uGet - en to ja translation catalogue (353 entries)

en: Password Manager Daemon: uget
    
    While attempting an SSH connection to %s there was a problem verifying it's hostkey against the known and trusted hosts file because it's hostkey was not found.
    
    Would you like to treat this connection as trusted for this and future connections by adding %s's hostkey to the known hosts file?
ja: パスワード マネージャー デーモン: uget
    
    %s に SSH 接続をしようとしたときに、既知の信頼済ホストファイルに対してホストキーを確認する際に、ホストキーが見つかりませんでした。
    
    既知の hosts ファイルに %s のホストキーを追加することで、この接続および将来の接続に対して信頼済として扱いますか?

en: All Category
ja: すべてのカテゴリー

note: UGET_EVENT_NORMAL_CUSTOM
en: Connecting...
ja: 接続中...

note: UGET_EVENT_NORMAL_CONNECT
en: Transmitting...
ja: 送信中...

note: UGET_EVENT_NORMAL_TRANSMIT,
en: Retry
ja: リトライ

note: UGET_EVENT_NORMAL_RETRY,
en: Download completed
ja: ダウロード完了

note: UGET_EVENT_NORMAL_COMPLETE,
en: Finished
ja: 完了

note: UGET_EVENT_NORMAL_FINISH, resumable
en: Resumable
ja: 再開可能

note: UGET_EVENT_NORMAL_RESUMABLE,
en: Not Resumable
ja: 再開不可能

note: UGET_EVENT_WARNING_CUSTOM
en: Output file can't be renamed.
ja: 出力ファイルの名前を変更できません。

note: UGET_EVENT_ERROR_CUSTOM
en: couldn't connect to host.
ja: ホストに接続できません。

note: UGET_EVENT_ERROR_CONNECT_FAILED
en: Folder can't be created.
ja: フォルダーを作成できません。

note: UGET_EVENT_ERROR_FOLDER_CREATE_FAILED
en: File can't be created (bad filename or file exist).
ja: ファイルを作成できません (ファイル名が正しくないか、ファイルが存在します)。

note: UGET_EVENT_ERROR_FILE_CREATE_FAILED
en: File can't be opened.
ja: ファイルを開くことができません。

note: UGET_EVENT_ERROR_FILE_OPEN_FAILED
en: Unable to create thread.
ja: スレッドを作成できません。

note: UGET_EVENT_ERROR_THREAD_CREATE_FAILED,
en: Incorrect source (different file size).
ja: ソースが正しくありません (ファイルサイズが異なります)。

note: UGET_EVENT_ERROR_INCORRECT_SOURCE,
en: Out of resource (disk full or run out of memory).
ja: リソース不足 (ディスクフル、またはメモリ不足)。

note: UGET_EVENT_ERROR_OUT_OF_RESOURCE
en: No output file.
ja: 出力ファイルがありません。

note: UGET_EVENT_ERROR_NO_OUTPUT_FILE
en: No output setting.
ja: 出力の設定がありません。

note: UGET_EVENT_ERROR_NO_OUTPUT_SETTING
en: Too many retries.
ja: リトライ回数が多すぎます。

note: UGET_EVENT_ERROR_TOO_MANY_RETRIES
en: Unsupported scheme (protocol).
ja: サポートされていない方式 (プロトコル)。

note: UGET_EVENT_ERROR_UNSUPPORTED_SCHEME
en: Unsupported file.
ja: サポートされていないファイル。

note: UGET_EVENT_ERROR_UNSUPPORTED_FILE
en: post file not found.
ja: 投稿ファイルが見つかりません。

note: UGET_EVENT_ERROR_POST_FILE_NOT_FOUND
en: cookie file not found.
ja: cookie ファイルが見つかりません。

en: This video has been removed.
ja: このビデオは削除されました。

en: Error occurred during getting video info.
ja: ビデオ情報の取得中にエラーが発生しました。

en: Error occurred during getting video web page.
ja: ビデオ Web ページの取得中にエラーが発生しました。

en: No video_id found in URL of YouTube.
ja: YouTube の URL に video_id が見つかりません。

note: 1 - 10
en: aria2: an unknown error occurred.
ja: aria2: 不明なエラーが発生しました。

en: aria2: time out occurred.
ja: aria2: タイムアウトが発生しました。

en: aria2: resource was not found.
ja: aria2: リソースが見つかりません。

en: aria2 saw the specfied number of 'resource not found' error. See --max-file-not-found option
ja: aria2 は指定された数の 'リソースが見つかりません' というエラーを検出しました。 --max-file-not-found オプションを参照してください。

en: aria2: speed was too slow.
ja: aria2: 速度が遅すぎます。

en: aria2: network problem occurred.
ja: aria2: ネットワークの問題が発生しました。

en: aria2: unfinished downloads.
ja: aria2: ダウンロードが完了していません。

note: _("Not Resumable"),
en: Out of resource
ja: リソース不足

note: _(),
en: aria2: piece length was different from one in .aria2 control file.
ja: aria2: ピース長が .aria2 コントロールファイルのものと異なりました。

note: 11 - 20
en: aria2 was downloading same file.
ja: aria2 が同じファイルをダウンロードしていました。

en: aria2 was downloading same info hash torrent.
ja: aria2 が同じ情報ハッシュの torrent をダウンロードしていました。

en: aria2: file already existed. See --allow-overwrite option.
ja: aria2: ファイルがすでに存在します。 --allow-overwrite オプションを参照してください。

note: _("Output file can't be renamed."),
en: aria2: could not open existing file.
ja: aria2: 既存のファイルを開くことができませんでした。

en: aria2: could not create new file or truncate existing file.
ja: aria2: 新しいファイルを作成、または既存のファイルを削除できませんでした。

en: aria2: file I/O error occurred.
ja: aria2: ファイル I/O エラーが発生しました。

note: UGET_EVENT_ERROR_FOLDER_CREATE_FAILED
en: aria2: name resolution failed.
ja: aria2: 名前解決に失敗しました。

en: aria2: could not parse Metalink document.
ja: aria2: Metalink ドキュメントを解析できませんでした。

note: 21 - 30
en: aria2: FTP command failed.
ja: aria2: FTP コマンドに失敗しました。

en: aria2: HTTP response header was bad or unexpected.
ja: aria2: HTTP レスポンスヘッダーが間違っているか予期しないものでした。

en: Too many redirections.
ja: リダイレクトが多すぎます。

en: aria2: HTTP authorization failed.
ja: aria2: HTTP 認証に失敗しました。

en: aria2: could not parse bencoded file(usually .torrent file).
ja: aria2: bencode されたファイル (通常 .torrent ファイル) を解析できませんでした。

en: aria2: torrent file was corrupted or missing information.
ja: aria2: torrent ファイルが壊れているか、情報が不足していました。

en: aria2: Magnet URI was bad.
ja: aria2: Magnet URI が間違っています。

en: aria2: bad/unrecognized option was given or unexpected option argument was given.
ja: aria2: 間違った/認識できないオプションが指定されたか、予期しないオプション引数が指定されました。

en: aria2: remote server was unable to handle the request.
ja: aria2: リモートサーバーがリクエストを処理できませんでした。

en: aria2: could not parse JSON-RPC request.
ja: aria2: JSON-RPC リクエストを解析できませんでした。

en: No response. Is aria2 shutdown?
ja: 応答がありません。 aria2 がシャットダウンされていますか？

note: debug
en: aria2: gid was removed.
ja: aria2: gid が削除されました。

en: Failed to get media link.
ja: メディアリンクの取得に失敗しました。

en: No matched media.
ja: 一致するメディアがありません。

en: Download Manager
ja: ダウンロードマネージャー

en: uGet Founder:
ja: uGet 創設者:

en: uGet Project Manager:
ja: uGet プロジェクトマネージャー:

en: tasks
ja: タスク

en: New from Clipboard
ja: クリップボードから新規

en: New Download
ja: 新規ダウンロード

en: Clipboard
ja: クリップボード

en: Command line
ja: コマンドライン

en: Error Occurred
ja: エラーが発生しました

en: Error Occurred during downloading.
ja: ダウンロード中にエラーが発生しました。

en: Download Starting
ja: ダウンロードを開始しました

en: Starting download queue.
ja: ダウンロードキューを開始しています。

en: Download Completed
ja: ダウロード完了

en: All queuing downloads have been completed.
ja: すべてのキューのダウンロードが完了しました。

note: ---------------------------------------------------- frame for Status (start mode)
en: Status
ja: ステータス

note: Summary Items - Category Download Columns - Category
en: Category
ja: カテゴリー

en: Create new download
ja: 新規ダウンロードを作成

note: New Download (accelerators) gtk_menu_shell_append ((GtkMenuShell*)menu, gtk_tearoff_menu_item_new() ); New Download
en: New _Download...
ja: 新規ダウンロード(_D)...

note: New Category
en: New _Category...
ja: 新規カテゴリー(_C)...

note: New Clipboard batch
en: New Clipboard _batch...
ja: 新規クリップボード一括(_b)...

note: New URL Sequence batch
en: New _URL Sequence batch...
ja: 新規 _URL 順序一括...

note: New Torrent separator gtk_menu_shell_append ((GtkMenuShell*)submenu, gtk_separator_menu_item_new() );
en: New Torrent...
ja: 新規 Torrent...

note: New Metalink
en: New Metalink...
ja: 新規 Metalink...

en: Save all settings
ja: すべての設定を保存

en: Set selected download runnable
ja: 選択したダウンロードを実行可能に設定する

en: Set selected download to pause
ja: 選択したダウンロードを一時停止に設定する

en: Set selected download properties
ja: 選択したダウンロードのプロパティを設定する

en: Move selected download up
ja: 選択したダウンロードを上に移動

en: Move selected download down
ja: 選択したダウンロードを下に移動

en: Move selected download to top
ja: 選択したダウンロードを先頭に移動

en: Move selected download to bottom
ja: 選択したダウンロードを最後に移動

en: New Category
ja: 新規カテゴリー

en: Copy -
ja: コピー -

en: Category Properties
ja: カテゴリープロパティ

en: Download Properties
ja: ダウンロードプロパティ

en: New Torrent
ja: 新規 Torrent

en: New Metalink
ja: 新規 Metalink

en: Open Torrent file
ja: Torrent ファイルを開く

en: Torrent file (*.torrent)
ja: Torrent ファイル (*.torrent)

en: Open Metalink file
ja: Metalink ファイルを開く

en: Failed to save category file.
ja: カテゴリーファイルの保存に失敗しました。

en: Failed to load category file.
ja: カテゴリーファイルの読み込みに失敗しました。

en: Save Category file
ja: カテゴリーファイルを保存

en: Open Category file
ja: カテゴリーファイルを開く

en: JSON file (*.json)
ja: JSON ファイル (*.json)

note: add link
en: Link <A>
ja: リンク <A>

note: add image
en: Image <IMG>
ja: 画像 <IMG>

en: Text File
ja: テキストファイル

en: Import URLs from HTML file
ja: HTML ファイルから URL をインポート

en: HTML file (*.htm, *.html)
ja: HTML ファイル (*.htm, *.html)

en: Import URLs from text file
ja: テキストファイルから URL をインポート

en: Plain text file
ja: プレーンテキストファイル

en: Export URLs to text file
ja: URL をテキストファイルにエクスポート

en: URL Sequence batch
ja: URL 順序一括

en: No URLs found in clipboard.
ja: クリップボードに URL が見つかりません。

en: All URLs had existed.
ja: すべての URL が存在しています。

en: Clipboard batch
ja: クリップボード一括

en: New
ja: 新規

en: Error
ja: エラー

en: Message
ja: メッセージ

en: Selected %d items
ja: %d アイテム選択済

en: Attention uGetters:
ja: 注意 uGetters:

en: we are running a Donation Drive for uGet's Future Development, please click
ja: uGet の未来の発展のために寄付ドライブを実行しています。クリックしてください

en: HERE
ja: ここ

en: please fill out this quick User Survey for uGet.
ja: uGet の簡単なユーザーアンケートにご記入ください。

en: click here to take survey
ja: アンケートはここをクリックしてください

en: Category _name:
ja: カテゴリー名(_n):

note: gtk_entry_set_width_chars (GTK_ENTRY(cform->spin_active), 5);
en: Active _downloads:
ja: アクティブなダウンロード数(_d):

note: gtk_entry_set_width_chars (GTK_ENTRY(cform->spin_finished), 5);
en: Capacity of Finished:
ja: 完了した容量:

note: gtk_entry_set_width_chars (GTK_ENTRY(cform->spin_recycled), 5);
en: Capacity of Recycled:
ja: リサイクルの容量:

note: ------------------------------------------------------------------------ URI Matching conditions
en: URI Matching conditions
ja: URI 一致条件

en: Matched _Hosts:
ja: 一致したホスト(_H):

en: Matched _Schemes:
ja: 一致したスキーマ(_S):

en: Matched _Types:
ja: 一致したタイプ(_T):

en: Really Quit?
ja: 本当に終了しますか?

en: Are you sure you want to quit?
ja: 終了してもよろしいですか?

en: Really delete files?
ja: 本当にファイルを削除しますか?

en: Are you sure you want to delete files?
ja: ファイルを削除してもよろしいですか?

en: Really delete category?
ja: 本当にカテゴリーを削除しますか?

en: Are you sure you want to delete category?
ja: カテゴリーを削除してもよろしいですか?

en: Don't ask me again
ja: 今後表示しない

note: Mirrors - label
en: Mirrors:
ja: ミラー:

note: File - label
en: File:
ja: ファイル:

en: Select Folder
ja: フォルダーを選択

note: Folder - label
en: _Folder:
ja: フォルダー(_F):

note: Referrer - label
en: Referrer:
ja: リファラー:

note: "Max Connections:" - title label
en: _Max Connections:
ja: 最大接続数(_M):

en: _Runnable
ja: 実行可能(_R)

en: P_ause
ja: 一時停止(_a)

note: ---------------------------------------------------- frame for login
en: Login
ja: ログイン

note: User - label user label & entry
en: User:
ja: ユーザー:

note: Password - label password label & entry
en: Password:
ja: パスワード:

note: label - cookie file
en: Cookie file:
ja: Cookie ファイル:

en: Select Cookie File
ja: Cookie ファイルを選択

note: label - post file
en: Post file:
ja: Post ファイル:

en: Select Post File
ja: Post ファイルを選択

note: Retry limit - label
en: Retry _limit:
ja: リトライ限度(_l):

note: counts - label
en: counts
ja: 回数

note: Retry delay - label
en: Retry _delay:
ja: リトライ遅延(_d):

note: seconds - label
en: seconds
ja: 秒

note: label - Max upload speed
en: Max upload speed:
ja: 最大アップロード速度:

note: label - Max download speed
en: Max download speed:
ja: 最大ダウンロード速度:

note: Retrieve timestamp
en: Retrieve timestamp
ja: タイムスタンプを取得

en: _File
ja: ファイル(_F)

note: Batch Downloads --- start ---
en: _Batch Downloads
ja: 一括ダウンロード(_B)

note: Batch downloads - Clipboard batch
en: _Clipboard batch...
ja: クリップボード一括(_C)...

note: Batch downloads - URL Sequence batch
en: _URL Sequence batch...
ja: _URL 順序一括...

note: Batch downloads - Text file import (.txt)
en: _Text file import (.txt)...
ja: テキストファイルインポート(_T) (.txt)...

note: Batch downloads - HTML file import (.html)
en: _HTML file import (.html)...
ja: _HTML ファイルインポート (.html)...

note: Batch downloads - Export to Text file (.txt)
en: _Export to Text file (.txt)...
ja: テキストファイルにエクスポート(_E) (.txt)...

note: Open Category
en: _Open category...
ja: カテゴリーを開く(_O)...

note: Save Category
en: _Save category as...
ja: 名前を付けてカテゴリーを保存(_S)...

note: Save All
en: Save _all settings
ja: すべての設定を保存(_a)

note: Offline mode
en: Offline Mode
ja: オフラインモード

en: _Edit
ja: 編集(_E)

note: menu.gtk_menu_shell_append((GtkMenuShell*)menu, gtk_tearoff_menu_item_new() ); Settings shortcut
en: Clipboard _Monitor
ja: クリップボードモニター(_M)

en: Clipboard works quietly
ja: クリップボードを静かに動作

en: Command-line works quietly
ja: コマンドラインを静かに動作

en: Skip existing URI
ja: 既存の URI をスキップ

en: Apply recent download settings
ja: 最近のダウンロード設定を適用

note: --- Completion Auto-Actions --- start ---
en: Completion _Auto-Actions
ja: 完了自動操作(_A)

note: Completion Auto-Actions - Disable
en: _Disable
ja: 無効にする(_D)

en: Hibernate
ja: 休止状態

en: Suspend
ja: サスペンド

en: Shutdown
ja: シャットダウン

en: Reboot
ja: 再起動

en: Custom
ja: カスタム

note: Completion Auto-Actions - Remember
en: Remember setting
ja: 設定を記憶する

note: Completion Auto-Actions - Help
en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

note: --- Completion Auto-Actions --- end --- menu_item = gtk_menu_item_new_with_mnemonic (_("_Settings...")); Settings
en: _Settings...
ja: 設定(_S)...

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Toolbar
ja: ツールバー(_T)

en: Statusbar
ja: ステータスバー

en: _Summary
ja: サマリー(_S)

note: Summary Items --- start ---
en: Summary _Items
ja: アイテムのサマリー(_I)

note: Summary Items - Name
en: _Name
ja: 名前(_N)

note: Summary Items - Folder
en: _Folder
ja: フォルダー(_F)

note: Summary Items - Message
en: _Message
ja: メッセージ(_M)

en: Download _Columns
ja: ダウンロード列(_C)

note: Download Columns - Complete
en: _Complete
ja: 完了(_C)

note: Download Columns - Total
en: _Size
ja: サイズ(_S)

note: Download Columns - Percent (%)
en: _Percent '%'
ja: パーセント(_P) '%'

note: Download Columns - Elapsed
en: _Elapsed
ja: 予測(_E)

note: Download Columns - Left
en: _Left
ja: 残り(_L)

note: Download Columns - Speed
en: Speed
ja: 速度

note: Download Columns - Up Speed
en: Up Speed
ja: アップ速度

note: Download Columns - Uploaded
en: Uploaded
ja: アップロード済

note: Download Columns - Ratio
en: Ratio
ja: レシオ

note: Download Columns - Retry
en: _Retry
ja: リトライ(_R)

note: Download Columns - Added On
en: Added On
ja: 追加

note: Download Columns - Completed On
en: Completed On
ja: 完了

en: _Category
ja: カテゴリー(_C)

note: New Category
en: _New Category...
ja: 新規カテゴリー(_N)...

note: Delete Category
en: _Delete Category
ja: カテゴリーを削除(_D)

en: _Download
ja: ダウンロード(_D)

note: menu_item = gtk_image_menu_item_new_from_stock (GTK_STOCK_DELETE, accel_group);
en: _Delete Entry
ja: エントリを削除(_D)

en: Delete Entry and _File
ja: エントリとファイルを削除(_F)

en: Open _Containing folder
ja: 含むフォルダーを開く(_C)

en: Force Start
ja: 強制開始

note: Move to --- start ---
en: _Move To
ja: 移動(_M)

note: Priority --- start ---
en: Priority
ja: 優先度

en: _High
ja: 高(_H)

en: _Normal
ja: 通常(_N)

en: _Low
ja: 低(_L)

note: Get Help Online
en: Get Help Online
ja: オンラインでヘルプを得る

note: Documentation
en: Documentation
ja: ドキュメント

note: Support Forum
en: Support Forum
ja: サポートフォーラム

note: Submit Feedback
en: Submit Feedback
ja: フィードバックを送信

note: Report a Bug
en: Report a Bug
ja: バグを報告

note: Keyboard Shortcuts
en: Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット

note: Check for Updates
en: Check for Updates
ja: 更新を確認

en: Settings
ja: 設定

en: Can't launch default application for file '%s'.
ja: ファイル '%s' のデフォルトアプリケーションを起動できません。

en: '%s' - This folder does not exist.
ja: '%s' - このフォルダーが存在しません。

note: title
en: URI had existed
ja: URI が存在していました

en: This URI had existed, are you sure to continue?
ja: この URI は存在していました、続行してもよろしいですか?

en: General
ja: 全般

en: Advanced
ja: 詳細

en: Category settings
ja: カテゴリー設定

en: Default for new download 1
ja: 新規ダウンロードのデフォルト 1

en: Default 2
ja: デフォルト 2

en: unnamed
ja: 名前なし

en: Paused
ja: 一時停止しました

en: Uploading
ja: アップロード中

en: Completed
ja: 完了

en: Recycled
ja: リサイクル

en: Queuing
ja: キュー中

en: Active
ja: アクティブ

en: All Status
ja: すべてのステータス

en: Name
ja: 名前

en: Complete
ja: 完了

en: Size
ja: サイズ

en: Elapsed
ja: 予測

en: Left
ja: 残り

en: Quantity
ja: 数量

note: proxy type label & combo box
en: Proxy:
ja: プロキシ:

en: Don't use
ja: 使用しない

en: Default
ja: デフォルト

note: host label & entry
en: Host:
ja: ホスト:

note: port label & entry
en: Port:
ja: ポート:

en: Socket args:
ja: Socket 引数:

en: Element:
ja: 要素:

en: Mon
ja: 月

en: Tue
ja: 火

en: Wed
ja: 水

en: Thu
ja: 木

en: Fri
ja: 金

en: Sat
ja: 土

en: Sun
ja: 日

en: _Enable Scheduler
ja: スケジューラ―を有効にする(_E)

note: Turn off - label
en: Turn off
ja: オフにする

note: Turn off - help label
en: - stop all task
ja: - すべてのタスクを停止

note: Normal - label
en: Normal
ja: 通常

note: Normal - help label
en: - run task normally
ja: - 通常でタスクを実行

en: All
ja: すべて

en: None
ja: なし

en: Mark by filter
ja: フィルターでマーク

en: Mark URLs by host AND filename extension.
ja: ホストとファイル名の拡張子で URL をマークします。

en: This will reset all marks of URLs.
ja: これにより URL のすべてのマークがリセットされます。

note: filter view ----------------------- left side
en: Host
ja: ホスト

note: right side (filename extension)
en: File Ext.
ja: ファイル拡張子

en: Base hypertext reference
ja: ベースハイパーテキスト参照

note: select all
en: Mark _All
ja: すべてマーク(_A)

note: select none
en: Mark _None
ja: マークなし(_N)

note: select by filter
en: _Mark by filter...
ja: フィルターでマーク(_M)...

note: e.g.
en: e.g.
ja: 例

note: ------------------------------------------------------- radio "From"
en: _From:
ja: 開始(_F):

note: label "To"
en: To:
ja: 終了:

note: label "digits"
en: digits:
ja: 桁数:

en: F_rom:
ja: 開始(_r):

note: label case-sensitive
en: case-sensitive
ja: 大文字小文字を区別

en: No wildcard(*) character in URL entry.
ja: URL エントリにワイルドカード(*) はありません。

en: URL is not valid.
ja: URL が正しくありません。

en: No character in 'From' or 'To' entry.
ja: '開始' または '終了' エントリに文字がありません。

en: Preview
ja: プレビュー

en: User Interface
ja: ユーザーインターフェース

en: Bandwidth
ja: 帯域幅

en: Scheduler
ja: スケジューラ―

en: Plug-in
ja: プラグイン

en: Media website
ja: メディアウェブサイト

en: Others
ja: その他

note: Monitor button
en: _Enable clipboard monitor
ja: クリップボードモニターを有効にする(_E)

note: quiet mode
en: _Quiet mode
ja: 静かモード(_Q)

en: Default category index
ja: デフォルトのカテゴリーインデックス

en: Adding to Nth category if no matched category.
ja: カテゴリーが一致しない場合、N番目のカテゴリーに追加します。

note: media website
en: _Monitor URL of media website
ja: メディアウェブサイトの URL をモニター(_M)

en: Monitor clipboard for specified file types:
ja: 指定したファイルタイプのクリップボードをモニター:

en: Separate the types with character '|'.
ja: 文字 '|' でタイプを区切ります。

en: You can use regular expressions here.
ja: ここで正規表現を使うことができます。

en: Confirmation
ja: 確認

note: Confirmation check buttons
en: Show confirmation dialog on exit
ja: 終了時に確認ダイアログを表示します

en: Confirm when deleting files
ja: ファイルを削除するときに確認します

en: System Tray
ja: システムトレイ

note: System Tray check buttons
en: Always show tray icon
ja: 常にトレイアイコンを表示

en: Minimize to tray on startup
ja: 起動時にトレイに最小化

en: Close to tray on window close
ja: ウインドウを閉じる時にトレイに閉じる

en: Use Ubuntu's App Indicator
ja: Ubuntu のアプリインジケーターを使用する

en: Enable offline mode on startup
ja: 起動時にオフラインモードを有効にする

en: Download starting notification
ja: ダウンロード開始通知

en: Sound when download is finished
ja: ダウンロード完了時にサウンド

note: widget = gtk_check_button_new_with_label (_("Skip existing URI from clipboard and command-line")); uiform->skip_existing = (GtkToggleButton*) widget; gtk_box_pack_start (vbox, widget, FALSE, FALSE, 1);
en: Display large icon
ja: 大きいアイコンを表示

en: These will affect all plug-ins.
ja: これはすべてのプラグインに影響します。

note: Global speed limit
en: Global speed limit
ja: グローバル速度制限

en: Max upload speed
ja: 最大アップロード速度

en: Max download speed
ja: 最大ダウンロード速度

en: Completion Auto-Actions
ja: 完了自動操作

en: Custom command:
ja: カスタムコマンド:

en: Custom command if error occured:
ja: エラーが発生した場合のカスタムコマンド:

en: _Autosave
ja: 自動保存(_A)

note: auto save interval label
en: _Interval:
ja: 間隔(_I):

note: auto save interval unit label
en: minutes
ja: 分

note: Commandline Settings
en: Commandline Settings
ja: コマンドライン設定

note: --quiet
en: Use '--quiet' by default
ja: デフォルトで '--quiet' を使用する

en: Plug-in matching order:
ja: プラグインの一致順序:

en: Aria2 plug-in options
ja: Aria2 プラグインオプション

en: RPC authorization secret token
ja: RPC 認証のシークレットトークン

note: ------------------------------------------------------------------------ Speed Limits
en: Global speed limit for aria2 only
ja: aria2 のみのグローバル速度制限

note: ------------------------------------------------------------------------ aria2 works on local device launch
en: _Launch aria2 on startup
ja: 起動時に aria2 を起動(_L)

note: shutdown
en: _Shutdown aria2 on exit
ja: 終了時に aria2 をシャットダウン(_S)

note: ------------------------------------------------------------------------ Local options
en: Launch aria2 on local device
ja: ローカルデバイスで aria2 を起動する

en: Path
ja: パス

en: Arguments
ja: 引数

note: Arguments - hint
en: You must restart uGet after modifying it.
ja: 変更後に uGet を再起動する必要があります。

en: Media matching mode:
ja: メディア一致モード:

en: Match conditions
ja: 一致条件

note: Quality
en: Quality:
ja: 品質:

note: Type
en: Type:
ja: タイプ:

en: File
ja: ファイル

en: Folder
ja: フォルダー

en: Item
ja: アイテム

en: Value
ja: 値

note: Copy All
en: Copy _All
ja: すべてコピー(_A)

note: Show window
en: Show window
ja: ウインドウを表示

note: Offline mode
en: _Offline Mode
ja: オフラインモード(_O)
