UFRaw 0.17 - en to sr translation catalogue (402 entries)

note: Translate text message from GtkImageView:
en: Open the navigator window
sr: Otvori navigacioni prozor

en: Value %.*f too large, truncated to %.*f.
sr: Vrednost %.*f je prevelika, skraćujem na %.*f.

en: Value %.*f too small, truncated to %.*f.
sr: Vrednost %.*f je premala, povećavam na %.*f.

en: No input file, nothing to do.
sr: Nema ulazne datoteke.

en: Loaded %s %s
sr: Učitano %s %s

en: Saved %s %s
sr: Sačuvano %s %s

note: First letter of the word 'yes' for the y/n question
en: y
sr: d

en: %s: overwrite '%s'?
sr: %s: da prepišem „%s“?

en: Raw images
sr: Raw slike

en: UFRaw ID files
sr: NLRaw IB datoteke

en: Raw jpeg's
sr: Raw jpeg

en: Raw tiff's
sr: Raw tiff

en: All files
sr: Sve datoteke

en: Show hidden files
sr: Prikaži skrivene datoteke

en: Manual curve
sr: Ručno napravljena kriva

en: Linear curve
sr: Linearna kriva

en: Custom curve
sr: Proizvoljna kriva

en: Camera curve
sr: Kriva iz kamere

note: profileIndex[], profileCount[] Profile data defaults
en: No profile
sr: Nema profila

en: Color matrix
sr: Matrica boja

en: sRGB (embedded)
sr: sRGB (umetniti)

en: System default
sr: Podrazumevano u sistemu

en: Trying to convert .ufrawrc from UFRaw-0.4 or earlier
sr: Pokušavam prevođenje .ufrawrc datoteke iz NLRaw-0.4 ili ranijeg izdanja

en: Trying to convert .ufrawrc from UFRaw-0.6 or earlier
sr: Pokušavam prevođenje .ufrawrc datoteke iz NLRaw-0.6 ili ranijeg izdanja

en: UFRaw version in .ufrawrc is not supported
sr: Izdanje NLRaw-a u .ufrawrc datoteci nije podržano

en: Too many anchors for curve '%s'
sr: Previše veza za krivu „%s“

en: Too many lightness adjustments in the ID file, ignored
sr: Previše podešavanja za osvetnjenost u IB datotecu, zanemarujem

en: ID file %s does not appear to be a regular file
    %s
sr: Izgleda da IB datoteka %s nije ispravna
    %s

en: Can't open ID file %s for reading
    %s
sr: Ne mogu da pročitam IB datoteku %s
    %s

en: Error parsing '%s'
    %s
sr: Greška pri obradi „%s“
    %s

en: Can't open file %s for writing
    %s
sr: Ne mogu da upišem u %s datoteku
    %s

en: cannot --create-id with stdout
sr: ne mogu da --create-id na standardnom izlazu

en: UFRaw
sr: NLRaw

en:  - Unidentified Flying Raw converter for digital camera images.
sr:  - Neidentifikovani Leteći Raw prevodilac za slike sa digitalnih kamera.

en: Usage: ufraw [ options ... ] [ raw-image-files ... ]
sr: Upotreba: ufraw [ mogućnosti ... ] [ raw_datoteke ... ]

en:        ufraw-batch [ options ... ] [ raw-image-files ... ]
sr:        ufraw-batch [ mogućnosti ... ] [ raw_datoteke ... ]

en:        ufraw [ options ... ] [ default-directory ]
sr:        ufraw [ mogućnosti ... ] [ podrazumevani_direktorijum ]

en: By default 'ufraw' displays a preview window for each raw image allowing
    the user to tweak the image parameters before saving. If no raw images
    are given at the command line, UFRaw will display a file chooser dialog.
    To process the images with no questions asked (and no preview) use
    'ufraw-batch'.
sr: Podrazumevano, „ufraw“ prikazuje prozorče za pregled svake raw slike, 
    dajući korisniku mogućnost podešavanja parametara slike pre njenog čuvanja.
    Ukoliko nisu date raw slike u komandnoj liniji, NLRaw će prikazati prozorče.
    za izbor datoteke. Za obradu fotografija bez ikakvih pitanja (i bez pregleda)
    koristite „ufraw-batch“.

en: The input files can be either raw images or ufraw's ID files. ID files
    contain a raw image filename and the parameters for handling the image.
    One can also use an ID file with the option:
sr: Ulazne datoteke mogu biti raw slike ili NLRaw IB datoteke. IB datoteke
    sadrže naziv raw slike i parametre za sređivanje slike. IB datoteke se mogu
    pozvati sa mogućnostima:

en: --conf=ID-file        Apply the parameters in ID-file to other raw images.
sr: --conf=IB_datoteka    Primenjuje parametre iz IB datoteke na ostale raw slike.

en: The rest of the options are separated into two groups.
sr: Ostale mogućnosti su razdvojene u dve grupe.

en: The options which are related to the image manipulation are:
sr: Mogućnosti vezane za rad sa slikom su:

en: --wb=camera|auto      White balance setting.
sr: --wb=camera|auto      Podešavanje ravnoteže bele.

en: --temperature=TEMP    Color temperature in Kelvin.
sr: --temperature=Temperatura
                          Temperatura boje u Kelvinima.

en: --green=GREEN         Green color normalization.
sr: --green=Zelena        Ujednačenje zelene komponente u ravnoteži bele.

en: --base-curve=manual|linear|camera|custom|CURVE
                          Type of base tone curve to use. CURVE can be any
                          curve that was previously loaded in the GUI.
                          (default camera if such exists, linear otherwise).
sr: --base-curve=manual|linear|camera|custom|Kriva
                          Vrsta osnovne krive. „Kriva“ može da bude bilo koja
                          kriva koja je prethodno učitana u grafičkom okruženju.
                          (podrazumevana kriva iz kamere ukoliko postoji,
                          a u suprotnom linearna).

en: --base-curve-file=file
                          Use base tone curve included in specified file.
                          Overrides --base-curve option.
sr: --base-curve-file=Datoteka
                          Koristi osnovnu krivu iz zasebne datoteke. Ova
                          mogućnost ima prednost nad --base-curve.

en: --curve=manual|linear|CURVE
                          Type of luminosity curve to use. CURVE can be any
                          curve that was previously loaded in the GUI.
                          (default linear).
sr: --curve=manual|linear|Kriva
                          Vrsta krive za kanal sa luminansom. „Kriva“ može
                          da bude lilo koja kriva koja je prethodno učitana
                          u grafičkom okruženju (podrazumevano linearna).

en: --curve-file=file     Use luminosity curve included in specified file.
                          Overrides --curve option.
sr: --curve-file=Datoteka Koristi krivu za kanal sa luminansom iz zasebne datoteke.
                          Ova mogućnost ima prednost nad --curve.

en: --restore=clip|lch|hsv
                          Restore details for negative EV.
                          'clip' restores nothing - safe from artifacts.
                          'lch' restores in LCH space - giving soft details.
                          'hsv' restores in HSV space - giving sharp details.
                          (default lch).
sr: --restore=clip|lch|hsv
                          Izvlačenje detalja za negativan EV.
                          „clip“ ne izvlači ništa — bez artefakta.
                          „lch“ izvlači u LCH prostoru — daje blage detalje.
                          „hsv“ izvlači u HSV prostoru — daje oštre detalje.
                          (podrazumevano je lch).

en: --clip=digital|film   Clip highlights for positive EV.
                          'digital' linear digital sensor response.
                          'film' emulate soft film response. (default digital).
sr: --clip=digital|film   Isecanje svetlih delove na pozitivan EV.
                          „digital“ linearni digitalni zapis senzora.
                          „film“ simulira blagi zapis film (podrazumevano je digital).

en: --gamma=GAMMA         Gamma adjustment of the base curve (default 0.45).
sr: --gamma=Gama          Podešavanje Gama vrednosti osnovne krive (podrazumevano je
                          0.45).

en: --linearity=LINEARITY Linearity of the base curve (default 0.10).
sr: --linearity=Lin.      Linearnost osnovne krive (podrazumevano je 0.10).

en: --contrast=CONT       Contrast adjustment (default 1.0).
sr: --contrast=Kontrast   Podešavanje kontrasta (podrazumevano je 1.0).

en: --saturation=SAT      Saturation adjustment (default 1.0, 0 for B&W output).
sr: --saturation=Zasićenost
                          Podešavanje zasićenosti (podrazumevano je 1.0, odnosno
                          0 za crno-bele slike).

en: --wavelet-denoising-threshold=THRESHOLD
                          Wavelet denoising threshold (default 0.0).
sr: --wavelet-denoising-threshold=Osetljivost
                          Osetljivost za talasno uklanjanje šuma (podrazumevano je 0.0).

en: --hotpixel-sensitivity=VALUE
                          Sensitivity for detecting and shaving hot pixels (default 0.0).
sr: --hotpixel-sensitivity=VREDNOST
                          Osetljivost pri traženju i čuvanju pregorelih piksela (podrazumevano je 0.0).

en: --exposure=auto|EXPOSURE
                          Auto exposure or exposure correction in EV (default 0).
sr: --exposure=auto|Ekspozicija
                          Samoodređivanje ekspozicije ili ispravka ekspozicije
                          u EV (podrazumevano je 0).

en: --black-point=auto|BLACK
                          Auto black-point or black-point value (default 0).
sr: --black-point=auto|Crna
                          Samoodređivanje crne tačke ili vrednost crne tačke
                          (podrazumevano je 0).

en: --interpolation=ahd|vng|four-color|ppg|bilinear
                          Interpolation algorithm to use (default ahd).
sr: --interpolation=ahd|vng|four-color|ppg|bilinear
                          Algoritam za interpolaciju(podrazumevani je ahd).

en: --color-smoothing     Apply color smoothing.
sr: --color-smoothing     Primenjuje uglađivanje boja.

en: --grayscale=none|lightness|luminance|value|mixer
                          Grayscale conversion algorithm to use (default none).
sr: --grayscale=none|lightness|luminance|value|mixer
                          Algoritam za prevod u sive tonove (podrazumevano ne
                          koristi ni jedan).

en: The options which are related to the final output are:
sr: Mogućnosti vezane za krajnji izlaz su:

en: --shrink=FACTOR       Shrink the image by FACTOR (default 1).
sr: --shrink=Faktor       Sužavanje slike za određeni faktor (podrazumevano je 1).

en: --size=SIZE           Downsize max(height,width) to SIZE.
sr: --size=Veličina       Smanjivanje slike (visina,širina) na „Veličina“.

en: --out-type=ppm|tiff|tif|png|jpeg|jpg|fits
                          Output file format (default ppm).
sr: --out-type=ppm|tiff|tif|png|jpeg|jpg|fits
                          Izlazni format slike (podrazumevani je ppm).

en: --out-depth=8|16      Output bit depth per channel (default 8).
sr: --out-depth=8|16      Broj bita po kanalu (podrazumevano je 8).

en: --create-id=no|also|only
                          Create no|also|only ID file (default no).
sr: --create-id=no|also|only
                          Pravljenje IB datoteke (podrazumevano je ne pravi).

en: --compression=VALUE   JPEG compression (0-100, default 85).
sr: --compression=Vrednost
                          JPEG kompresija (0-100, podrazumevano je 85).

en: --[no]exif            Embed EXIF in output (default embed EXIF).
sr: --[no]exif            Umeće EXIF u razvijenu sliku (podrazumevano umeće EXIF).

en: --[no]zip             Enable [disable] TIFF zip compression (default nozip).
sr: --[no]zip             Zip pakovanje TIFF datoteka (podrazumevano ne pakuje u Zip).

en: --rotate=camera|ANGLE|no
                          Rotate image to camera's setting, by ANGLE degrees
                          clockwise, or do not rotate the image (default camera).
sr: --rotate=camera|Ugao|no
                          Rotira sliku na postavke iz kamere, za „Ugao“ u
                          stepenima, nadesno ili ne rotira sliku (podrazumevane
                          su postavke iz kamere).

en: --crop-(left|right|top|bottom)=PIXELS
                          Crop the output to the given pixel range, relative to the
                          raw image after rotation but before any scaling.
sr: --crop-(left|right|top|bottom)=Piksela
                          Iseca izlaz za zadatu vrednost u pikselima, u odnosu na raw
                          sliku nakon rotacije, ali pre promene veličine.

en: --out-path=PATH       PATH for output file (default use input file's path).
sr: --out-path=Putanja     „Putanja“ za izlaznu datoteku (podrazumevano je u putanji
                          ulazne datoteke).

en: --output=FILE         Output file name, use '-' to output to stdout.
sr: --output=Datoteka     Ime datoteke na izlazu, koristite „-“ za ispis na
                                standardni izlaz.

en: --darkframe=FILE      Use FILE for raw darkframe subtraction.
sr: --darkframe=Datoteka  Koristi zadatu datoteku za oduzimanje tamnim kadrom.

en: --overwrite           Overwrite existing files without asking (default no).
sr: --overwrite           Prepisuje postojeće datoteke bez pitanja (nije podrazumevano).

en: --maximize-window     Force window to be maximized.
sr: --maximize-window     Pokreće program u uvećanom prozor.

en: UFRaw first reads the setting from the resource file $HOME/.ufrawrc.
    Then, if an ID file is specified, its setting are read. Next, the setting from
    the --conf option are taken, ignoring input/output filenames in the ID file.
    Lastly, the options from the command line are set. In batch mode, the second
    group of options is NOT read from the resource file.
sr: NLRaw najpre čita podešavanja iz $HOME/.ufrawrc datoteke. 
    Nakon toga, ukoliko je zadata IB datoteka, čita ta podešavanja.
    Slede podešavanja data kroz --conf opciju, zanemarujući 
    ulazne/izlazne nazive datoteka iz IB datoteke.
    Na kraju se postavljaju opcije iz komandne linije. U paketnom
    režimu druga grupa opcija se NE čita iz datoteke.

en: Last, but not least, --version displays the version number and compilation
    options for ufraw and --help displays this help message and exits.
sr: Poslednja mogućnost, --version prikazuje izdanje programa i mogućnosti koje su 
    uključene tokom izgradnje programa, dok --help ispisuje ovu poruku.

en: '%s' is not a valid value for the --%s option.
sr: „%s“ nije ispravna vrednost za --%s mogućnost.

en: ufraw was build without ZIP support.
sr: ufraw je izgrađen bez podrške za ZIP datoteke.

en: getopt returned character code 0%o ??
sr: getopt je vratio kod karaktera 0%o ??

en: failed to load curve from %s, too many configured base curves
sr: ne mogu da učitam krivu iz %s, ima previše podešenih osnovnih kriva

en: failed to load curve from %s
sr: ne mogu da učitam krivu iz %s

en: '%s' is not a valid base curve name.
sr: „%s“ nije ispravan naziv osnovne krive.

en: failed to load curve from %s, too many configured curves
sr: ne mogu da učitam krivu iz %s, ima previše podešenih kriva

en: '%s' is not a valid curve name.
sr: „%s“ nije ispravan naziv krive.

en: '%s' is not a valid interpolation option.
sr: „%s“ nije ispravna mogućnost za interpolaciju.

en: '%s' is not a valid grayscale option.
sr: „%s“ nije ispravna mogućnost za sive tonove.

en: '%s' is not a valid restore option.
sr: „%s“ nije ispravna mogućnost za izvlačenje detalja.

en: '%s' is not a valid clip option.
sr: „%s“ nije ispravna mogućnost za isecanje.

en: you can not specify both --shrink and --size
sr: ne možete koristiti --shrink i --size mogućnosti zajedno

en: '%d' is not a valid bit depth.
sr: „%d“ nije ispravan broj bitova.

en: Output type '%s' is deprecated
sr: Izlazna vrsta „%s“ je prevaziđena

en: ufraw was build without TIFF support.
sr: ufraw je izgrađen bez podrške za TIFF.

en: ufraw was build without JPEG support.
sr: ufraw je izgrađen bez podrške za JPEG

en: ufraw was build without PNG support.
sr: ufraw je izgrađen bez podrške za PNG

en: '%s' is not a valid output type.
sr: „%s“ nije ispravna izlazna vrsta.

en: '%s' is not a valid output type for embedded image.
sr: „%s“ nije ispravna izlazna vrsta za umetnutu sliku.

en: '%d' is not a valid bit depth for embedded image.
sr: „%d“ nije ispravan broj bitova za umetnutu sliku.

en: '%s' is not a valid rotate option.
sr: „%s“ nije ispravna vrednost rotacije.

en: '%s' is not a valid create-id option.
sr: „%s“ nije ispravna create-id mogućnost.

en: '%s' is not a valid path.
sr: „%s“ nije ispravna putanja.

en: cannot output more than one file to the same output
sr: ne mogu da izbacim više od jedne datoteke na isti izlaz

en: Raw file '%s' missing.
sr: Nedostaje raw datoteka „%s“.

en: Delete raw file
sr: Obriši raw datoteku

en: _Delete selected
sr: _Obriši izabrano

en: Delete _All
sr: Obriši _sve

en: Select files to delete
sr: Izaberite datoteke za brisanje

en: Error reading directory '%s'.
sr: Greška pri čitanju direktorijuma „%s“.

en: Error deleting '%s'
sr: Greška pri brisanju „%s“

en: Reading embedded image requires libjpeg.
sr: Čitanje umetnute slike zahteva libjpeg.

en: No embedded image found
sr: Nije nađena umetnuta slika

en: Original size (%d) is smaller than the requested size (%d)
sr: Originalna veličina (%d) ja manja od zadate (%d)

en: ppm thumb mismatch, height %d, width %d, while buffer %d.
sr: ppm pregled se ne poklapa, visina %d, širina %d, a bafer je %d.

en: JPEG thumb height %d different than expected %d.
sr: visina za JPEG pregled %d se razlikuje od očekivane (%d).

en: JPEG thumb width %d different than expected %d.
sr: širina za JPEG pregled %d se razlikuje od očekivane (%d).

en: Error creating file '%s'.
    %s
sr: Greška pri pravljenju datoteke „%s“.
    %s

en: No embedded image read
sr: Nema umetnute slike za čitanje

en: Error creating file '%s'. Unknown file type %d.
sr: Greška pri pravljenju datoteke „%s“. Nepoznata vrsta datoteke %d.

en: Error creating file '%s': %s
sr: Greška pri pravljenju datoteke „%s“: %s

en: Error writing '%s'
sr: Greška u pisanju „%s“

en: Unsupported output type (%d) for embedded image
sr: Nije podržana izlazna vrsta (%d) za umetnute slike

en: Loading raw file '%s'
sr: Učitavam raw datoteku „%s“

en: Can't allocate new image.
sr: Ne mogu da učitam novu sliku.

note: Create the "background" layer to hold the image...
en: Background
sr: Pozadina

en: EXIF buffer length %d, too long, ignored.
sr: EXIF bafera je prevelik (%d).  Ignorišem.

en: Failed to embed output profile '%s' in image.
sr: Nije uspelo umetanje izlaznog profila „%s“ u sliku.

en: Maker:		%s
    Model:		%s%s
    Mount:		%s
    Crop factor:	%.1f
sr: Tvorac:			%s
    Model:			%s%s
    Stativ:			%s
    Faktor isecanja:	%.1f

en: Maker:		%s
    Model:		%s
    Focal range:	%s
    Aperture:		%s
    Crop factor:	%.1f
    Type:		%s
    Mounts:		%s
sr: Proizvođač:		%s
    Model:			%s
    Žižna daljina:		%s
    Otvor blende:		%s
    Isecanje senzora:	%.1f
    Vrsta:			%s
    Stativi:			%s

en: Focal
sr: Žiža

en: Focal length
sr: Žižna daljina

en: F-number (Aperture)
sr: F-broj (otvor blende)

en: Distance
sr: Udaljenost

en: Distance to subject in meters
sr: Udaljenost od motiva u metrima

en: Chromatic Aberrations mathematical model
sr: Matematički model hromatskih aberacija

en: Parameters
sr: Parametri

en: Optical vignetting mathematical model
sr: Matematički model optičkog vinjetarenja

en: Lens distortion mathematical model
sr: matematički model izobličenja sočiva

note: Lens geometry combobox
en: Lens geometry:
sr: Geometrija sočiva:

en: The geometry of the lens used to make the shot
sr: Geometrija sočiva kojim je snimak napravljen

note: Target lens geometry combobox
en: Target geometry:
sr: Ciljna geometrija:

en: The target geometry for output image
sr: Ciljna geometrija izlazne slike

en: Camera
sr: Kamera

en: Search for camera using a pattern
    Format: [Maker, ][Model]
sr: Traži kameru na osnovu mustre
    Format: [Tvorac, ][Model]

en: Choose camera from complete list
sr: Bira kameru iz celokupnog spiska

en: Reset all lens correction settings
sr: Vraća sva podešavanja sočiva

note: Lens selector
en: Lens
sr: Objektiv

en: Search for lens using a pattern
    Format: [Maker, ][Model]
sr: Traži objektiv na osnovu mustre
    Format: [Tvorac, ][Model]

en: Choose lens from list of possible variants
sr: Bira objektiv iz celokupnog spiska

en: Automatically find lens and set lens corrections
sr: Sam nalazi model objektiva i ispravlja izobličenja

en: Lateral chromatic aberration
sr: Bočne hromatske aberacije

en: Optical vignetting
sr: Optičko vinjetarenje

en: Lens distortion
sr: Izobličenja sočiva

en: Lens geometry
sr: Geometrija sočiva

en: Raw histogram with conversion curves
sr: Raw histogram sa krivama za prevođenje

en: Live histogram
sr: Živi histogram

note: No darkframe file
en: None
sr: Ništa

en: Lightness
sr: Osvetljenost

en: Luminance
sr: Luminansa

en: Value
sr: Vrednost

en: Channel Mixer
sr: Mikser kanala

en: No more room for new curves.
sr: Nema mesta za nove krive.

en: Load curve
sr: Učitaj krivu

en: All curve formats
sr: Svi formati kriva

en: UFRaw curve format
sr: NLRaw format krive

en: Nikon curve format
sr: Nikonov format krive

en: Save curve
sr: Sačuvaj krivu

en: No more room for new profiles.
sr: Nem više mesta za nove profile

en: Load color profile
sr: Učitaj profil boja

en: Color Profiles
sr: Profili boja

en: Luminosity (Y value)
sr: Luminansa (Y vrednost)

en: Adams' zone
sr: Adamsova zona

en: size %dx%d, zoom %2.f%%
sr: veličina %dx%d, uvećanje %2.f%%

en: size %dx%d, scale 1/%d
sr: veličina %dx%d, u razmeri 1/%d

en: Wavelet denoising
sr: Talasno uklanjanje šuma

en: Despeckling
sr: Rasplitanje

en: Interpolating
sr: Primenjujem interpolaciju

en: Rendering
sr: Iscrtavam

en: Loading preview
sr: Učitavam pregled

en: Saving image
sr: Čuvam sliku

en: Black point: %0.3lf
sr: Crna tačka: %0.3lf

en: No more room for new lightness adjustments.
sr: Nema mesta za nova podešavanja osvetljenja.

en: Aspect ratio locked, click to unlock
sr: Razmera je zaključana, kliknite da je otključate

en: Aspect ratio unlocked, click to lock
sr: Razmera je otključana, kliknite da je zaključate

en: Load dark frame
sr: Učitaj tamni kadar

en: clip
sr: potpuno isecanje (bez artafakta)

en: restore in LCH space for soft details
sr: izvlačenje u LCH prostoru za blage detalje

en: restore in HSV space for sharp details
sr: izvlačenje u HSV prostoru za oštre detalje

en: Restore details for negative EV
    Current state: %s
sr: Izvlači detalje za negativan EV
    Trenutno je izabrano: %s

en: digital linear
sr: linearno kao kod digitalnih senzora

en: soft film like
sr: blago kao na filmu

en: Clip highlights for positive EV
    Current state: %s
sr: Izvlači svetle delove za pozitivan EV
    Trenutno je izbrano: %s

en: Filename: %s%s
sr: Naziv datoteke: %s%s

en: 
    Create also ID file
sr: 
    Napravi i IB datoteku

en: 
    Create only ID file
sr: 
    Napravi samo IB datoteku

en: UFRaw options
sr: NLRaw mogućnosti

en: Settings
sr: Podešavanja

en: Input color profiles
sr: Ulazni profil boja

en: Output color profiles
sr: Izlazni profil boja

en: Display color profiles
sr: Profil boja ekrana

en: Base Curves
sr: Osnovne krive

en: Luminosity Curves
sr: Krive za luminansu

note: Remote Gimp command entry
en: Remote Gimp command
sr: Komanda za pozivanje Gimpa

en: Reset command to default
sr: Vrati komandu na podrazumevanu vrednost

en: Blink Over/Underexposure Indicators
sr: Trepteći indikatori pre/podeksponiranih delova

en: Configuration
sr: Podešavanje

en: Save configuration
sr: Sačuvaj podešavanje

en: Save configuration to resource file ($HOME/.ufrawrc)
sr: Sačuvaj podešavanje u datoteku ($HOME/.ufrawrc)

en: Log
sr: Dnevnik

en: About
sr: O programu

en: The <b>U</b>nidentified <b>F</b>lying <b>Raw</b> (<b>UFRaw</b>) is a utility to
    read and manipulate raw images from digital cameras.
    UFRaw relies on <b>D</b>igital <b>C</b>amera <b>Raw</b> (<b>DCRaw</b>)
    for the actual encoding of the raw images.
    
    Author: Udi Fuchs
    Homepage: http://ufraw.sourceforge.net/
sr: <b>N</b>eidentifikovani <b>L</b>eteći <b>Raw</b> (<b>NLRaw</b>) je alat za
    čitanje i obradu raw slika iz digitalnih kamera.
    NLRaw se oslanja na <b>Raw</b> za <b>D</b>igitalne <b>K</b>amere (<b>DCRaw</b>)
    za samo prevođenje raw slika.
    
    Autor: Udi Fuchs
    Veb adresa: http://ufraw.sourceforge.net/

en: Linear
sr: Linearno

en: Logarithmic
sr: Logaritamski

en: Hot pixels:
sr: Pregoreli pikseli:

en: mark
sr: označi

en: Hot pixel sensitivity
sr: Osetljivost na pregorevanje

en: Reset hot pixel sensitivity
sr: Vraća osetljivost za pregorele piksele

en: Luminosity histogram
sr: Histogram luminanse

en: Value (maximum) histogram
sr: Histogram (najveće) vrednosti

en: Saturation histogram
sr: Histogram zasićenosti

en: Average:
sr: Prosek:

en: Std. deviation:
sr: St. devijacija:

en: Overexposed:
sr: Preeksponirano:

en: Indicate
sr: Pokaži

en: Underexposed:
sr: Podeksponirano:

en: White Balance
sr: Ravnoteža bele

en: Cannot use camera white balance.
sr: Ne mogu da koristim ravnotežu bele iz aparata.

en: There are no white balance presets for your camera model.
    Check UFRaw's webpage for information on how to get your
    camera supported.
sr: Ne postoje podešavanja ravnoteže bele za vaš foto-aparat.
    Proverite NLRaw veb stranicu za podatke o uključivanju
    vašeg aparata u listu podržanih.

en: Reset white balance to initial value
sr: Vrati ravnotežu bele na početnu vrednost

en: Temperature
sr: Temperatura

en: White balance color temperature (K)
sr: Temperatura za ravnotežu bele u K

en: Green
sr: Zelena

en: Green component
sr: Zelena komponenta

en: Select a spot on the preview image to apply spot white balance
sr: Izaberite tačku u pregledu slike na osnovu koje se primenjuje ravnoteža bele

en: Chan. multipliers:
sr: Množioci kanala:

en: VNG four color interpolation
sr: VNG četvorobojna interpolacija

en: AHD interpolation
sr: AHD interpolacija

en: VNG interpolation
sr: VNG interpolacija

en: PPG interpolation
sr: PPG interpolacija

en: Bilinear interpolation
sr: Dvolinearna interpolacija

en: No interpolation
sr: Bez interpolacije

en: Apply color smoothing
sr: Primeljuje uglađivanje boja

en: Denoise
sr: Uklanjanje šuma

en: Threshold for wavelet denoising
sr: Osetljivost za talasno uklanjanje šuma

en: Reset denoise threshold to default
sr: Vrati podrazumevanu vrednost osetljivosti na šum

en: Dark Frame:
sr: Tamni kadar:

en: Reset dark frame
sr: Poništi tamni kadar

en: Reset adjustment
sr: Poništi podešavanja

en: Select a spot on the preview image to choose hue
sr: Izaberite tačku u pregledu slike na osnovi koje se primenjuje nijansa

en: Remove adjustment
sr: Ukloni podešavanje

en: Grayscale Mode:
sr: Režim sivih tonova:

en: Reset channel mixer
sr: Resetuj mikser kanala

en: Despeckling is mainly useful when combining a high ISO number with a high channel multiplier: when one channel has a very bad signal to noise ratio. Try setting window size, color decay and number of passes to 50,0,5 for that channel. When a channel contains only noise then try 1,0.6,1.
    Despeckling is off when window size or passes equals zero. When on then window size cannot be smaller than the number of passes.
sr: Rasplitanje je korisno kada upotrebite veliku ISO vrednost i velike množioce kanala: kada je određeni kanal ima loš odnos signala i šuma. Pokušajte da postavite vrednosti veličine prozora, smanjenja boje i broja prolaza na 50,0,5 za taj kanal. Kada kanal sadrži samo šum, probajte vrednosti 1,0.6,1.
    Despeckling is off when window size or passes equals zero. When on then window size cannot be smaller than the number of passes.

en: Update channel parameters together
sr: Osvežava sve vrednosti kanala zajedno

en: Reset despeckle parameters
sr: Poništiava vrednosti za rasplitanje

note: channel to view
en: View channel:
sr: Prikaz kanala:

note: Parameters
en: Window size:
sr: Veličina prozora:

en: Color decay:
sr: Smanjenje boje:

en: Passes:
sr: Broj prolaza:

en: Load base curve
sr: Učitaj osnovnu krivu

en: Save base curve
sr: Sačuvaj osnovnu krivu

en: Reset base curve to default
sr: Vrati osnovnu krivu na podrazumevano

en: Input ICC profile
sr: Ulazni ICC profil

en: Output ICC profile
sr: Izlazni ICC profil

en: Display ICC profile
sr: ICC profil ekrana

en: Gamma
sr: Gama

en: Gamma correction for the input profile
sr: Ispravka gama vrednosti za ulazni profil

en: Reset gamma to default
sr: Vrati gama vrednost na podrazumevano

en: Linearity
sr: Linearnost

en: Linear part of the gamma correction
sr: Linearna ispravka gama vrednosti

en: Reset linearity to default
sr: Vrati linearnost na podrazumevano

en: Output intent
sr: Izlazna namera

en: Perceptual
sr: Perceptivno

en: Relative colorimetric
sr: Relativno kolorimetriski

en: Saturation
sr: Zasićenost

en: Absolute colorimetric
sr: Apsolutno kolorimetriski

en: Output bit depth
sr: Broj bitova na izlazu

en: Display intent
sr: Prikazna namera

en: Disable soft proofing
sr: Onemogući korekciju iz programa

en: Contrast
sr: Kontrast

en: Global contrast adjustment
sr: Globalno podešavanje kontrasta

en: Reset global contrast to default
sr: Vrati globalno podešavanje kontrasta

en: Reset saturation to default
sr: Vrati zasićenost na podrazumevano

en: Auto adjust curve
    (Flatten histogram)
sr: Sam podesi krivu
    (Ravna histogram)

en: Reset curve to default
sr: Vrati krivu na podrazumevano

en: Reset black-point to default
sr: Vrati crnu tačku na podrazumevano

en: Auto adjust black-point
sr: Sam podesi crnu tačku

note: Start of Crop controls
en: Left:
sr: Levo:

en: Top:
sr: Gore:

en: Right:
sr: Desno:

en: Bottom:
sr: Dole:

en: Auto fit crop area
sr: Sam iseca sliku na najbolju veličinu

en: Aspect ratio:
sr: Razmera:

en: Crop area aspect ratio.
    Can be entered in decimal notation (1.273)
    or as a ratio of two numbers (14:11)
sr: Razmera površine za isecanje.
    Možete uneti decimalni zapis (1.273)
    ili u vidu dva broja (14:11)

en: Shrink factor
sr: Faktor suženja

en: Width
sr: Širina

en: Height
sr: Visina

en: Orientation:
sr: Okretanje:

en: Rotation
sr: Rotacija

en: Rotation angle
sr: Ugao rotacije

en: Reset rotation angle
sr: Poništiava ugao rotacije

note: drawLines toggle button
en: Grid lines
sr: Linije mreže

en: Number of grid lines to overlay in the crop area
sr: Broj linija u mreži koje se prikazuju iznad slike

en: Path
sr: Putanja

en: Select output path
sr: Izaberite izlaznu putanju

en: Filename
sr: Naziv datoteke

en: JPEG compression level
sr: Nivo JPEG kompresije

en: JPEG progressive encoding
sr: Progresivno JPEG kodiranje

en: TIFF lossless Compress
sr: TIFF kompresija bez gubitka

en: Embed EXIF data in output
sr: Umetni EXIF podatke u razvijenu sliku

en: Create ID file
sr: Napravi IB datoteku

en: No
sr: Ne

en: Also
sr: Takođe

en: Only
sr: Samo

en: Save image defaults
sr: Sačuvaj kao podrazumevano

en: Save current image manipulation parameters as defaults.
    The output parameters in this window are always saved.
sr: Čuva tekuće parametre u obradi slike kao podrazumevane.
    Uvek se čuvaju izlazni parametri u ovom prozoru.

en: Never again
sr: Nikad više

en: Always
sr: Uvek

en: Just this once
sr: Samo ovaj put

en: Remember output path
sr: Zapamti izlaznu putanju

en: Overwrite existing files without asking
sr: Prepiši postojeće datoteke bez pitanja

en: Tag
sr: Oznaka

note: Fill table with EXIF tags
en: Camera maker
sr: Proizvođač kamere

en: Camera model
sr: Model kamere

en: Timestamp
sr: Datum i vreme

en: Shutter time
sr: Dužina ekspozocije

en: Aperture
sr: Otvor blende

en: ISO speed
sr: ISO vrednost

en: 35mm focal length
sr: Žižna daljina na 35mm

en: Flash
sr: Blic

en: White balance
sr: Ravnoteža bele

en: EXIF data read by %s
sr: EXIF podaci su pročitani pomoću %s

en: Warning: EXIF data will not be sent to output
sr: Upozorenje: EXIF podaci neće biti poslati u izlazu

en: %s - UFRaw
sr: %s - NLRaw

en: Spot values:
sr: Vrednosti tačke:

en: Exposure compensation in EV
sr: Kompenzacija ekspozicije u EV

en: Auto adjust exposure
sr: Sam podesi ekspoziciju

en: Reset exposure to default
sr: Vrati ekspoziciju na podrazumevanu vrednost

en: Grayscale
sr: Sivi tonovi

note: Lens correction page
en: Lens correction
sr: Korekcija sočiva

en: Base curve
sr: Osnovna kriva

en: Color management
sr: Upravljanje bojama

en: Correct luminosity, saturation
sr: Ispravka luminanse i zasićenosti

en: Lightness Adjustments
sr: Podešavanje osvetljenosti

en: Crop and rotate
sr: Isecanje i rotiranje

en: Save
sr: Sačuvaj

en: EXIF
sr: EXIF podaci

en: Zoom percentage
sr: Uvećanje u procentima

en: Options
sr: Postavke

note: Comment to translator: All control buttons "_Delete", "_Cancel", "_Save", "Save _As", "Send to _Gimp" should have unique mnemonics. Delete button:
en: _Delete
sr: _Obriši

en: Send image to _Gimp
sr: Pošalju u _Gimp

en: Fatal error setting C locale
sr: Kobna greška pri postavljanju lokalizacije

en: Curve version is not supported
sr: Izdanje krive nije podržano

en: Invalid Nikon curve file '%s'
sr: Neispravna Nikonova datoteka sa krivom „%s“

en: Error opening Curve file '%s': %s
sr: Greška pri otvaranju datoteke sa krivom „%s“: %s

en: Error opening file '%s': %s
sr: Greška pri otvaranju datoteke „%s“: %s

en: File exists
sr: Datoteka već postoji

en: File '%s' already exists.
    Overwrite?
sr: Već postoji „%s“ datoteka.
    Da prepišem?

en: Error creating temporary file.
sr: Greška pri pravljenju privremene datoteke.

en: Error activating Gimp.
sr: Greška u pokretanju Gimpa.

en: Cannot use camera white balance, reverting to auto white balance.
sr: Ne mogu da koristim ravnotežu bele iz kamere, sam određujem ravnotežu.

en: --temperature and --green options override the --wb=%s option.
sr: mogućnosti --temperature i --green imaju prednost nad --wb=%s.

en: '%s' is not a valid white balance setting.
sr: „%s“ nije ispravna vrednost ravnoteže bele.

en: Remote URI is not supported
sr: Udaljene adrese nisu podržane

en: darkframe error: %s is not a raw file
sr: greška u tamnom kadru: %s nije raw datoteka

en: error loading darkframe '%s'
sr: greška pri učitavanju tamnog kadra „%s“

en: Darkframe '%s' is incompatible with main image
sr: Tamni kadar „%s“ ne odgovara slici

en: using darkframe '%s'
sr: koristim tamni kadar „%s“

en: Error reading NEF curve
sr: Greška pri čitanju NEF krive

en: Can not downsize from %d to %d.
sr: Ne mogu da smanjim sa %d na %d.

note: Error was not already set before
en: Error creating file '%s'.
sr: Greška pri pravljenju datoteke „%s“.

note: 'errno' does seem to contain useful information Error was not already set before
en: Error creating file.
sr: Greška pri pravljenju datoteke.

en: Image filename can not be the same as ID filename '%s'
sr: Naziv datoteke sa slikom ne može da bude isti kao i naziv IB datoteke „%s“.

en: Failed to embed output profile '%s' in '%s'.
sr: Ne mogu da umetnem izlazni profil „%s“ u „%s“.

en: Unsupported bit depth '%d' ignored.
sr: Zanemaren je nepodržan broj bitova „%d“

en: Unknown file type %d.
sr: Nepoznata vrsta datoteke %d.

note: Column 1 - "make" of the camera. * Column 2 - "model" (use the "make" and "model" as provided by DCRaw). * Column 3 - WB name. * Column 4 - Fine tuning. MUST be in increasing order. 0 for no fine tuning. *	      It is enough to give only the extreme values, the other values *	      will be interpola
en: Daylight
sr: Dnevna svetlost

note: Probably same as above:
en: Direct sunlight
sr: Direktno sunce

en: Cloudy
sr: Oblačno vreme

note: "Shadows" should be switched to this:
en: Shade
sr: Senka

en: Incandescent
sr: Sijalica

en: Incandescent warm
sr: Topla sijalica

note: Same as "Incandescent":
en: Tungsten
sr: Sijalica

en: Fluorescent
sr: Neonka

note: In Canon cameras and some newer Nikon cameras:
en: Fluorescent high
sr: Visoko florescentna neonka

en: Cool white fluorescent
sr: Hladna bela neonka

en: Warm white fluorescent
sr: Topla bela neonka

en: Daylight fluorescent
sr: Neonka sa dnevnom svetlošću

en: Neutral fluorescent
sr: Neutralna neonka

en: White fluorescent
sr: Bela neonka

note: In some newer Nikon cameras:
en: Sodium-vapor fluorescent
sr: Neonka sa natrijumovom parom

en: Day white fluorescent
sr: Bela neonka sa dnevnom svetlošću

en: High temp. mercury-vapor fluorescent
sr: Živina neonka visoke temperature

note: For Olympus with no real "Flash" preset:
en: Flash (auto mode)
sr: Blic (automatski režim)

en: Evening sun
sr: Večernje sunce

en: Underwater
sr: Pod vodom

en: Black & white
sr: Crno-belo

en: Manual WB
sr: Ručna ravnoteža bele

en: Camera WB
sr: Ravnoteža bele iz kamere

en: Auto WB
sr: Sam odredi ravnotežu bele
