UFRaw 0.16 - en to nb translation catalogue (400 entries)

note: Translate text message from GtkImageView:
en: Open the navigator window
nb: Åpne navigasjonsvinduet

en: Value %.*f too large, truncated to %.*f.
nb: Verdien %.*f er for stor, beskåret til %.*f.

en: Value %.*f too small, truncated to %.*f.
nb: Verdien %.*f er for liten, beskåret til %.*f.

en: No input file, nothing to do.
nb: Ingen inndatafil, ingenting å gjøre.

en: Loaded %s %s
nb: Lastet inn %s %s

en: Saved %s %s
nb: Lagret %s %s

note: First letter of the word 'yes' for the y/n question
en: y
nb: j

en: %s: overwrite '%s'?
nb: %s: overskriv «%s»?

en: Raw images
nb: Raw-bilder

en: UFRaw ID files
nb: UFRaw ID-filer

en: Raw jpeg's
nb: Raw jpeg-er

en: Raw tiff's
nb: Raw tiff-er

en: All files
nb: Alle filer

en: Show hidden files
nb: Vis skjulte filer

en: Manual curve
nb: Manuell kurve

en: Linear curve
nb: Lineær kurve

en: Custom curve
nb: Selvvalgt kurve

en: Camera curve
nb: Kamerakurve

note: profileIndex[], profileCount[] Profile data defaults
en: No profile
nb: Ingen profil

en: Color matrix
nb: Fargematrise

en: sRGB (embedded)
nb: sRGB (innebygd)

en: System default
nb: Systemets standardverdi

en: Trying to convert .ufrawrc from UFRaw-0.4 or earlier
nb: Prøver å konvertere .ufrawrc fra UFRaw-0.4 eller tidligere

en: Trying to convert .ufrawrc from UFRaw-0.6 or earlier
nb: Prøver å konvertere .ufrawrc fra UFRaw-0.6 eller tidligere

en: UFRaw version in .ufrawrc is not supported
nb: UFRaw-versjonen i .ufrawrc er ikke støttet

en: Too many anchors for curve '%s'
nb: For mange ankerpunkter i kurven «%s»

en: Too many lightness adjustments in the ID file, ignored
nb: For mange lysverdijusteringer i ID-filen, ignorert

en: ID file %s does not appear to be a regular file
    %s
nb: ID-filen %s ser ikke ut som en alminnelig fil
    %s

en: Can't open ID file %s for reading
    %s
nb: Kan ikke åpne ID-filen %s for lesing
    %s

en: Error parsing '%s'
    %s
nb: Feil ved tolking av «%s»
    %s

en: Can't open file %s for writing
    %s
nb: Kan ikke åpne filen %s for skriving
    %s

en: cannot --create-id with stdout
nb: Kan ikke --create-id til standardutdata

en:  - Unidentified Flying Raw converter for digital camera images.
nb:  - Uidentifisert Flyvende Raw-konverterer for bilder fra digitalkamera.

en: Usage: ufraw [ options ... ] [ raw-image-files ... ]
nb: Bruk: ufraw [ alternativer ... ] [ raw-bildefiler ... ]

en:        ufraw-batch [ options ... ] [ raw-image-files ... ]
nb:        ufraw-batch [ alternativer ... ] [ raw-bildefiler ... ]

en:        ufraw [ options ... ] [ default-directory ]
nb:        ufraw [ alternativer ... ] [ standardmappe ]

en: By default 'ufraw' displays a preview window for each raw image allowing
    the user to tweak the image parameters before saving. If no raw images
    are given at the command line, UFRaw will display a file chooser dialog.
    To process the images with no questions asked (and no preview) use
    'ufraw-batch'.
nb: Normalt viser «ufraw» et forhåndsvisningsvindu for hvert raw-bilde.
    Dette lar brukeren finjustere bildeparametrene før bildet lagres. UFRaw
    viser en filvalgsdialog hvis det ikke er angitt noen raw-bilder på
    kommandolinjen. Bruk «ufraw-batch» for å behandle bilder uten å måtte
    svare på spørsmål (og uten forhåndsvisning).

en: The input files can be either raw images or ufraw's ID files. ID files
    contain a raw image filename and the parameters for handling the image.
    One can also use an ID file with the option:
nb: Inndatafilene kan være enten raw-bilder eller ufraws ID-filer. ID-filer
    inneholder filnavnet til et raw-bilde og parametrene for behandling av
    bildet. Man kan også bruke en ID-fil med alternativet:

en: --conf=ID-file        Apply the parameters in ID-file to other raw images.
nb: --conf=ID-fil         Bruk parametrene i ID-fil på andre raw-bilder.

en: The rest of the options are separated into two groups.
nb: Resten av alternativene er delt i to grupper.

en: The options which are related to the image manipulation are:
nb: Alternativene knyttet til bildebehandling er:

en: --wb=camera|auto      White balance setting.
nb: --wb=camera|auto      Innstilling for hvitbalanse.

en: --temperature=TEMP    Color temperature in Kelvin.
nb: --temperature=TEMP    Fargetemperatur i Kelvin.

en: --green=GREEN         Green color normalization.
nb: --green=GRØNN         Grønn fargenormalisering.

en: --base-curve=manual|linear|camera|custom|CURVE
                          Type of base tone curve to use. CURVE can be any
                          curve that was previously loaded in the GUI.
                          (default camera if such exists, linear otherwise).
nb: --base-curve=manual|linear|camera|custom|KURVE
                          Kurvetype for basistone. KURVE kan være en hvilken
                          som helst kurve som har vært lest inn i det grafiske
                          brukergrensesnittet (standardverdi camera, om den
                          eksisterer, ellers linear).

en: --base-curve-file=file
                          Use base tone curve included in specified file.
                          Overrides --base-curve option.
nb: --base-curve-file=fil
                          Bruk basistonekurve fra den angitte filen.
                          Overkjører alternativet --base-curve.

en: --curve=manual|linear|CURVE
                          Type of luminosity curve to use. CURVE can be any
                          curve that was previously loaded in the GUI.
                          (default linear).
nb: --curve=manual|linear|KURVE
                          Kurvetype for lysstyrke. KURVE kan være en hvilken
                          som helst kurve som har vært lest inn i det grafiske
                          brukergrensesnittet (standardverdi: linear).

en: --curve-file=file     Use luminosity curve included in specified file.
                          Overrides --curve option.
nb: --curve-file=fil      Bruk lysstyrkekurve fra angitt fil.
                          Overkjører alternativet --curve.

en: --restore=clip|lch|hsv
                          Restore details for negative EV.
                          'clip' restores nothing - safe from artifacts.
                          'lch' restores in LCH space - giving soft details.
                          'hsv' restores in HSV space - giving sharp details.
                          (default lch).
nb: --restore=clip|lch|hsv
                          Gjenopprett detaljer for negative EV.
                          «clip» gjenoppretter ingenting. Ingen detaljer mistes.
                          «lch» gjenoppretter i LCH-fargerommet (bløte detaljer).
                          «hsv» gjenoppretter i HSV-fargerommet (skarpe detaljer).
                          (standardverdi: lch).

en: --clip=digital|film   Clip highlights for positive EV.
                          'digital' linear digital sensor response.
                          'film' emulate soft film response. (default digital).
nb: --clip=digital|film   Klipp høylys for positive EV.
                          «digital» lineær digitalsensorkurve.
                          «film» etterligner blød filmkurve.
                          (standardverdi: digital).

en: --gamma=GAMMA         Gamma adjustment of the base curve (default 0.45).
nb: --gamma=GAMMA         Gammajustering for basiskurven (standardverdi: 0.45).

en: --linearity=LINEARITY Linearity of the base curve (default 0.10).
nb: --linearity=LINEARITET
                          Basiskurvens linearitet (standardverdi: 0.10).

en: --contrast=CONT       Contrast adjustment (default 1.0).
nb: --contrast=KONTRAST   Kontrastjustering (standardverdi 1.0).

en: --saturation=SAT      Saturation adjustment (default 1.0, 0 for B&W output).
nb: --saturation=METNING  Justering av fargemetning (standardverdi 1.0,
                          0 for svarthvit utdata).

en: --wavelet-denoising-threshold=THRESHOLD
                          Wavelet denoising threshold (default 0.0).
nb: --wavelet-denoising-threshold=VERDI
                          Terskel for wavelet støyreduksjon (standardverdi: 0.0).

en: --hotpixel-sensitivity=VALUE
                          Sensitivity for detecting and shaving hot pixels (default 0.0).
nb: --hotpixel-sensitivity=VERDI
                          Følsomhet for deteksjon og reduksjon av
                          defekte piksler (standardverdi: 0.0).

en: --exposure=auto|EXPOSURE
                          Auto exposure or exposure correction in EV (default 0).
nb: --exposure=auto|EKSPONERING
                          Automatisk eksponering eller eksponeringskorreksjon
                          i EV (standardverdi: 0).

en: --black-point=auto|BLACK
                          Auto black-point or black-point value (default 0).
nb: --black-point=auto|SORT
                          Automatisk sortpunkt eller sortpunktsverdi
                          (standardverdi: 0).

en: --interpolation=ahd|vng|four-color|ppg|bilinear
                          Interpolation algorithm to use (default ahd).
nb: --interpolation=ahd|vng|four-color|ppg|bilinear
                          Algoritme for interpolasjon (standardverdi: ahd).

en: --color-smoothing     Apply color smoothing.
nb: --color-smoothing     Bruk fargeutjevning.

en: --grayscale=none|lightness|luminance|value|mixer
                          Grayscale conversion algorithm to use (default none).
nb: --grayscale=none|lightness|luminance|value|mixer
                          Algoritme for konvertering av gråtoner
                          (standardverdi none).

en: The options which are related to the final output are:
nb: Alternativene knyttet til endelige utdata er:

en: --shrink=FACTOR       Shrink the image by FACTOR (default 1).
nb: --shrink=FAKTOR       Forminsk bildet med FAKTOR (standardverdi: 1).

en: --size=SIZE           Downsize max(height,width) to SIZE.
nb: --size=STØRRELSE      Forminsk maks(højde,bredde) til STØRRELSE.

en: --out-type=ppm|tiff|tif|png|jpeg|jpg|fits
                          Output file format (default ppm).
nb: --out-type=ppm|tiff|tif|png|jpeg|jpg|fits
                          Filformat for utdata (standardverdi: ppm).

en: --out-depth=8|16      Output bit depth per channel (default 8).
nb: --out-depth=8|16      Bitdybde for hver kanal i utdata (standardverdi: 8).

en: --create-id=no|also|only
                          Create no|also|only ID file (default no).
nb: --create-id=no|also|only
                          Lag ikke|også|kun ID-fil (standardverdi: ikke).

en: --compression=VALUE   JPEG compression (0-100, default 85).
nb: --compression=VERDI   JPEG-komprimering (0-100, standardverdi: 85).

en: --[no]exif            Embed EXIF in output (default embed EXIF).
nb: --[no]exif            [Ikke] inkluder EXIF i JPEG- eller PNG-utdata
                          (standardverdi: inkluder EXIF).

en: --[no]zip             Enable [disable] TIFF zip compression (default nozip).
nb: --[no]zip             Slå på [slå av] zip-komprimering for TIFF
                          (standardverdi: slå av).

en: --rotate=camera|ANGLE|no
                          Rotate image to camera's setting, by ANGLE degrees
                          clockwise, or do not rotate the image (default camera).
nb: --rotate=camera|VINKEL|no
                          Roter bildet i henhold til kameraets innstilling,
                          VINKEL grader med klokka eller ingen rotasjon
                          (standardverdi: camera).

en: --crop-(left|right|top|bottom)=PIXELS
                          Crop the output to the given pixel range, relative to the
                          raw image after rotation but before any scaling.
nb: --crop-(left|right|top|bottom)=PIKSLER
                          Beskjær utdata med oppgitt antall piksler i forhold til
                          raw-bildet etter rotasjon, men før skalering.

en: --out-path=PATH       PATH for output file (default use input file's path).
nb: --out-path=STI        STI for utdatafil (som standardverdi brukes
                          inndatafilens sti).

en: --output=FILE         Output file name, use '-' to output to stdout.
nb: --output=FIL          Utdatafilens navn, bruk «-» for standardutdata.

en: --darkframe=FILE      Use FILE for raw darkframe subtraction.
nb: --darkframe=FIL       Bruk FIL for raw-sortbildesubtraksjon.

en: --overwrite           Overwrite existing files without asking (default no).
nb: --overwrite           Overskriv eksisterende filer uten å spørre
                          (standardverdi: nei).

en: --maximize-window     Force window to be maximized.
nb: --maximize-window     Tving vinduet til å være maksimalisert.

en: UFRaw first reads the setting from the resource file $HOME/.ufrawrc.
    Then, if an ID file is specified, its setting are read. Next, the setting from
    the --conf option are taken, ignoring input/output filenames in the ID file.
    Lastly, the options from the command line are set. In batch mode, the second
    group of options is NOT read from the resource file.
nb: UFRaw leser først innstillinger fra ressursfilen $HOME/.ufrawrc.
    Så leses innstillinger fra en ID-fil, om en slik er angitt.
    Deretter hentes innstillinger fra alternativet --conf, hvor filnavn
    for inn- og utdata fra ID-filen ignoreres. Til slutt brukes alternativene
    fra kommandolinjen. I satsvis modus vil den andre gruppen med opsjoner
    IKKE bli lest fra ressursfilen.

en: Last, but not least, --version displays the version number and compilation
    options for ufraw and --help displays this help message and exits.
nb: Sist, men ikke minst, viser --version versjonsnummer og alternativer
    brukt under kompilering av ufraw, mens --help viser denne hjelpeteksten
    og stopper programmet.

en: '%s' is not a valid value for the --%s option.
nb: «%s» er ikke en gyldig verdi for alternativet --%s.

en: ufraw was build without ZIP support.
nb: ufraw ble bygget uten støtte for ZIP.

en: getopt returned character code 0%o ??
nb: getopt gav tilbake tegnkode 0%o ??

en: failed to load curve from %s, too many configured base curves
nb: kunne ikke lese basiskurve fra %s, for mange kurver allerede satt opp

en: failed to load curve from %s
nb: kunne ikke lese inn kurve fra %s

en: '%s' is not a valid base curve name.
nb: «%s» er et ugyldig navn på en basiskurve.

en: failed to load curve from %s, too many configured curves
nb: kunne ikke lese inn kurve fra %s, for mange kurver allerede lest inn

en: '%s' is not a valid curve name.
nb: «%s» er et ugyldig kurvenavn.

en: '%s' is not a valid interpolation option.
nb: «%s» er et ugyldig alternativ for interpolasjon.

en: '%s' is not a valid grayscale option.
nb: «%s» er et ugyldig alternativ for gråtone.

en: '%s' is not a valid restore option.
nb: «%s» er et ugyldig alternativ for gjenoppretting.

en: '%s' is not a valid clip option.
nb: «%s» er et ugyldig alternativ for klipping.

en: you can not specify both --shrink and --size
nb: du kan ikke angi både --shrink og --size

en: '%d' is not a valid bit depth.
nb: «%d» er en ugyldig bitdybde.

en: Output type '%s' is deprecated
nb: Utdatatype «%s» er foreldet

en: ufraw was build without TIFF support.
nb: ufraw ble bygget uten støtte for TIFF.

en: ufraw was build without JPEG support.
nb: ufraw ble bygget uten støtte for JPEG.

en: ufraw was build without PNG support.
nb: ufraw ble bygget uten støtte for PNG.

en: '%s' is not a valid output type.
nb: «%s» er en ugyldig utdatatype.

en: '%s' is not a valid output type for embedded image.
nb: «%s» er en ugyldig utdatatype for inkluderte bilder.

en: '%d' is not a valid bit depth for embedded image.
nb: «%d» er en ugyldig bitdybde for inkluderte bilder.

en: '%s' is not a valid rotate option.
nb: «%s» er et ugyldig alternativ for rotate.

en: '%s' is not a valid create-id option.
nb: «%s» er et ugyldig alternative for create-id.

en: '%s' is not a valid path.
nb: «%s» er ikke en gyldig sti.

en: cannot output more than one file to the same output
nb: kan ikke skrive mer enn en fil til samme utdata

en: Raw file '%s' missing.
nb: Raw-filen «%s» eksisterer ikke.

en: Delete raw file
nb: Slett raw-fil

en: _Delete selected
nb: _Slett valgte

en: Delete _All
nb: Slett _alle

en: Select files to delete
nb: Velg filer som skal slettes

en: Error reading directory '%s'.
nb: Kunne ikke lese mappen «%s».

en: Error deleting '%s'
nb: Kunne ikke slette «%s»

en: Reading embedded image requires libjpeg.
nb: Må ha libjpeg for å kunne lese inkluderte bilder.

en: No embedded image found
nb: Fant ikke inkludert bilde

en: Original size (%d) is smaller than the requested size (%d)
nb: Originalstørrelsen (%d) er mindre enn den valgte størrelsen (%d)

en: ppm thumb mismatch, height %d, width %d, while buffer %d.
nb: Uoverensstemmelse i inkludert ppm; høyde %d, bredde %d, mens buffer er %d.

en: JPEG thumb height %d different than expected %d.
nb: Høyde på inkludert JPEG (%d) er forskjellig fra forventet (%d).

en: JPEG thumb width %d different than expected %d.
nb: Bredde på inkludert JPEG (%d) er forskjellig fra forventet (%d).

en: Error creating file '%s'.
    %s
nb: Feil ved oppretting av filen «%s».
    %s

en: No embedded image read
nb: Inkludert bilde ble ikke lest inn

en: Error creating file '%s'. Unknown file type %d.
nb: Feil ved oppretting av filen «%s». Ukjent filtype %d.

en: Error creating file '%s': %s
nb: Feil ved oppretting av filen «%s»: %s

en: Error writing '%s'
nb: Feil ved skriving til «%s»

en: Unsupported output type (%d) for embedded image
nb: Ikke støttet utdatatype (%d) for inkludert bilde

en: Loading raw file '%s'
nb: Leser inn raw-filen «%s»

en: Can't allocate new image.
nb: Kan ikke reservere plass til nytt bilde.

note: Create the "background" layer to hold the image...
en: Background
nb: Bakgrunn

en: EXIF buffer length %d, too long, ignored.
nb: EXIF-buffer med lengde %d er for lang, ignorert.

en: Failed to embed output profile '%s' in image.
nb: Feil ved inkludering av utdataprofilen «%s» i bildet.

en: Maker:		%s
    Model:		%s%s
    Mount:		%s
    Crop factor:	%.1f
nb: Fabrikat:			%s
    Modell:			%s%s
    Fatning:			%s
    Beskjæringsfaktor:	%.1f

en: Maker:		%s
    Model:		%s
    Focal range:	%s
    Aperture:		%s
    Crop factor:	%.1f
    Type:		%s
    Mounts:		%s
nb: Fabrikat:				%s
    Modell:				%s
    Brennviddeområde:	%s
    Blender:				%s
    Beskjæringsfaktor:		%.1f
    Type:				%s
    Fatninger:			%s

en: Focal
nb: Brennvidde

en: Focal length
nb: Brennvidde

en: F-number (Aperture)
nb: F-tall (blender)

en: Distance
nb: Avstand

en: Distance to subject in meters
nb: Avstand til motivet i meter

note: Add the model combobox
en: Model:
nb: Modell:

en: Chromatic Aberrations mathematical model
nb: Matematisk modell for kromatisk aberrasjon

en: Parameters
nb: Parametre

en: Optical vignetting mathematical model
nb: Matematisk modell for optisk vignettering

en: Lens distortion mathematical model
nb: Matematisk modell for forvrengning i objektiv

note: Lens geometry combobox
en: Lens geometry:
nb: Objektivgeometri:

en: The geometry of the lens used to make the shot
nb: Geometrien i objektivet som ble brukt for å ta bildet

note: Target lens geometry combobox
en: Target geometry:
nb: Motivgeometri:

en: The target geometry for output image
nb: Ønsket motivgeometri i det ferdige bildet

en: Camera
nb: Kamera

en: Search for camera using a pattern
    Format: [Maker, ][Model]
nb: Let etter kamera ved hjelp av et mønster
    Format: [fabrikant, ][modell]

en: Choose camera from complete list
nb: Velg kamera fra fullstendig liste

en: Reset all lens correction settings
nb: Tilbakestill alle instillinger for objektivkorreksjon

note: Lens selector
en: Lens
nb: Objektiv

en: Search for lens using a pattern
    Format: [Maker, ][Model]
nb: Let etter objektiv ved hjelp av et mønster
    Format: [fabrikant, ][modell]

en: Choose lens from list of possible variants
nb: Velg objektiv fra liste over mulige varianter

en: Automatically find lens and set lens corrections
nb: Finn objektiv og sett korreksjon for objektivet automatisk

en: Lateral chromatic aberration
nb: Sidelengs kromatisk aberrasjon

en: Optical vignetting
nb: Optisk vignettering

en: Lens distortion
nb: Objektivets forvrengning

en: Lens geometry
nb: Objektivets geometri

en: Raw histogram with conversion curves
nb: Raw-histogram med konverteringskurver

en: Live histogram
nb: Sanntidshistogram

note: No darkframe file
en: None
nb: Ingen

en: Lightness
nb: Lyshet

en: Luminance
nb: Luminans

en: Value
nb: Verdi

en: Channel Mixer
nb: Fargekanalmikser

en: No more room for new curves.
nb: Ikke mere plass til nye kurver.

en: Load curve
nb: Les inn kurve

en: All curve formats
nb: Alle kurveformater

en: UFRaw curve format
nb: UFRaw kurveformat

en: Nikon curve format
nb: Nikon kurveformat

en: Save curve
nb: Lagre kurve

en: No more room for new profiles.
nb: Ikke mere plass til nye profiler.

en: Load color profile
nb: Les inn fargeprofil

en: Color Profiles
nb: Fargeprofiler

en: Luminosity (Y value)
nb: Lysstyrke (Y-verdi)

en: Adams' zone
nb: Adams' sone

en: size %dx%d, zoom %2.f%%
nb: størrelse %dx%d, zoom %2.f%%

en: size %dx%d, scale 1/%d
nb: størrelse %dx%d, skala 1/%d

en: Wavelet denoising
nb: Wavelet støyreduksjon

en: Despeckling
nb: Fjern flekker

en: Interpolating
nb: Interpolerer

en: Rendering
nb: Tegner opp

en: Loading preview
nb: Leser inn forhåndsvisning

en: Saving image
nb: Lagrer bildet

en: Black point: %0.3lf
nb: Sortpunkt: %0.3lf

en: No more room for new lightness adjustments.
nb: Ikke mere plass til nye lysverdijusteringer.

en: Aspect ratio locked, click to unlock
nb: Høyde-/breddeforholdet er låst, klikk for å låse opp

en: Aspect ratio unlocked, click to lock
nb: Høyde-/breddeforholdet er ulåst, klikk for å låse

en: Load dark frame
nb: Les inn sortbilde

en: clip
nb: klipp

en: restore in LCH space for soft details
nb: gjenopprett i LCH-fargerom for myke detaljer

en: restore in HSV space for sharp details
nb: gjenopprett i HSV-fargerom for skarpe detaljer

en: Restore details for negative EV
    Current state: %s
nb: Gjenopprett detaljer for negative EV
    Nåværende tilstand: %s

en: digital linear
nb: digital lineær

en: soft film like
nb: myk filmlignende

en: Clip highlights for positive EV
    Current state: %s
nb: Klipp høylys for positive EV
    Nåværende tilstand: %s

en: Filename: %s%s
nb: Filnavn: %s%s

en: 
    Create also ID file
nb: 
    Opprett også ID-fil

en: 
    Create only ID file
nb: 
    Opprett bare ID-fil

en: UFRaw options
nb: UFRaw alternativer

en: Settings
nb: Innstillinger

en: Input color profiles
nb: Fargeprofiler for inndata

en: Output color profiles
nb: Fargeprofiler for utdata

en: Display color profiles
nb: Fargeprofiler for skjerm

en: Base Curves
nb: Basiskurver

en: Luminosity Curves
nb: Lysstyrkekurver

note: Remote Gimp command entry
en: Remote Gimp command
nb: Ekstern Gimp-kommando

en: Reset command to default
nb: Sett kommando tilbake til standardverdi

en: Blink Over/Underexposure Indicators
nb: Blinkende indikatorer for over- og undereksponering

en: Configuration
nb: Oppsett

en: Save configuration
nb: Lagre oppsett

en: Save configuration to resource file ($HOME/.ufrawrc)
nb: Lagre oppsett til ressursfil ($HOME/.ufrawrc)

en: Log
nb: Logg

en: About
nb: Om

en: The <b>U</b>nidentified <b>F</b>lying <b>Raw</b> (<b>UFRaw</b>) is a utility to
    read and manipulate raw images from digital cameras.
    UFRaw relies on <b>D</b>igital <b>C</b>amera <b>Raw</b> (<b>DCRaw</b>)
    for the actual encoding of the raw images.
    
    Author: Udi Fuchs
    Homepage: http://ufraw.sourceforge.net/
nb: <b>U</b>identifisert <b>F</b>lyvende <b>Raw</b> (<b>UFRaw</b>) er et program
    for å lese og behandle raw-bilder fra digitalkameraer.
    UFRaw bruker <b>D</b>igital <b>C</b>amera <b>Raw</b> (<b>DCRaw</b>)
    til den egentlige kodingen av raw-bilder.
    
    Programforfatter: Udi Fuchs
    Hjemmeside: http://ufraw.sourceforge.net/

en: Linear
nb: Lineær

en: Logarithmic
nb: Logaritmisk

en: Hot pixels:
nb: Defekte piksler:

en: mark
nb: marker

en: Hot pixel sensitivity
nb: Følsomhet for defekte piksler

en: Reset hot pixel sensitivity
nb: Tilbakestill følsomhet for defekte piksler

en: RGB histogram
nb: RGB-histogram

en: R+G+B histogram
nb: R+G+B-histogram

en: Luminosity histogram
nb: Lysstyrkehistogram

en: Value (maximum) histogram
nb: Maksimalverdihistogram

en: Saturation histogram
nb: Fargemetningshistogram

en: Average:
nb: Gjennomsnitt:

en: Std. deviation:
nb: Standardavvik:

en: Overexposed:
nb: Overeksponert:

en: Indicate
nb: Vis

en: Underexposed:
nb: Undereksponert:

en: White Balance
nb: Hvitbalanse

en: Cannot use camera white balance.
nb: Kan ikke bruke kameraets hvitbalanse.

en: There are no white balance presets for your camera model.
    Check UFRaw's webpage for information on how to get your
    camera supported.
nb: Det finnes ingen forvalg for hvitbalanse for din kameramodell.
    Se på UFRaws hjemmeside for informasjon om hvordan du kan få
    støtte for ditt kamera.

en: Reset white balance to initial value
nb: Sett hvitbalanse tilbake til startverdien

en: Temperature
nb: Temperatur

en: White balance color temperature (K)
nb: Hvitbalansens fargetemperatur (K)

en: Green
nb: Grønn

en: Green component
nb: Grønn komponent

en: Select a spot on the preview image to apply spot white balance
nb: Velg et punkt på forhåndsvisningsbildet for å måle punkthvitbalanse

en: Chan. multipliers:
nb: Kanalmultiplikatorer:

en: VNG four color interpolation
nb: VNG firefargers interpolasjon

en: AHD interpolation
nb: AHD-interpolasjon

en: VNG interpolation
nb: VNG-interpolasjon

en: PPG interpolation
nb: PPG-interpolasjon

en: Bilinear interpolation
nb: Bilineær interpolasjon

en: No interpolation
nb: Ingen interpolasjon

en: Apply color smoothing
nb: Bruk fargeutjevning

en: Denoise
nb: Støyreduksjon

en: Threshold for wavelet denoising
nb: Terskelverdi for wavelet støyreduksjon

en: Reset denoise threshold to default
nb: Sett terskelverdi for støyreduksjon tilbake til standardverdi

en: Dark Frame:
nb: Sortbilde:

en: Reset dark frame
nb: Tilbakestill sortbilde

en: Reset adjustment
nb: Tilbakestill justering

en: Select a spot on the preview image to choose hue
nb: Velg et punkt på forhåndsvisningsbildet for å velge fargetone

en: Remove adjustment
nb: Fjern justering

en: Grayscale Mode:
nb: Modus for gråtoneskala:

en: Reset channel mixer
nb: Tilbakestill fargekanalmikser

en: Despeckling is mainly useful when combining a high ISO number with a high channel multiplier: when one channel has a very bad signal to noise ratio. Try setting window size, color decay and number of passes to 50,0,5 for that channel. When a channel contains only noise then try 1,0.6,1.
    Despeckling is off when window size or passes equals zero. When on then window size cannot be smaller than the number of passes.
nb: Fjerning av flekker er mest nyttig når høye ISO-tall kombineres med en stor kanalmultiplikator, dvs. når en kanal har et veldig dårlig signal-/ støyforhold. Prøv med verdier for vindusstørrelse, «color decay» og antall kjøringer på henholdsvis 50, 0 og 5 for gjeldende kanal. For en kanal som bare inneholder støy, prøv 1, 0.6 og 1. Funksjonaliteten slås av når vindusstørrelse eller antall kjøringer er null. Vindusstørrelse kan ikke være mindre enn antall kjøringer.

en: Update channel parameters together
nb: Oppdater kanalparametre samtidig

en: Reset despeckle parameters
nb: Tilbakestill parametre for fjerning av flekker

note: channel to view
en: View channel:
nb: Vis kanal:

note: Parameters
en: Window size:
nb: Vindusstørrelse:

en: Passes:
nb: Kjøringer:

en: Load base curve
nb: Les inn basiskurve

en: Save base curve
nb: Lagre basiskurve

en: Reset base curve to default
nb: Sett basiskurve tilbake til standardverdi

en: Input ICC profile
nb: ICC-profil for inndata

en: Output ICC profile
nb: ICC-profil for utdata

en: Display ICC profile
nb: ICC-profil for skjerm

en: Gamma correction for the input profile
nb: Gammakorreksjon for inndataprofilen

en: Reset gamma to default
nb: Sett gamma tilbake til standardverdi

en: Linearity
nb: Linearitet

en: Linear part of the gamma correction
nb: Lineær del av gammakorreksjonen

en: Reset linearity to default
nb: Sett linearitet tilbake til standardverdi

en: Output intent
nb: Fargetilpasning for utdata

en: Perceptual
nb: Sansningsmessig

en: Relative colorimetric
nb: Relativ kolorimetrisk

en: Saturation
nb: Fargemetning

en: Absolute colorimetric
nb: Absolutt kolorimetrisk

en: Output bit depth
nb: Bitdybde for utdata

en: Display intent
nb: Fargetilpasning for skjerm

en: Disable soft proofing
nb: Ingen programkorrektur

en: Contrast
nb: Kontrast

en: Global contrast adjustment
nb: Global kontrastjustering

en: Reset global contrast to default
nb: Sett global kontrast tilbake til standardverdi

en: Reset saturation to default
nb: Sett fargemetning tilbake til standardverdi

en: Auto adjust curve
    (Flatten histogram)
nb: Automatisk kurveinnstilling
    (Flat ut histogram)

en: Reset curve to default
nb: Sett kurve tilbake til standardverdi

en: Reset black-point to default
nb: Sett sortpunkt tilbake til standardverdi

en: Auto adjust black-point
nb: Automatisk innstilling av sortpunkt

note: Start of Crop controls
en: Left:
nb: Venstre:

en: Top:
nb: Topp:

en: Right:
nb: Høyre:

en: Bottom:
nb: Bunn:

en: Auto fit crop area
nb: Tilpass beskjæringsområdet automatisk

en: Aspect ratio:
nb: Høyde/bredde-forhold:

en: Crop area aspect ratio.
    Can be entered in decimal notation (1.273)
    or as a ratio of two numbers (14:11)
nb: Høyde/bredde-forhold for beskjæring.
    Kan angis som desimaltall (1.273)
    eller som et forhold mellom to tall (14:11)

en: Shrink factor
nb: Forminskelsesfaktor

en: Width
nb: Bredde

en: Height
nb: Høyde

en: Orientation:
nb: Orientering:

en: Rotation
nb: Rotasjon

en: Rotation angle
nb: Rotasjonsvinkel

en: Reset rotation angle
nb: Tilbakestill rotasjonsvinkel

note: drawLines toggle button
en: Grid lines
nb: Gitterlinjer

en: Number of grid lines to overlay in the crop area
nb: Antall justeringslinjer som legges over beskjæringsområdet

en: Path
nb: Sti

en: Select output path
nb: Velg sti for utdata

en: Filename
nb: Filnavn

en: JPEG compression level
nb: JPEG komprimeringsnivå

en: JPEG progressive encoding
nb: JPEG progressiv koding

en: TIFF lossless Compress
nb: TIFF tapsfri komprimering

en: Embed EXIF data in output
nb: Inkluder EXIF-data i JPEG- eller PNG-filer

en: Create ID file
nb: Opprett ID-fil

en: No
nb: Nei

en: Also
nb: Også

en: Only
nb: Bare

en: Save image defaults
nb: Lagre standardverdier for bilder

en: Save current image manipulation parameters as defaults.
    The output parameters in this window are always saved.
nb: Lagre valgte parametre for bildebehandling som standardverdier.
    Parametrene for utdata i dette vinduet lagres alltid.

en: Never again
nb: Aldri igjen

en: Always
nb: Alltid

en: Just this once
nb: Bare denne gangen

en: Remember output path
nb: Husk sti for utdata

en: Overwrite existing files without asking
nb: Skriv over eksisterende filer uten å spørre

en: Tag
nb: Tagg

note: Fill table with EXIF tags
en: Camera maker
nb: Kamerafabrikant

en: Camera model
nb: Kameramodell

en: Timestamp
nb: Tidsstempel

en: Shutter time
nb: Lukkertid

en: Aperture
nb: Blender

en: ISO speed
nb: ISO-følsomhet

en: 35mm focal length
nb: 35mm brennvidde

en: Flash
nb: Blits

en: White balance
nb: Hvitbalanse

en: EXIF data read by %s
nb: EXIF-data lest av %s

en: Warning: EXIF data will not be sent to output
nb: Advarsel: EXIF-data vil ikke bli sendt til utdata

en: Spot values:
nb: Punktverdier:

en: Exposure compensation in EV
nb: Eksponeringskompensasjon i EV

en: Auto adjust exposure
nb: Automatisk eksponeringsinnstilling

en: Reset exposure to default
nb: Sett eksponering tilbake til standardverdi

en: Grayscale
nb: Gråtoneskala

note: Lens correction page
en: Lens correction
nb: Korriger for objektiv

en: Base curve
nb: Basiskurve

en: Color management
nb: Fargestyring

en: Correct luminosity, saturation
nb: Korriger lysstyrke, fargemetning

en: Lightness Adjustments
nb: Lysverdijusteringer

en: Crop and rotate
nb: Beskjær og roter

en: Save
nb: Lagre

en: Zoom percentage
nb: Zoom-prosent

en: Options
nb: Alternativer

note: Comment to translator: All control buttons "_Delete", "_Cancel", "_Save", "Save _As", "Send to _Gimp" should have unique mnemonics. Delete button:
en: _Delete
nb: _Slett

en: Send image to _Gimp
nb: Send bildet til _Gimp

en: Fatal error setting C locale
nb: Uopprettelig feil ved innstilling av C-lokalisering

en: Curve version is not supported
nb: Kurveversjon er ikke støttet

en: Invalid Nikon curve file '%s'
nb: Ugyldig Nikon kurvefil «%s»

en: Error opening Curve file '%s': %s
nb: Feil ved åpning av kurvefil «%s»: %s

en: Error opening file '%s': %s
nb: Feil ved åpning av filen «%s»: %s

en: File exists
nb: Filen finnes

en: File '%s' already exists.
    Overwrite?
nb: Filen «%s» finnes allerede.
    Overskriv?

en: Error creating temporary file.
nb: Feil ved opprettelse av midlertidig fil.

en: Error activating Gimp.
nb: Kunne ikke starte Gimp.

en: Cannot use camera white balance, reverting to auto white balance.
nb: Kan ikke bruke kameraets hvitbalanse, bruker automatisk hvitbalanse isteden.

en: --temperature and --green options override the --wb=%s option.
nb: Alternativene --temperature og --green overkjører alternativet --wb=%s.

en: '%s' is not a valid white balance setting.
nb: «%s» er ikke en gyldig innstilling for hvitbalanse.

en: Remote URI is not supported
nb: Ekstern URI er ikke støttet

en: darkframe error: %s is not a raw file
nb: sortbildefeil: %s er ikke en raw-fil

en: error loading darkframe '%s'
nb: kunne ikke lese inn sortbilde «%s»

en: Darkframe '%s' is incompatible with main image
nb: Sortbildet «%s» passer ikke til hovedbildet

en: using darkframe '%s'
nb: bruker sortbildet «%s»

en: Error reading NEF curve
nb: Det oppstod en feil ved innlesing av NEF-kurven

en: Can not downsize from %d to %d.
nb: Kan ikke forminske fra %d til %d.

note: Error was not already set before
en: Error creating file '%s'.
nb: Feil ved oppretting av filen «%s».

note: 'errno' does seem to contain useful information Error was not already set before
en: Error creating file.
nb: Feil ved oppretting av fil.

en: Image filename can not be the same as ID filename '%s'
nb: Bildets filnavn kan ikke være det samme som ID-filnavnet «%s»

en: Failed to embed output profile '%s' in '%s'.
nb: Kunne ikke inkludere utdataprofilen «%s» i «%s».

en: Unsupported bit depth '%d' ignored.
nb: Ikke støttet bitdybde «%d» ignorert.

en: Unknown file type %d.
nb: Ukjent filtype %d.

note: Column 1 - "make" of the camera. * Column 2 - "model" (use the "make" and "model" as provided by DCRaw). * Column 3 - WB name. * Column 4 - Fine tuning. MUST be in increasing order. 0 for no fine tuning. *	      It is enough to give only the extreme values, the other values *	      will be interpola
en: Daylight
nb: Dagslys

note: Probably same as above:
en: Direct sunlight
nb: Direkte sollys

en: Cloudy
nb: Overskyet

note: "Shadows" should be switched to this:
en: Shade
nb: Skygge

en: Incandescent
nb: Glødelampe

en: Incandescent warm
nb: Varm glødelampe

note: Same as "Incandescent":
en: Tungsten
nb: Glødelampe

en: Fluorescent
nb: Fluoriserende

note: In Canon cameras and some newer Nikon cameras:
en: Fluorescent high
nb: Fluoriserende høy

en: Cool white fluorescent
nb: Kald hvit fluoriserende

en: Warm white fluorescent
nb: Varm hvit fluoriserende

en: Daylight fluorescent
nb: Dagslysfluoriserende

en: Neutral fluorescent
nb: Nøytral fluoriserende

en: White fluorescent
nb: Hvit fluoriserende

note: In some newer Nikon cameras:
en: Sodium-vapor fluorescent
nb: Natriumlampe

en: Day white fluorescent
nb: Hvit dagslysfluoriserende

en: High temp. mercury-vapor fluorescent
nb: Høytemperatur kvikksølvlampe

note: For Olympus with no real "Flash" preset:
en: Flash (auto mode)
nb: Blits (auto-modus)

en: Evening sun
nb: Kveldssol

en: Underwater
nb: Under vann

en: Black & white
nb: Svarthvit

en: Manual WB
nb: Manuell HB

en: Camera WB
nb: Kameraets HB

en: Auto WB
nb: Automatisk HB
