Ukolovnik 1.5 - en to da translation catalogue (100 entries)

en: Any
da: Alle

en: Title
da: Titel

en: Description
da: Beskrivelse

en: Priority
da: Prioritet

en: Category
da: Kategori

en: Can not find needed PHP extension "%s". Please install and enable it.
da: Kan ikke finde den krævede PHP-udvidelse "%s". Installér og aktivér den venligst.

en: Can not connect to MySQL database. Please check your configuration.
da: Kan ikke tilslutte til MySQL-databasen. Tjek venligst din konfiguration.

en: Can not select configured database. Please check your configuration or use setup.php.
da: Kan ikke vælge den konfigurerede database. Tjek venligst din konfiguration eller benyt setup.php.

en: Can not find table "%s". Please check your configuration or use setup.php.
da: Kan ikke finde tabellen "%s". Tjek venligst din konfiguration eller benyt setup.php.

en: Table %s need update. Please upgrade your tables or use setup.php.
da: Tabellen %s kræver opdatering. Opgradér venligst dine tabeller eller anvend setup.php.

en: Invalid language (%s) has been chosen.
da: Der er valgt et ugyldigt sprog (%s).

en: No categories defined.
da: Der er ikke defineret kategorier.

en: Filter
da: Filtrér

en: Text
da: Tekst

en: Personal
da: Personligt

en: All
da: Alle

en: Show
da: Vis

en: Hide
da: Skjul

en: Finished
da: Afsluttet

en: No entries found.
da: Ingen fundne poster.

en: Created
da: Oprettet

en: Actions
da: Handlinger

en: Reopen
da: Genåbn

en: Finish
da: Afslut

en: Edit
da: Redigér

en: Delete
da: Slet

en: Invalid parameters.
da: Ugyldige parametre.

en: Updated
da: Opdateret

en: Closed
da: Lukket

en: Task %s reopened.
da: Opgaven %s er genåbnet.

en: Task %s finished.
da: Opgaven %s er afsluttet.

en: Task %s has been deleted.
da: Opgaven %s er blevet slettet.

en: Invalid ID.
da: Ugyldigt ID.

en: Title can not be empty.
da: Titel kan ikke stå tom.

en: Invalid category.
da: Ugyldig kategori.

en: Invalid priority.
da: Ugyldig prioritet.

en: Task %s has been added.
da: Opgaven %s er blevet tilføjet.

en: Concurrency error! Changes not saved, because someone else already changed record.
da: Parallellisme-fejl! Ændringer er ikke gemt, fordi en anden allerede ændrede posten.

en: Task %s has been changed.
da: Opgaven %s er blevet ændret.

en: Add
da: Tilføj

en: Edit category
da: Redigér kategori

en: Name can not be empty.
da: Navn kan ikke stå tomt.

en: Category %s has been added.
da: Katogorien %s er blevet tilføjet.

en: Category %s has been changed.
da: Kategorien %s er blevet ændret.

en: Add category
da: Tilføj kategori

en: Category %s has been deleted.
da: Kategorien %s er blevet slettet.

en: You are about to delete category "%s"
da: Du er på vej til at slette kategorien "%s"

en: Number of tasks in category: %d
da: Antal opgaver i kategorien: %d

en: What to do with task in deleted category?
da: Hvad skal der ske med opgaven i den slettede kategori?

en: Move to another category
da: Flyt til en anden kategori

en: Target category
da: Mål-kategori

en: There are no tasks in this category.
da: Der er ingen opgaver i denne kategori.

en: Name
da: Navn

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Item
da: Element

en: Total tasks count
da: Samlet antal opgaver

en: Opened tasks count
da: Antal åbne opgaver

en: Opened high priority count
da: Antal åbnede med høj prioritet

en: Opened medium priority tasks
da: Åbne opgaver med medium prioritet

en: Opened low priority tasks
da: Åbne opgaver med lav prioritet

en: Oldest task
da: Ældste opgave

en: Oldest task age
da: Alder på ældste opgave

en: days
da: dage

en: Average task age
da: Gennemsnitlig opgave-alder

en: Oldest opened task
da: Ældste, åbne opgave

en: Oldest opened task age
da: Alder på ældste, åbne opgave

en: Average opened task age
da: Gennemsnitlig alder på åbne opgaver

en: Average age when task is closed
da: Gennemsnitlig alder når opgave lukkes

en: About Ukolovnik
da: Om Ukolovnik

en: Ukolovnik is simple todo manager licensed under GNU GPL version 3 or later.
da: Ukolovnik er en simpel opgavehåndtering under licensen GNU/GPL version 3 eller senere.

en: It has homepage on %s.
da: Den har en hjemmeside på %s.

en: You can support it's development on %s.
da: Du kan støtte dens udvikling på %s.

en: Please select export format:
da: Vælg venligst eksport-format:

en: CSV (Comma separated values)
da: CSV (Komma-separerede værdier)

en: Unknown command! Maybe you hit some not yet implemented functionality.
da: Ukendt kommando! Du er muligvis stødt på funktionalitet som ikke er færdig.

en: Default style
da: Standard-stil

en: Low
da: Lav

en: Medium
da: Mellem

en: High
da: Høj

en: Database %s has been created.
da: Databasen %s er blevet oprettet.

en: Table %s has been created.
da: Tabellen %s er blevet oprettet.

en: Settings database has been updated
da: Databasen med indstillinger er blevet opdateret

en: Table %s updated.
da: Tabellen %s er opdateret.

en: SQL query failed: %s
da: SQL-forespørgslen mislykkedes: %s

en: Main
da: Hovedside

en: Categories
da: Kategorier

en: Export
da: Eksport

en: Stats
da: Statistik

en: Settings
da: Indstillinger

en: About
da: Om

en: Donate
da: Donér

note: l10n: please keep also English text "Language" in translated text
en: Language
da: Sprog

en: Style
da: Stil

en: Stay on add page after adding new entry
da: Forbliv på tilføj-side efter tilføjelse af ny post

en: Show entries list on add page
da: Vis liste med poster på tilføjelsesside

en: Show category name in main page output
da: Vis kategorinavn i hovedsidens output

en: Tables are in correct state (see above messages about needed changes, if any), you can go back to index.php.
da: Tabeller er i korrekt tilstand (se beskeder ovenfor om påkrævede ændringer, hvis der er nogen), du kan gå tilbage til index.php.

en: Settings has been updated
da: Indstillinger er blevet opdateret

en: Save
da: Gem
