (0-100, デフォルト85)。

en: --[no]exif            Embed EXIF in output (default embed EXIF).
ja: --[no]exif            EXIF情報を出力に埋込(デフォルト EXIFを埋込む)

en: --[no]zip             Enable [disable] TIFF zip compression (default nozip).
ja: --[no]zip             TIFFのzip圧縮の有効[無効](デフォルト nozip)。

en: --rotate=camera|ANGLE|no
                          Rotate image to camera's setting, by ANGLE degrees
                          clockwise, or do not rotate the image (default camera).
ja: --rotate=camera|ANGLE|no
                          カメラの設定に応じ画像を回転(camera), 時計回り
                          角度(ANGLE), 又は回転しない(no) (初期値 camera).

en: --crop-(left|right|top|bottom)=PIXELS
                          Crop the output to the given pixel range, relative to the
                          raw image after rotation but before any scaling.
ja: --crop-(left|right|top|bottom)=PIXELS
                          回転後で拡大縮小前のRaw画像からピクセル単位で
                          指定した範囲を切り出す。

en: --out-path=PATH       PATH for output file (default use input file's path).
ja: --out-path=PATH       出力ファイルをPATHにする
                          (デフォルトは入力ファイルと同じ)。

en: --output=FILE         Output file name, use '-' to output to stdout.
ja: --output=FILE         出力ファイル名、'-'を使うと標準出力。

en: --overwrite           Overwrite existing files without asking (default no).
ja: --overwrite           ファイルが存在する場合強制上書き(デフォルト no)。

en: UFRaw first reads the setting from the resource file $HOME/.ufrawrc.
    Then, if an ID file is specified, its setting are read. Next, the setting from
    the --conf option are taken, ignoring input/output filenames in the ID file.
    Lastly, the options from the command line are set. In batch mode, the second
    group of options is NOT read from the resource file.
ja: UFRawははじめにリソースファイル$HOME/.ufrawrcから設定を読み込みます。
    その時、もしIDファイルが指定されたら、その設定を読みます。
    次に、--confオプションから設定をとり、IDファイル内の入出力ファイル名を
    無視します。最後に、コマンドラインで指定されたオプションを設定します。
    バッチモードでは、リソースファイルから二番目のグループのオプションを
    読みません。

en: Last, but not least, --version displays the version number and compilation
    options for ufraw and --help displays this help message and exits.
ja: 最後ですが特に、--versionはUFRawのバージョンとコンパイルオプションを
    表示し、--helpはこのヘルプ画面を表示して終了します。

en: '%s' is not a valid value for the --%s option.
ja: '%s' は--%sオプションに対して正しくありません

en: ufraw was build without ZIP support.
ja: ufrawはZIPサポート無しでビルドされました。

en: getopt returned character code 0%o ??
ja: getoptが文字コード 0%o を返しました。

en: failed to load curve from %s, too many configured base curves
ja: %sからカーブを読み込むのに失敗しました、基本カーブの構成が多すぎます

en: failed to load curve from %s
ja: %sからカーブを読み込むのに失敗しました

en: '%s' is not a valid base curve name.
ja: '%s' は基本カーブ名として正しくありません。

en: failed to load curve from %s, too many configured curves
ja: %sからカーブを読み込むのに失敗しました、カーブの構成が多すぎます

en: '%s' is not a valid curve name.
ja: '%s' はカーブ名として正しくありません。

en: '%s' is not a valid interpolation option.
ja: '%s' は正しい補間オプションではありません

en: '%s' is not a valid grayscale option.
ja: '%s' は正しいグレースケールオプションではありません。

en: '%s' is not a valid restore option.
ja: '%s' は正しいrestoreオプションではありません。

en: '%s' is not a valid clip option.
ja: '%s' は正しいclipオプションではありません。

en: you can not specify both --shrink and --size
ja: --shrink と --sizeは同時に指定できません

en: '%d' is not a valid bit depth.
ja: '%d' は正しい色数(bit depth)ではありません。

en: Output type '%s' is deprecated
ja: 出力形式 '%s' は廃止されます。

en: ufraw was build without TIFF support.
ja: ufrawはTIFFサポート無しでビルドされました。

en: ufraw was build without JPEG support.
ja: ufrawはJPEGサポート無しでビルドされました。

en: ufraw was build without PNG support.
ja: ufrawはPNGサポート無しでビルドされました。

en: '%s' is not a valid output type.
ja: '%s'は正しい出力形式ではありません

en: '%s' is not a valid output type for embedded image.
ja: '%s' は埋め込み画像として正しい出力形式ではありません

en: '%s' is not a valid rotate option.
ja: '%s' は正しい回転オプションではありません。

en: '%s' is not a valid create-id option.
ja: '%s' は正しいcreate-idのオプションではありません

en: '%s' is not a valid path.
ja: '%s' は正しいパスではありません

en: cannot output more than one file to the same output
ja: 一つ以上のファイルを同じ出力に出力できません

en: Raw file '%s' missing.
ja: Rawファイル '%s' が見つかりません。

en: Delete raw file
ja: Rawファイルを削除

en: Delete _All
ja: すべて削除

en: Select files to delete
ja: 削除するファイルを選択

en: Error reading directory '%s'.
ja: ディレクトリ '%s' の読み込み失敗

en: Error deleting '%s'
ja: 削除失敗 '%s'

en: Reading embedded image requires libjpeg.
ja: 埋め込まれた画像を読み込むにはlibjpegが必要です。

en: No embedded image found
ja: 埋め込み画像がありません

en: Original size (%d) is smaller than the requested size (%d)
ja: 元のサイズ (%d) よりもリクエストされたサイズ (%d) の方が大きいです

en: JPEG thumb height %d different than expected %d.
ja: JPEGサムネイルの高さ %d は推定の %dと違っています

en: JPEG thumb width %d different than expected %d.
ja: JPEGサムネイルの幅 %d は推定の %dと違っています

en: Error creating file '%s'.
    %s
ja: ファイル作成エラー '%s'.
    %s

en: No embedded image read
ja: 埋め込み画像を読み込めません

en: Error creating file '%s'. Unknown file type %d.
ja: ファイル作成エラー '%s'. %dのファイルタイプが不明です。

en: Error creating file '%s': %s
ja: ファイル作成エラー '%s': %s

en: Error writing '%s'
ja: 書き込みエラー '%s'

en: Unsupported output type (%d) for embedded image
ja: '%d'は埋め込み画像としてサポートしていない出力形式です

en: Loading raw file '%s'
ja: Rawファイル '%s' を読み込んでいます

en: Can't allocate new image.
ja: 新しい画像を割り当てられません。

note: Create the "background" layer to hold the image...
en: Background
ja: 背景

en: EXIF buffer length %d, too long, ignored.
ja: EXIFバッファ長 %d, が長すぎるので無視します

en: Failed to embed output profile '%s' in image.
ja: 出力プロファイル'%s'を画像に埋め込むのに失敗しました。

en: Focal length
ja: 焦点距離

en: F-number (Aperture)
ja: F-値(絞り値)

en: Distance
ja: 距離

note: Add the model combobox
en: Model:
ja: モデル:

en: Parameters
ja: パラメータ

en: Camera
ja: カメラ

en: Choose camera from complete list
ja: 完成したリストからカメラを選ぶ

note: Lens selector
en: Lens
ja: レンズ

en: Lens distortion
ja: レンズの歪曲収差

en: Live histogram
ja: 動的ヒストグラム

note: No darkframe file
en: None
ja: 無し

en: Lightness
ja: 明度

en: Luminance
ja: 輝度

en: Value
ja: 値

en: Channel Mixer
ja: チャンネルミキサー

en: Load curve
ja: カーブの読込

en: All curve formats
ja: 全カーブ形式

en: UFRaw curve format
ja: UFRawカーブ形式

en: Nikon curve format
ja: ニコンカーブ形式

en: Save curve
ja: カーブを保存

en: Load color profile
ja: カラープロファイルの読込

en: Color Profiles
ja: カラープロファイル

en: size %dx%d, zoom %2.f%%
ja: 画像サイズ %dx%d, ズーム %2.f%%

en: size %dx%d, scale 1/%d
ja: 画像サイズ %dx%d, スケール 1/%d

en: Loading preview
ja: プレビュー画像を読み込んでいます

en: Saving image
ja: 画像を保存しています

en: Black point: %0.3lf
ja: ブラックポイント: %0.3lf

en: Load dark frame
ja: ダークフレームを読み込む

en: clip
ja: 切り取る

en: restore in LCH space for soft details
ja: ソフトのディテールをLCH空間で復元する

en: restore in HSV space for sharp details
ja: シャープのディテールをHSV空間で復元する

en: digital linear
ja: デジタル直線

en: soft film like
ja: フィルムのようにソフトに

en: Filename: %s%s
ja: ファイル名: %s%s

en: 
    Create also ID file
ja: 
    IDファイルも作成します

en: 
    Create only ID file
ja: 
    IDファイルだけ作成します

en: UFRaw options
ja: UFRawオプション

en: Settings
ja: 設定

en: Input color profiles
ja: 入力カラープロファイル

en: Output color profiles
ja: 出力カラープロファイル

en: Display color profiles
ja: カラープロファイル表示

en: Base Curves
ja: 基本カーブ

en: Luminosity Curves
ja: 輝度カーブ

note: Remote Gimp command entry
en: Remote Gimp command
ja: リモートのGimpコマンド

en: Reset command to default
ja: コマンドをデフォルトに戻す

en: Blink Over/Underexposure Indicators
ja: 白飛び・黒つぶれ表示を点滅

en: Configuration
ja: 構成

en: Save configuration
ja: 設定を保存

en: Save configuration to resource file ($HOME/.ufrawrc)
ja: リソースファイルに設定を保存 ($HOME/.ufrawrc)

en: Log
ja: ログ

en: About
ja: UFRawについて

en: The <b>U</b>nidentified <b>F</b>lying <b>Raw</b> (<b>UFRaw</b>) is a utility to
    read and manipulate raw images from digital cameras.
    UFRaw relies on <b>D</b>igital <b>C</b>amera <b>Raw</b> (<b>DCRaw</b>)
    for the actual encoding of the raw images.
    
    Author: Udi Fuchs
    Homepage: http://ufraw.sourceforge.net/
ja: The <b>U</b>nidentified <b>F</b>lying <b>Raw</b> (<b>UFRaw</b>) は
    デジカメraw画像の読み出しと調整のためのユーティリティです。
    UFRawは実際のraw画像の符号化は
    <b>D</b>igital <b>C</b>amera <b>Raw</b> (<b>DCRaw</b>)に頼っています。
    著作: Udi Fuchs
    ホームページ: http://ufraw.sourceforge.net/

en: Logarithmic
ja: 対数

en: Hot pixels:
ja: ホットピクセル:

en: Hot pixel sensitivity
ja: ホットピクセル感度

en: Reset hot pixel sensitivity
ja: ホットピクセル感度をリセット

en: RGB histogram
ja: RGBヒストグラム

en: R+G+B histogram
ja: R+G+Bヒストグラム

en: Luminosity histogram
ja: 輝度ヒストグラム

en: Saturation histogram
ja: 彩度ヒストグラム

en: Average:
ja: 平均:

en: Std. deviation:
ja: 標準偏差:

en: Overexposed:
ja: 露出過多:

en: Indicate
ja: 表示

en: Underexposed:
ja: 露出不足:

en: White Balance
ja: ホワイトバランス

en: There are no white balance presets for your camera model.
    Check UFRaw's webpage for information on how to get your
    camera supported.
ja: あなたのカメラモデルにはホワイトバランスのプリセットがありません。
    UFRawのウェブページにてどうしたらあなたのカメラをサポート
    してもらえるかの情報を確認してください。

en: Reset white balance to initial value
ja: ホワイトバランスを初期値に戻す

en: Temperature
ja: 色温度

en: White balance color temperature (K)
ja: ホワイトバランスの色温度 (K)

en: Green
ja: 緑色

en: Green component
ja: 緑色要素

en: Select a spot on the preview image to apply spot white balance
ja: 選択した箇所を基本値として全体にホワイトバランスを適用します

en: Chan. multipliers:
ja: チャンネル乗数:

en: VNG four color interpolation
ja: VNG4色補間

en: AHD interpolation
ja: AHD補間

en: VNG interpolation
ja: VNG補間

en: PPG interpolation
ja: PPG補間

en: Bilinear interpolation
ja: バイリニア補間

en: No interpolation
ja: 補間無し

en: Denoise
ja: ノイズ除去

en: Threshold for wavelet denoising
ja: waveletノイズ除去のしきい値

en: Reset denoise threshold to default
ja: ノイズ除去のしきい値を初期化

en: Dark Frame:
ja: ダークフレーム:

en: Reset dark frame
ja: ダークフレームをリセット

en: Reset adjustment
ja: 調整をリセット

en: Grayscale Mode:
ja: グレースケールモード：

en: Reset channel mixer
ja: チャンネルミキサーをリセット

en: Load base curve
ja: 基本カーブを読み込む

en: Save base curve
ja: 基本カーブを保存

en: Reset base curve to default
ja: 基本カーブをデフォルトに戻す

en: Input ICC profile
ja: 入力のICCプロファイル

en: Output ICC profile
ja: 出力するICCプロファイル

en: Display ICC profile
ja: 表示のICCプロファイル

en: Gamma
ja: ガンマ

en: Gamma correction for the input profile
ja: 入力プロファイルにガンマ修正

en: Reset gamma to default
ja: ガンマをデフォルトに戻す

en: Linearity
ja: リニアリティー

en: Linear part of the gamma correction
ja: ガンマ修正の直線部分

en: Output intent
ja: 出力意図

en: Perceptual
ja: 知覚的

en: Relative colorimetric
ja: 相対比色

en: Saturation
ja: 彩度

en: Absolute colorimetric
ja: 絶対比色

en: Output bit depth
ja: 出力色数

en: Display intent
ja: 表示意図

en: Disable soft proofing
ja: ソフト校正無効

en: Contrast
ja: コントラスト

en: Reset saturation to default
ja: 彩度をデフォルトに戻す

en: Auto adjust curve
    (Flatten histogram)
ja: カーブの自動調整
    (ヒストグラムを平らにします)

en: Reset curve to default
ja: カーブをデフォルトに戻す

en: Reset black-point to default
ja: ブラックポイントをデフォルトに戻す

en: Auto adjust black-point
ja: ブラックポイントを自動調整

note: Start of Crop controls
en: Left:
ja: 左:

en: Top:
ja: 上:

en: Right:
ja: 右:

en: Bottom:
ja: 下:

en: Aspect ratio:
ja: アスペクト比：

en: Crop area aspect ratio.
    Can be entered in decimal notation (1.273)
    or as a ratio of two numbers (14:11)
ja: 切り抜き範囲の縦横比は、
    10進数の小数点表記(1.273)
    又は2値による表記(14:11)

en: Shrink factor
ja: 縮小倍数

en: Width
ja: 横

en: Height
ja: 縦

en: Orientation:
ja: 変換:

en: Rotation
ja: 回転

en: Path
ja: パス

en: Select output path
ja: 出力場所を選択

en: Filename
ja: ファイル名

en: JPEG compression level
ja: JPEG圧縮比率

en: JPEG progressive encoding
ja: JPEGプログレッシブ

en: TIFF lossless Compress
ja: TIFF劣化無し圧縮

en: Embed EXIF data in output
ja: 出力にEXIF情報を埋め込む

en: Create ID file
ja: IDファイルを作成

en: No
ja: いいえ

en: Also
ja: IDファイルも

en: Only
ja: IDファイルのみ

en: Save image defaults
ja: デフォルトとして保存

en: Save current image manipulation parameters as defaults.
    The output parameters in this window are always saved.
ja: 現在の画像操作パラメータをデフォルトとして保存。
    このウインドウの出力パラメータは常に保存されます。

en: Never again
ja: 二度としない

en: Always
ja: 常に

en: Just this once
ja: 今回のみ

en: Remember output path
ja: 出力場所を記憶

en: Overwrite existing files without asking
ja: ファイルが存在しても質問無しで上書きする

en: Tag
ja: タグ

note: Fill table with EXIF tags
en: Camera maker
ja: カメラメーカー

en: Camera model
ja: カメラモデル

en: Timestamp
ja: タイムスタンプ

en: Shutter time
ja: 露光時間

en: Aperture
ja: 絞り値

en: ISO speed
ja: ISO感度

en: 35mm focal length
ja: 35mmとしての焦点距離

en: Flash
ja: フラッシュ

en: White balance
ja: ホワイトバランス

en: EXIF data read by %s
ja: %sでEXIFデータを読みました

en: Warning: EXIF data will not be sent to output
ja: 警告：EXIF情報が出力に入りませんでした。

en: Spot values:
ja: スポット値:

en: Exposure compensation in EV
ja: EV補償

en: Auto adjust exposure
ja: 自動露出補正

en: Reset exposure to default
ja: 露出をデフォルトに戻す

en: Grayscale
ja: グレースケール

note: Lens correction page
en: Lens correction
ja: レンズ補正

en: Base curve
ja: 基本カーブ

en: Color management
ja: カラーマネジメント

en: Correct luminosity, saturation
ja: 輝度・彩度の補正

en: Lightness Adjustments
ja: 明度調整

en: Crop and rotate
ja: 切り抜きと回転

en: Save
ja: 保存

en: Zoom percentage
ja: 表示倍率（パーセント）

en: Options
ja: オプション

note: Comment to translator: All control buttons "_Delete", "_Cancel", "_Save", "Save _As", "Send to _Gimp" should have unique mnemonics. Delete button:
en: _Delete
ja: _削除

en: Send image to _Gimp
ja: イメージを_Gimpへ送る

en: Fatal error setting C locale
ja: 深刻なエラー : Cロケールの設定

en: Curve version is not supported
ja: このバージョンのカーブはサポートされていません

en: Invalid Nikon curve file '%s'
ja: ニコンカーブのファイルが不正です '%s'

en: Error opening Curve file '%s': %s
ja: カーブファイルを開くのに失敗しました '%s': %s

en: Error opening file '%s': %s
ja: ファイルを開くのに失敗しました '%s': %s

en: File exists
ja: ファイルが存在します

en: File '%s' already exists.
    Overwrite?
ja: ファイル'%s'はすでに存在します。
    上書きしますか？

en: Error creating temporary file.
ja: 一時ファイル作成エラー

en: Cannot use camera white balance, reverting to auto white balance.
ja: カメラのホワイトバランスが使えないので自動ホワイトバランスに戻ります。

en: --temperature and --green options override the --wb=%s option.
ja: --temperatureと--greenオプションは--wb=%sを上書きします

en: '%s' is not a valid white balance setting.
ja: '%s' はホワイトバランスの設定として正しくありません

en: Remote URI is not supported
ja: リモートのURIはサポートしていません

en: darkframe error: %s is not a raw file
ja: ダークフレームエラー: %sはrawファイルではありません

en: error loading darkframe '%s'
ja: ダークフレーム'%s'の読込に失敗しました

en: Darkframe '%s' is incompatible with main image
ja: ダークフレーム '%s' はメイン画像と互換性がありません

en: using darkframe '%s'
ja: ダークフレーム'%s'を使用

en: Error reading NEF curve
ja: NEFカーブの読込に失敗しました

en: Can not downsize from %d to %d.
ja: %d から %d へダウンサイズできません。

note: Error was not already set before
en: Error creating file '%s'.
ja: ファイル作成エラー '%s'.

note: 'errno' does seem to contain useful information Error was not already set before
en: Error creating file.
ja: ファイル作成エラー。

en: Image filename can not be the same as ID filename '%s'
ja: 画像のファイル名はIDのファイル名と同じにはできません '%s'

en: Failed to embed output profile '%s' in '%s'.
ja: 出力プロファイル'%s'を'%s'へ埋込むのに失敗しました

en: Unsupported bit depth '%d' ignored.
ja: '%d' はサポートされない色深度なので無視しました。

en: Unknown file type %d.
ja: %dのファイルタイプが不明です。

note: Column 1 - "make" of the camera. * Column 2 - "model" (use the "make" and "model" as provided by DCRaw). * Column 3 - WB name. * Column 4 - Fine tuning. MUST be in increasing order. 0 for no fine tuning. *	      It is enough to give only the extreme values, the other values *	      will be interpola
en: Daylight
ja: 直射日光

note: Probably same as above:
en: Direct sunlight
ja: 直射日光

en: Cloudy
ja: 曇り

note: "Shadows" should be switched to this:
en: Shade
ja: 日陰

en: Incandescent
ja: 白熱光

en: Incandescent warm
ja: 暖白熱光

note: Same as "Incandescent":
en: Tungsten
ja: タングステン灯

en: Fluorescent
ja: 蛍光灯

note: In Canon cameras and some newer Nikon cameras:
en: Fluorescent high
ja: 蛍光高圧水銀灯

en: Cool white fluorescent
ja: 冷白色蛍光灯

en: Warm white fluorescent
ja: 温白色蛍光灯

en: Daylight fluorescent
ja: 昼光色蛍光灯

en: Neutral fluorescent
ja: 自然色蛍光灯

en: White fluorescent
ja: 白色蛍光灯

note: In some newer Nikon cameras:
en: Sodium-vapor fluorescent
ja: ナトリウム灯混合光

en: Day white fluorescent
ja: 昼白色蛍光灯

note: For Olympus with no real "Flash" preset:
en: Flash (auto mode)
ja: フラッシュ (オートモード)

en: Evening sun
ja: 夕日

en: Underwater
ja: 水中

en: Black & white
ja: 黒白

en: Manual WB
ja: マニュアルWB

en: Camera WB
ja: カメラWB

en: Auto WB
ja: 自動WB
