UFRaw 0.19 - en to nl translation catalogue (379 entries)

note: Translate text message from GtkImageView:
en: Open the navigator window
nl: Open het navigatorscherm

en: Value %.*f too large, truncated to %.*f.
nl: Waarde %.*f te groot, ingekort tot %.*f

en: Value %.*f too small, truncated to %.*f.
nl: Waarde %.*f te klein, ingekort tot %.*f

en: No input file, nothing to do.
nl: Geen input file, niks te doen

en: Loaded %s %s
nl: Ingelezen %s %s

en: Saved %s %s
nl: Opgeslagen %s %s

note: First letter of the word 'yes' for the y/n question
en: y
nl: j

en: %s: overwrite '%s'?
nl: %s: overschrijven '%s'?

en: Raw images
nl: RAW afbeeldingen

en: UFRaw ID files
nl: UFRaw ID bestanden

en: Raw jpeg's
nl: RAW jpeg's

en: Raw tiff's
nl: RAW tiff's

en: All files
nl: Alle bestanden

en: Show hidden files
nl: Laat verborgen bestanden zien

en: Manual curve
nl: Handmatige curve

en: Linear curve
nl: Lineaire curve

en: Custom curve
nl: Speciale curve

note: profileIndex[], profileCount[] Profile data defaults
en: No profile
nl: Geen Profiel

en: Color matrix
nl: Kleurmatrix

en: System default
nl: Systeem standaardwaarde

en: Trying to convert .ufrawrc from UFRaw-0.4 or earlier
nl: Proberen oudere .ufrawrc (0.4 of ouder) te converteren

en: Trying to convert .ufrawrc from UFRaw-0.6 or earlier
nl: Proberen oudere .ufrawrc (0.6 of ouder) te converteren

en: UFRaw version in .ufrawrc is not supported
nl: UFRaw versie in .ufrawrc wordt niet ondersteund

en: Too many anchors for curve '%s'
nl: Teveel ankerpunten voor curve '%s'

en: Too many lightness adjustments in the ID file, ignored
nl: Te veel lichtwaarde aanpassingen in het ID bestand, niet toegepast

en: ID file %s does not appear to be a regular file
    %s
nl: ID bestand %s lijkt geen normale file te zijn
    %s

en: Can't open ID file %s for reading
    %s
nl: Kan ID bestand %s niet lezen
    %s

en: Error parsing '%s'
    %s
nl: Fout bij interpreteren van '%s'
    %s

en: Can't open file %s for writing
    %s
nl: Kan bestand %s niet schrijven
    %s

en: cannot --create-id with stdout
nl: kan optie --create-id niet uitvoeren zonder stdout

en:  - Unidentified Flying Raw converter for digital camera images.
nl:  - Unidentified Flying Raw converter voor digitale camera afbeeldingen.

en: Usage: ufraw [ options ... ] [ raw-image-files ... ]
nl: Gebruik: ufraw [ opties ... ] [ raw-afbeeldingsbestanden ... ]

en:        ufraw-batch [ options ... ] [ raw-image-files ... ]
nl:        ufraw-batch [ opties ... ] [ raw-afbeeldingsbestanden ... ]

en:        ufraw [ options ... ] [ default-directory ]
nl:        ufraw [ opties ... ] [ bij-verstek-map ]

en: By default 'ufraw' displays a preview window for each raw image allowing
    the user to tweak the image parameters before saving. If no raw images
    are given at the command line, UFRaw will display a file chooser dialog.
    To process the images with no questions asked (and no preview) use
    'ufraw-batch'.
nl: Standaard laat 'ufraw' een voorbeeldvenster zien voor elke RAW afbeelding,
     zodat de gebruiker de parameters kan afstemmen voor het opslaan. Als er geen
    RAW afbeeldingen mee zijn gegeven vanaf de commandoregel zal UFRAW
    een bestandskeuze venster laten zien.
    Als deze interactiviteit niet gewenst is, gebruik dan 'ufraw-batch'.

en: The input files can be either raw images or ufraw's ID files. ID files
    contain a raw image filename and the parameters for handling the image.
    One can also use an ID file with the option:
nl: De invoerbestanden kunnen RAW bestanden zijn, of ufraw ID bestanden.
    ID bestanden bevatten de RAW bestandsnaam en de parameters om deze te interpreteren.
    Het is ook mogelijk om een ID bestand te gebruiken met de optie:

en: --conf=ID-file        Apply the parameters in ID-file to other raw images.
nl: --conf=ID-bestand        Pas de parameters in het ID-bestand toe op andere raw bestanden.

en: The rest of the options are separated into two groups.
nl: Verdere opties zijn onderverdeeld in twee groepen.

en: The options which are related to the image manipulation are:
nl: De opties die betrekking hebben op de verandering van de afbeelding zijn:

en: --wb=camera|auto      White balance setting.
nl: --wb=camera|auto      Wit balans instelling.

en: --temperature=TEMP    Color temperature in Kelvin.
nl: --temperature=TEMP    Kleurtemperatuur in Kelvin.

en: --green=GREEN         Green color normalization.
nl: --green=GROEN         Groen kleur normalisatie.

en: --base-curve=manual|linear|camera|custom|CURVE
                          Type of base tone curve to use. CURVE can be any
                          curve that was previously loaded in the GUI.
                          (default camera if such exists, linear otherwise).
nl: --base-curve=manual|linear|camera|custom|CURVE
                          Te gebruiken type basis toon curve. CURVE kan elke curve
                          zijn die eerder in de GUI was geladen.
                          (camera curve, indien aanwezig, anders lineair).

en: --base-curve-file=file
                          Use base tone curve included in specified file.
                          Overrides --base-curve option.
nl: --base-curve-file=bestand
                          Gebruik basis toon curve in bestand.
                          Heeft prioriteit boven --base-curve optie.

en: --curve=manual|linear|CURVE
                          Type of luminosity curve to use. CURVE can be any
                          curve that was previously loaded in the GUI.
                          (default linear).
nl: --curve=manual|linear|CURVE
                          Te gebruiken type helderheidscurve. CURVE kan elke curve zijn
                          die al eerder in de Grafische omgeving geladen is geweest.
                          (standaard: linear).

en: --curve-file=file     Use luminosity curve included in specified file.
                          Overrides --curve option.
nl: --curve-file=bestand  Gebruik helderheids curve in bestand.
                          Heeft prioriteit boven --curve optie.

en: --restore=clip|lch|hsv
                          Restore details for negative EV.
                          'clip' restores nothing - safe from artifacts.
                          'lch' restores in LCH space - giving soft details.
                          'hsv' restores in HSV space - giving sharp details.
                          (default lch).
nl: --restore=clip|lch|hsv
                          Herstel details voor negatieve EV.
                          'clip' herstelt niets - zonder artefacten.
                          'lch' herstelt in LCH space - geeft zachte details.
                          'hsv' herstelt in HSV space - geeft scherpe details.
                          (standaard: lch).

en: --clip=digital|film   Clip highlights for positive EV.
                          'digital' linear digital sensor response.
                          'film' emulate soft film response. (default digital).
nl: --clip=digital|film   Clip highlights voor positieve EV.
                          'digital' lineaire digitale sensorreactie.
                          'film' streeft zachte filmreactie na. (standaard: digital).

en: --gamma=GAMMA         Gamma adjustment of the base curve (default 0.45).
nl: --gamma=GAMMA         Gamma instelling van de basiscurve (standaard 0.45).

en: --linearity=LINEARITY Linearity of the base curve (default 0.10).
nl: --linearity=LINEARITY Lineariteit van de basiscurve (standaard 0.10).

en: --contrast=CONT       Contrast adjustment (default 1.0).
nl: --contrast=CONT      Contrastaanpassing (standaard 1.0).

en: --saturation=SAT      Saturation adjustment (default 1.0, 0 for B&W output).
nl: --saturation=SAT      Verzadigings aanpassing (standaard 1.0, 0 voor  Z/W output).

en: --wavelet-denoising-threshold=THRESHOLD
                          Wavelet denoising threshold (default 0.0).
nl: --wavelet-denoising-threshold=DREMPELWAARDE
                          Wavelet ontruis drempelwaarde (standaard 0.0).

en: --hotpixel-sensitivity=VALUE
                          Sensitivity for detecting and shaving hot pixels (default 0.0).
nl: --hotpixel-sensitivity=VALUE
                          Gevoeligheid voor waarnemen en afvlakken van hot-pixels(standaard 0.0).

en: --exposure=auto|EXPOSURE
                          Auto exposure or exposure correction in EV (default 0).
nl: --exposure=auto|BELICHTING
                          Auto belichting of belichting aanpassen met BELICHTING in EV (standaard: 0).

en: --black-point=auto|BLACK
                          Auto black-point or black-point value (default 0).
nl: --black-point=auto|ZWART
                          Auto zwart-punt of zwart-punt waarde (standaard: 0).

en: --interpolation=ahd|vng|four-color|ppg|bilinear
                          Interpolation algorithm to use (default ahd).
nl: --interpolation=ahd|vng|four-color|ppg|bilinear
                          Interpolatie algoritme (standaard: ahd).

en: --color-smoothing     Apply color smoothing.
nl: --color-smoothing     Pas kleur vereffening toe

en: --grayscale=none|lightness|luminance|value|mixer
                          Grayscale conversion algorithm to use (default none).
nl: --grayscale=none|lightness|luminance|value|mixer
                          Te gebruiken grijswaarden conversie algoritme (standaard: none).

en: --grayscale-mixer=RED,GREEN,BLUE
                          Grayscale mixer values to use (default 1,1,1).
nl: --grayscale-mixer=ROOD,GROEN,BLAUW
                          Te gebruiken grijswaarden mengverhouding (standaard: 1,1,1).

en: The options which are related to the final output are:
nl: De opties van toepassing op de uiteindelijke output zijn:

en: --shrink=FACTOR       Shrink the image by FACTOR (default 1).
nl: --shrink=FACTOR       Verklein de afbeelding met FACTOR (standaard: 1).

en: --size=SIZE           Downsize max(height,width) to SIZE.
nl: --size=MAAT           Schaal max(hoogte, breedte) terug tot MAAT.

en: --out-type=ppm|tiff|tif|png|jpeg|jpg|fits
                          Output file format (default ppm).
nl: --out-type=ppm|tiff|tif|png|jpeg|jpg|fits
                          Output bestandsformaat (standaard ppm).

en: --out-depth=8|16      Output bit depth per channel (default 8).
nl: --out-depth=8|16      Output bit diepte per kanaal (standaard: 8).

en: --create-id=no|also|only
                          Create no|also|only ID file (default no).
nl: --create-id=no|also|only
                          ID bestand aanmaken; nee|ook|alleen (standaard: no).

en: --compression=VALUE   JPEG compression (0-100, default 85).
nl: --compression=WAARDE  JPEG compressie (0-100, standaard 85).

en: --[no]exif            Embed EXIF in output (default embed EXIF).
nl: --[no]exif            Embed EXIF in output (standaard embed EXIF).

en: --[no]zip             Enable [disable] TIFF zip compression (default nozip).
nl: --[no]zip             Gebruik [geen] TIFF zip (deflate) compressie (standaard: nozip).

en: --rotate=camera|ANGLE|no
                          Rotate image to camera's setting, by ANGLE degrees
                          clockwise, or do not rotate the image (default camera).
nl: --rotate=camera|HOEK|no
                          Roteer afbeelding volgens de camera's instelling, 
                          met HOEK graden of geen rotatie toepassen (standaard: camera).

en: --crop-(left|right|top|bottom)=PIXELS
                          Crop the output to the given pixel range, relative to the
                          raw image after rotation but before any scaling.
nl: --crop-(left|right|top|bottom)=PIXELS
                          Snij de output volgens de opgegeven pixel maat,
                          toegepast op de RAW foto na rotatie, maar voor verkleining.

en: --out-path=PATH       PATH for output file (default use input file's path).
nl: --out-path=PAD        PAD voor output bestand (gebruik standaard hetzelfde pad als input bestand).

en: --output=FILE         Output file name, use '-' to output to stdout.
nl: --output=BESTAND      Output bestandsnaam, gebruik '-' voor output naar stdout.

en: --darkframe=FILE      Use FILE for raw darkframe subtraction.
nl: --darkframe=BESTAND   Gebruik BESTAND voor raw zwartbeeld reductie.

en: --overwrite           Overwrite existing files without asking (default no).
nl: --overwrite           Overschrijf bestaande bestanden zonder vragen (standaard: wel vragen).

en: --maximize-window     Force window to be maximized.
nl: --maximize-window     Forceer schermvullend venster.

en: UFRaw first reads the setting from the resource file $HOME/.ufrawrc.
    Then, if an ID file is specified, its setting are read. Next, the setting from
    the --conf option are taken, ignoring input/output filenames in the ID file.
    Lastly, the options from the command line are set. In batch mode, the second
    group of options is NOT read from the resource file.
nl: UFRaw leest eerst de instellingen uit configuratiebestand $HOME/.ufrawrc.
    Vervolgens, als een ID bestand is opgegeven, worden die instellingen gelezen.
    Daarna worden de instellingen uit de --conf optie genomen, waarbij de input/output
    bestandsnamen in het ID bestand genegeerd worden.
    Als laatste worden de opties van de commandoregel gezet. In batch modus
    worden opties uit de tweede groep NIET gelezen uit het configuratiebestand.

en: Last, but not least, --version displays the version number and compilation
    options for ufraw and --help displays this help message and exits.
nl: De laatste opties;
     --version laat het versienummer en de opties voor compileren van ufraw zien, en
    --help vertoont deze boodschap en stopt.

en: '%s' is not a valid value for the --%s option.
nl: '%s' is geen geldige waarde voor de optie --%s.

en: ufraw was build without ZIP support.
nl: ufraw is gemaakt zonder ZIP ondersteuning.

en: getopt returned character code 0%o ??
nl: getopt geeft character code 0%o ??

en: failed to load curve from %s, too many configured base curves
nl: fout bij inlezen curve van %s, teveel basis curves ingesteld

en: failed to load curve from %s
nl: fout bij inlezen curve van %s

en: '%s' is not a valid base curve name.
nl: '%s' is geen geldige basis curve naam.

en: failed to load curve from %s, too many configured curves
nl: fout bij inlezen curve van %s, teveel curves ingesteld

en: '%s' is not a valid curve name.
nl: '%s' is geen geldige curve naam.

en: '%s' is not a valid interpolation option.
nl: '%s' is geen geldige interpolatie optie.

en: '%s' is not a valid grayscale option.
nl: '%s' is geen geldige grijsschaal optie.

en: '%s' is not a valid grayscale-mixer option.
nl: '%s' is geen geldige grijsschaal-mixer optie.

en: '%s' is not a valid restore option.
nl: '%s' is geen geldige herstel optie.

en: '%s' is not a valid clip option.
nl: '%s' is geen geldige clip optie.

en: you can not specify both --shrink and --size
nl: de opties --shrink en --size sluiten elkaar uit

en: '%d' is not a valid bit depth.
nl: '%d' is geen geldige bit diepte.

en: Output type '%s' is deprecated
nl: Output type '%s' is achterhaald

en: ufraw was build without TIFF support.
nl: ufraw is gemaakt zonder TIFF ondersteuning.

en: ufraw was build without JPEG support.
nl: ufraw is gemaakt zonder JPEG ondersteuning.

en: ufraw was build without PNG support.
nl: ufraw is gemaakt zonder PNG ondersteuning.

en: '%s' is not a valid output type.
nl: '%s' is geen geldig output type.

en: '%s' is not a valid output type for embedded image.
nl: '%s' is geen geldig output type voor embedded afbeeldingen.

en: '%d' is not a valid bit depth for embedded image.
nl: '%d' is geen geldige bit diepte voor embedded afbeeldingen.

en: '%s' is not a valid rotate option.
nl: '%s' is geen geldige rotatie optie.

en: '%s' is not a valid create-id option.
nl: '%s' is geen geldige create-id optie.

en: '%s' is not a valid path.
nl: '%s' is geen geldig pad.

en: cannot output more than one file to the same output
nl: kan niet meer dan één bestand naar dezelfde output sturen

en: Raw file '%s' missing.
nl: Raw bestand '%s' niet gevonden.

en: Delete raw file
nl: Verwijder raw bestand

en: _Delete selected
nl: _Delete geselecteerd

en: Select files to delete
nl: Selecteer bestanden om te verwijderen

en: Error reading directory '%s'.
nl: Fout bij lezen van map '%s'.

en: Error deleting '%s'
nl: Fout bij verwijderen '%s'

en: Reading embedded image requires libjpeg.
nl: Lezen van embedded afbeelding vereist libjpeg.

en: No embedded image found
nl: Geen embedded afbeelding gevonden

en: Original size (%d) is smaller than the requested size (%d)
nl: Oorspronkelijke afmeting (%d) is kleiner dan de gevraagde afmeting (%d)

en: ppm thumb mismatch, height %d, width %d, while buffer %d.
nl: ppm thumb mismatch, hoogte %d, breedte %d, terwijl buffer %d.

en: JPEG thumb height %d different than expected %d.
nl: JPEG thumb hoogte %d anders dan verwacht %d.

en: JPEG thumb width %d different than expected %d.
nl: JPEG thumb breedte %d anders dan verwacht %d.

en: Error creating file '%s'.
    %s
nl: Fout bij aanmaken bestand '%s'.
    %s

en: No embedded image read
nl: Geen embedded afbeelding gelezen

en: Error creating file '%s'. Unknown file type %d.
nl: Fout bij aanmaken bestand '%s'. Onbekend bestandstype %d.

en: Error creating file '%s': %s
nl: Fout bij aanmaken bestand '%s': %s

en: Error writing '%s'
nl: Fout bij schrijven naar '%s'

en: Unsupported output type (%d) for embedded image
nl: Niet ondersteund output type (%d) voor embedded afbeelding

en: Loading raw file '%s'
nl: Inlezen raw bestand '%s'

en: Can't allocate new image.
nl: Kan geen nieuwe afbeelding alloceren.

note: Create the "background" layer to hold the image...
en: Background
nl: Achtergrond

en: EXIF buffer length %d, too long, ignored.
nl: EXIF buffer lengte %d, te lang, genegeerd.

en: Failed to embed output profile '%s' in image.
nl: Niet gelukt het output profiel '%s' te embedden in afbeelding.

en: Maker:		%s
    Model:		%s%s
    Mount:		%s
    Crop factor:	%.1f
nl: Merk:		%s
    Model:		%s%s
    Vatting:		%s
    Crop factor:	%.1f

en: Maker:		%s
    Model:		%s
    Focal range:	%s
    Aperture:		%s
    Crop factor:	%.1f
    Type:		%s
    Mounts:		%s
nl: Merk:				%s
    Model:				%s
    Brandpuntsafstand:	%s
    Diafragma:			%s
    Crop factor:			%.1f
    Type:				%s
    Vattingen:			%s

en: Focal
nl: Brandpunt

en: Focal length
nl: Brandpuntsafstand

en: F-number (Aperture)
nl: F-getal (Diafragma)

en: Distance
nl: Afstand

en: Distance to subject in meters
nl: Afstand tot onderwerp in meters

en: Chromatic Aberrations mathematical model
nl: Chromatische Aberratie wiskundig model

en: Optical vignetting mathematical model
nl: Wiskundig model voor optische vignettering

en: Lens distortion mathematical model
nl: Wiskundig model voor lens vervorming

note: Lens geometry combobox
en: Lens geometry:
nl: Lens geometrie:

en: The geometry of the lens used to make the shot
nl: De geometrie van de lens gebruikt voor de foto

note: Target lens geometry combobox
en: Target geometry:
nl: Doel geometrie:

en: The target geometry for output image
nl: De doel geometrie voor de output afbeelding

en: Search for camera using a pattern
    Format: [Maker, ][Model]
nl: Zoek een camera met sjabloon
    Vorm: [Merk, ][Model]

en: Choose camera from complete list
nl: Kies camera uit de complete lijst

en: Reset all lens correction settings
nl: Reset alle lenscorrectie instellingen

en: Search for lens using a pattern
    Format: [Maker, ][Model]
nl: Zoek een lens met een sjabloon
    Vorm: [Merk, ][Model]

en: Choose lens from list of possible variants
nl: Kies een lens uit de lijst van mogelijke varianten

en: Automatically find lens and set lens corrections
nl: lenscorrecties zetten door automatische lensherkenning

en: Lateral chromatic aberration
nl: Laterale chromatische aberratie

en: Optical vignetting
nl: Optische vignettering

en: Lens distortion
nl: Lens vervorming

en: Lens geometry
nl: Lens geometrie

en: Raw histogram with conversion curves
nl: Raw histogram met conversie curves

en: Live histogram
nl: Actueel histogram

note: No darkframe file
en: None
nl: Geen

en: Lightness
nl: Lichtheid

en: Luminance
nl: Helderheid

en: Value
nl: Waarde

en: Channel Mixer
nl: Kleur Mixer

en: No more room for new curves.
nl: Geen ruimte voor nieuwe curves.

en: Load curve
nl: Inlezen curve

en: All curve formats
nl: Alle curve formaten

en: UFRaw curve format
nl: UFRaw curve formaat

en: Nikon curve format
nl: Nikon curve formaat

en: Save curve
nl: Curve opslaan

en: No more room for new profiles.
nl: Geen ruimte voor meer profielen.

en: Load color profile
nl: Inlezen kleurprofiel

en: Color Profiles
nl: Kleur Profielen

en: Luminosity (Y value)
nl: Helderheid (Y waarde)

en: Adams' zone
nl: Ansel Adams zone

en: size %dx%d, zoom %2.f%%
nl: afmeting %dx%d, zoom %2.f%%

en: size %dx%d, scale 1/%d
nl: afmeting %dx%d, schaal 1/%d

en: Wavelet denoising
nl: Wavelet ruisonderdrukking

en: Interpolating
nl: Interpoleren

en: Loading preview
nl: Inlezen voorbeeld

en: Saving image
nl: Bewaren afbeelding

en: Black point: %0.3lf
nl: Zwartpunt: %0.3lf

en: No more room for new lightness adjustments.
nl: Geen ruimte voor nieuwe lichtwaarde aanpassingen.

en: Aspect ratio locked, click to unlock
nl: beeldverhouding vast, klik om vrij te maken

en: Aspect ratio unlocked, click to lock
nl: beeldverhouding vrij, klik om vast te zetten

en: Load dark frame
nl: Inlezen zwartbeeld

en: restore in LCH space for soft details
nl: herstel in LCH ruimte voor zachte details

en: restore in HSV space for sharp details
nl: herstel in HSV ruimte voor scherpe details

en: Restore details for negative EV
    Current state: %s
nl: Details herstellen bij negatieve EV
    status: %s

en: digital linear
nl: digitaal lineair

en: soft film like
nl: zacht film-achtig

en: Clip highlights for positive EV
    Current state: %s
nl: Clip highlights bij positieve EV
    status: %s

en: Filename: %s%s
nl: Bestandsnaam: %s%s

en: 
    Create also ID file
nl: 
    Maak ook ID bestand

en: 
    Create only ID file
nl: 
    Maak alleen ID bestand

en: UFRaw options
nl: UFRaw opties

en: Settings
nl: Instellingen

en: Input color profiles
nl: Input kleurprofielen

en: Output color profiles
nl: Output kleurprofielen

en: Display color profiles
nl: Toon kleurprofielen

en: Base Curves
nl: Basis Curves

en: Luminosity Curves
nl: Helderheids Curves

note: Remote Gimp command entry
en: Remote Gimp command
nl: Opstartcommando voor Gimp

en: Reset command to default
nl: Reset commando naar verstekwaarde

en: Blink Over/Underexposure Indicators
nl: Knipper Over/Onderbelichtings Indicatoren

en: Configuration
nl: Configuratie

en: Save configuration
nl: Bewaar configuratie

en: Save configuration to resource file ($HOME/.ufrawrc)
nl: Bewaar configuratie in configuratiebestand ($HOME/.ufrawrc)

en: About
nl: Over UFRaw

en: The <b>U</b>nidentified <b>F</b>lying <b>Raw</b> (<b>UFRaw</b>) is a utility to
    read and manipulate raw images from digital cameras.
    UFRaw relies on <b>D</b>igital <b>C</b>amera <b>Raw</b> (<b>DCRaw</b>)
    for the actual encoding of the raw images.
    
    Author: Udi Fuchs
    Homepage: http://ufraw.sourceforge.net/
nl: <b>U</b>nidentified <b>F</b>lying <b>Raw</b> (<b>UFRaw</b>) is een programma om
    raw afbeeldingen van digitale cameras te lezen en manipuleren.
    UFRaw gebruikt <b>D</b>igital <b>C</b>amera <b>Raw</b> (<b>DCRaw</b>)
    voor de daadwerkelijke interpretatie van de raw afbeeldingen.
    
    Programmeur: Udi Fuchs
    Homepage: http://ufraw.sourceforge.net/

en: Linear
nl: Lineair

en: Logarithmic
nl: Logaritmisch

en: mark
nl: markeer

en: Hot pixel sensitivity
nl: Hot pixel gevoeligheid

en: Reset hot pixel sensitivity
nl: Reset hot pixel gevoeligheid

en: Luminosity histogram
nl: Helderheids histogram

en: Value (maximum) histogram
nl: Waarde (maximum) histogram

en: Saturation histogram
nl: Verzadigings histogram

en: Average:
nl: Gemiddeld:

en: Std. deviation:
nl: Standaardafwijking:

en: Overexposed:
nl: Overbelicht:

en: Indicate
nl: Aangeven

en: Underexposed:
nl: Onderbelicht:

en: White Balance
nl: Witbalans

en: Cannot use camera white balance.
nl: Kan camera witbalans niet gebruiken.

en: There are no white balance presets for your camera model.
    Check UFRaw's webpage for information on how to get your
    camera supported.
nl: Er zijn geen witbalans presets voor uw camera model.
    Kijk op UFRaw's webpagina voor informatie om uw camera
    ondersteund te krijgen.

en: Reset white balance to initial value
nl: Reset witbalans naar beginwaarde

en: Temperature
nl: Temperatuur

en: White balance color temperature (K)
nl: Witbalans kleur temperatuur (K)

en: Green
nl: Groen

en: Green component
nl: Groen component

en: Select a spot on the preview image to apply spot white balance
nl: Selecteer een plek in het voorbeeld voor "spot" witbalans

en: Chan. multipliers:
nl: Kanaal multiplicatoren:

en: VNG four color interpolation
nl: VNG vier kleuren interpolatie

en: AHD interpolation
nl: AHD interpolatie

en: VNG interpolation
nl: VNG interpolatie

en: PPG interpolation
nl: PPG interpolatie

en: Bilinear interpolation
nl: Bilineaire interpolatie

en: No interpolation
nl: Geen interpolatie

en: Apply color smoothing
nl: Pas kleur vereffening toe

en: Denoise
nl: Ontruis

en: Threshold for wavelet denoising
nl: Drempelwaarde voor wavelet ontruising

en: Reset denoise threshold to default
nl: Reset ontruis drempelwaarde naar verstekwaarde

en: Dark Frame:
nl: Zwartbeeld:

en: Reset dark frame
nl: Reset zwartbeeld

en: Reset adjustment
nl: Reset aanpassing

en: Select a spot on the preview image to choose hue
nl: Selecteer een plek in het voorbeeld voor tint selectie

en: Remove adjustment
nl: Verwijder aanpassing

en: Grayscale Mode:
nl: Grijsschaal algoritme:

en: Reset channel mixer
nl: Reset Kleurmixer

en: Despeckling is mainly useful when combining a high ISO number with a high channel multiplier: when one channel has a very bad signal to noise ratio. Try setting window size, color decay and number of passes to 50,0,5 for that channel. When a channel contains only noise then try 1,0.6,1.
    Despeckling is off when window size or passes equals zero. When on then window size cannot be smaller than the number of passes.
nl: Despeckling is vooral nuttig bij hoge ISO waardes samen met een hoge kanaalvermenigvuldiging: wanneer één kanaal een erg lage signaal/ruis verhouding heeft. Probeer een instelling van window size, kleurverval en aantal iteraties van 50,0,5 voor dat kanaal. Als een kanaal alleen maar ruis bevat, probeer dan 1,0.6,1.
    De waarde van window size mag niet kleiner zijn dan het aantal iteraties. Despeckling wordt niet toegepast als de window size of aantal iteraties nul is.

en: Update channel parameters together
nl: kanaalparameters tegelijk aanpassen

note: channel to view
en: View channel:
nl: bekijk kanaal:

en: Color decay:
nl: Kleurverval:

en: Passes:
nl: Iteraties:

en: Load base curve
nl: Inlezen basis curve

en: Save base curve
nl: Opslaan basis curve

en: Reset base curve to default
nl: Reset basis curve naar verstekwaarde

en: Input ICC profile
nl: Input ICC profiel

en: Output ICC profile
nl: Output ICC profiel

en: Display ICC profile
nl: Scherm ICC profiel

en: Gamma correction for the input profile
nl: Gamma correctie voor het input profiel

en: Reset gamma to default
nl: Reset gamma naar verstekwaarde

en: Linearity
nl: Lineariteit

en: Linear part of the gamma correction
nl: Lineair deel van de gamma correctie

en: Reset linearity to default
nl: Reset lineariteit naar verstekwaarde

en: Output intent
nl: Output doel

en: Perceptual
nl: Perceptueel

en: Relative colorimetric
nl: Relatief colorimetric

en: Saturation
nl: Verzadiging

en: Absolute colorimetric
nl: Absoluut colorimetric

en: Output bit depth
nl: Output bit diepte

en: Display intent
nl: Display doel

en: Disable soft proofing
nl: Uitschakelen soft proofing

en: Global contrast adjustment
nl: Globale contrast aanpassing

en: Reset global contrast to default
nl: Reset globaal contrast naar verstekwaarde

en: Reset saturation to default
nl: Reset verzadiging naar verstekwaarde

en: Auto adjust curve
    (Flatten histogram)
nl: Automatische curve
    (vervlak histogram)

en: Reset curve to default
nl: Reset curve naar verstekwaarde

en: Reset black-point to default
nl: Reset zwartpunt naar verstekwaarde

en: Auto adjust black-point
nl: Automatisch zwartpunt

note: Start of Crop controls
en: Left:
nl: Links:

en: Top:
nl: Boven:

en: Right:
nl: Rechts:

en: Bottom:
nl: Onder:

en: Auto fit crop area
nl: Automatisch aanpassen uitsnede

en: Crop area aspect ratio.
    Can be entered in decimal notation (1.273)
    or as a ratio of two numbers (14:11)
nl: Uitsnijvlak aspect ratio.
    Kan in decimale notatie (1.273)
    of als ratio van twee getallen (14:11)

en: Shrink factor
nl: Krimp factor

en: Width
nl: Breedte

en: Height
nl: Hoogte

en: Orientation:
nl: Orientatie:

en: Rotation
nl: Rotatie

en: Rotation angle
nl: Rotatiehoek

en: Reset rotation angle
nl: Reset Rotatiehoek

note: drawLines toggle button
en: Grid lines
nl: Hulplijnen

en: Number of grid lines to overlay in the crop area
nl: Aantal hulplijnen op het uitsnede gebied

en: Path
nl: Pad

en: Select output path
nl: Kies output pad

en: Filename
nl: Bestandsnaam

en: JPEG compression level
nl: JPEG compressie niveau

en: JPEG progressive encoding
nl: JPEG progressieve codering

en: TIFF lossless Compress
nl: TIFF lossless Compressie

en: Embed EXIF data in output
nl: Embed EXIF data in uitvoerbestanden

en: Create ID file
nl: Maak ID bestand

en: No
nl: Nee

en: Also
nl: Allebei

en: Only
nl: Alleen

en: Save image defaults
nl: Afbeeldings instellingen bewaren

en: Save current image manipulation parameters as defaults.
    The output parameters in this window are always saved.
nl: Huidige afbeeldingsbewerkingen opslaan als verstekwaarden.
    De output parameters in dit venster worden altijd bewaard.

en: Never again
nl: Nooit meer

en: Always
nl: Altijd

en: Just this once
nl: Alleen deze keer

en: Remember output path
nl: Bewaar output pad

en: Overwrite existing files without asking
nl: Overschrijf bestaande bestanden zonder vragen

note: Fill table with EXIF tags
en: Camera maker
nl: Camera merk

en: Timestamp
nl: Tijdmarkering

en: Shutter time
nl: Sluitertijd

en: Aperture
nl: Diafragma

en: ISO speed
nl: ISO snelheid

en: 35mm focal length
nl: 35mm brandpuntsafstand

en: Flash
nl: Flits

en: White balance
nl: Witbalans

en: EXIF data read by %s
nl: EXIF data gelezen door %s

en: Warning: EXIF data will not be sent to output
nl: Let op: EXIF data wordt niet naar output gestuurd

en: Spot values:
nl: Spot waardes:

en: Exposure compensation in EV
nl: Belichtings compensatie in EV

en: Auto adjust exposure
nl: Belichting automatisch aanpassen

en: Reset exposure to default
nl: Reset belichting naar verstekwaarde

en: Grayscale
nl: Grijsschaal

note: Lens correction page
en: Lens correction
nl: Lens correctie

en: Base curve
nl: Basis curve

en: Color management
nl: Kleur management

en: Correct luminosity, saturation
nl: Corrigeer helderheid, verzadiging

en: Lightness Adjustments
nl: Lightness Aanpassing

en: Crop and rotate
nl: Uitsnijden en roteren

en: Save
nl: Opslaan

en: Options
nl: Opties

en: Send image to _Gimp
nl: Stuur afbeelding naar _Gimp

en: Fatal error setting C locale
nl: Fatale fout instellen C locale

en: Curve version is not supported
nl: Curve versie wordt niet ondersteund

en: Invalid Nikon curve file '%s'
nl: Ongeldig Nikon curve bestand '%s'

en: Error opening Curve file '%s': %s
nl: Fout bij openen Curve bestand'%s': %s

en: Error opening file '%s': %s
nl: Fout bij openen bestand '%s': %s

en: File exists
nl: Bestand bestaat

en: File '%s' already exists.
    Overwrite?
nl: Bestand '%s' bestaat al.
    Overschrijven?

en: Error creating temporary file.
nl: Fout bij aanmaken tijdelijk bestand.

en: Error activating Gimp.
nl: Fout bij opstarten van Gimp

en: Cannot use camera white balance, reverting to auto white balance.
nl: Kan camera witbalans niet gebruiken, verder met auto witbalans.

en: --temperature and --green options override the --wb=%s option.
nl: --temperature en --green opties gaan boven de --wb=%s optie.

en: '%s' is not a valid white balance setting.
nl: '%s' is geen geldige witbalans instelling.

en: Remote URI is not supported
nl: Remote URI wordt niet ondersteund

en: darkframe error: %s is not a raw file
nl: zwartbeeld fout: %s is geen raw bestand

en: error loading darkframe '%s'
nl: fout bij inlezen zwartbeeld '%s'

en: Darkframe '%s' is incompatible with main image
nl: Zwartbeeld '%s' is incompatibel met afbeelding

en: using darkframe '%s'
nl: zwartbeeld '%s' in gebruik

en: Error reading NEF curve
nl: Fout bij inlezen NEF curve

en: Can not downsize from %d to %d.
nl: Kan niet terugschalen van %d naar %d.

note: Error was not already set before
en: Error creating file '%s'.
nl: Fout bij aanmaken van bestand '%s'.

note: 'errno' does seem to contain useful information Error was not already set before
en: Error creating file.
nl: Fout bij aanmaken van bestand

en: Image filename can not be the same as ID filename '%s'
nl: Afbeeldingsbestandsnaam kan niet gelijk zijn aan de ID bestandsnaam '%s'

en: Failed to embed output profile '%s' in '%s'.
nl: Mislukt om output profiel '%s' te embedden  in '%s'.

en: Unsupported bit depth '%d' ignored.
nl: Niet ondersteunde bitdiepte '%d' genegeerd.

en: Unknown file type %d.
nl: Onbekend bestandstype %d.

note: Column 1 - "make" of the camera. * Column 2 - "model" (use the "make" and "model" as provided by DCRaw). * Column 3 - WB name. * Column 4 - Fine tuning. MUST be in increasing order. 0 for no fine tuning. *	      It is enough to give only the extreme values, the other values *	      will be interpola
en: Daylight
nl: Daglicht

note: Probably same as above:
en: Direct sunlight
nl: Direct zonlicht

en: Cloudy
nl: Bewolkt

note: "Shadows" should be switched to this:
en: Shade
nl: Schaduw

en: Incandescent
nl: Vlammend licht

en: Incandescent warm
nl: Vlammend warm licht

note: Same as "Incandescent":
en: Tungsten
nl: Wolfraam

en: Fluorescent
nl: Fluoriserend

note: In Canon cameras and some newer Nikon cameras:
en: Fluorescent high
nl: Fluoriserend hoog

en: Cool white fluorescent
nl: Koel wit fluoriserend

en: Warm white fluorescent
nl: Warm wit fluoriserend

en: Daylight fluorescent
nl: Daglicht fluoriserend

en: Neutral fluorescent
nl: Neutraal Fluoriserend

en: White fluorescent
nl: Wit fluoriserend

note: In some newer Nikon cameras:
en: Sodium-vapor fluorescent
nl: Natriumdamp fluoriserend

en: Day white fluorescent
nl: Dagwit fluoriserend

en: High temp. mercury-vapor fluorescent
nl: Hoge temp. kwikdamp fluoriserend

note: For Olympus with no real "Flash" preset:
en: Flash (auto mode)
nl: Flits (auto modus)

en: Evening sun
nl: Avondzon

en: Underwater
nl: Onderwater

en: Black & white
nl: Zwart Wit

en: Manual WB
nl: Handmatige WB
