UKUI Desktop Environment - en to am translation catalogue (87 entries)

en: Sound
am: ድምፅ

en: Change sound volume and sound events
am: የድምፅ መጠን እና የድምፅ ሁኔታዎችን መቀየሪያ

en: Volume Control
am: መጠን መቆጣጠሪያ

en: Show desktop volume control
am: የዴስክቶፕ መጠን መቆጣጠሪያ ማሳያ

en: Version of this application
am: የመተግበሪያው እትም

en: Enable debug
am: debug ማስቻያ

en: Sound system is not available
am: የ ድምፅ ስርአት ዝግጁ አይደለም

en: Waiting for sound system to respond
am: የድምፅ ስርአት እስኪመልስ በመጠበቅ ላይ

en: Sound system backend
am: የ ድምፅ ስርአት ተተኪ ተፈጥሯል

en: Startup page
am: ገጹን በማስጀመር ላይ

en: Input
am: ማስገቢያ

en: Output
am: ውጤት

en: Microphone Volume
am: የማይክሮን መጠን

en: Sound Output Volume
am: የድምፅ ውጤት መጠን

[ctx: balance]
en: Left
am: የ ግራ

[ctx: balance]
en: Right
am: የ ቀኝ

[ctx: balance]
en: Rear
am: የ ኋላ

[ctx: balance]
en: Front
am: የ ፊት

[ctx: balance]
en: Minimum
am: አነስተኛ

[ctx: balance]
en: Maximum
am: ከፍተኛ

en: _Balance:
am: _እኩል:

en: _Fade:
am: _ማፍዘዣ:

en: _Subwoofer:
am: _ሰብዉፈር:

[ctx: volume]
en: Unamplified
am: ያልጎላ

note: Mute button
en: Mute
am: መቀነሻ

en: _Profile:
am: _ገጽታ:

en: Co_nnector:
am: አገ_ናኝ:

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
am: ተሰናክሏል

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
am[0]: %u ውጤት
am[1]: %u ውጤቶች

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
am[0]: %u ማስገቢያ
am[1]: %u ማስገቢያዎች

en: Name
am: ስም

en: Speaker Testing for %s
am: ስፒከር በመሞከር ላይ ለ %s

en: Test Speakers
am: ስፒከር መሞከሪያ

en: Sound Effects
am: የድምፅ ተጽእኖ

en: _Alert volume:
am: _የማስጠንቀቂያ መጠን:

en: _Output volume:
am: _የ ውጤት መጠን:

en: Hardware
am: ጠንካራ አካል

en: C_hoose a device to configure:
am: አካል ይ_ምረጡ ለማዋቀር:

en: Settings for the selected device:
am: ለተመረጠው አካል ማሰናጃ:

en: _Input volume:
am: _የማስገቢያ መጠን:

en: Input level:
am: የማስገቢያ መጠን:

en: C_hoose a device for sound input:
am: ለ ድምጽ ማስገቢያ አካል ይ_ምረጡ:

en: C_hoose a device for sound output:
am: ለ ድምጽ ማውጫ አካል ይ_ምረጡ:

en: Applications
am: መተግበሪያዎች

en: No application is currently playing or recording audio.
am: ምንም መተገበሪያ አይጫወትም ወይንም ድምጽ አይቀርጽም

en: Sound Preferences
am: የድምፅ ምርጫዎች

en: No sounds
am: ድምፅ የለም

en: Built-in
am: አብሮ-የተገነባ

en: Custom
am: ማስተካከያ:

en: Testing event sound
am: የ ሁኔታዎች ድምፅ መሞከሪያ

en: Default
am: ነባር

en: From theme
am: ከ ገጽታ

en: Type
am: አይነት

en: Sound _theme:
am: የ ድምፅ  _ገጽታ:

en: C_hoose an alert sound:
am: የ ማስጠንቀቂያ ድምጽ ይ_ምረጡ:

en: Enable _window and button sounds
am: የ _መስኮት እና ቁልፎች ድምጽ ማስቻያ

en: Stop
am: ማስቆሚያ

en: Test
am: መሞከሪያ

en: Failed to start Sound Preferences: %s
am: የ ድምጽ ምርጫዎችን ማስጀመር አልተቻለም: %s

en: _Mute
am: _መቀነሻ

en: _Sound Preferences
am: _የ ድምፅ ምርጫዎች

en: Unknown
am: ያልታወቀ

note: Speaker channel names
en: Mono
am: ሞኖ

en: Front Left
am: በ ግራ

en: Front Right
am: በ ቀኝ

en: Front Center
am: ፊት ለፊት መሀከል

en: LFE
am: ዝቅተኛ ድግግሞሽ

en: Rear Left
am: ከኋላ በ ግራ

en: Rear Right
am: ከኋላ በ ቀኝ

en: Rear Center
am: ከኋላ መሀከል

en: Front Left of Center
am: ፊት ለፊት በ ግራ መሀከል

en: Front Right of Center
am: ፊት ለፊት በ ቀኝ መሀከል

en: Side Left
am: በ ግራ ጎን

en: Side Right
am: በ ቀኝ ጎን

en: Top Front Left
am: ከ ላይ ፊት ለፊት በ ግራ

en: Top Front Right
am: ከ ላይ ፊት ለፊት በ ቀኝ

en: Top Front Center
am: ከ ላይ ፊት ለፊት መሀከል

en: Top Center
am: ከ ላይ መሀከል

en: Top Rear Left
am: ከ ላይ ከኋላ በ ግራ

en: Top Rear Right
am: ከ ላይ ከኋላ በ ቀኝ

en: Top Rear Center
am: ከ ላይ ከኋላ መሀከል

en: Stereo
am: ስቴሪዮ

en: Surround 4.0
am: ዙሪያ 4.0

en: Surround 4.1
am: ዙሪያ 4.1

en: Surround 5.0
am: ዙሪያ 5.0

en: Surround 5.1
am: ዙሪያ 5.1

en: Surround 7.1
am: ዙሪያ 7.1
