ufw - en to sv translation catalogue (160 entries)

en: : Need at least python 2.6)
sv: : Kräver python 2.6 el. senare)

en: Aborted
sv: Avbruten

en: Profiles directory does not exist
sv: Profilkatalogen finns inte

en: Skipping '%s': couldn't stat
sv: Hoppar över "%s": kunde inte ta status

en: Skipping '%s': too big
sv: Hoppar över "%s": för stor

en: Skipping '%s': too many files read already
sv: Hoppar över "%s": för många filer inlästa redan

en: Skipping '%s': couldn't process
sv: Hoppar över "%s": kunde inte behandla

en: Skipping '%s': name too long
sv: Hoppar över "%s": namnet är för långt

en: Skipping '%s': invalid name
sv: Hoppar över "%s": ogiltigt namn

en: Skipping '%s': also in /etc/services
sv: Hoppar över "%s": finns även i /etc/services

en: Skipping '%s': field too long
sv: Hoppar över "%s": fältet för långt

en: Skipping '%(value)s': value too long for '%(field)s'
sv: Hoppar över "%(value)s": värdet är för långt för "%(field)s"

en: Duplicate profile '%s', using last found
sv: Dublett av profilen "%s", använder senast hittad

en: Profile '%(fn)s' missing required field '%(f)s'
sv: Profilen "%(fn)s" saknar nödvändiga fältet "%(f)s"

en: Profile '%(fn)s' has empty required field '%(f)s'
sv: Profilen "%(fn)s" har nödvändiga fältet "%(f)s" tomt

en: No ports found in profile '%s'
sv: Inga portar hittades i profilen "%s"

en: Invalid ports in profile '%s'
sv: Ogiltiga portar i profilen "%s"

en: New profiles:
sv: Nya profiler:

en: Unsupported policy '%s'
sv: Policyn "%s" stöds inte

en: Unsupported policy for direction '%s'
sv: Policyn för riktningen "%s" stöds inte

en: Default %(direction)s policy changed to '%(policy)s'
sv: Standardpolicy för %(direction)s har ändrats till "%(policy)s"

en: (be sure to update your rules accordingly)
sv: (glöm inte att uppdatera dina regler enligt detta)

en: Checking raw iptables
sv: Kontrollerar rå iptables

en: Checking raw ip6tables
sv: Kontrollerar rå ip6tables

en: Checking iptables
sv: Kontrollerar iptables

en: Checking ip6tables
sv: Kontrollerar ip6tables

en: problem running
sv: kunde inte köra

en: Status: inactive
sv: Status: inaktiv

en: To
sv: Till

en: From
sv: Från

en: Action
sv: Åtgärd

en: Default: %(in)s (incoming), %(out)s (outgoing), %(routed)s (routed)
sv: Förval: %(in)s (inkommande), %(out)s (utgående), %(routed)s (ruttlagda)

en: Status: active
    %(log)s
    %(pol)s
    %(app)s%(status)s
sv: Status: aktiv
    %(log)s
    %(pol)s
    %(app)s%(status)s

en: Status: active%s
sv: Status: aktiv%s

en: running ufw-init
sv: kör ufw-init

en: problem running ufw-init
    %s
sv: problem vid körning av ufw-init
    %s

en: Could not set LOGLEVEL
sv: Kunde inte ställa in LOGLEVEL

en: Could not load logging rules
sv: Kunde inte läsa in loggningsregler

en: Couldn't open '%s' for reading
sv: Kunde inte öppna "%s" för läsning

en: Skipping malformed tuple (bad length): %s
sv: Hoppar över felformulerad tupel (felaktig längd): %s

en: Skipping malformed tuple (iface): %s
sv: Hoppar över felformaterad tuple (iface): %s

en: Skipping malformed tuple: %s
sv: Hoppar över felformulerad tupel: %s

en: Adding IPv6 rule failed: IPv6 not enabled
sv: Misslyckades med att lägga till IPv6-regel: IPv6 inte aktiverat

en: Skipping unsupported IPv6 '%s' rule
sv: Hoppar över IPv6 "%s"-regel som inte stöds

en: Skipping unsupported IPv4 '%s' rule
sv: Hoppar över IPv4 '%s'-regel utan stöd

en: Must specify 'tcp' or 'udp' with multiple ports
sv: Måste ange "tcp" eller "udp" med flera portar

en: Skipping IPv6 application rule. Need at least iptables 1.4
sv: Hoppar över IPv6-programregel. Behöver minst iptables 1.4

en: Invalid position '%d'
sv: Ogiltig position "%d"

en: Cannot specify insert and delete
sv: Kan inte ange insert och delete

en: Cannot insert rule at position '%d'
sv: Kan inte infoga regel på position "%d"

en: Skipping inserting existing rule
sv: Hoppar över inmatning av befintlig regel

en: Could not delete non-existent rule
sv: Kunde inte ta bort icke-existerande regel

en: Skipping adding existing rule
sv: Hoppar över addering av befintlig regel

en: Couldn't update rules file
sv: Kunde inte uppdatera regelfilen

en: Rules updated
sv: Regler uppdaterade

en: Rules updated (v6)
sv: Regler uppdaterade (v6)

en: Rule inserted
sv: Regel infogad

en: Rule updated
sv: Regel uppdaterad

en:  (skipped reloading firewall)
sv:  (hoppade över omläsning av brandvägg)

en: Rule deleted
sv: Regel borttagen

en: Rule added
sv: Regel lades till

en: Could not update running firewall
sv: Kunde inte uppdatera körande brandvägg

en: Could not perform '%s'
sv: Kunde inte genomföra "%s"

en: Invalid log level '%s'
sv: Ogiltig loggnivå "%s"

en: Couldn't stat '%s'
sv: Kunde inte ta status på "%s"

en: Couldn't determine iptables version
sv: Kunde inte bestämma iptables version

en: problem running sysctl
sv: problem vid körning av sysctl

en: Checks disabled
sv: Kontroller inaktiverade

en: ERROR: this script should not be SUID
sv: FEL: detta skript ska inte vara SUID

en: ERROR: this script should not be SGID
sv: FEL: detta skript ska inte vara SGID

en: You need to be root to run this script
sv: Du måste vara root för att köra detta skript

en: '%s' does not exist
sv: "%s" finns inte

en: uid is %(uid)s but '%(path)s' is owned by %(st_uid)s
sv: uid är %(uid)s men "%(path)s" ägs av %(st_uid)s

en: %s is world writable!
sv: %s är skrivbar för alla!

en: %s is group writable!
sv: %s är skrivbar för gruppen!

en: '%(f)s' file '%(name)s' does not exist
sv: "%(f)s"-filen "%(name)s" finns inte

en: Missing policy for '%s'
sv: Saknar policy för "%s"

en: Invalid policy '%(policy)s' for '%(chain)s'
sv: Ogiltig policy "%(policy)s" för "%(chain)s"

en: Invalid option
sv: Ogiltig flagga

en: Default application policy changed to '%s'
sv: Standardprogrampolicy ändrad till "%s"

en: No rules found for application profile
sv: Inga regler hittades för programprofilen

en: Rules updated for profile '%s'
sv: Regler uppdaterade för profilen "%s"

en: Couldn't update application rules
sv: Kunde inte uppdatera programregler

en: Found multiple matches for '%s'. Please use exact profile name
sv: Hittade flera träffar för "%s". Använd det exakta profilnamnet

en: Could not find a profile matching '%s'
sv: Kunde inte hitta en profil som matchar "%s"

en: Logging:
sv: Loggning:

en: unknown
sv: okänd

en: Logging disabled
sv: Loggning inaktiverad

en: Logging enabled
sv: Loggning aktiverad

en: Bad port '%s'
sv: Felaktig port "%s"

en: Unsupported protocol '%s'
sv: Protokollet "%s" stöds inte

en: Bad source address
sv: Felaktig källadress

en: Bad destination address
sv: Felaktig måladress

en: Bad interface type
sv: Felaktig gränssnittstyp

en: Bad interface name: reserved character: '!'
sv: Dåligt namn för gränssnitt: reserverat tecken: '!'

en: Bad interface name
sv: Felaktigt gränssnittsnamn

en: Bad interface name: can't use interface aliases
sv: Felaktigt gränssnittsnamn: kan inte använd alias för gränssnitt

en: Insert position '%s' is not a valid position
sv: Inmatningsposition "%s" är inte en giltig position

en: Invalid log type '%s'
sv: Ogiltig loggtyp "%s"

en: Unsupported direction '%s'
sv: Riktningen stöds inte "%s"

en: Could not normalize source address
sv: Kunde inte normalisera källadressen

en: Could not normalize destination address
sv: Kunde inte normalisera måladressen

en: Found exact match
sv: Hittade exakt träff

en: Found non-action/non-logtype match (%(xa)s/%(ya)s %(xl)s/%(yl)s)
sv: Hittade non-action/non-logtype-matchning (%(xa)s/%(ya)s %(xl)s/%(yl)s)

en: 
    Usage: %(progname)s %(command)s
    
    %(commands)s:
     %(enable)-31s enables the firewall
     %(disable)-31s disables the firewall
     %(default)-31s set default policy
     %(logging)-31s set logging to %(level)s
     %(allow)-31s add allow %(rule)s
     %(deny)-31s add deny %(rule)s
     %(reject)-31s add reject %(rule)s
     %(limit)-31s add limit %(rule)s
     %(delete)-31s delete %(urule)s
     %(insert)-31s insert %(urule)s at %(number)s
     %(reload)-31s reload firewall
     %(reset)-31s reset firewall
     %(status)-31s show firewall status
     %(statusnum)-31s show firewall status as numbered list of %(rules)s
     %(statusverbose)-31s show verbose firewall status
     %(show)-31s show firewall report
     %(version)-31s display version information
    
    %(appcommands)s:
     %(applist)-31s list application profiles
     %(appinfo)-31s show information on %(profile)s
     %(appupdate)-31s update %(profile)s
     %(appdefault)-31s set default application policy
sv: 
    Användning: %(progname)s %(command)s
    
    %(commands)s:
     %(enable)-31s aktiverar brandväggen
     %(disable)-31s inaktiverar brandväggen
     %(default)-31s anger standardpolicy
     %(logging)-31s ställ in loggningsnivå till %(level)s
     %(allow)-31s lägg till tillåt %(rule)s
     %(deny)-31s lägg till neka %(rule)s
     %(reject)-31s lägg till avslå %(rule)s
     %(limit)-31s lägg till begränsning %(rule)s
     %(delete)-31s ta bort %(rule)s
     %(insert)-31s infoga %(urule)s vid %(number)s
     %(reload)-31s uppdatera brandväggen
     %(reset)-31s starta om brandväggen
     %(status)-31s visa brandväggens tillstånd
     %(statusnum)-31s visa brandväggens tillstånd som numrerad lista över %(rules)s
     %(statusverbose)-31s visa utförligt brandväggens tillstånd
     %(show)-31s visa rapport från brandväggen
     %(version)-31s visa versionsinformation
    
    %(appcommands)s:
     %(applist)-31s lista programprofiler
     %(appinfo)-31s visa information om %(profile)s
     %(appupdate)-31s uppdatera %(profile)s
     %(appdefault)-31s ange standardprogrampolicy

en: y
sv: j

en: yes
sv: ja

en: Firewall is active and enabled on system startup
sv: Brandväggen är aktiv och aktiverad vid systemuppstart

en: Firewall stopped and disabled on system startup
sv: Brandvägg stoppad och inaktiverad vid systemets uppstart

en: Added user rules (see 'ufw status' for running firewall):
sv: Lade till användarregler (se 'ufw status' för aktiv brandvägg):

en: 
    (None)
sv: 
    (Ingen)

en: Invalid IP version '%s'
sv: Ogiltig IP-version "%s"

en: Invalid position '
sv: Ogiltig position "

en: IPv6 support not enabled
sv: IPv6-stöd inte aktiverat

en: Rule changed after normalization
sv: Regel ändrad efter normalisering

en: Could not back out rule '%s'
sv: Kunde inte backa ut regeln "%s"

en: 
    Error applying application rules.
sv: 
    Fel vid tillämpning av programregler.

en:  Some rules could not be unapplied.
sv:  Några regler kunde inte inaktiveras.

en:  Attempted rules successfully unapplied.
sv:  Inaktivering av regler lyckades.

en: Unsupported default policy
sv: Standardpolicyn stöds inte

en: Firewall reloaded
sv: Brandväggen omläst

en: Firewall not enabled (skipping reload)
sv: Brandvägg inte aktiverad (hoppar över omläsning)

en: Invalid profile name
sv: Ogiltigt profilnamn

en: Unsupported action '%s'
sv: Åtgärden "%s" stöds inte

en: Available applications:
sv: Tillgängliga program:

en: Could not find profile '%s'
sv: Kunde inte hitta profilen "%s"

en: Invalid profile
sv: Ogiltig profil

en: Profile: %s
sv: Profil: %s

en: Title: %s
sv: Titel: %s

en: Description: %s
sv: Beskrivning: %s

en: Ports:
sv: Portar:

en: Skipped reloading firewall
sv: Hoppade över omläsning av brandvägg

en: Cannot specify 'all' with '--add-new'
sv: Kan inte ange "all" med "--add-new"

en: Unknown policy '%s'
sv: Okänd policy "%s"

en: Cannot insert rule at position '%s'
sv: Kan inte infoga regel på position "%s"

en: Invalid interface clause
sv: Ogiltigt gränssnittsklausul

en: Option 'log' not allowed here
sv: Flaggan "log" tillåts inte här

en: Option 'log-all' not allowed here
sv: Flaggan "log-all" tillåts inte här

en: Bad port
sv: Felaktig port

en: Port ranges must be numeric
sv: Portintervall måste vara numeriska

en: Wrong number of arguments
sv: Fel antal argument

en: Need 'to' or 'from' clause
sv: Behöver "to" eller "from"

en: Improper rule syntax
sv: Felaktig regelsyntax

en: Invalid token '%s'
sv: Ogiltigt token "%s"

en: Invalid 'proto' clause
sv: Ogiltig "proto"

en: Invalid '%s' clause
sv: Ogiltig "%s"-klausul

en: Invalid 'from' clause
sv: Ogiltig "from"

en: Invalid 'to' clause
sv: Ogiltig "to"

en: Need 'from' or 'to' with '%s'
sv: Behöver "from" eller "to" med "%s"

en: Invalid 'port' clause
sv: Ogiltig "port"

en: Mixed IP versions for 'from' and 'to'
sv: Blandade IP-versioner för "from" och "to"

en: Could not find protocol
sv: Kunde inte hitta protokollet

en: Protocol mismatch (from/to)
sv: Protokollen stämmer inte överens (from/to)

en: Protocol mismatch with specified protocol %s
sv: Protokollen stämmer inte överens med angivet protokoll %s

en: Improper rule syntax ('%s' specified with app rule)
sv: Felaktig regelsyntax ("%s" angiven med programregel)

en: Invalid interface clause for route rule
sv: Ogiltig gränssnittsklausul för ruttregel

en: Couldn't find pid (is /proc mounted?)
sv: Kunde inte hitta pid (är /proc monterad?)

en: Couldn't find parent pid for '%s'
sv: Kunde inte hitta föräldra-pid för "%s"

en: Couldn't find '%s'
sv: Kunde inte hitta "%s"

en: Could not find executable for '%s'
sv: Kunde inte hitta körbar fil för "%s"
