UKUI Desktop Environment - en to ar translation catalogue (81 entries)

en: Sound
ar: الصوت

en: Change sound volume and sound events
ar: غيّر شدة الصوت و أصوات الأحداث

en: Volume Control
ar: التحكم في حجم الصوت

en: Show desktop volume control
ar: اعرض التحكم في حجم الصوت

en: Version of this application
ar: إصدار هذا التطبيق

en: Enable debug
ar: فعّل التنقيح

en: Sound system is not available
ar: نظام الصوت غير متاح

en: Waiting for sound system to respond
ar: ينتظر استجابة نظام الصوت

en: Sound system backend
ar: نظام صوت الخلفية

en: Startup page
ar: صفحة البدء

en: Input
ar: الإدخال

en: Output
ar: الإخراج

en: Microphone Volume
ar: شدة صوت الميكروفون

en: Sound Output Volume
ar: شدة صوت الخرْج

[ctx: balance]
en: Left
ar: اليسار

[ctx: balance]
en: Right
ar: اليمين

[ctx: balance]
en: Rear
ar: المؤخرة

[ctx: balance]
en: Front
ar: المقدمة

[ctx: balance]
en: Minimum
ar: أدنى

[ctx: balance]
en: Maximum
ar: أقصى

en: _Balance:
ar: ال_توازن:

en: _Fade:
ar: ال_تلاشي:

en: _Subwoofer:
ar: _مضخم الصوت:

[ctx: volume]
en: Unamplified
ar: غير مكبّر

note: Mute button
en: Mute
ar: كتم

en: _Profile:
ar: ال_طور:

en: Co_nnector:
ar: المو_صّل:

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
ar: معطّل

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
ar[0]: %u مخرج
ar[1]: مخرج (%u)
ar[2]: مخرجان (%u)
ar[3]: %u مخارج
ar[4]: %u مخرجا
ar[5]: %u مخرجا

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
ar[0]: %u مدخل
ar[1]: مدخل (%u)
ar[2]: مدخلان (%u)
ar[3]: %u مداخل
ar[4]: %u مدخلا
ar[5]: %u مدخلا

en: Name
ar: الاسم

en: Speaker Testing for %s
ar: اختبار سماعات %s

en: Test Speakers
ar: اختبر السماعات

en: Sound Effects
ar: المؤثرات الصوتية

en: _Alert volume:
ar: شدة صوت التنبي_ه:

en: _Output volume:
ar: حجم صوت ال_إخراج:

en: Hardware
ar: العتاد

en: C_hoose a device to configure:
ar: ا_ختر جهازا لضبطه:

en: Settings for the selected device:
ar: إعدادات الجهاز المختار:

en: _Input volume:
ar: حجم صوت ال_إدخال:

en: Input level:
ar: مستوى الإدخال:

en: C_hoose a device for sound input:
ar: اخ_تر جهازا لإدخال الصوت:

en: C_hoose a device for sound output:
ar: اخ_تر جهازا لإخراج الصوت:

en: Applications
ar: التطبيقات

en: No application is currently playing or recording audio.
ar: لا تطبيقات تشغل أو تسجل الصوت حاليا.

en: Sound Preferences
ar: تفضيلات الصوت

en: No sounds
ar: لا صوت

en: Built-in
ar: مدمج

en: Custom
ar: مخصّص

en: Testing event sound
ar: يختبر صوت الحدث

en: Default
ar: المبدئي

en: From theme
ar: من السمة

en: Type
ar: النوع

en: Sound _theme:
ar: _سمة الأصوات:

en: C_hoose an alert sound:
ar: اختر صوت تنبيه:

en: Enable _window and button sounds
ar: فعّل أصوات ال_نوافذ والأزرار

en: Stop
ar: أوقف

en: Test
ar: اختبِر

en: Failed to start Sound Preferences: %s
ar: فشل بدء تفضيلات الصوت: %s

en: _Mute
ar: _كتم

en: _Sound Preferences
ar: _تفضيلات الصوت

en: Unknown
ar: مجهول

note: Speaker channel names
en: Mono
ar: أحادي

en: Front Left
ar: المقدّمة اليسرى

en: Front Right
ar: المقدّمة اليمنى

en: Front Center
ar: المقدّمة الوسطى

en: Rear Left
ar: الخلفية اليسرى

en: Rear Right
ar: الخلفية اليمنى

en: Rear Center
ar: الخلفية الوسطى

en: Front Left of Center
ar: المقدّمة اليسرى للوسط

en: Front Right of Center
ar: المقدّمة اليمنى للوسط

en: Side Left
ar: الجنب الأيسر

en: Side Right
ar: الجنب الأيمن

en: Top Front Left
ar: المقدّمة اليسرى العلوية

en: Top Front Right
ar: المقدّمة اليسرى العلوية

en: Top Front Center
ar: المقدّمة الوسطى العلوية

en: Top Center
ar: الوسط الأعلى

en: Top Rear Left
ar: الخلفية اليسرى العلوية

en: Top Rear Right
ar: الخلفية اليمنى العلوية

en: Top Rear Center
ar: الخلفية الوسطى العلوية

en: Stereo
ar: ستيريو
