ufw - en to bs translation catalogue (100 entries)

en: : Need at least python 2.6)
bs: : Potreban najmanje python 2.6)

en: Aborted
bs: Prekinuto

en: Profiles directory does not exist
bs: Profil direktorij ne postoji

en: Skipping '%s': couldn't stat
bs: Preskakanje '%s': nije moglo biti održano

en: Skipping '%s': too big
bs: Preskakanje '%s': preveliko

en: Skipping '%s': too many files read already
bs: Preskakanje '%s': previše datoteka već učitano

en: Skipping '%s': couldn't process
bs: Preskakanje '%s': nije moguće obraditi

en: Skipping '%s': name too long
bs: Preskakanje '%s': ime je predugo

en: Skipping '%s': invalid name
bs: Preskakanje '%s': pogrešno ime

en: Skipping '%s': also in /etc/services
bs: Preskakanje '%s': također u /etc/services

en: Skipping '%s': field too long
bs: Preskakanje '%s': polje predugo

en: Duplicate profile '%s', using last found
bs: Umnoži profil '%s', koristeći zadnji pronađeni

en: No ports found in profile '%s'
bs: Nema pronađenih ulaza u profilu '%s'

en: Invalid ports in profile '%s'
bs: Nevažeći ulaz u profilu '%s'

en: New profiles:
bs: Novi profili:

en: Unsupported policy '%s'
bs: Nepodržana politika '%s'

en: (be sure to update your rules accordingly)
bs: (budite sigurni da ažurirate pravila u skladu sa)

en: Checking raw ip6tables
bs: Provjera sirovih ip6tables

en: Checking iptables
bs: Provjera iptables

en: Checking ip6tables
bs: Provjera ip6tables

en: problem running
bs: Problem u toku

en: Status: inactive
bs: Status:neaktivno

en: To
bs: Za

en: From
bs: Od

en: Action
bs: Radnja

en: Status: active
    %(log)s
    %(pol)s
    %(app)s%(status)s
bs: Status: Aktivno
    %(log)s
    %(pol)s
    %(app)s%(status)s

en: Status: active%s
bs: Status: aktivan%s

en: running ufw-init
bs: U toku ufw-init

en: problem running ufw-init
    %s
bs: problem izvršavanja ufw-init
    %s

en: Could not set LOGLEVEL
bs: Nemoguće postaviti LOGLEVEL

en: Could not load logging rules
bs: Nije moguće unijeti logging pravila

en: Couldn't open '%s' for reading
bs: Nije moguće otvoriti '%s' za čitanje

en: Skipping malformed tuple (bad length): %s
bs: Preskakanje pogrešne n-torke (pogrešna dužina): %s

en: Skipping malformed tuple: %s
bs: Preskakanje pogrešne n-torke: %s

en: Adding IPv6 rule failed: IPv6 not enabled
bs: Dodavanje IPv6 pravila: IPv6 nije dozvoljeno

en: Skipping unsupported IPv6 '%s' rule
bs: Preskakanje nepodržanog IPv6 '%s' pravila

en: Skipping unsupported IPv4 '%s' rule
bs: Preskačem nepodržano IPv4 '%s' pravilo

en: Must specify 'tcp' or 'udp' with multiple ports
bs: Morate specificirat 'tcp' ili 'udp' sa više portova

en: Skipping IPv6 application rule. Need at least iptables 1.4
bs: Preskačem IPv6 aplikacijsko pravilo. Potrebno najmanje iptables 1.4

en: Invalid position '%d'
bs: Pogrešna pozicija '%d'

en: Cannot specify insert and delete
bs: Nije moguće specificirati ubaci i izbriši

en: Cannot insert rule at position '%d'
bs: Nije moguće ubaciti pravilo na poziciju '%d'

en: Skipping inserting existing rule
bs: Preskakanje umetanja postojećeg pravila

en: Could not delete non-existent rule
bs: Nije moguće izbrisati pravilo koje ne postoji

en: Skipping adding existing rule
bs: Preskačem dodavanje već postojećeg pravila

en: Couldn't update rules file
bs: Nije moguće ažuriranje dokumenta s pravilima

en: Rules updated
bs: Pravila ažurirana

en: Rules updated (v6)
bs: Pravila ažurirana (v6)

en: Rule inserted
bs: Pravilo ubačeno

en: Rule updated
bs: Pravilo ažurirano

en:  (skipped reloading firewall)
bs:  (preskočeno ponovno učitavanje firewall-a)

en: Rule deleted
bs: Pravilo uklonjeno

en: Rule added
bs: Pravilo dodano

en: Could not update running firewall
bs: Nije moguće ažuriranje aktivnog firewall-a

en: Could not perform '%s'
bs: Nije moguće izvršiti '% s'

en: Invalid log level '%s'
bs: Nevažeća prijava nivo '%s'

en: Couldn't stat '%s'
bs: Nije moguće stat '%s'

en: Couldn't determine iptables version
bs: Ne mogu odrediti iptables verziju

en: Checks disabled
bs: Provjere isključene

en: ERROR: this script should not be SUID
bs: GREŠKA:ova skripta ne treba imati SUID

en: ERROR: this script should not be SGID
bs: GREŠKA:ova skripta netreba imati SGID

en: You need to be root to run this script
bs: Trebaš biti root da pokreneš ovu skriptu

en: '%s' does not exist
bs: '%s' ne postoji

en: %s is world writable!
bs: %s je svjetski zapisivo!

en: %s is group writable!
bs: %s je upisiv za grupu!

en: Invalid option
bs: Nevažeća opcija

en: Default application policy changed to '%s'
bs: zadana politika za aplikacije promijenjena u '%s'

en: No rules found for application profile
bs: Nisu pronađena pravila za aplikacijski profil

en: Rules updated for profile '%s'
bs: Pravila ažurirana za profil '%s'

en: Couldn't update application rules
bs: Nije moguće ažurirati aplikacijska pravila

en: Found multiple matches for '%s'. Please use exact profile name
bs: Pronađena višestruka poklapanja za '%s'. Molimo vas koristite isto ime profila

en: Could not find a profile matching '%s'
bs: Nije moguće pronaći profil koji se poklapa sa '%s'

en: Logging:
bs: Prijavljivanje:

en: unknown
bs: Nepoznato

en: Logging disabled
bs: Prijava je onemogućena

en: Logging enabled
bs: Prijava je omogućena

en: Unsupported protocol '%s'
bs: Nepodržan protokol '%s'

en: Bad source address
bs: Pogrešna izvorna adresa

en: Bad destination address
bs: Pogrešna odredišna adresa

en: Invalid log type '%s'
bs: Nevažeći tip prijave '%s'

en: Could not normalize source address
bs: Nije moguće normalizirati izvornu adresu

en: Could not normalize destination address
bs: Nije moguće normalizirati destinacijsku adresu

en: Found exact match
bs: Pronađeno tačno poklapanje

en: y
bs: d

en: yes
bs: da

en: Added user rules (see 'ufw status' for running firewall):
bs: Dodana korisnička pravila (vidi 'ufw status' za pokretanje zaštitnog zida):

en: 
    (None)
bs: 
    (Ništa)

en: Could not back out rule '%s'
bs: Nije moguće povratiti pravilo '%s'

en: Firewall reloaded
bs: Ponovno učitavanje Firewall-a

en: Unsupported action '%s'
bs: Nepodržana akcija '%s'

en: Invalid profile
bs: Nevažeći profil

en: Profile: %s
bs: Profil: %s

en: Title: %s
bs: Naslov: %s

en: Description: %s
bs: Opis: %s

en: Ports:
bs: Portovi:

en: Bad port
bs: Pogrešan port

en: Port ranges must be numeric
bs: Domet portova mora biti numerički

en: Wrong number of arguments
bs: Netačan broj argumenata

en: Need 'to' or 'from' clause
bs: Potrebna 'to' ili 'from' klauzula

en: Couldn't find '%s'
bs: Nije moguće pronaći '%s'
