UFRaw 0.16 - en to sv translation catalogue (173 entries)

note: Translate text message from GtkImageView:
en: Open the navigator window
sv: Öppna navigatorfönstret

en: No input file, nothing to do.
sv: Ingen inmatningsfil, ingenting att göra.

en: Loaded %s %s
sv: Läste in %s %s

en: Saved %s %s
sv: Sparade %s %s

note: First letter of the word 'yes' for the y/n question
en: y
sv: j

en: %s: overwrite '%s'?
sv: %s: skriv över "%s"?

en: Raw images
sv: Råbilder

en: Raw jpeg's
sv: Råbilder

en: Raw tiff's
sv: Råbilder

en: All files
sv: Alla filer

en: Show hidden files
sv: Visa dolda filer

en: Manual curve
sv: Manuell kurva

en: Linear curve
sv: Linjär kurva

en: Custom curve
sv: Anpassad kurva

en: Camera curve
sv: Kamerakurva

en: System default
sv: Systemstandard

en: UFRaw version in .ufrawrc is not supported
sv: UFRaw-version i .ufrawrc stöds inte

en: Error parsing '%s'
    %s
sv: Fel vid tolkning av "%s"
    %s

en: Can't open file %s for writing
    %s
sv: Kan inte öppna filen %s för skrivning
    %s

en: cannot --create-id with stdout
sv: kan inte --create-id med standard ut

en: Usage: ufraw [ options ... ] [ raw-image-files ... ]
sv: Användning: ufraw [ flaggor ... ] [ råbildsfiler ... ]

en:        ufraw-batch [ options ... ] [ raw-image-files ... ]
sv:        ufraw-batch [ flaggor ... ] [ råa-bildfiler ... ]

en:        ufraw [ options ... ] [ default-directory ]
sv:        ufraw [ flaggor ... ] [ standardkatalog ]

en: --out-type=ppm|tiff|tif|png|jpeg|jpg|fits
                          Output file format (default ppm).
sv: --out-type=ppm|tiff|tif|png|jpeg|jpg|fits
                          Filformat för utmatning (standard är ppm).

en: --compression=VALUE   JPEG compression (0-100, default 85).
sv: --compression=VÄRDE   JPEG-komprimering (0-100, standard är 85).

en: '%s' is not a valid value for the --%s option.
sv: "%s" är inte ett giltigt värde för flaggan --%s.

en: ufraw was build without ZIP support.
sv: ufraw byggdes utan ZIP-stöd.

en: failed to load curve from %s
sv: misslyckades med att läsa in kurva från %s

en: failed to load curve from %s, too many configured curves
sv: misslyckades med att läsa in kurva från %s, för många konfigurerade kurvor

en: '%s' is not a valid curve name.
sv: "%s" är inte ett giltigt kurvnamn.

en: ufraw was build without TIFF support.
sv: ufraw byggdes utan TIFF-stöd.

en: ufraw was build without JPEG support.
sv: ufraw byggdes utan JPEG-stöd.

en: ufraw was build without PNG support.
sv: ufraw byggdes utan PNG-stöd.

en: '%s' is not a valid path.
sv: "%s" är inte en giltig sökväg.

en: Raw file '%s' missing.
sv: Råfilen "%s" saknas.

en: Delete raw file
sv: Ta bort råfil

en: _Delete selected
sv: _Ta bort markerade

en: Delete _All
sv: Ta bort _alla

en: Select files to delete
sv: Välj filer att ta bort

en: Error reading directory '%s'.
sv: Fel vid läsning av katalogen "%s".

en: Error deleting '%s'
sv: Fel vid borttagning av "%s"

en: Original size (%d) is smaller than the requested size (%d)
sv: Originalstorlek (%d) är mindre än begärd storlek (%d)

en: Error creating file '%s'.
    %s
sv: Fel vid skapande av filen "%s".
    %s

en: Error creating file '%s'. Unknown file type %d.
sv: Fel vid skapande av filen "%s". Okänd filtyp %d.

en: Error creating file '%s': %s
sv: Fel vid skapande av filen "%s": %s

en: Error writing '%s'
sv: Fel vid skrivning av "%s"

en: Loading raw file '%s'
sv: Läser in råfilen "%s"

en: Can't allocate new image.
sv: Kan inte allokera ny bild.

note: Create the "background" layer to hold the image...
en: Background
sv: Bakgrund

en: Focal length
sv: Brännvidd

note: Lens selector
en: Lens
sv: Lins

en: Live histogram
sv: Levande histogram

note: No darkframe file
en: None
sv: Ingen

en: Value
sv: Värde

en: No more room for new curves.
sv: Ingen plats för nya kurvor.

en: Load curve
sv: Läs in kurva

en: All curve formats
sv: Alla kurvformat

en: UFRaw curve format
sv: UFRaw-kurvformat

en: Nikon curve format
sv: Nikon-kurvformat

en: Save curve
sv: Spara kurva

en: No more room for new profiles.
sv: Ingen plats för nya profiler.

en: Load color profile
sv: Läs in färgprofil

en: Color Profiles
sv: Färgprofiler

en: Luminosity (Y value)
sv: Luminans (Y-värde)

en: size %dx%d, zoom %2.f%%
sv: storlek %dx%d, zoom %2.f%%

en: size %dx%d, scale 1/%d
sv: storlek %dx%d, skala 1/%d

en: Loading preview
sv: Läser in förhandsvisning

en: Saving image
sv: Sparar bild

en: Black point: %0.3lf
sv: Svartpunkt: %0.3lf

en: Filename: %s%s
sv: Filnamn: %s%s

en: Settings
sv: Inställningar

en: Display color profiles
sv: Visa färgprofiler

en: Base Curves
sv: Baskurvor

en: Luminosity Curves
sv: Luminanskurvor

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Log
sv: Logg

en: About
sv: Om

en: Linear
sv: Linjär

en: Logarithmic
sv: Logaritmisk

en: RGB histogram
sv: RGB-histogram

en: R+G+B histogram
sv: R+G+B-histogram

en: Luminosity histogram
sv: Luminanshistogram

en: Average:
sv: Genomsnitt:

en: Std. deviation:
sv: Std. avvikelse:

en: Overexposed:
sv: Överexponerad:

en: Indicate
sv: Indikera

en: Underexposed:
sv: Underexponerad:

en: White Balance
sv: Vitbalans

en: Reset white balance to initial value
sv: Nollställ vitbalans till startvärde

en: Temperature
sv: Färgtemperatur

en: White balance color temperature (K)
sv: Färgtemperatur för vitbalans (K)

en: Green
sv: Grön

en: AHD interpolation
sv: AHD-interpolering

en: VNG interpolation
sv: VNG-interpolering

en: PPG interpolation
sv: PPG-interpolering

en: Bilinear interpolation
sv: Bilinjär interpolering

en: Apply color smoothing
sv: Tillämpa färgutjämning

en: Load base curve
sv: Läs in baskurva

en: Save base curve
sv: Spara baskurva

en: Reset gamma to default
sv: Nollställ gamma till standardvärde

en: Linearity
sv: Linjäritet

en: Perceptual
sv: Perceptuell

en: Saturation
sv: Färgmättnad

en: Reset curve to default
sv: Nollställ kurva till standard

en: Reset black-point to default
sv: Nollställ svartpunkt till standard

note: Start of Crop controls
en: Left:
sv: Vänster:

en: Top:
sv: Överkant:

en: Right:
sv: Höger:

en: Bottom:
sv: Nederkant:

en: Aspect ratio:
sv: Bildförhållande:

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Orientation:
sv: Orientering:

en: Create ID file
sv: Skapa ID-fil

en: No
sv: Nej

en: Only
sv: Endast

en: Save image defaults
sv: Spara standardbildvärden

en: Never again
sv: Aldrig igen

en: Always
sv: Alltid

en: Just this once
sv: Bara denna gång

en: Overwrite existing files without asking
sv: Skriv över befintliga filer utan att fråga

en: Tag
sv: Tagg

note: Fill table with EXIF tags
en: Camera maker
sv: Kameratillverkare

en: Camera model
sv: Kameramodell

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: Aperture
sv: Bländare

en: ISO speed
sv: ISO-hastighet

en: 35mm focal length
sv: 35mm brännvidd

en: Flash
sv: Blixt

en: White balance
sv: Vitbalans

en: Warning: EXIF data will not be sent to output
sv: Varning: EXIF-data kommer inte att skickas ut utmatning

en: Spot values:
sv: Punktvärden:

en: Exposure compensation in EV
sv: Exponeringskompensation i EV

en: Reset exposure to default
sv: Nollställ exponering till standardvärde

en: Base curve
sv: Baskurva

en: Color management
sv: Färghantering

en: Crop and rotate
sv: Beskär och rotera

en: Zoom percentage
sv: Zoom procentandel

en: Options
sv: Alternativ

note: Comment to translator: All control buttons "_Delete", "_Cancel", "_Save", "Save _As", "Send to _Gimp" should have unique mnemonics. Delete button:
en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Send image to _Gimp
sv: Spara bild till _Gimp

en: Invalid Nikon curve file '%s'
sv: Ogiltig Nikon-kurvfil "%s"

en: Error opening file '%s': %s
sv: Fel vid öppnade av filen "%s": %s

en: File exists
sv: Filen finns

en: File '%s' already exists.
    Overwrite?
sv: Filen "%s" finns redan.
    Skriv över?

en: Error creating temporary file.
sv: Fel vid skapandet av temporärfil.

en: Error activating Gimp.
sv: Fel vid aktivering av Gimp.

en: --temperature and --green options override the --wb=%s option.
sv: flaggorna --temperature och --green åsidosätter flaggan --wb=%s.

en: Error reading NEF curve
sv: Fel vid inläsning av NEF-kurva

note: Error was not already set before
en: Error creating file '%s'.
sv: Fel när filen "%s" skapades.

note: 'errno' does seem to contain useful information Error was not already set before
en: Error creating file.
sv: Fel vid skapande av fil.

en: Unknown file type %d.
sv: Okänd filtyp %d.

note: Column 1 - "make" of the camera. * Column 2 - "model" (use the "make" and "model" as provided by DCRaw). * Column 3 - WB name. * Column 4 - Fine tuning. MUST be in increasing order. 0 for no fine tuning. *	      It is enough to give only the extreme values, the other values *	      will be interpola
en: Daylight
sv: Dagsljus

note: Probably same as above:
en: Direct sunlight
sv: Direkt solljus

en: Cloudy
sv: Molnigt

note: "Shadows" should be switched to this:
en: Shade
sv: Skugga

en: Incandescent
sv: Glödlampa

en: Incandescent warm
sv: Glödlampa (varm)

note: Same as "Incandescent":
en: Tungsten
sv: Glödlampa

en: Fluorescent
sv: Ljusrör

note: In Canon cameras and some newer Nikon cameras:
en: Fluorescent high
sv: Ljusrör (hög)

en: Cool white fluorescent
sv: Kallvitt ljusrör

en: Warm white fluorescent
sv: Varmvitt ljusrör

en: Daylight fluorescent
sv: Ljusrör (dagsljus)

en: Neutral fluorescent
sv: Neutralt ljusrör

en: White fluorescent
sv: Vitt ljusrör

note: For Olympus with no real "Flash" preset:
en: Flash (auto mode)
sv: Blixt (automatiskt läge)

en: Evening sun
sv: Kvällssols

en: Underwater
sv: Undervatten

en: Black & white
sv: Svartvitt

en: Manual WB
sv: Manuell VB

en: Camera WB
sv: Kamera VB

en: Auto WB
sv: Automatisk VB
