uGet - en to cs translation catalogue (347 entries)

en: Password Manager Daemon: uget
    
    While attempting an SSH connection to %s there was a problem verifying it's hostkey against the known and trusted hosts file because it's hostkey was not found.
    
    Would you like to treat this connection as trusted for this and future connections by adding %s's hostkey to the known hosts file?
cs: Password Manager Daemon: uget
    
    Při pokusu o SSH připojení k %s došlo k problému s ověřením klíče, protože klíč nebyl nalezen ve známém a důvěryhodném seznamu známých hostitelů.
    
    Chcete tohoto připojení označit jako důvěryhodné pro toto i budoucí připojení přidáním tohoto %s klíče do seznamu známých hostitelů?

en: All Category
cs: Všechny kategorie

note: UGET_EVENT_NORMAL_CUSTOM
en: Connecting...
cs: Připojování...

note: UGET_EVENT_NORMAL_CONNECT
en: Transmitting...
cs: Přenášení...

note: UGET_EVENT_NORMAL_TRANSMIT,
en: Retry
cs: Opakovat

note: UGET_EVENT_NORMAL_RETRY,
en: Download completed
cs: Stahování dokončeno

note: UGET_EVENT_NORMAL_COMPLETE,
en: Finished
cs: Dokončeno

note: UGET_EVENT_NORMAL_FINISH, resumable
en: Resumable
cs: Možno pokračovat

note: UGET_EVENT_NORMAL_RESUMABLE,
en: Not Resumable
cs: Není možné pokračovat

note: UGET_EVENT_WARNING_CUSTOM
en: Output file can't be renamed.
cs: Výstupní soubor nemohl být přejmenován.

note: UGET_EVENT_ERROR_CUSTOM
en: couldn't connect to host.
cs: Není možné se připojit na hosta.

note: UGET_EVENT_ERROR_CONNECT_FAILED
en: Folder can't be created.
cs: Složka nemohla být vytvořena

note: UGET_EVENT_ERROR_FOLDER_CREATE_FAILED
en: File can't be created (bad filename or file exist).
cs: Soubor nemohl být vytvořen (špatné jméno souboru nebo soubor již existuje).

note: UGET_EVENT_ERROR_FILE_CREATE_FAILED
en: File can't be opened.
cs: Soubor nemohl být otevřen.

note: UGET_EVENT_ERROR_FILE_OPEN_FAILED
en: Unable to create thread.
cs: Nepodařilo se vytvořit vlákno.

note: UGET_EVENT_ERROR_THREAD_CREATE_FAILED,
en: Incorrect source (different file size).
cs: Chybný zdroj (velikost souboru je jiná).

note: UGET_EVENT_ERROR_INCORRECT_SOURCE,
en: Out of resource (disk full or run out of memory).
cs: Nedostatek prostředků (plný disk nebo nedostatek paměti).

note: UGET_EVENT_ERROR_OUT_OF_RESOURCE
en: No output file.
cs: Žádný výstupní soubor.

note: UGET_EVENT_ERROR_NO_OUTPUT_FILE
en: No output setting.
cs: Chybí nastavení výstupu.

note: UGET_EVENT_ERROR_NO_OUTPUT_SETTING
en: Too many retries.
cs: Příliš mnoho opakování.

note: UGET_EVENT_ERROR_TOO_MANY_RETRIES
en: Unsupported scheme (protocol).
cs: Nepodporované schéma (protokol)

note: UGET_EVENT_ERROR_UNSUPPORTED_SCHEME
en: Unsupported file.
cs: Nepodporovaný soubor.

note: UGET_EVENT_ERROR_UNSUPPORTED_FILE
en: post file not found.
cs: post soubor nenalezen.

note: UGET_EVENT_ERROR_POST_FILE_NOT_FOUND
en: cookie file not found.
cs: cookie soubor nenalezen.

en: This video has been removed.
cs: Toto video bylo odstraněno.

en: Error occurred during getting video info.
cs: Při získávání informací o videu došlo k chybě.

en: Error occurred during getting video web page.
cs: Při získávání webové stránky videa došlo k chybě.

en: No video_id found in URL of YouTube.
cs: V URL YouTube nebylo nalezeno video_id.

note: 1 - 10
en: aria2: an unknown error occurred.
cs: aria2: vyskytla se neznámá chyba.

en: aria2: time out occurred.
cs: aria2: vypršel časový limit

en: aria2: resource was not found.
cs: aria2: zdroj nebyl nalezen.

en: aria2 saw the specfied number of 'resource not found' error. See --max-file-not-found option
cs: aria2 chyba v zadaném počtu 'zdroj nebyl nalezen'. Podívejte se na volbu --max-file-not-found

en: aria2: speed was too slow.
cs: aria2: rychlost byla příliš pomalá.

en: aria2: network problem occurred.
cs: aria2: nastal problém se sítí

en: aria2: unfinished downloads.
cs: aria2: nedokončené stahování.

note: _("Not Resumable"),
en: Out of resource
cs:  Nedostatek zdrojů či prostředků

note: _(),
en: aria2: piece length was different from one in .aria2 control file.
cs: aria2: velikost jednoho dílu je rozdílná než v kontrolním souboru.

note: 11 - 20
en: aria2 was downloading same file.
cs: aria2 stáhla stejný soubor.

en: aria2 was downloading same info hash torrent.
cs: aria2 stáhla stejný info hash torrent.

en: aria2: file already existed. See --allow-overwrite option.
cs: aria2: soubor již existuje. Podívjte se na volbu --allow-overwrite.

note: _("Output file can't be renamed."),
en: aria2: could not open existing file.
cs: aria2: nelze otevřít existující soubor.

en: aria2: could not create new file or truncate existing file.
cs: aria2: nelze vytvořit nový soubor.

en: aria2: file I/O error occurred.
cs: aria2: nastala chyba I/O souboru.

note: UGET_EVENT_ERROR_FOLDER_CREATE_FAILED
en: aria2: name resolution failed.
cs: aria2: rozlišení jména selhalo.

en: aria2: could not parse Metalink document.
cs: aria2: nelze parsovat Metalink dokument.

note: 21 - 30
en: aria2: FTP command failed.
cs: aria2: FTP příkaz selhal.

en: aria2: HTTP response header was bad or unexpected.
cs: aria2: HTTP hlavička je chybná nebo neočekávaná.

en: Too many redirections.
cs: Příliš mnoho přesměrování.

en: aria2: HTTP authorization failed.
cs: aria2: selhala HTTP autorizace.

en: aria2: could not parse bencoded file(usually .torrent file).
cs: aria2: nelze parsovat soubor (obvykle .torrent soubor)

en: aria2: torrent file was corrupted or missing information.
cs: aria2: soubor torrentu je poškozený nebo v něm chybí potřebné  informace.

en: aria2: Magnet URI was bad.
cs: aria2: Magnet URI je chybný.

en: aria2: bad/unrecognized option was given or unexpected option argument was given.
cs: aria2: byl zadán špatná nebo nerozpoznatelná volba, případně špatný argument volby

en: aria2: remote server was unable to handle the request.
cs: aria2: vzdálený server neodpovídá na žádost.

en: aria2: could not parse JSON-RPC request.
cs: aria2: nelze parsovat JSON-RPC.

en: No response. Is aria2 shutdown?
cs: Žádná odezva. Je aria2 vypnuta?

note: debug
en: aria2: gid was removed.
cs: aria2: gid byl odstraněn.

en: Failed to get media link.
cs: Nepodařilo se získat mediální odkaz.

en: No matched media.
cs: Žádná odpovídající média.

en: Download Manager
cs: Správce stahování

en: uGet Founder:
cs: Zakladatel uGet:

en: uGet Project Manager:
cs: Projektový manažer uGet:

en: tasks
cs: úkoly

en: New from Clipboard
cs: Nové ze schránky

en: New Download
cs: Nové stahování

en: Clipboard
cs: Schránka

en: Command line
cs: Příkazová řádka

en: Error Occurred
cs: Vyskytla se chyba

en: Error Occurred during downloading.
cs: Vyskytla se chyba během stahování.

en: Download Starting
cs: Stahování začalo

en: Starting download queue.
cs: Začíná se stahovat fronta.

en: Download Completed
cs: Stahování dokončeno

en: All queuing downloads have been completed.
cs: Všechna stahovaní fronty byla dokončena.

note: ---------------------------------------------------- frame for Status (start mode)
en: Status
cs: Stav

note: Summary Items - Category Download Columns - Category
en: Category
cs: Kategorie

en: Create new download
cs: Vytvořit nové stahování

note: New Download (accelerators) gtk_menu_shell_append ((GtkMenuShell*)menu, gtk_tearoff_menu_item_new() ); New Download
en: New _Download...
cs: Nové _stahování...

note: New Category
en: New _Category...
cs: Nová _kategorie...

note: New Clipboard batch
en: New Clipboard _batch...
cs: Nové _hromadné ze schránky...

note: New URL Sequence batch
en: New _URL Sequence batch...
cs: Nová hromadná _URL sekvence...

note: New Torrent separator gtk_menu_shell_append ((GtkMenuShell*)submenu, gtk_separator_menu_item_new() );
en: New Torrent...
cs: Nový torrent...

note: New Metalink
en: New Metalink...
cs: Nový metalink...

en: Save all settings
cs: Uložit veškeré nastavení

en: Set selected download runnable
cs: Spustit vybrané stahování

en: Set selected download to pause
cs: Pozastavit vybrané stahování

en: Set selected download properties
cs: Nastavit vlastnosti vybraného stahování

en: Move selected download up
cs: Posunout vybrané stahování nahoru

en: Move selected download down
cs: Posunout vybrané stahování dolů

en: Move selected download to top
cs: Posunout vybrané stahování na vrchol

en: Move selected download to bottom
cs: Posunout vybrané stahování na spod

en: New Category
cs: Nová kategorie

en: Copy -
cs: Kopírovat -

en: Category Properties
cs: Vlastnosti kategorie

en: Download Properties
cs: Vlastnosti stahování

en: New Torrent
cs: Nový torrent

en: New Metalink
cs: Nový metalink

en: Open Torrent file
cs: Otevřít torrent soubor

en: Torrent file (*.torrent)
cs: Torrent soubor (*.torrent)

en: Open Metalink file
cs: Otevřít soubor metalinku

en: Failed to save category file.
cs: Nepodařilo se uložit soubor kategorií.

en: Failed to load category file.
cs: Nepodařilo se otevřít soubor kategorií.

en: Save Category file
cs: Uložit soubor kategorií

en: Open Category file
cs: Otevřít soubor kategorií

en: JSON file (*.json)
cs: JSON soubor (*.json)

note: add link
en: Link <A>
cs: Odkaz <A>

note: add image
en: Image <IMG>
cs: Obrázek <IMG>

en: Text File
cs: Textový soubor

en: Import URLs from HTML file
cs: Importovat URL z HTML souboru

en: HTML file (*.htm, *.html)
cs: HTML soubor (*.htm, *.html)

en: Import URLs from text file
cs: Importovat URL z textového souboru

en: Plain text file
cs: Prostý text

en: Export URLs to text file
cs: Exportovat URL do textového souboru

en: URL Sequence batch
cs: URL sekvence hromadně

en: No URLs found in clipboard.
cs: Ve schránce nebyla nalezena žádná URL adresa.

en: All URLs had existed.
cs: Všechny URL existují.

en: Clipboard batch
cs: Schránka hromadně

en: New
cs: Nový

en: Error
cs: Chyba

en: Message
cs: Zpráva

en: Selected %d items
cs: Vybráno %d položek

en: Attention uGetters:
cs: Upozornění uživatelům uGet:

en: we are running a Donation Drive for uGet's Future Development, please click
cs: Sbíráme dary k financování budoucích verzí uGet, prosíme klikněte

en: HERE
cs: ZDE

en: please fill out this quick User Survey for uGet.
cs: vyplňte prosím tento krátký uživatelský průzkum o uGet.

en: click here to take survey
cs: klikněte sem a zahajte průzkum

en: Category _name:
cs: _Název kategorie:

note: gtk_entry_set_width_chars (GTK_ENTRY(cform->spin_active), 5);
en: Active _downloads:
cs: Aktivní _stahování:

note: gtk_entry_set_width_chars (GTK_ENTRY(cform->spin_finished), 5);
en: Capacity of Finished:
cs: Kapacita dokončeného:

note: gtk_entry_set_width_chars (GTK_ENTRY(cform->spin_recycled), 5);
en: Capacity of Recycled:
cs: Kapacita koše:

note: ------------------------------------------------------------------------ URI Matching conditions
en: URI Matching conditions
cs: Odpovídající podmínky URI

en: Matched _Hosts:
cs: Odpovídající _hosté:

en: Matched _Schemes:
cs: Odpovídající _schémata:

en: Matched _Types:
cs: Odpovídající _typy:

en: Really Quit?
cs: Skutečně skončit?

en: Are you sure you want to quit?
cs: Opravdu chcete skončit?

en: Really delete files?
cs: Skutečně smazat soubory?

en: Are you sure you want to delete files?
cs: Opravdu chcete soubory smazat?

en: Really delete category?
cs: Skutečně smazat kategorii?

en: Are you sure you want to delete category?
cs: Opravdu chcete smazat kategorii?

en: Don't ask me again
cs: Neptat se znovu

note: Mirrors - label
en: Mirrors:
cs: Zrcadla:

note: File - label
en: File:
cs: Soubor:

en: Select Folder
cs: Vybrat složku

note: Folder - label
en: _Folder:
cs: _Složka:

note: "Max Connections:" - title label
en: _Max Connections:
cs: _Maximálních připojení:

en: _Runnable
cs: _Běžící

en: P_ause
cs: Pozast_aveno

note: ---------------------------------------------------- frame for login
en: Login
cs: Přihlášení

note: User - label user label & entry
en: User:
cs: Uživatel:

note: Password - label password label & entry
en: Password:
cs: Heslo:

note: label - cookie file
en: Cookie file:
cs: Soubor cookie:

en: Select Cookie File
cs: Vyberte soubor cookie

note: label - post file
en: Post file:
cs: Publikovat soubor:

en: Select Post File
cs: Vyberte publikovaný soubor

note: label - user agent
en: User Agent:
cs: Uživatelský klient:

note: Retry limit - label
en: Retry _limit:
cs: _Limit opakování:

note: counts - label
en: counts
cs: počet

note: Retry delay - label
en: Retry _delay:
cs: Zpož_dění opakování:

note: seconds - label
en: seconds
cs: sekund

note: label - Max upload speed
en: Max upload speed:
cs: Max. rychlost odesílání:

note: label - Max download speed
en: Max download speed:
cs: Max. rychlost stahování:

note: Retrieve timestamp
en: Retrieve timestamp
cs: Načíst časové razítko

en: _File
cs: _Soubor

note: Batch Downloads --- start ---
en: _Batch Downloads
cs: _Dávková stahování

note: Batch downloads - Clipboard batch
en: _Clipboard batch...
cs: Hromadně ze _schránky...

note: Batch downloads - URL Sequence batch
en: _URL Sequence batch...
cs: Hromadně _URL sekvence...

note: Batch downloads - Text file import (.txt)
en: _Text file import (.txt)...
cs: Importovat _textový soubor (.txt)...

note: Batch downloads - HTML file import (.html)
en: _HTML file import (.html)...
cs: Importovat _HTML soubor (.html)...

note: Batch downloads - Export to Text file (.txt)
en: _Export to Text file (.txt)...
cs: _Exportovat _textový soubor (.txt)...

note: Open Category
en: _Open category...
cs: _Otevřít kategorii...

note: Save Category
en: _Save category as...
cs: _Uložit kategorii jako...

note: Save All
en: Save _all settings
cs: Uložit _veškeré nastavení

note: Offline mode
en: Offline Mode
cs: Offline režim

en: _Edit
cs: _Upravit

note: menu.gtk_menu_shell_append((GtkMenuShell*)menu, gtk_tearoff_menu_item_new() ); Settings shortcut
en: Clipboard _Monitor
cs: _Monitor schránky

en: Clipboard works quietly
cs: Schránka pracuje tiše

en: Command-line works quietly
cs: Příkazový řádek pracuje tiše

en: Skip existing URI
cs: Přeskočit existující URI

en: Apply recent download settings
cs: Použít nastavení posledního stahování

note: --- Completion Auto-Actions --- start ---
en: Completion _Auto-Actions
cs: Dokončení _automatických akcí

note: Completion Auto-Actions - Disable
en: _Disable
cs: _Zakázat

en: Hibernate
cs: Hibernovat

en: Suspend
cs: Uspat

en: Shutdown
cs: Vypnout

en: Reboot
cs: Restartovat

en: Custom
cs: Vlastní

note: Completion Auto-Actions - Remember
en: Remember setting
cs: Zapamatovat nastavení

note: Completion Auto-Actions - Help
en: _Help
cs: _Nápověda

note: --- Completion Auto-Actions --- end --- menu_item = gtk_menu_item_new_with_mnemonic (_("_Settings...")); Settings
en: _Settings...
cs: _Nastavení...

en: _View
cs: _Zobrazit

en: _Toolbar
cs: _Panel nástrojů

en: Statusbar
cs: Stavový řádek

en: _Summary
cs: _Shrnutí

note: Summary Items --- start ---
en: Summary _Items
cs: Shrnutí _položek

note: Summary Items - Name
en: _Name
cs: _Název

note: Summary Items - Folder
en: _Folder
cs: _Složka

note: Summary Items - Message
en: _Message
cs: _Zpráva

en: Download _Columns
cs: Slou_pec stahování

note: Download Columns - Complete
en: _Complete
cs: _Dokončeno

note: Download Columns - Total
en: _Size
cs: _Velikost

note: Download Columns - Percent (%)
en: _Percent '%'
cs: _Procent '%'

note: Download Columns - Elapsed
en: _Elapsed
cs: _Čas běhu

note: Download Columns - Left
en: _Left
cs: _Zbývá

note: Download Columns - Speed
en: Speed
cs: Rychlost

note: Download Columns - Up Speed
en: Up Speed
cs: Rychl. odes.

note: Download Columns - Uploaded
en: Uploaded
cs: Odesláno

note: Download Columns - Ratio
en: Ratio
cs: Poměr

note: Download Columns - Retry
en: _Retry
cs: _Opakování

note: Download Columns - Added On
en: Added On
cs: Přidáno

note: Download Columns - Completed On
en: Completed On
cs: Dokončeno

en: _Category
cs: _Kategorie

note: New Category
en: _New Category...
cs: _Nová kategorie...

note: Delete Category
en: _Delete Category
cs: _Smazat kategorii

en: _Download
cs: _Stahování

note: menu_item = gtk_image_menu_item_new_from_stock (GTK_STOCK_DELETE, accel_group);
en: _Delete Entry
cs: _Smazat položku

en: Delete Entry and _File
cs: Smazat položku a _soubor

en: Open _Containing folder
cs: Otevřít _cílovou složku

en: Force Start
cs: Vynutit start

note: Move to --- start ---
en: _Move To
cs: _Přesunout do

note: Priority --- start ---
en: Priority
cs: Priorita

en: _High
cs: _Vysoká

en: _Normal
cs: _Normální

en: _Low
cs: _Nízká

note: Get Help Online
en: Get Help Online
cs: Získat pomoc online

note: Documentation
en: Documentation
cs: Dokumentace

note: Support Forum
en: Support Forum
cs: Fórum s podporou

note: Submit Feedback
en: Submit Feedback
cs: Odeslat zpětnou vazbu

note: Report a Bug
en: Report a Bug
cs: Nahlásit chybu

note: Keyboard Shortcuts
en: Keyboard Shortcuts
cs: Klávesové zkratky

note: Check for Updates
en: Check for Updates
cs: Zkontrolovat aktualizace

en: Settings
cs: Nastavení

en: Can't launch default application for file '%s'.
cs: Není možné spustit výchozí aplikaci pro soubor %s'.

en: '%s' - This folder does not exist.
cs: '%s' - Tato složka neexistuje.

note: title
en: URI had existed
cs: URI existuje

en: This URI had existed, are you sure to continue?
cs: Toto URI existuje, chcete opravdu pokračovat?

en: General
cs: Hlavní

en: Advanced
cs: Pokročilé

en: Category settings
cs: Nastavení kategorie

en: Default for new download 1
cs: Výchozí pro nové stahování 1

en: Default 2
cs: Výchozí 2

en: unnamed
cs: bezejmenný

en: Paused
cs: Pozastaveno

en: Uploading
cs: Odesílání

en: Completed
cs: Kompletní

en: Recycled
cs: V koši

en: Queuing
cs: Ve frontě

en: Active
cs: Aktivní

en: All Status
cs: Všechny stavy

en: Name
cs: Název

en: Complete
cs: Kompletní

en: Size
cs: Velikost

en: Elapsed
cs: Čas běhu

en: Left
cs: Zbývá

en: Quantity
cs: Počet

en: Don't use
cs: Nepoužít

en: Default
cs: Výchozí

en: Socket args:
cs: Argumenty socketu:

en: Mon
cs: Po

en: Tue
cs: Út

en: Wed
cs: St

en: Thu
cs: Čt

en: Fri
cs: Pá

en: Sat
cs: So

en: Sun
cs: Ne

en: _Enable Scheduler
cs: _Aktivovat plánovač

note: Turn off - label
en: Turn off
cs: Vypnout

note: Turn off - help label
en: - stop all task
cs: - zastavit všechny úkoly

note: Normal - label
en: Normal
cs: Normální

note: Normal - help label
en: - run task normally
cs: - spustit úkoly normálně

en: All
cs: Vše

en: None
cs: Nic

en: Mark by filter
cs: Označit podle filtru

en: Mark URLs by host AND filename extension.
cs: Označit URL podle hosta a připony souboru.

en: This will reset all marks of URLs.
cs: Toto resetuje všechna označená URL.

note: right side (filename extension)
en: File Ext.
cs: Přípona souboru.

en: Base hypertext reference
cs: Základ hypertextových odkazů

note: select all
en: Mark _All
cs: Ozn_ačit vše

note: select none
en: Mark _None
cs: Neoznačit _nic

note: select by filter
en: _Mark by filter...
cs: _Označit podle filtru...

note: e.g.
en: e.g.
cs: například

note: ------------------------------------------------------- radio "From"
en: _From:
cs: _Od:

note: label "To"
en: To:
cs: Do:

note: label "digits"
en: digits:
cs: číslice:

en: F_rom:
cs: O_d:

note: label case-sensitive
en: case-sensitive
cs: citlivé na velikost písmen

en: No wildcard(*) character in URL entry.
cs: Žádné wildcard(*) znaky v URL adrese.

en: URL is not valid.
cs: URL není platné.

en: No character in 'From' or 'To' entry.
cs: Žádné znaky v položkách 'Od' nebo 'Do'.

en: Preview
cs: Náhled

en: User Interface
cs: Uživatelské rozhraní

en: Bandwidth
cs: Šířka pásma

en: Scheduler
cs: Plánovač

en: Plug-in
cs: Zásuvný modul

en: Media website
cs: Webová stránka médií

en: Others
cs: Ostatní

note: Monitor button
en: _Enable clipboard monitor
cs: _Zapnout monitor schránky

note: quiet mode
en: _Quiet mode
cs: _Tichý režim

en: Default category index
cs: Výchozí index kategorií

en: Adding to Nth category if no matched category.
cs: Přidat do Nth kategorie, pokud není žádná odpovídající kategorie.

note: media website
en: _Monitor URL of media website
cs: _Sledovat URL adresy médií na webových stránkách

en: Monitor clipboard for specified file types:
cs: Monitorovat schránku pro stanovené typy souboru:

en: Separate the types with character '|'.
cs: Rozdělte typy znakem '|'.

en: You can use regular expressions here.
cs: Můžete použít regulární výrazy.

en: Confirmation
cs: Potvrzení

note: Confirmation check buttons
en: Show confirmation dialog on exit
cs: Zobrazit potvrzovací dialog při ukončení

en: Confirm when deleting files
cs: Potvrdit při mazání souborů

en: System Tray
cs: Systémová lišta

note: System Tray check buttons
en: Always show tray icon
cs: Vždy zobrazit ikonu v oznamovací oblasti

en: Minimize to tray on startup
cs: Při startu minimalizovat do oznamovací oblasti

en: Close to tray on window close
cs: Při zavření okna minimalizovat do lišty

en: Use Ubuntu's App Indicator
cs: Použít Ubuntu App indikátor

en: Enable offline mode on startup
cs: Při startu aktivovat offline režim

en: Download starting notification
cs: Signalizace startu stahování

en: Sound when download is finished
cs: Zvuk po dokončení stahování

note: widget = gtk_check_button_new_with_label (_("Skip existing URI from clipboard and command-line")); uiform->skip_existing = (GtkToggleButton*) widget; gtk_box_pack_start (vbox, widget, FALSE, FALSE, 1);
en: Display large icon
cs: Zobrazovat velké ikony

en: These will affect all plug-ins.
cs: To bude mít vliv na všechny zásuvné moduly.

note: Global speed limit
en: Global speed limit
cs: Globální limit rychlosti

en: Max upload speed
cs: Max. rychlost odesílání

en: Max download speed
cs: Max. rychlost stahování

en: Completion Auto-Actions
cs: Dokončení automatických akcí

en: Custom command:
cs: Vlastní příkaz:

en: Custom command if error occured:
cs: Vlastní příkaz, když se vyskytne chyba:

en: _Autosave
cs: _Automatické uložení

note: auto save interval unit label
en: minutes
cs: minut

note: Commandline Settings
en: Commandline Settings
cs: Nastavení příkazové řádky

note: --quiet
en: Use '--quiet' by default
cs: Ve výchozím nastavení použít '--quiet'

en: Plug-in matching order:
cs: Zásuvný modul odpovídající zadání:

en: Aria2 plug-in options
cs: Volby zásuvného modulu Aria2

en: RPC authorization secret token
cs: RPC autorizační tajný token

note: ------------------------------------------------------------------------ Speed Limits
en: Global speed limit for aria2 only
cs: Globální limit rychlosti pouze pro Aria2

note: ------------------------------------------------------------------------ aria2 works on local device launch
en: _Launch aria2 on startup
cs: _Spustit aria2 při startu

note: shutdown
en: _Shutdown aria2 on exit
cs: _Vypnout aria2 po ukončení

note: ------------------------------------------------------------------------ Local options
en: Launch aria2 on local device
cs: Spustit aria2 na lokálním zařízení

en: Path
cs: Cesta

en: Arguments
cs: Argumenty

note: Arguments - hint
en: You must restart uGet after modifying it.
cs: Po úpravě musíte uGet restartovat.

en: Media matching mode:
cs: Režim přizpůsobení médií:

en: Match conditions
cs: Odpovídající podmínky

note: Quality
en: Quality:
cs: Kvalita:

note: Type
en: Type:
cs: Typ:

en: File
cs: Soubor

en: Folder
cs: Složka

en: Item
cs: Položka

en: Value
cs: Hodnota

note: Copy All
en: Copy _All
cs: Kopírov_at vše

note: Show window
en: Show window
cs: Zobrazit okno

note: Offline mode
en: _Offline Mode
cs: _Offline režim
