UKUI Desktop Environment - en to cmn translation catalogue (58 entries)

en: Sound
cmn: 聲音

en: Change sound volume and sound events
cmn: 改變音效的音量和音效事件

en: Volume Control
cmn: 音量控制

en: Show desktop volume control
cmn: 顯示桌面音量控制

en: Version of this application
cmn: 這個程式的版本

en: Waiting for sound system to respond
cmn: 正在等候音效系統回應

en: Startup page
cmn: 啟始頁面

en: Input
cmn: 輸入

en: Output
cmn: 輸出

en: Microphone Volume
cmn: 麥克風音量

en: Sound Output Volume
cmn: 音效輸出音量

[ctx: balance]
en: Left
cmn: 左

[ctx: balance]
en: Right
cmn: 右

[ctx: balance]
en: Rear
cmn: 後

[ctx: balance]
en: Front
cmn: 前

[ctx: balance]
en: Minimum
cmn: 最小值

[ctx: balance]
en: Maximum
cmn: 最大值

en: _Balance:
cmn: 平衡(_B):

en: _Fade:
cmn: 淡化(_F):

en: _Subwoofer:
cmn: 重低音(_S):

[ctx: volume]
en: Unamplified
cmn: 未經放大

note: Mute button
en: Mute
cmn: 靜音

en: _Profile:
cmn: 側寫檔(_P):

en: Co_nnector:
cmn: 連接器(_N):

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
cmn: 已停用

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
cmn[0]: %u 輸出

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
cmn[0]: %u 輸入

en: Name
cmn: 名稱

en: Speaker Testing for %s
cmn: %s 的喇叭測試

en: Test Speakers
cmn: 測試喇叭

en: Sound Effects
cmn: 聲音效果

en: _Alert volume:
cmn: 警示音量(_A):

en: _Output volume:
cmn: 輸出音量(_O):

en: Hardware
cmn: 硬體

en: C_hoose a device to configure:
cmn: 選擇要設定的裝置(_H):

en: Settings for the selected device:
cmn: 已選取裝置的設定值：

en: _Input volume:
cmn: 輸入音量(_I):

en: Input level:
cmn: 輸入等級:

en: C_hoose a device for sound input:
cmn: 選擇聲音輸入的裝置(_H):

en: C_hoose a device for sound output:
cmn: 選擇聲音輸出的裝置(_H):

en: Applications
cmn: 應用程式

en: No application is currently playing or recording audio.
cmn: 沒有應用程式目前正在播放或錄製音效。

en: Sound Preferences
cmn: 音效偏好設定

en: No sounds
cmn: 不使用音效

en: Built-in
cmn: 內建

en: Custom
cmn: 自訂

en: Testing event sound
cmn: 測試事件音效

en: Default
cmn: 預設值

en: From theme
cmn: 從主題

en: Type
cmn: 類型

en: Sound _theme:
cmn: 音效主題(_T):

en: C_hoose an alert sound:
cmn: 選擇警示音效(_H):

en: Enable _window and button sounds
cmn: 啟用視窗與按鈕音效(_W)

en: Stop
cmn: 停止

en: Test
cmn: 測試

en: Failed to start Sound Preferences: %s
cmn: 啟動音效偏好設定失敗：%s

en: _Mute
cmn: 靜音(_M)

en: _Sound Preferences
cmn: 音效偏好設定(_S)
