uGet - en to sr@latin translation catalogue (331 entries)

en: All Category
sr@latin: Sve kategorije

note: UGET_EVENT_NORMAL_CUSTOM
en: Connecting...
sr@latin: Povezivanje...

note: UGET_EVENT_NORMAL_CONNECT
en: Transmitting...
sr@latin: Šaljem...

note: UGET_EVENT_NORMAL_TRANSMIT,
en: Retry
sr@latin: Pokušaj ponovo

note: UGET_EVENT_NORMAL_RETRY,
en: Download completed
sr@latin: Preuzimanje završeno

note: UGET_EVENT_NORMAL_COMPLETE,
en: Finished
sr@latin: Završeno

note: UGET_EVENT_NORMAL_FINISH, resumable
en: Resumable
sr@latin: Obnovljivo

note: UGET_EVENT_NORMAL_RESUMABLE,
en: Not Resumable
sr@latin: Nije obnovljivo

note: UGET_EVENT_WARNING_CUSTOM
en: Output file can't be renamed.
sr@latin: Izlazni fajl ne može biti preimenovan.

note: UGET_EVENT_ERROR_CUSTOM
en: couldn't connect to host.
sr@latin: nemoguće povezivanje sa računarom.

note: UGET_EVENT_ERROR_CONNECT_FAILED
en: Folder can't be created.
sr@latin: Fascikla ne može biti kreirana.

note: UGET_EVENT_ERROR_FOLDER_CREATE_FAILED
en: File can't be created (bad filename or file exist).
sr@latin: Fajl ne može biti kreiran (pogrešno ime ili fajl već postoji).

note: UGET_EVENT_ERROR_FILE_CREATE_FAILED
en: File can't be opened.
sr@latin: Fajl se ne može otvoriti

note: UGET_EVENT_ERROR_FILE_OPEN_FAILED
en: Unable to create thread.
sr@latin: Nije moguće stvoriti nit.

note: UGET_EVENT_ERROR_THREAD_CREATE_FAILED,
en: Incorrect source (different file size).
sr@latin: Neispravan izvor (različita veličina fajla).

note: UGET_EVENT_ERROR_INCORRECT_SOURCE,
en: Out of resource (disk full or run out of memory).
sr@latin: Premalo resursa (disk je pun ili nema dovoljno memorije).

note: UGET_EVENT_ERROR_OUT_OF_RESOURCE
en: No output file.
sr@latin: Nema izlaznog fajla.

note: UGET_EVENT_ERROR_NO_OUTPUT_FILE
en: No output setting.
sr@latin: Nema izlazne postavke.

note: UGET_EVENT_ERROR_NO_OUTPUT_SETTING
en: Too many retries.
sr@latin: Previše ponovnih pokušaja.

note: UGET_EVENT_ERROR_TOO_MANY_RETRIES
en: Unsupported scheme (protocol).
sr@latin: Nepodržana šema (protokol).

note: UGET_EVENT_ERROR_UNSUPPORTED_SCHEME
en: Unsupported file.
sr@latin: Nepodržan fajl.

note: 1 - 10
en: aria2: an unknown error occurred.
sr@latin: aria2: dogodila se nepoznata greška.

en: aria2: time out occurred.
sr@latin: aria2: vremenska pauza.

en: aria2: resource was not found.
sr@latin: aria2: resursi nisu pronađeni.

en: aria2 saw the specfied number of 'resource not found' error. See --max-file-not-found option
sr@latin: aria2 prijavljuje određeni broj 'resource not found' greški. Pogledaj  --max-file-not-found opciju

en: aria2: speed was too slow.
sr@latin: aria2: brzina je vrlo spora.

en: aria2: network problem occurred.
sr@latin: aria2: dogodio se problem sa mrežom.

en: aria2: unfinished downloads.
sr@latin: aria2: nezavršena preuzimanja.

note: _("Not Resumable"),
en: Out of resource
sr@latin: Van resursa

note: _(),
en: aria2: piece length was different from one in .aria2 control file.
sr@latin: aria2: dužina komada je različita od one u .aria2 kontrolnom fajlu.

note: 11 - 20
en: aria2 was downloading same file.
sr@latin: aria2 je preuzela isti fajl.

en: aria2 was downloading same info hash torrent.
sr@latin: aria2 je preuzela isti torent info.

en: aria2: file already existed. See --allow-overwrite option.
sr@latin: aria2: fajl već postoji. Pogledaj --allow-overwrite opciju.

note: _("Output file can't be renamed."),
en: aria2: could not open existing file.
sr@latin: aria2: ne mogu otvoriti postojeći fajl.

en: aria2: could not create new file or truncate existing file.
sr@latin: aria2: ne mogu kreirati novi fajl ili skratiti postojeći.

en: aria2: file I/O error occurred.
sr@latin: aria2: dogodila se I/O greška.

note: UGET_EVENT_ERROR_FOLDER_CREATE_FAILED
en: aria2: name resolution failed.
sr@latin: aria2: neuspelo imenovanje rezolucije.

en: aria2: could not parse Metalink document.
sr@latin: aria2: nije moguće analizirati Metalink dokument.

note: 21 - 30
en: aria2: FTP command failed.
sr@latin: aria2: FTP komanda nije uspela.

en: aria2: HTTP response header was bad or unexpected.
sr@latin: aria2: HTTP odgovor je loš ili neočekiva.

en: Too many redirections.
sr@latin: Previše preusmeravanja.

en: aria2: HTTP authorization failed.
sr@latin: aria2: HTTP autorizacija nije uspela.

en: aria2: could not parse bencoded file(usually .torrent file).
sr@latin: aria2: ne mogu analizirati fajl (obično .torrent fajl).

en: aria2: torrent file was corrupted or missing information.
sr@latin: aria2: torent fajl je oštećen ili nedostaju informacije.

en: aria2: Magnet URI was bad.
sr@latin: aria2: Magnet URI je bio loš.

en: aria2: bad/unrecognized option was given or unexpected option argument was given.
sr@latin: aria2: data je loša/nepoznata opcija.

en: aria2: remote server was unable to handle the request.
sr@latin: aria2: udaljeni server nije mogao da obradi zahtev.

en: aria2: could not parse JSON-RPC request.
sr@latin: aria2: nije moguće analizirati JSON-RPC zahtev.

en: No response. Is aria2 shutdown?
sr@latin: Bez odgovora. Da li je aria2 ugašen?

note: debug
en: aria2: gid was removed.
sr@latin: aria2: gid je uklonjen.

en: Download Manager
sr@latin: Menadžer preuzimanja

en: uGet Founder:
sr@latin: uGet osnivač:

en: uGet Project Manager:
sr@latin: uGet menadžer projekta:

en: tasks
sr@latin: zadaci

en: New from Clipboard
sr@latin: Novo iz klipborda

en: New Download
sr@latin: Novo preuzimanje

en: Clipboard
sr@latin: Klipbord

en: Command line
sr@latin: Komandna linija

en: Error Occurred
sr@latin: Dogodila se greška

en: Error Occurred during downloading.
sr@latin: Dogodila se greška kod preuzimanja.

en: Download Starting
sr@latin: Preuzimanje započinje

en: Starting download queue.
sr@latin: Pokretanje preuzimanja na čekanju

en: Download Completed
sr@latin: Preuzimanje završeno

en: All queuing downloads have been completed.
sr@latin: Sva preuzimanja sa popisa čekanja su završena.

note: ---------------------------------------------------- frame for Status (start mode)
en: Status
sr@latin: Stanje

note: Summary Items - Category Download Columns - Category
en: Category
sr@latin: Kategorija

en: Create new download
sr@latin: Kreiraj novo preuzimanje

note: New Download (accelerators) gtk_menu_shell_append ((GtkMenuShell*)menu, gtk_tearoff_menu_item_new() ); New Download
en: New _Download...
sr@latin: Novo _preuzimanje...

note: New Category
en: New _Category...
sr@latin: Nova _kategorija...

note: New Clipboard batch
en: New Clipboard _batch...
sr@latin: Novo iz _klipborda...

note: New URL Sequence batch
en: New _URL Sequence batch...
sr@latin: Novi _URL redosled linkova...

note: New Torrent separator gtk_menu_shell_append ((GtkMenuShell*)submenu, gtk_separator_menu_item_new() );
en: New Torrent...
sr@latin: Novi torent...

note: New Metalink
en: New Metalink...
sr@latin: Novi meta-link...

en: Save all settings
sr@latin: Sačuvaj sva podešavanja

en: Set selected download runnable
sr@latin: Pokreni odabrano preuzimanje

en: Set selected download to pause
sr@latin: Pauziraj odabrano preuzimanje

en: Set selected download properties
sr@latin: Podesi svojstva odabranog preuzimanja

en: Move selected download up
sr@latin: Pomeri odabrano preuzimanje gore

en: Move selected download down
sr@latin: Pomeri odabrano preuzimanje dole

en: Move selected download to top
sr@latin: Pomeri odabrano preuzimanje na vrh

en: Move selected download to bottom
sr@latin: Pomeri odabrano preuzimanje na dno

en: New Category
sr@latin: Nova kategorija

en: Copy -
sr@latin: Kopiraj -

en: Category Properties
sr@latin: Svojstva kategorije

en: Download Properties
sr@latin: Svojstva preuzimanja

en: New Torrent
sr@latin: Novi torent

en: New Metalink
sr@latin: Novi meta-link

en: Open Torrent file
sr@latin: Otvori torent fajl

en: Open Metalink file
sr@latin: Otvori meta-link fajl

en: Failed to save category file.
sr@latin: Neuspelo čuvanje fajla kategorije

en: Failed to load category file.
sr@latin: Neuspelo učitavanje kategorije fajla.

en: Save Category file
sr@latin: Sačuvaj fajl kategorije

en: Open Category file
sr@latin: Otvori fajl kategorije

note: add image
en: Image <IMG>
sr@latin: Slika <IMG>

en: Text File
sr@latin: Tekstualni fajl

en: Import URLs from HTML file
sr@latin: Uvezi URL-ove iz HTML fajla

en: Import URLs from text file
sr@latin: Uvezi URL-ove iz tekstualnog fajla

en: Export URLs to text file
sr@latin: Izvezi URL u tekstualni fajl

en: URL Sequence batch
sr@latin: URL Redosled linkova

en: No URLs found in clipboard.
sr@latin: Bez URL-a pronađenih u klipbordu.

en: All URLs had existed.
sr@latin: Sve URL adrese su postojeće.

en: Clipboard batch
sr@latin: Iz klipborda

en: New
sr@latin: Novo

en: Error
sr@latin: Greška

en: Message
sr@latin: Poruka

en: Selected %d items
sr@latin: Odabrano %d stavki

en: Attention uGetters:
sr@latin: Pažnja uGetters:

en: we are running a Donation Drive for uGet's Future Development, please click
sr@latin: pokrenuli smo prikupljanje donacija za budući razvoj uGet-a, molim kliknite

en: HERE
sr@latin: OVDE

en: please fill out this quick User Survey for uGet.
sr@latin: molimo popunite ovu kratku korisničku anketu za uGet.

en: click here to take survey
sr@latin: kliknite ovde za početak ankete

en: Category _name:
sr@latin: Ime _kategorije:

note: gtk_entry_set_width_chars (GTK_ENTRY(cform->spin_active), 5);
en: Active _downloads:
sr@latin: Aktivna _preuzimanja:

note: gtk_entry_set_width_chars (GTK_ENTRY(cform->spin_finished), 5);
en: Capacity of Finished:
sr@latin: Kapacitet završenog:

note: gtk_entry_set_width_chars (GTK_ENTRY(cform->spin_recycled), 5);
en: Capacity of Recycled:
sr@latin: Kapacitet obrisanog:

note: ------------------------------------------------------------------------ URI Matching conditions
en: URI Matching conditions
sr@latin: URI podudarajući uslovi

en: Matched _Hosts:
sr@latin: Podudareni _hostovi:

en: Matched _Schemes:
sr@latin: Podudarene _šeme:

en: Matched _Types:
sr@latin: Podudareni _režimi:

en: Really Quit?
sr@latin: Stvarno želite izaći?

en: Are you sure you want to quit?
sr@latin: Da li ste sigurni da želite izaći?

en: Really delete files?
sr@latin: Stvarno želite obrisati fajlove?

en: Are you sure you want to delete files?
sr@latin: Da li ste sigurni da želite obrisati fajlove?

en: Really delete category?
sr@latin: Stvarno želite obrisati kategoriju?

en: Are you sure you want to delete category?
sr@latin: Da li ste sigurni da želite obrisati kategoriju?

en: Don't ask me again
sr@latin: Ne pitaj me ponovo

note: Mirrors - label
en: Mirrors:
sr@latin: Serveri:

note: File - label
en: File:
sr@latin: Fajl:

en: Select Folder
sr@latin: Odaberi fasciklu:

note: Folder - label
en: _Folder:
sr@latin: _Fascikla:

note: Referrer - label
en: Referrer:
sr@latin: Izvor tranzicije:

note: "Max Connections:" - title label
en: _Max Connections:
sr@latin: _Maks konekcija:

en: _Runnable
sr@latin: _Pokreni

en: P_ause
sr@latin: P_auza

note: ---------------------------------------------------- frame for login
en: Login
sr@latin: Prijava

note: User - label user label & entry
en: User:
sr@latin: Korisnik:

note: Password - label password label & entry
en: Password:
sr@latin: Lozinka:

note: label - cookie file
en: Cookie file:
sr@latin: Fajl kolačića:

en: Select Cookie File
sr@latin: Odaberi fajl kolačića

note: label - post file
en: Post file:
sr@latin: Poštanski fajl:

en: Select Post File
sr@latin: Odaberi poštanski fajl

note: label - user agent
en: User Agent:
sr@latin: Korisnički zastupnik

note: Retry limit - label
en: Retry _limit:
sr@latin: Ograničenje _pokušaja:

note: counts - label
en: counts
sr@latin: pokušaja

note: Retry delay - label
en: Retry _delay:
sr@latin: Odgađanje _pokušaja:

note: seconds - label
en: seconds
sr@latin: sekundi

note: label - Max upload speed
en: Max upload speed:
sr@latin: Maksimalna brzina otpremanja:

note: label - Max download speed
en: Max download speed:
sr@latin: Maksimalna brzina preuzimanja:

note: Retrieve timestamp
en: Retrieve timestamp
sr@latin: Prihvati vremenske oznake

en: _File
sr@latin: _Fajl

note: Batch Downloads --- start ---
en: _Batch Downloads
sr@latin: _Paketna preuzimanja

note: Batch downloads - Clipboard batch
en: _Clipboard batch...
sr@latin: _Iz klipborda...

note: Batch downloads - URL Sequence batch
en: _URL Sequence batch...
sr@latin: _URL redosled linkova...

note: Batch downloads - Text file import (.txt)
en: _Text file import (.txt)...
sr@latin: _Uvoz tekstualnog fajla (.txt)...

note: Batch downloads - HTML file import (.html)
en: _HTML file import (.html)...
sr@latin: _Uvoz HTML fajla (.html)...

note: Batch downloads - Export to Text file (.txt)
en: _Export to Text file (.txt)...
sr@latin: _Izvoz u tekstualnom fajlu (.txt)...

note: Open Category
en: _Open category...
sr@latin: _Otvori kategoriju...

note: Save Category
en: _Save category as...
sr@latin: _Sačuvaj kategoriju kao...

note: Save All
en: Save _all settings
sr@latin: Sačuvaj _sva podešavanja

note: Offline mode
en: Offline Mode
sr@latin: Režim van mreže

en: _Edit
sr@latin: _Uredi

note: menu.gtk_menu_shell_append((GtkMenuShell*)menu, gtk_tearoff_menu_item_new() ); Settings shortcut
en: Clipboard _Monitor
sr@latin: Klipbord _monitor

en: Clipboard works quietly
sr@latin: Klipbord radi u pozadini

en: Command-line works quietly
sr@latin: Komandna linija radi u pozadini

en: Skip existing URI
sr@latin: Preskoči postojeći URI

en: Apply recent download settings
sr@latin: Primeni nedavne postavke preuzimanja

note: --- Completion Auto-Actions --- start ---
en: Completion _Auto-Actions
sr@latin: Završene _auto-akcije

note: Completion Auto-Actions - Disable
en: _Disable
sr@latin: _Onemogući

en: Hibernate
sr@latin: Uspavaj

en: Suspend
sr@latin: Suspenduj

en: Shutdown
sr@latin: Napusti

en: Reboot
sr@latin: Ponovo pokreni

en: Custom
sr@latin: Prilagođeno

note: Completion Auto-Actions - Remember
en: Remember setting
sr@latin: Zapamti podešavanja

note: Completion Auto-Actions - Help
en: _Help
sr@latin: _Pomoć

note: --- Completion Auto-Actions --- end --- menu_item = gtk_menu_item_new_with_mnemonic (_("_Settings...")); Settings
en: _Settings...
sr@latin: _Postavke...

en: _View
sr@latin: _Pregled

en: _Toolbar
sr@latin: _Traka alata

en: Statusbar
sr@latin: Statusna traka

en: _Summary
sr@latin: _Sažetak

note: Summary Items --- start ---
en: Summary _Items
sr@latin: Stavke _sažetka

note: Summary Items - Name
en: _Name
sr@latin: _Ime

note: Summary Items - Folder
en: _Folder
sr@latin: _Fascikla

note: Summary Items - Message
en: _Message
sr@latin: _Poruka

en: Download _Columns
sr@latin: Kolone _preuzimanja

note: Download Columns - Complete
en: _Complete
sr@latin: _Završeno

note: Download Columns - Total
en: _Size
sr@latin: _Veličina

note: Download Columns - Percent (%)
en: _Percent '%'
sr@latin: _Procenat '%'

note: Download Columns - Elapsed
en: _Elapsed
sr@latin: _Prošlo vremena

note: Download Columns - Left
en: _Left
sr@latin: _Levo

note: Download Columns - Speed
en: Speed
sr@latin: Brzina

note: Download Columns - Up Speed
en: Up Speed
sr@latin: Brzina otpreme

note: Download Columns - Uploaded
en: Uploaded
sr@latin: Otpremljeno

note: Download Columns - Ratio
en: Ratio
sr@latin: Odnos

note: Download Columns - Retry
en: _Retry
sr@latin: _Pokušaj ponovo

note: Download Columns - Added On
en: Added On
sr@latin: Dodato

note: Download Columns - Completed On
en: Completed On
sr@latin: Završeno

en: _Category
sr@latin: _Kategorija

note: New Category
en: _New Category...
sr@latin: _Nova kategorija...

note: Delete Category
en: _Delete Category
sr@latin: _Obriši kategoriju

en: _Download
sr@latin: _Preuzimanje

note: menu_item = gtk_image_menu_item_new_from_stock (GTK_STOCK_DELETE, accel_group);
en: _Delete Entry
sr@latin: _Obriši stavku

en: Delete Entry and _File
sr@latin: Obriši stavku i _fajl

en: Open _Containing folder
sr@latin: Otvori _sadržajnu fasciklu

en: Force Start
sr@latin: Prisili pokretanje

note: Move to --- start ---
en: _Move To
sr@latin: _Premesti u

note: Priority --- start ---
en: Priority
sr@latin: Prioritet

en: _High
sr@latin: _Visok

en: _Normal
sr@latin: _Normalan

en: _Low
sr@latin: _Nizak

note: Get Help Online
en: Get Help Online
sr@latin: Potražite pomoć na mreži

note: Documentation
en: Documentation
sr@latin: Dokumentacija

note: Support Forum
en: Support Forum
sr@latin: Forum za podršku

note: Submit Feedback
en: Submit Feedback
sr@latin: Pošaljite povratnu informaciju

note: Report a Bug
en: Report a Bug
sr@latin: Prijavite greške

note: Keyboard Shortcuts
en: Keyboard Shortcuts
sr@latin: Prečice tastature

note: Check for Updates
en: Check for Updates
sr@latin: Proverite ažuriranja

en: Settings
sr@latin: Postavke

en: Can't launch default application for file '%s'.
sr@latin: Nemoguće pokretanje podrazumevane aplikacija za fajl '%s'.

en: '%s' - This folder does not exist.
sr@latin: '%s' - Ova fascikla ne postoji.

note: title
en: URI had existed
sr@latin: URI  postoji

en: This URI had existed, are you sure to continue?
sr@latin: Ovaj URI postoji, da li želite da nastavite?

en: General
sr@latin: Opšte

en: Advanced
sr@latin: Napredno

en: Category settings
sr@latin: Postavke kategorije

en: Default for new download 1
sr@latin: Podrazumevano za novo preuzimanje 1

en: Default 2
sr@latin: Podrazumevano 2

en: unnamed
sr@latin: bezimeno

en: Paused
sr@latin: Pauzirano

en: Uploading
sr@latin: Otpremanje

en: Completed
sr@latin: Završeno

en: Recycled
sr@latin: Obrisano

en: Queuing
sr@latin: Na čekanju

en: Active
sr@latin: Aktivno

en: All Status
sr@latin: Svi statusi

en: Name
sr@latin: Ime

en: Complete
sr@latin: Završeno

en: Size
sr@latin: Veličina

en: Elapsed
sr@latin: Pokrenuto

en: Left
sr@latin: Završeno

en: Quantity
sr@latin: Količina

note: proxy type label & combo box
en: Proxy:
sr@latin: Proksi:

en: Don't use
sr@latin: Ne koristi

en: Default
sr@latin: Podrazumevano

note: host label & entry
en: Host:
sr@latin: Računar:

en: Socket:
sr@latin: Utičnica:

en: Socket args:
sr@latin: Utičnica args:

en: Mon
sr@latin: Pon

en: Tue
sr@latin: Uto

en: Wed
sr@latin: Sre

en: Thu
sr@latin: Čet

en: Fri
sr@latin: Pet

en: Sat
sr@latin: Sub

en: Sun
sr@latin: Ned

en: _Enable Scheduler
sr@latin: _Omogući raspored

note: Turn off - label
en: Turn off
sr@latin: Isključi

note: Turn off - help label
en: - stop all task
sr@latin: - zaustavi sve zadatke

note: Normal - label
en: Normal
sr@latin: Normalno

note: Normal - help label
en: - run task normally
sr@latin: - normalno pokreni zadatak

en: All
sr@latin: Sve

en: None
sr@latin: Nepoznato

en: Mark by filter
sr@latin: Označi prema filteru

en: Mark URLs by host AND filename extension.
sr@latin: Označi URL-ove prema računaru i vrsti fajla.

en: This will reset all marks of URLs.
sr@latin: Ovo će resetovati sve označene URL-ove.

note: filter view ----------------------- left side
en: Host
sr@latin: Računar

note: right side (filename extension)
en: File Ext.
sr@latin: Vrsta fajla

en: Base hypertext reference
sr@latin: Osnovna hipertekst preporuka

note: select all
en: Mark _All
sr@latin: Označi _sve

note: select none
en: Mark _None
sr@latin: Označi _ništa

note: select by filter
en: _Mark by filter...
sr@latin: _Označi prema filteru...

note: e.g.
en: e.g.
sr@latin: npr.

note: ------------------------------------------------------- radio "From"
en: _From:
sr@latin: _Od:

note: label "To"
en: To:
sr@latin: Na:

note: label "digits"
en: digits:
sr@latin: brojevi:

en: F_rom:
sr@latin: O_d:

note: label case-sensitive
en: case-sensitive
sr@latin: mala-velika slova

en: No wildcard(*) character in URL entry.
sr@latin: Bez zamenskih(*) karaktera u URL unosu.

en: URL is not valid.
sr@latin: URL nije ispravan.

en: No character in 'From' or 'To' entry.
sr@latin: Nema znakova u 'Od' ili 'Na' unosu.

en: Preview
sr@latin: Pregled

en: User Interface
sr@latin: Korisničko sučelje

en: Bandwidth
sr@latin: Protok

en: Scheduler
sr@latin: Raspored

en: Plug-in
sr@latin: Dodatak

en: Others
sr@latin: Ostalo

note: Monitor button
en: _Enable clipboard monitor
sr@latin: _Omogući klipbord monitor

note: quiet mode
en: _Quiet mode
sr@latin: _Tihi režim

en: Default category index
sr@latin: Podrazumevani indeks kategorije

en: Adding to Nth category if no matched category.
sr@latin: Dodavanje u Nth kategoriju ako se ne podudaraju.

en: Monitor clipboard for specified file types:
sr@latin: Monitor klipborda za određeni tip fajla:

en: Separate the types with character '|'.
sr@latin: Razdvoj vrste fajlova sa znakom '|'.

en: You can use regular expressions here.
sr@latin: Možete koristiti uobičajene izraze ovde.

en: Confirmation
sr@latin: Potvrda

note: Confirmation check buttons
en: Show confirmation dialog on exit
sr@latin: Prikaži dijalog potvrde na izlasku

en: Confirm when deleting files
sr@latin: Potvrdi pri brisanju fajlova

en: System Tray
sr@latin: Sistemska kaseta

note: System Tray check buttons
en: Always show tray icon
sr@latin: Uvek prikaži ikonu u sistemskoj kaseti

en: Minimize to tray on startup
sr@latin: Smanji u sistemsku kasetu po pokretanju

en: Close to tray on window close
sr@latin: Spusti u sistemsku kasetu kad zatvoriš prozor

en: Use Ubuntu's App Indicator
sr@latin: Koristi Ubuntu indikator

en: Enable offline mode on startup
sr@latin: Omogući na početku režim van mreže

en: Download starting notification
sr@latin: Obaveštenje o početku preuzimanja

en: Sound when download is finished
sr@latin: Zvuk kada se završi preuzimanje

en: These will affect all plug-ins.
sr@latin: Ovo će uticati na sve dodatke.

note: Global speed limit
en: Global speed limit
sr@latin: Opšte ograničenje brzine

en: Max upload speed
sr@latin: Maks brzina otpremanja

en: Max download speed
sr@latin: Maks brzina preuzimanja

en: Completion Auto-Actions
sr@latin: Završene auto-akcije

en: Custom command:
sr@latin: Prilagođena komanda:

en: Custom command if error occured:
sr@latin: Prilagođena komanda ako se dogodi greška:

en: _Autosave
sr@latin: _Automatsko čuvanje

note: auto save interval unit label
en: minutes
sr@latin: minuta

note: Commandline Settings
en: Commandline Settings
sr@latin: Postavke komandne linije

note: --quiet
en: Use '--quiet' by default
sr@latin: Koristi '--quiet' kao podrazumevano

en: Plug-in matching order:
sr@latin: Poredak povezivanja:

en: Aria2 plug-in options
sr@latin: Aria2 opcije povezivanja

en: RPC authorization secret token
sr@latin: RPC tajno pitanje za autorizaciju

note: ------------------------------------------------------------------------ Speed Limits
en: Global speed limit for aria2 only
sr@latin: Opšte ograničenje brzine samo za aria2

note: ------------------------------------------------------------------------ aria2 works on local device launch
en: _Launch aria2 on startup
sr@latin: _Pokreni aria2 na početku

note: shutdown
en: _Shutdown aria2 on exit
sr@latin: _Isključi aria2 na izlazu

note: ------------------------------------------------------------------------ Local options
en: Launch aria2 on local device
sr@latin: Pokreni aria2 na lokalnom uređaju

en: Path
sr@latin: Putanja

en: Arguments
sr@latin: Argumenti

note: Arguments - hint
en: You must restart uGet after modifying it.
sr@latin: Morate ponovo pokrenuti uGet nakon izmena.

en: File
sr@latin: Fajl

en: Folder
sr@latin: Fascikla

en: Item
sr@latin: Stavka

en: Value
sr@latin: Vrednost

note: Copy All
en: Copy _All
sr@latin: Kopiraj _sve

note: Show window
en: Show window
sr@latin: Prikaži prozor

note: Offline mode
en: _Offline Mode
sr@latin: _Režim van mreže
