uGet - en to tr translation catalogue (354 entries)

en: Password Manager Daemon: uget
    
    While attempting an SSH connection to %s there was a problem verifying it's hostkey against the known and trusted hosts file because it's hostkey was not found.
    
    Would you like to treat this connection as trusted for this and future connections by adding %s's hostkey to the known hosts file?
tr: Parola Yönetici Artalanı: uget
    
    %s adresine SSH ile bağlanmaya çalışılıyorken, bilinen ve güvenilen ana makineler dosyasına karşılık hostkey doğrulamasında sorun oluştu çünkü hostkey bulunamadı.
    
    %s'in hostkey'ini bilinen ana makineler dosyasına ekleyerek, bu ve gelecek bağlantılar için, bu bağlantının güvenli olarak görülmesini ister misiniz?

en: All Category
tr: Tüm Kategoriler

note: UGET_EVENT_NORMAL_CUSTOM
en: Connecting...
tr: Bağlanıyor...

note: UGET_EVENT_NORMAL_CONNECT
en: Transmitting...
tr: Gönderiliyor...

note: UGET_EVENT_NORMAL_TRANSMIT,
en: Retry
tr: Yeniden dene

note: UGET_EVENT_NORMAL_RETRY,
en: Download completed
tr: İndirme tamamlandı

note: UGET_EVENT_NORMAL_COMPLETE,
en: Finished
tr: Bitti

note: UGET_EVENT_NORMAL_FINISH, resumable
en: Resumable
tr: Devam Edebilir

note: UGET_EVENT_NORMAL_RESUMABLE,
en: Not Resumable
tr: Devam Edemez

note: UGET_EVENT_WARNING_CUSTOM
en: Output file can't be renamed.
tr: Çıktı dosyası yeniden adlandırılamadı.

note: UGET_EVENT_ERROR_CUSTOM
en: couldn't connect to host.
tr: ana makineye bağlanamadı.

note: UGET_EVENT_ERROR_CONNECT_FAILED
en: Folder can't be created.
tr: Dizin oluşturulamadı.

note: UGET_EVENT_ERROR_FOLDER_CREATE_FAILED
en: File can't be created (bad filename or file exist).
tr: Dosya oluşturulamadı (geçersiz dosya ismi veya dosya zaten mevcut).

note: UGET_EVENT_ERROR_FILE_CREATE_FAILED
en: File can't be opened.
tr: Dosya açılamadı.

note: UGET_EVENT_ERROR_FILE_OPEN_FAILED
en: Unable to create thread.
tr: İş parçacığı oluşturulamıyor.

note: UGET_EVENT_ERROR_THREAD_CREATE_FAILED,
en: Incorrect source (different file size).
tr: Geçersiz kaynak (farklı dosya boyutu)

note: UGET_EVENT_ERROR_INCORRECT_SOURCE,
en: Out of resource (disk full or run out of memory).
tr: Yetersiz kaynak (disk dolu veya bellek yetersiz)

note: UGET_EVENT_ERROR_OUT_OF_RESOURCE
en: No output file.
tr: Çıktı dosyası yok.

note: UGET_EVENT_ERROR_NO_OUTPUT_FILE
en: No output setting.
tr: Çıktı ayarları yok.

note: UGET_EVENT_ERROR_NO_OUTPUT_SETTING
en: Too many retries.
tr: Çok fazla yeniden deneme.

note: UGET_EVENT_ERROR_TOO_MANY_RETRIES
en: Unsupported scheme (protocol).
tr: Desteklenmeyen şablon (protokol).

note: UGET_EVENT_ERROR_UNSUPPORTED_SCHEME
en: Unsupported file.
tr: Desteklenmeyen dosya.

note: UGET_EVENT_ERROR_UNSUPPORTED_FILE
en: post file not found.
tr: gönderme dosyası bulunamadı.

note: UGET_EVENT_ERROR_POST_FILE_NOT_FOUND
en: cookie file not found.
tr: çerez dosyası bulunamadı.

en: This video has been removed.
tr: Bu video silinmiş.

en: Error occurred during getting video info.
tr: Video bilgisi alınırken hata oluştu.

en: Error occurred during getting video web page.
tr: Video web sayfası alınırken hata oluştu.

en: No video_id found in URL of YouTube.
tr: YouTube adresinde video_id bulunamadı.

note: 1 - 10
en: aria2: an unknown error occurred.
tr: aria2: bilinmeyen hata meydana geldi.

en: aria2: time out occurred.
tr: aria2: zaman aşımı meydana geldi.

en: aria2: resource was not found.
tr: aria2: kaynak bulunamadı.

en: aria2 saw the specfied number of 'resource not found' error. See --max-file-not-found option
tr: aria2 'kaynak bulunamadı' hatasının numarasını gördü. --max-file-not-found seçeneğine bak

en: aria2: speed was too slow.
tr: aria2: hız çok yavaş.

en: aria2: network problem occurred.
tr: aria2: ağ sorunu meydana geldi.

en: aria2: unfinished downloads.
tr: aria2: tamamlanmamış indirmeler.

note: _("Not Resumable"),
en: Out of resource
tr: Kaynak yetersiz

note: _(),
en: aria2: piece length was different from one in .aria2 control file.
tr: aria2: parça genişliği .aria2 denetim dosyasındakinden farklı.

note: 11 - 20
en: aria2 was downloading same file.
tr: aria2 aynı dosyayı indiriyor.

en: aria2 was downloading same info hash torrent.
tr: aria2 aynı hash bilgisine sahip torrenti indiriyor.

en: aria2: file already existed. See --allow-overwrite option.
tr: aria2: dosya zaten mevcut. --allow-overwrite seçeneğine bakın.

note: _("Output file can't be renamed."),
en: aria2: could not open existing file.
tr: aria2: mevcut dosya açılamıyor.

en: aria2: could not create new file or truncate existing file.
tr: aria2: yeni dosya oluşturulamıyor ya da var olan dosya kırpılamıyor.

en: aria2: file I/O error occurred.
tr: aria2: dosya G/Ç hatası meydana geldi.

note: UGET_EVENT_ERROR_FOLDER_CREATE_FAILED
en: aria2: name resolution failed.
tr: aria2: isim çözümleme başarısız.

en: aria2: could not parse Metalink document.
tr: aria2: Metalink belgesi ayrıştırılamadı.

note: 21 - 30
en: aria2: FTP command failed.
tr: aria2: FTP komutu başarısız.

en: aria2: HTTP response header was bad or unexpected.
tr: aria2: HTTP yanıt başlığı kötü ya da beklenmedik.

en: Too many redirections.
tr: Çok fazla yönlendirme.

en: aria2: HTTP authorization failed.
tr: aria2: HTTP yetkilendirmesi başarısız.

en: aria2: could not parse bencoded file(usually .torrent file).
tr: aria2: bencode'lenmiş dosya ayrıştırılamıyor (çoğunlukla .torrent dosyası).

en: aria2: torrent file was corrupted or missing information.
tr: aria2: torrent dosyası bozuk ya da eksik bilgi içeriyor.

en: aria2: Magnet URI was bad.
tr: aria2: Magnet adresi kötü.

en: aria2: bad/unrecognized option was given or unexpected option argument was given.
tr: aria2: kötü/tanınmayan seçenek ya da beklenmeyen seçenek değeri verildi.

en: aria2: remote server was unable to handle the request.
tr: aria2: uzak sunucu isteği işleyemiyor.

en: aria2: could not parse JSON-RPC request.
tr: aria2: JSON-RPC isteği ayrıştırılamıyor.

en: No response. Is aria2 shutdown?
tr: Yanıt yok. aria2 kapalı mı?

note: debug
en: aria2: gid was removed.
tr: aria2: gid kaldırıldı.

en: Failed to get media link.
tr: Ortam bağlantısı alınamadı.

en: No matched media.
tr: Ortam eşleşmedi.

en: Download Manager
tr: İndirme Yöneticisi

en: uGet Founder:
tr: uGet Kurucusu:

en: uGet Project Manager:
tr: uGet Tasarı Yöneticisi:

en: tasks
tr: görevler

en: New from Clipboard
tr: Panodan Yeni

en: New Download
tr: Yeni İndirme

en: Clipboard
tr: Pano

en: Command line
tr: Komut satırı

en: Error Occurred
tr: Hata Oluştu

en: Error Occurred during downloading.
tr: İndirilirken hata oluştu.

en: Download Starting
tr: İndirme Başlatılıyor

en: Starting download queue.
tr: İndirme kuyruğu başlatılıyor.

en: Download Completed
tr: İndirme Tamamlandı

en: All queuing downloads have been completed.
tr: Kuyruktaki tüm indirmeler tamamlandı.

note: ---------------------------------------------------- frame for Status (start mode)
en: Status
tr: Durum

note: Summary Items - Category Download Columns - Category
en: Category
tr: Bölüm

en: Create new download
tr: Yeni indirme oluştur

note: New Download (accelerators) gtk_menu_shell_append ((GtkMenuShell*)menu, gtk_tearoff_menu_item_new() ); New Download
en: New _Download...
tr: Yeni İn_dirme...

note: New Category
en: New _Category...
tr: Yeni _Bölüm...

note: New Clipboard batch
en: New Clipboard _batch...
tr: Yeni _çoklu pano...

note: New URL Sequence batch
en: New _URL Sequence batch...
tr: Yeni _URL Dizin yığını...

note: New Torrent separator gtk_menu_shell_append ((GtkMenuShell*)submenu, gtk_separator_menu_item_new() );
en: New Torrent...
tr: Yeni Torrent...

note: New Metalink
en: New Metalink...
tr: Yeni Metalink...

en: Save all settings
tr: Tüm ayarları kaydet

en: Set selected download runnable
tr: Seçili indirmeyi çalıştırılabilir olarak belirle

en: Set selected download to pause
tr: Seçili indirmeyi duraklat

en: Set selected download properties
tr: Seçili indirmenin özellikleri

en: Move selected download up
tr: Seçili indirmeyi yukarı taşı

en: Move selected download down
tr: Seçili indirmeyi aşağı taşı

en: Move selected download to top
tr: Seçili indirmeyi en üste taşı

en: Move selected download to bottom
tr: Seçili indirmeyi en alta taşı

en: New Category
tr: Yeni Bölüm

en: Copy -
tr: Kopyala -

en: Category Properties
tr: Bölüm Özellikleri

en: Download Properties
tr: İndirme Özellikleri

en: New Torrent
tr: Yeni Torrent

en: New Metalink
tr: Yeni Metalink

en: Open Torrent file
tr: Torrent dosyası aç

en: Torrent file (*.torrent)
tr: Torrent dosyası (*.torrent)

en: Open Metalink file
tr: Metalink dosyası aç

en: Failed to save category file.
tr: Kategori dosyası kaydetme başarısız.

en: Failed to load category file.
tr: Kategori dosyası yüklemesi başarısız.

en: Save Category file
tr: Kategori dosyası kaydet

en: Open Category file
tr: Kategori dosyası aç

en: JSON file (*.json)
tr: JSON dosyası (*.json)

note: add link
en: Link <A>
tr: Bağlantı <A>

note: add image
en: Image <IMG>
tr: Resim <IMG>

en: Text File
tr: Metin Dosyası

en: Import URLs from HTML file
tr: HTML dosyasından URL aktar

en: HTML file (*.htm, *.html)
tr: HTML dosyası (*.htm, *.html)

en: Import URLs from text file
tr: Metin dosyasından URL aktar

en: Plain text file
tr: Düz metin dosyası

en: Export URLs to text file
tr: URL'leri metin dosyasına aktar

en: URL Sequence batch
tr: URL Dizin Yığını

en: No URLs found in clipboard.
tr: Panoda URL bulunamadı.

en: All URLs had existed.
tr: Tüm URL'ler mevcut.

en: Clipboard batch
tr: Panodan çoklu

en: New
tr: Yeni

en: Error
tr: Hata

en: Message
tr: İleti

en: Selected %d items
tr: %d öge seçildi

en: Attention uGetters:
tr: uGet'çiler Dikkat:

en: we are running a Donation Drive for uGet's Future Development, please click
tr: uGet'in gelecekteki geliştirmeleri için Donation Drive kullanıyoruz, lütfen tıklayın

en: HERE
tr: BURADA

en: please fill out this quick User Survey for uGet.
tr: Lütfen uGet için bu hızlı Kullanıcı Anketini doldurun.

en: click here to take survey
tr: anketi doldurmak için buraya tıklayın

en: Category _name:
tr: Bölüm _adı:

note: gtk_entry_set_width_chars (GTK_ENTRY(cform->spin_active), 5);
en: Active _downloads:
tr: Etkin _indirmeler:

note: gtk_entry_set_width_chars (GTK_ENTRY(cform->spin_finished), 5);
en: Capacity of Finished:
tr: Bitenlerin Kapasitesi:

note: gtk_entry_set_width_chars (GTK_ENTRY(cform->spin_recycled), 5);
en: Capacity of Recycled:
tr: Geri Dönüşüm Kapasitesi:

note: ------------------------------------------------------------------------ URI Matching conditions
en: URI Matching conditions
tr: URI Eşleşme koşulları

en: Matched _Hosts:
tr: Eşleşen _Ana Makineler:

en: Matched _Schemes:
tr: Eşleşen _Şemalar:

en: Matched _Types:
tr: Eşleşen _Türler:

en: Really Quit?
tr: Gerçekten çıkılsın mı?

en: Are you sure you want to quit?
tr: Çıkmak istediğinize emin misiniz?

en: Really delete files?
tr: Dosyalar kesin olarak silinsin mi?

en: Are you sure you want to delete files?
tr: Dosyaları silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Really delete category?
tr: Bölüm kesin olarak silinsin mi?

en: Are you sure you want to delete category?
tr: Bölümü silmek istediğinize emin misiniz?

en: Don't ask me again
tr: Bana yeniden sorma

note: Mirrors - label
en: Mirrors:
tr: Yansılar:

note: File - label
en: File:
tr: Dosya:

en: Select Folder
tr: Dizin Seç

note: Folder - label
en: _Folder:
tr: _Dizin:

note: Referrer - label
en: Referrer:
tr: Yönlendiren:

note: "Max Connections:" - title label
en: _Max Connections:
tr: _Azami Bağlantı:

en: _Runnable
tr: Çalıştı_rılabilir

en: P_ause
tr: Dur_aklat

note: ---------------------------------------------------- frame for login
en: Login
tr: Oturum aç

note: User - label user label & entry
en: User:
tr: Kullanıcı:

note: Password - label password label & entry
en: Password:
tr: Parola:

note: label - cookie file
en: Cookie file:
tr: Çerez dosyası:

en: Select Cookie File
tr: Çerez Dosyası Seç

note: label - post file
en: Post file:
tr: Gönderme dosyası:

en: Select Post File
tr: Gönderme Dosyası Seç

note: label - user agent
en: User Agent:
tr: Kullanıcı Etmeni:

note: Retry limit - label
en: Retry _limit:
tr: Yeniden deneme _sınırı:

note: counts - label
en: counts
tr: deneme

note: Retry delay - label
en: Retry _delay:
tr: Yeniden _deneme gecikmesi:

note: seconds - label
en: seconds
tr: saniye

note: label - Max upload speed
en: Max upload speed:
tr: Azami yükleme hızı:

note: label - Max download speed
en: Max download speed:
tr: Azami indirme hızı:

note: Retrieve timestamp
en: Retrieve timestamp
tr: Zaman damgasını al

en: _File
tr: _Dosya

note: Batch Downloads --- start ---
en: _Batch Downloads
tr: _Çoklu İndirme

note: Batch downloads - Clipboard batch
en: _Clipboard batch...
tr: Çoklu _pano...

note: Batch downloads - URL Sequence batch
en: _URL Sequence batch...
tr: _URL Dizin yığını...

note: Batch downloads - Text file import (.txt)
en: _Text file import (.txt)...
tr: Metin dosyasını içe ak_tar (.txt)...

note: Batch downloads - HTML file import (.html)
en: _HTML file import (.html)...
tr: _HTML dosyasını içe aktar (.html)...

note: Batch downloads - Export to Text file (.txt)
en: _Export to Text file (.txt)...
tr: M_etin dosyasına dışarı aktar (.txt)...

note: Open Category
en: _Open category...
tr: Kateg_ori Aç...

note: Save Category
en: _Save category as...
tr: Kategoriyi farklı _kaydet...

note: Save All
en: Save _all settings
tr: Tüm _ayarları kaydet

note: Offline mode
en: Offline Mode
tr: Çevrim Dışı Kip

en: _Edit
tr: Düz_enle

note: menu.gtk_menu_shell_append((GtkMenuShell*)menu, gtk_tearoff_menu_item_new() ); Settings shortcut
en: Clipboard _Monitor
tr: Pano _İzleyici

en: Clipboard works quietly
tr: Pano usulca çalışıyor

en: Command-line works quietly
tr: Komut satırı usulca çalışıyor

en: Skip existing URI
tr: Var olan URI'yi atla

en: Apply recent download settings
tr: Son indirme ayarlarını uygula

note: --- Completion Auto-Actions --- start ---
en: Completion _Auto-Actions
tr: Tamamlanış _Kendiliğinden Eylemleri

note: Completion Auto-Actions - Disable
en: _Disable
tr: _Devre dışı bırak

en: Hibernate
tr: Uyut

en: Suspend
tr: Beklet

en: Shutdown
tr: Kapat

en: Reboot
tr: Yeniden başlat

en: Custom
tr: Özel

note: Completion Auto-Actions - Remember
en: Remember setting
tr: Ayarı anımsa

note: Completion Auto-Actions - Help
en: _Help
tr: _Yardım

note: --- Completion Auto-Actions --- end --- menu_item = gtk_menu_item_new_with_mnemonic (_("_Settings...")); Settings
en: _Settings...
tr: _Ayarlar...

en: _View
tr: _Görünüm

en: _Toolbar
tr: _Araç çubuğu

en: Statusbar
tr: Durum çubuğu

en: _Summary
tr: _Özet

note: Summary Items --- start ---
en: Summary _Items
tr: Özet _Ögeleri

note: Summary Items - Name
en: _Name
tr: _Ad

note: Summary Items - Folder
en: _Folder
tr: _Dizin

note: Summary Items - Message
en: _Message
tr: _İleti

en: Download _Columns
tr: İndirme _Sütunları

note: Download Columns - Complete
en: _Complete
tr: _Tamamlanma

note: Download Columns - Total
en: _Size
tr: _Boyut

note: Download Columns - Percent (%)
en: _Percent '%'
tr: _Yüzde '%'

note: Download Columns - Elapsed
en: _Elapsed
tr: G_eçen

note: Download Columns - Left
en: _Left
tr: Ka_lan

note: Download Columns - Speed
en: Speed
tr: Hız

note: Download Columns - Up Speed
en: Up Speed
tr: Yükleme Hızı

note: Download Columns - Uploaded
en: Uploaded
tr: Yüklendi

note: Download Columns - Ratio
en: Ratio
tr: Oran

note: Download Columns - Retry
en: _Retry
tr: _Yeniden dene

note: Download Columns - Added On
en: Added On
tr: Eklendi

note: Download Columns - Completed On
en: Completed On
tr: Tamamlandı

en: _Category
tr: _Bölüm

note: New Category
en: _New Category...
tr: _Yeni Bölüm...

note: Delete Category
en: _Delete Category
tr: _Bölümü Sil

en: _Download
tr: _İndirme

note: menu_item = gtk_image_menu_item_new_from_stock (GTK_STOCK_DELETE, accel_group);
en: _Delete Entry
tr: Gir_diyi Sil

en: Delete Entry and _File
tr: Girdiyi ve _Dosyayı Sil

en: Open _Containing folder
tr: Depolama _konumunu aç

en: Force Start
tr: Zorla Başlat

note: Move to --- start ---
en: _Move To
tr: _Taşı

note: Priority --- start ---
en: Priority
tr: Öncelik

en: _High
tr: _Yüksek

en: _Normal
tr: _Olağan

en: _Low
tr: _Düşük

note: Get Help Online
en: Get Help Online
tr: Çevrim İçi Yardım Alın

note: Documentation
en: Documentation
tr: Belgeleme

note: Support Forum
en: Support Forum
tr: Destek Forumu

note: Submit Feedback
en: Submit Feedback
tr: Geri Bildirim Gönder

note: Report a Bug
en: Report a Bug
tr: Bir Hata Bildir

note: Keyboard Shortcuts
en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

note: Check for Updates
en: Check for Updates
tr: Güncellemeler için denetle

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Can't launch default application for file '%s'.
tr: '%s' dosyası için varsayılan uygulama başlatılamıyor.

en: '%s' - This folder does not exist.
tr: '%s' - Bu dizin mevcut değil.

note: title
en: URI had existed
tr: URI mevcut

en: This URI had existed, are you sure to continue?
tr: Bu URI zaten var, devam etmek istediğine emin misin?

en: General
tr: Genel

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Category settings
tr: Bölüm ayarları

en: Default for new download 1
tr: Yeni indirme 1 için varsayılan

en: Default 2
tr: Varsayılan 2

en: unnamed
tr: adlandırılmamış

en: Paused
tr: Duraklatıldı

en: Uploading
tr: Yükleniyor

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: Recycled
tr: Geri dönüştürüldü

en: Queuing
tr: Kuyrukta

en: Active
tr: Etkin

en: All Status
tr: Tüm Durumlar

en: Name
tr: Ad

en: Complete
tr: Tamamlanma

en: Size
tr: Boyut

en: Elapsed
tr: Geçen süre

en: Left
tr: Kalan

en: Quantity
tr: Miktar

note: proxy type label & combo box
en: Proxy:
tr: Vekil sunucu:

en: Don't use
tr: Kullanma

en: Default
tr: Varsayılan

note: host label & entry
en: Host:
tr: Ana Makine:

en: Socket:
tr: Soket:

en: Socket args:
tr: Soket değerleri:

en: Element:
tr: Nesne:

en: Mon
tr: Pzt

en: Tue
tr: Sal

en: Wed
tr: Çar

en: Thu
tr: Per

en: Fri
tr: Cum

en: Sat
tr: Cmt

en: Sun
tr: Paz

en: _Enable Scheduler
tr: Zamanlayıcıyı _Etkinleştir

note: Turn off - label
en: Turn off
tr: Kapat

note: Turn off - help label
en: - stop all task
tr: - tüm görevi durdur

note: Normal - label
en: Normal
tr: Olağan

note: Normal - help label
en: - run task normally
tr: - görevi olağan biçimde yürüt

en: All
tr: Tümü

en: None
tr: Boş

en: Mark by filter
tr: Süzgece göre imle

en: Mark URLs by host AND filename extension.
tr: URL'leri ana makine VE dosya uzantısına göre imle

en: This will reset all marks of URLs.
tr: Bu, tüm imli URL'leri sıfırlayacak.

note: filter view ----------------------- left side
en: Host
tr: Ana Makine

note: right side (filename extension)
en: File Ext.
tr: Dosya Uzantısı

en: Base hypertext reference
tr: Temel üst metin referansı

note: select all
en: Mark _All
tr: _Tümünü İmle

note: select none
en: Mark _None
tr: İmi _Kaldır

note: select by filter
en: _Mark by filter...
tr: Süzgece göre _imle...

note: e.g.
en: e.g.
tr: örn.

note: ------------------------------------------------------- radio "From"
en: _From:
tr: Kaynak:

note: label "To"
en: To:
tr: Alıcı:

note: label "digits"
en: digits:
tr: basamak:

en: F_rom:
tr: K_aynak:

note: label case-sensitive
en: case-sensitive
tr: büyük-küçük harfe hassas

en: No wildcard(*) character in URL entry.
tr: URL girişinde özel karakter(*) yok.

en: URL is not valid.
tr: Geçersiz URL.

en: No character in 'From' or 'To' entry.
tr: 'Kaynak' veya 'Alıcı' girişi boş.

en: Preview
tr: Ön izleme

en: User Interface
tr: Kullanıcı Arayüzü

en: Bandwidth
tr: Bant genişliği

en: Scheduler
tr: Zamanlayıcı

en: Plug-in
tr: Eklenti

en: Media website
tr: Ortam web sitesi

en: Others
tr: Diğerleri

note: Monitor button
en: _Enable clipboard monitor
tr: Pano izleyiciyi _etkinleştir

note: quiet mode
en: _Quiet mode
tr: _Sessiz kip

en: Default category index
tr: Öntanımlı kategori dizini

en: Adding to Nth category if no matched category.
tr: Eşleşen kategori yoksa N. kategoriye ekleniyor.

note: media website
en: _Monitor URL of media website
tr: Ortam websitesinin URL'sini _izle

en: Monitor clipboard for specified file types:
tr: Belirtilen dosya türleri için panoyu izle:

en: Separate the types with character '|'.
tr: Türleri '|' karakteri ile ayır.

en: You can use regular expressions here.
tr: Burada düzenli ifadeleri kullanabilirsiniz.

en: Confirmation
tr: Onay

note: Confirmation check buttons
en: Show confirmation dialog on exit
tr: Kapatırken onay kutusu göster

en: Confirm when deleting files
tr: Dosyalar silinirken onayla

en: System Tray
tr: Sistem Tepsisi

note: System Tray check buttons
en: Always show tray icon
tr: Küçük simgeyi her zaman göster

en: Minimize to tray on startup
tr: Tepsiye küçültülmüş olarak başlat

en: Close to tray on window close
tr: Pencere kapatıldığında sistem tepsisine küçült

en: Use Ubuntu's App Indicator
tr: Ubuntu App Indicator'u kullan

en: Enable offline mode on startup
tr: Başlangıçta çevrim dışı kipi etkinleştir

en: Download starting notification
tr: İndirme başlıyor bildirimi

en: Sound when download is finished
tr: İndirme bittikten sonra ses çıkar

note: widget = gtk_check_button_new_with_label (_("Skip existing URI from clipboard and command-line")); uiform->skip_existing = (GtkToggleButton*) widget; gtk_box_pack_start (vbox, widget, FALSE, FALSE, 1);
en: Display large icon
tr: Geniş simge göster

en: These will affect all plug-ins.
tr: Bu tüm eklentileri etkileyecek.

note: Global speed limit
en: Global speed limit
tr: Genel hız sınırı

en: Max upload speed
tr: Azami yükleme hızı

en: Max download speed
tr: Azami indirme hızı

en: Completion Auto-Actions
tr: Tamamlanış Kendiliğinden Eylemleri

en: Custom command:
tr: Özel komut:

en: Custom command if error occured:
tr: Hata oluşursa özel komut:

en: _Autosave
tr: Kendiliğinden k_aydet

note: auto save interval label
en: _Interval:
tr: _Aralık:

note: auto save interval unit label
en: minutes
tr: dakika

note: Commandline Settings
en: Commandline Settings
tr: Komut Satırı Ayarları

note: --quiet
en: Use '--quiet' by default
tr: Varsayılan olarak "--quiet" kullan

en: Plug-in matching order:
tr: Eklenti eşleşme düzeni:

en: Aria2 plug-in options
tr: Aria2 eklenti seçenekleri

en: RPC authorization secret token
tr: RPC yetkilendirme gizli belirteci

note: ------------------------------------------------------------------------ Speed Limits
en: Global speed limit for aria2 only
tr: Yalnızca aria2 için genel hız sınırı

note: ------------------------------------------------------------------------ aria2 works on local device launch
en: _Launch aria2 on startup
tr: Başlangıçta aria2'yi ça_lıştır

note: shutdown
en: _Shutdown aria2 on exit
tr: Çıkışta aria2'yi _kapat

note: ------------------------------------------------------------------------ Local options
en: Launch aria2 on local device
tr: aria2'yi yerel aygıtta çalıştır

en: Path
tr: Yol

en: Arguments
tr: Değerler

note: Arguments - hint
en: You must restart uGet after modifying it.
tr: Değiştirdikten sonra uGet'i yeniden başlatmalısınız.

en: Media matching mode:
tr: Ortam eşleşme kipi:

en: Match conditions
tr: Eşleşme koşulları

note: Quality
en: Quality:
tr: Nitelik:

note: Type
en: Type:
tr: Tür:

en: File
tr: Dosya

en: Folder
tr: Dizin

en: Item
tr: Öge

en: Value
tr: Değer

note: Copy All
en: Copy _All
tr: Tümünü Kopy_ala

note: Show window
en: Show window
tr: Pencereyi göster

note: Offline mode
en: _Offline Mode
tr: _Çevrim Dışı Kip
