uGet - en to ar translation catalogue (360 entries)

en: Password Manager Daemon: uget
    
    While attempting an SSH connection to %s there was a problem verifying it's hostkey against the known and trusted hosts file because it's hostkey was not found.
    
    Would you like to treat this connection as trusted for this and future connections by adding %s's hostkey to the known hosts file?
ar: خادم مدير كلمات السر:uget
    
    أثناء محاولة عمل أتصال SSH مع  %s , حصل خطأ بالتحقق من مفاتيح الإستضافة الخاصة به مع ملف الإستضافات الموثوقة بسبب عدم العثور عليها في هذا الملف .
    
    هل ترغب بمعالجة هذا الخطأ في الاتصال بجعله موثوق الأن و في الإتصالات المستقبلية عن طريق إضافة مفاتيح إستضافة %s's إلي ملف الإستضافات المعروفة ؟

en: All Category
ar: كل الفئات

note: UGET_EVENT_NORMAL_CUSTOM
en: Connecting...
ar: يتّصل...

note: UGET_EVENT_NORMAL_CONNECT
en: Transmitting...
ar: يحيل...

note: UGET_EVENT_NORMAL_TRANSMIT,
en: Retry
ar: الإعادة

note: UGET_EVENT_NORMAL_RETRY,
en: Download completed
ar: اكتمل التنزيل

note: UGET_EVENT_NORMAL_COMPLETE,
en: Finished
ar: انتهى

note: UGET_EVENT_NORMAL_FINISH, resumable
en: Resumable
ar: قابل للإستئناف

note: UGET_EVENT_NORMAL_RESUMABLE,
en: Not Resumable
ar: غير قابل للإستئناف

note: UGET_EVENT_WARNING_CUSTOM
en: Output file can't be renamed.
ar: تعذّرت تسمية الملف المُخرج.

note: UGET_EVENT_ERROR_CUSTOM
en: couldn't connect to host.
ar: تعذّر الإتصال بالمضيف.

note: UGET_EVENT_ERROR_CONNECT_FAILED
en: Folder can't be created.
ar: تعذّر إنشاء المجلد.

note: UGET_EVENT_ERROR_FOLDER_CREATE_FAILED
en: File can't be created (bad filename or file exist).
ar: تعذّر إنشاء الملف (اسم الملف سيء أو موجود مسبقًا).

note: UGET_EVENT_ERROR_FILE_CREATE_FAILED
en: File can't be opened.
ar: تعذّر فتح الملف.

note: UGET_EVENT_ERROR_FILE_OPEN_FAILED
en: Unable to create thread.
ar: تعذّر إنشاء خيط.

note: UGET_EVENT_ERROR_THREAD_CREATE_FAILED,
en: Incorrect source (different file size).
ar: مصدر غير صحيح (حجم الملفّ مختلف).

note: UGET_EVENT_ERROR_INCORRECT_SOURCE,
en: Out of resource (disk full or run out of memory).
ar: نفذت الموارد (القرص ممتلئ أو نفذت الذاكرة).

note: UGET_EVENT_ERROR_OUT_OF_RESOURCE
en: No output file.
ar: لا ملف مُخرج.

note: UGET_EVENT_ERROR_NO_OUTPUT_FILE
en: No output setting.
ar: لا إعدادات مُخرجة.

note: UGET_EVENT_ERROR_NO_OUTPUT_SETTING
en: Too many retries.
ar: الكثير من الإعادات.

note: UGET_EVENT_ERROR_TOO_MANY_RETRIES
en: Unsupported scheme (protocol).
ar: مخطّط (بروتوكول) غير مدعوم.

note: UGET_EVENT_ERROR_UNSUPPORTED_SCHEME
en: Unsupported file.
ar: ملف غير مدعوم.

note: UGET_EVENT_ERROR_UNSUPPORTED_FILE
en: post file not found.
ar: الملف الملصق غير موجود.

note: UGET_EVENT_ERROR_POST_FILE_NOT_FOUND
en: cookie file not found.
ar: ملف الكوكيز غير موجود.

en: This video has been removed.
ar: تم حذف هذا الفيديو.

en: Error occurred during getting video info.
ar: حصل خطأ اثناء الحصول على معلومات الفيديو.

en: Error occurred during getting video web page.
ar: حصل خطأ اثناء الحصول على صفحة الويب للفيديو.

en: No video_id found in URL of YouTube.
ar: لا يوجد تعريف للفيديو في رابط اليوتيوب.

note: 1 - 10
en: aria2: an unknown error occurred.
ar: aria2: حدث خطأ مجهول.

en: aria2: time out occurred.
ar: الوضع2: إنتهت المهلة.

en: aria2: resource was not found.
ar: aria2: لم يُعثر على المورد.

en: aria2 saw the specfied number of 'resource not found' error. See --max-file-not-found option
ar: شاهد aria2  عدد من اخطاء 'المصدر غير موجود' . انظر الى خيارات  --max-file-not-found

en: aria2: speed was too slow.
ar: aria2: كانت السرعة بطيئة جدًّا.

en: aria2: network problem occurred.
ar: aria2: حدثت مشكلة شبكيّة.

en: aria2: unfinished downloads.
ar: aria2: تنزيلات غير منتهية.

note: _("Not Resumable"),
en: Out of resource
ar: نفذت الموارد

note: _(),
en: aria2: piece length was different from one in .aria2 control file.
ar: aria2: طول القطعة مختلف عن احدى الموجودات . ملف تحكم aria2

note: 11 - 20
en: aria2 was downloading same file.
ar: كان aria2 ينزّل نفس الملف.

en: aria2 was downloading same info hash torrent.
ar: كان aria2 ينزّل نفس معلومات تلبيدة السيل.

en: aria2: file already existed. See --allow-overwrite option.
ar: aria2: الملف موجود بالفعل. طالع خيار ‎--allow-overwrite.

note: _("Output file can't be renamed."),
en: aria2: could not open existing file.
ar: aria2: ﻻ يمكن فتح ملف موجود.

en: aria2: could not create new file or truncate existing file.
ar: aria2: لا يمكن إنشاء ملف جديد أو اقتطاع ملف موجود.

en: aria2: file I/O error occurred.
ar: aria2: حدث خطأ دَخْل/خَرْج الملفات.

note: UGET_EVENT_ERROR_FOLDER_CREATE_FAILED
en: aria2: name resolution failed.
ar: aria2: فشل تحليل الأسم.

en: aria2: could not parse Metalink document.
ar: aria2: تعذّر تحليل مستند ميتالِنك.

note: 21 - 30
en: aria2: FTP command failed.
ar: aria2: فشل أمر FTP.

en: aria2: HTTP response header was bad or unexpected.
ar: aria2: ردّ HTTP سيّئ أو غير متوقّع.

en: Too many redirections.
ar: إعادات توجيه كثيرة.

en: aria2: HTTP authorization failed.
ar: aria2: فشل إستيثاق HTTP.

en: aria2: could not parse bencoded file(usually .torrent file).
ar: aria2: لا يمكن تحليل ملف bencoded(عادة ملف  .torrent).

en: aria2: torrent file was corrupted or missing information.
ar: aria2: ملف الترونت معطوب أو معلوماته ناقصة.

en: aria2: Magnet URI was bad.
ar: aria2: معرّف URI الممغنط سيّئ.

en: aria2: bad/unrecognized option was given or unexpected option argument was given.
ar: aria2: تم اعطاء خيار سيء/غير معروف او تم اعطاء عنصر غير مقبول

en: aria2: remote server was unable to handle the request.
ar: aria2: لم يتمكن خادوم التحكم من الحصول على الطلب

en: aria2: could not parse JSON-RPC request.
ar: aria2: لا يمكن تحليل طلب JSON-RPC

en: No response. Is aria2 shutdown?
ar: لا استجابة. هل aria2 مطفأ؟

note: debug
en: aria2: gid was removed.
ar: aria2: تم حذف gid

en: Failed to get media link.
ar: فشل في الحصول على رابط الوسائط

en: No matched media.
ar: لا يوجد وسائط متطابقة.

en: Download Manager
ar: مدير تنزيلات

en: uGet Founder:
ar: مؤسّس uGet:

en: uGet Project Manager:
ar: مدير مشروع uGet:

en: tasks
ar: من المهام

en: New from Clipboard
ar: جديد من الحافظة

en: New Download
ar: تنزيل جديد

en: Clipboard
ar: الحافظة

en: Command line
ar: سطر الأوامر

en: Error Occurred
ar: حدث خطأ

en: Error Occurred during downloading.
ar: حدث خطأ أثناء التنزيل.

en: Download Starting
ar: يبدأ التنزيل

en: Starting download queue.
ar: يبدأ طابور التنزيل.

en: Download Completed
ar: اكتمل التنزيل

en: All queuing downloads have been completed.
ar: جميع التنزيلات المصطفّة اكتملت.

note: ---------------------------------------------------- frame for Status (start mode)
en: Status
ar: الحالة

note: Summary Items - Category Download Columns - Category
en: Category
ar: الفئة

en: Create new download
ar: أنشئ تنزيل جديد

note: New Download (accelerators) gtk_menu_shell_append ((GtkMenuShell*)menu, gtk_tearoff_menu_item_new() ); New Download
en: New _Download...
ar: تن_زيل جديد...

note: New Category
en: New _Category...
ar: _فئة جديدة...

note: New Clipboard batch
en: New Clipboard _batch...
ar: دف_عة جديدة من الحافظة...

note: New URL Sequence batch
en: New _URL Sequence batch...
ar: دفعة و_صلات متسلسلة جديدة...

note: New Torrent separator gtk_menu_shell_append ((GtkMenuShell*)submenu, gtk_separator_menu_item_new() );
en: New Torrent...
ar: تورنت جديد...

note: New Metalink
en: New Metalink...
ar: ميتالِنك جديد...

en: Save all settings
ar: احفظ كلّ الإعدادات

en: Set selected download runnable
ar: عيّن التنزيلات المحدّدة إلى قابلية التشغيل

en: Set selected download to pause
ar: عيّن التنزيلات المحدّدة إلى الإلباث

en: Set selected download properties
ar: عيّن خصائص التنزيلات المحدّدة

en: Move selected download up
ar: انقل التنزيل المحدّد لأعلى

en: Move selected download down
ar: انقل التنزيل المحدّد لأسفل

en: Move selected download to top
ar: انقل التنزيل المحدّد للأعلى

en: Move selected download to bottom
ar: انقل التنزيل المحدّد للأسفل

en: New Category
ar: فئة جديدة

en: Copy -
ar: نسخة -

en: Category Properties
ar: خصائص الفئة

en: Download Properties
ar: خصائص التنزيل

en: New Torrent
ar: تورنت جديد

en: New Metalink
ar: ميتالِنك جديد

en: Open Torrent file
ar: افتح ملف تورنت

en: Torrent file (*.torrent)
ar: ملف تورنت (*.torrent)

en: Open Metalink file
ar: افتح ملف ميتالِنك

en: Failed to save category file.
ar: فشل حفظ ملف الفئة.

en: Failed to load category file.
ar: فشل تحميل ملف الفئة.

en: Save Category file
ar: احفظ ملف الفئة

en: Open Category file
ar: افتح ملف فئة

en: JSON file (*.json)
ar:  ملف JSON (*.json)

note: add link
en: Link <A>
ar: رابط <A>

note: add image
en: Image <IMG>
ar: صورة <IMG>

en: Text File
ar: ملف نصّي

en: Import URLs from HTML file
ar: استورد وصلات من ملف HTML

en: HTML file (*.htm, *.html)
ar: ملف HTML (*.htm, *.html)

en: Import URLs from text file
ar: استورد وصلات من ملف نصّي

en: Plain text file
ar: ملف نصي بسيط

en: Export URLs to text file
ar: صدّر العناوين إلى ملف نصّيّ

en: URL Sequence batch
ar: دفعة وصلات متسلسلة

en: No URLs found in clipboard.
ar: لا توجد وصلات في الحافظة.

en: All URLs had existed.
ar: كلّ العناوين موجودة.

en: Clipboard batch
ar: دفعة من الحافظة

en: New
ar: جديد

en: Error
ar: خطأ

en: Message
ar: رسالة

en: Selected %d items
ar: %d من العناصر محدّدة

en: Attention uGetters:
ar: مستخدمي uGet انتبهوا:

en: we are running a Donation Drive for uGet's Future Development, please click
ar: نقومُ بحملة تبرع لتطوير uGet المستقبلي، فضلًا انقر

en: HERE
ar: هنا

en: please fill out this quick User Survey for uGet.
ar: فضلًا املأ هذه الدراسة السريعة لِـ uGet.

en: click here to take survey
ar: انقر هنا لأخذ الدراسة

en: Category _name:
ar: ا_سم الفئة:

note: gtk_entry_set_width_chars (GTK_ENTRY(cform->spin_active), 5);
en: Active _downloads:
ar: التن_زيلات النشطة:

note: gtk_entry_set_width_chars (GTK_ENTRY(cform->spin_finished), 5);
en: Capacity of Finished:
ar: سعة المنتهية:

note: gtk_entry_set_width_chars (GTK_ENTRY(cform->spin_recycled), 5);
en: Capacity of Recycled:
ar: سعة المحذوفة

note: ------------------------------------------------------------------------ URI Matching conditions
en: URI Matching conditions
ar: الشروط مطابقة URI

en: Matched _Hosts:
ar: الاستضافات_المطابقة:

en: Matched _Schemes:
ar: الرسوم_المطابقة:

en: Matched _Types:
ar: الأنواع_المطابقة:

en: Really Quit?
ar: أأخرج بالفعل؟

en: Are you sure you want to quit?
ar: أتريد حقًّا الخروج؟

en: Really delete files?
ar: أأحذف الملفات؟

en: Are you sure you want to delete files?
ar: أتريد حقًّا حذف الملفات؟

en: Really delete category?
ar: أأحذف الفئة؟

en: Are you sure you want to delete category?
ar: أمتأكّد من حذف الفئة؟

en: Don't ask me again
ar: لا تسألني ثانيةً

note: URL - label
en: _URI:
ar: _الرابط:

note: Mirrors - label
en: Mirrors:
ar: المرايا:

note: File - label
en: File:
ar: الملف:

en: Select Folder
ar: اختر مجلدًا

note: Folder - label
en: _Folder:
ar: ال_مجلد:

note: Referrer - label
en: Referrer:
ar: المُرجِع:

note: "Max Connections:" - title label
en: _Max Connections:
ar: أ_قصى عدد اتصالات:

en: _Runnable
ar: قابل للتش_غيل

en: P_ause
ar: ألب_ث

note: ---------------------------------------------------- frame for login
en: Login
ar: لِج

note: User - label user label & entry
en: User:
ar: اسم المستخدم:

note: Password - label password label & entry
en: Password:
ar: كلمة السر:

note: label - cookie file
en: Cookie file:
ar: ملف الكعكات:

en: Select Cookie File
ar: اختر ملف الكعكات

note: label - post file
en: Post file:
ar: الملف البريدي:

en: Select Post File
ar: اختر ملفًا بريديًّا

note: label - user agent
en: User Agent:
ar: وكيل المستخدم:

note: Retry limit - label
en: Retry _limit:
ar: _حدود الإعادة:

note: counts - label
en: counts
ar: مرة

note: Retry delay - label
en: Retry _delay:
ar: م_هلة الإعادة:

note: seconds - label
en: seconds
ar: ثانية

note: label - Max upload speed
en: Max upload speed:
ar: أقصى حد للرفع:

note: label - "KiB/s"
en: KiB/s
ar: ك.بايت/ث

note: label - Max download speed
en: Max download speed:
ar: أقصى حد للتنزيل:

note: Retrieve timestamp
en: Retrieve timestamp
ar: استردّ الختم الزمني

en: _File
ar: _ملف

note: Batch Downloads --- start ---
en: _Batch Downloads
ar: د_فعة تنزيلات

note: Batch downloads - Clipboard batch
en: _Clipboard batch...
ar: دفعة من الحاف_ظة...

note: Batch downloads - URL Sequence batch
en: _URL Sequence batch...
ar: دفعة و_صلات متسلسلة...

note: Batch downloads - Text file import (.txt)
en: _Text file import (.txt)...
ar: استورد ملف _نصّي (‎.txt)...

note: Batch downloads - HTML file import (.html)
en: _HTML file import (.html)...
ar: است_ورد ملف HTML‏ (‎.html)...

note: Batch downloads - Export to Text file (.txt)
en: _Export to Text file (.txt)...
ar: _صدر إلى ملف نصّي (‎.txt)...

note: Open Category
en: _Open category...
ar: ا_فتح فئة...

note: Save Category
en: _Save category as...
ar: ا_حفظ الفئة كـ...

note: Save All
en: Save _all settings
ar: احفظ _كلّ الإعدادات

note: Offline mode
en: Offline Mode
ar: وضع عدم الاتصال

en: _Edit
ar: _حرّر

note: menu.gtk_menu_shell_append((GtkMenuShell*)menu, gtk_tearoff_menu_item_new() ); Settings shortcut
en: Clipboard _Monitor
ar: را_قب الحافظة

en: Clipboard works quietly
ar: الحافظة تعمل بهدوء

en: Command-line works quietly
ar: عمل سطر الاوامر بصورة هادئة

en: Skip existing URI
ar: تجاهل الرابط الموجود

en: Apply recent download settings
ar: طبّق إعدادات التنزيل الأخيرة

note: --- Completion Auto-Actions --- start ---
en: Completion _Auto-Actions
ar: إنهاء _التطبيقات-التلقائية

note: Completion Auto-Actions - Disable
en: _Disable
ar: _عطّل

en: Hibernate
ar: أسبِت

en: Suspend
ar: علّق

en: Shutdown
ar: أطفئ

en: Reboot
ar: أعد الإقلاع

en: Custom
ar: مخصّص

note: Completion Auto-Actions - Remember
en: Remember setting
ar: احفظ الإعداد

note: Completion Auto-Actions - Help
en: _Help
ar: م_ساعدة

note: --- Completion Auto-Actions --- end --- menu_item = gtk_menu_item_new_with_mnemonic (_("_Settings...")); Settings
en: _Settings...
ar: إ_عدادات...

en: _View
ar: ا_عرض

en: _Toolbar
ar: شر_يط الأدوات

en: Statusbar
ar: شريط الحالة

en: _Summary
ar: المل_خّص

note: Summary Items --- start ---
en: Summary _Items
ar: ع_ناصر الملخّص

note: Summary Items - Name
en: _Name
ar: الا_سم

note: Summary Items - Folder
en: _Folder
ar: الم_جلد

note: Summary Items - Elapsed menu_item = gtk_check_menu_item_new_with_mnemonic (_("_Elapsed")); gtk_check_menu_item_set_active ((GtkCheckMenuItem*) menu_item, TRUE); gtk_menu_shell_append ((GtkMenuShell*) submenu, menu_item); menubar->view.summary_items.elapsed = menu_item; Summary Items - URL Download C
en: _URL
ar: الو_صلة

note: Summary Items - Message
en: _Message
ar: ال_رسالة

en: Download _Columns
ar: أ_عمدة التنزيل

note: Download Columns - Complete
en: _Complete
ar: م_كتمل

note: Download Columns - Total
en: _Size
ar: الح_جم

note: Download Columns - Percent (%)
en: _Percent '%'
ar: ال_نسبة "%"

note: Download Columns - Elapsed
en: _Elapsed
ar: المنق_ضي

note: Download Columns - Left
en: _Left
ar: المتب_قي

note: Download Columns - Speed
en: Speed
ar: السرعة

note: Download Columns - Up Speed
en: Up Speed
ar: سرعة الرفع

note: Download Columns - Uploaded
en: Uploaded
ar: المرفوع

note: Download Columns - Ratio
en: Ratio
ar: النسبة

note: Download Columns - Retry
en: _Retry
ar: الإ_عادة

note: Download Columns - Added On
en: Added On
ar: أُضيف في

note: Download Columns - Completed On
en: Completed On
ar: انتهى في

en: _Category
ar: _فئة

note: New Category
en: _New Category...
ar: فئة _جديدة...

note: Delete Category
en: _Delete Category
ar: اح_ذف الفئة

en: _Download
ar: ن_زّل

note: menu_item = gtk_image_menu_item_new_from_stock (GTK_STOCK_DELETE, accel_group);
en: _Delete Entry
ar: ا_حذف المدخلة

en: Delete Entry and _File
ar: احذف المدخلة مع ال_ملف

en: Open _Containing folder
ar: افتح المجلد الم_حتوي

en: Force Start
ar: أجبر البدء

note: Move to --- start ---
en: _Move To
ar: ان_قل إلى

note: Priority --- start ---
en: Priority
ar: الأهمّيّة

en: _High
ar: _عالٍ

en: _Normal
ar: عا_ديّ

en: _Low
ar: م_نخفض

note: Get Help Online
en: Get Help Online
ar: احصل على المساعدة عبر الإنترنت

note: Documentation
en: Documentation
ar: التوثيق

note: Support Forum
en: Support Forum
ar: منتدى الدعم

note: Submit Feedback
en: Submit Feedback
ar: أودِع تغذية استرجاعية

note: Report a Bug
en: Report a Bug
ar: أبلغ عن علّة

note: Keyboard Shortcuts
en: Keyboard Shortcuts
ar: اختصارات لوحة المفاتيح

note: Check for Updates
en: Check for Updates
ar: التمس التحديثات

en: Settings
ar: إعدادات

en: Can't launch default application for file '%s'.
ar: تعذّر تشغيل التطبيق الافتراضي للملف "%s".

en: '%s' - This folder does not exist.
ar: "%s" - المجلد هذا غير موجود.

note: title
en: URI had existed
ar: معرّف URI موجود

en: This URI had existed, are you sure to continue?
ar: معرّف URI موجد، أمتأكّد من المتابعة؟

en: General
ar: عامّ

en: Advanced
ar: متقدّم

en: Category settings
ar: إعدادات الفئة

en: Default for new download 1
ar: الافتراضي للتنزيل الجديد 1

en: Default 2
ar: الافتراضي 2

en: unnamed
ar: غير معنون

en: Paused
ar: مُلبث

en: Uploading
ar: يرفع

en: Completed
ar: اكتمل

en: Recycled
ar: المحذوفة

en: Queuing
ar: المصطفّة

en: Active
ar: النشطة

en: All Status
ar: كلّ الحالات

en: Name
ar: الاسم

en: Complete
ar: مكتمل

en: Size
ar: الحجم

en: Elapsed
ar: المنقضي

en: Left
ar: المتبقي

en: URI
ar: رابط

en: Quantity
ar: الكمية

note: proxy type label & combo box
en: Proxy:
ar: الوسيط:

en: Don't use
ar: لا تستخدم

en: Default
ar: الافتراضي

note: host label & entry
en: Host:
ar: المضيف:

note: port label & entry
en: Port:
ar: المنفذ:

en: Socket:
ar: المقبس:

en: Socket args:
ar: مُعطيات المقبس:

en: Element:
ar: العنصر:

en: Mon
ar: الإثنين

en: Tue
ar: الثلاثاء

en: Wed
ar: الأربعاء

en: Thu
ar: الخميس

en: Fri
ar: الجمعة

en: Sat
ar: السبت

en: Sun
ar: الأحد

en: _Enable Scheduler
ar: م_كّن الجدولة

note: Turn off - label
en: Turn off
ar: أطفئ

note: Turn off - help label
en: - stop all task
ar: - أوقف كل المهام

note: Normal - label
en: Normal
ar: عادي

note: Normal - help label
en: - run task normally
ar: - شغّل المهمة اعتياديًا

en: All
ar: الكلّ

en: None
ar: لاشيء

en: Mark by filter
ar: علّم بالمرشّح

en: Mark URLs by host AND filename extension.
ar: علّم الوصلات بالمضيف وامتداد الملف.

en: This will reset all marks of URLs.
ar: هذا سيُعيد جميع علامات الوصلات.

note: filter view ----------------------- left side
en: Host
ar: المضيف

note: right side (filename extension)
en: File Ext.
ar: الملف موجود

en: URL
ar: الوصلة

en: Base hypertext reference
ar: أساس المرجع النصيّ التشعبيّ

note: select all
en: Mark _All
ar: علّم ال_كل

note: select none
en: Mark _None
ar: علّم لا _شيء

note: select by filter
en: _Mark by filter...
ar: _علّم بالمرشّح...

note: e.g.
en: e.g.
ar: مثال

note: ------------------------------------------------------- radio "From"
en: _From:
ar: _من:

note: label "To"
en: To:
ar: إلى

note: label "digits"
en: digits:
ar: الخانات:

en: F_rom:
ar: م_ن:

note: label case-sensitive
en: case-sensitive
ar: حسّاس للأحرف

en: No wildcard(*) character in URL entry.
ar: لا حرف بدل (*) في مُدخلة الوصلة.

en: URL is not valid.
ar: الوصلة غير صالحة.

en: No character in 'From' or 'To' entry.
ar: لا محارف في مدخلات "من" أو "إلى".

en: Preview
ar: معاينة

en: User Interface
ar: واجهة المستخدم

en: Bandwidth
ar: عرض النطاق

en: Scheduler
ar: الجدولة

en: Plug-in
ar: الإضافات

en: Media website
ar: موقع الوسائط

en: Others
ar: أخرى

note: Monitor button
en: _Enable clipboard monitor
ar: م_كّن مراقبة الحافظة

note: quiet mode
en: _Quiet mode
ar: الوضع ال_صامت

en: Default category index
ar: فهرس الفئة الافتراضي

en: Adding to Nth category if no matched category.
ar: اضافة عدد من الفئات اذا لم يتم المطابقة مع فئة

note: media website
en: _Monitor URL of media website
ar: _Monitor عرض رابط موقع الوسائط

en: Monitor clipboard for specified file types:
ar: راقب الحافظة بحثًا عن أنواع الملفات:

en: Separate the types with character '|'.
ar: افصل الأنواع بالمحرف "|".

en: You can use regular expressions here.
ar: تستطيع استعمال التعابير النمطية هنا.

en: Confirmation
ar: أكّد

note: Confirmation check buttons
en: Show confirmation dialog on exit
ar: أظهر حواري تأكيدي عن الخروج

en: Confirm when deleting files
ar: أظهر تأكيد عند حذف الملفات

en: System Tray
ar: صينيّة النظام

note: System Tray check buttons
en: Always show tray icon
ar: أظهر صينية النظام دائمًا

en: Minimize to tray on startup
ar: صغّر إلى الصينية عند البدء

en: Close to tray on window close
ar: أغلق إلى الصينيّة عند إغلاق النافذة

en: Use Ubuntu's App Indicator
ar: استخدم مؤشّر برمجيات أبونتو

en: Enable offline mode on startup
ar: مكّن وضع عدم الاتصال عند البدء

en: Download starting notification
ar: إخطار بدء التنزيل

en: Sound when download is finished
ar: إصدار صوت عند انتهاء التنزيل

note: widget = gtk_check_button_new_with_label (_("Skip existing URI from clipboard and command-line")); uiform->skip_existing = (GtkToggleButton*) widget; gtk_box_pack_start (vbox, widget, FALSE, FALSE, 1);
en: Display large icon
ar: اعرض رموز كبيرة

en: These will affect all plug-ins.
ar: سيؤثّر هذا على كلّ الإضافات.

note: Global speed limit
en: Global speed limit
ar: حدّ السرعة العموميّ

en: Max upload speed
ar: حدّ الرفع العموميّ

en: Max download speed
ar: حدّ التنزيل العموميّ

en: Completion Auto-Actions
ar: إجراءات الاكتمال الآليّة

en: Custom command:
ar: أمر مخصّص:

en: Custom command if error occured:
ar: أمر مخصّص إن حدث خطأ:

en: _Autosave
ar: احفظ آ_ليًّا

note: auto save interval label
en: _Interval:
ar: ال_مدة:

note: auto save interval unit label
en: minutes
ar: دقيقة

note: Commandline Settings
en: Commandline Settings
ar: إعدادات سطر الأوامر

note: --quiet
en: Use '--quiet' by default
ar: استخدم "‎--quiet" افتراضيًا

en: Plug-in matching order:
ar: ترتيب مطابقة الملحقات:

en: Aria2 plug-in options
ar: خيارات ملحقات Aria2

en: RPC authorization secret token
ar: رمز ترخيص RPC  السري

note: ------------------------------------------------------------------------ Speed Limits
en: Global speed limit for aria2 only
ar: حدّ السرعة العموميّ لِـ aria2 فقط

note: ------------------------------------------------------------------------ aria2 works on local device launch
en: _Launch aria2 on startup
ar: ا_بدء aria2 عند بدء التشغيل

note: shutdown
en: _Shutdown aria2 on exit
ar: أو_قف تشغيل aria2 عند الخروج

note: ------------------------------------------------------------------------ Local options
en: Launch aria2 on local device
ar: أطلِق aria2 على جهاز محلّيّ

en: Path
ar: المسار

en: Arguments
ar: المُعطيات

note: Arguments - hint
en: You must restart uGet after modifying it.
ar: عليك إعادة تشغيل uGet بعد تعديلها.

en: Media matching mode:
ar: نمط تطابق الميديا

en: Match conditions
ar: تطابق الشروط

note: Quality
en: Quality:
ar: الجودة:

note: Type
en: Type:
ar: النوع:

en: File
ar: ملف

en: Folder
ar: مجلد

en: Item
ar: عنصر

en: Value
ar: قيمة

note: Copy All
en: Copy _All
ar: انسخ ال_كلّ

note: Show window
en: Show window
ar: أظهر النافذة

note: Offline mode
en: _Offline Mode
ar: وضع ع_دم الاتصال
