UKUI Desktop Environment - en to hi translation catalogue (52 entries)

en: Sound
hi: ध्वनि

en: Change sound volume and sound events
hi: ध्वनि आवाज और ध्वनि घटना बदलें

en: Volume Control
hi: आवाज निर्धारक नियंत्रक

en: Show desktop volume control
hi: डेस्कटॉप आवाज नियंत्रण दिखाएँ

en: Version of this application
hi: इस अनुप्रयोग का संस्करण

en: Waiting for sound system to respond
hi: ध्वनि तंत्र की प्रतिक्रिया के लिए प्रतीक्षारत

en: Startup page
hi: आरंभ पेज

en: Input
hi: इनपुट

en: Output
hi: आउटपुट

[ctx: balance]
en: Left
hi: बायाँ

[ctx: balance]
en: Right
hi: दाहिना

[ctx: balance]
en: Rear
hi: पिछला

[ctx: balance]
en: Front
hi: अग्र भाग

[ctx: balance]
en: Minimum
hi: न्यूनतम

[ctx: balance]
en: Maximum
hi: अधिकतम

en: _Balance:
hi: संतुलन (_B):

en: _Fade:
hi: धुंधला (_F):

en: _Subwoofer:
hi: उप वूफ़र (_S):

[ctx: volume]
en: Unamplified
hi: बिना संवर्द्धित

note: Mute button
en: Mute
hi: मौन

en: _Profile:
hi: प्रोफाइल (_P):

en: Co_nnector:
hi: कनेक्टर (_n):

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
hi: अक्षम

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
hi[0]: %u आउटपुट
hi[1]: %u आउटपुट

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
hi[0]: %u इनपुट
hi[1]: %u इनपुट

en: Name
hi: नाम

en: Sound Effects
hi: ध्वनि प्रभाव

en: _Alert volume:
hi: आवाज चेताएँ (_A):

en: _Output volume:
hi: आउटपुट आवाज (_O):

en: Hardware
hi: हार्डवेयर

en: C_hoose a device to configure:
hi: विन्यस्त करने के लिए कोई युक्ति चुनें (_h):

en: Settings for the selected device:
hi: चयनित युक्ति के लिए सेटिंग:

en: _Input volume:
hi: इनपुट आवाज (_I):

en: Input level:
hi: इनपुट स्तर:

en: C_hoose a device for sound input:
hi: ध्वनि इनपुट के लिए कोई युक्ति चुनें (_h):

en: C_hoose a device for sound output:
hi: ध्वनि आउटपुट के लिए कोई युक्ति चुनें (_h):

en: Applications
hi: अनुप्रयोग

en: No application is currently playing or recording audio.
hi: कोई अनुप्रयोग अभी ध्वनि बजा या रिकार्ड नहीं कर रहा है.

en: Sound Preferences
hi: ध्वनि वरीयता

en: No sounds
hi: कोई ध्वनि नहीं

en: Built-in
hi: अंतर्निर्मित

en: Custom
hi: अनुकूलित

en: Testing event sound
hi: घटना ध्वनि जाँच रहा है

en: Default
hi: डिफ़ॉल्ट

en: From theme
hi: प्रसंग से

en: Type
hi: क़िस्म

en: Sound _theme:
hi: ध्वनि प्रसंग (_t):

en: C_hoose an alert sound:
hi: कोई चेतावनी ध्वनि चुनें (_h):

en: Enable _window and button sounds
hi: विंडो और बटन ध्वनि सक्रिय करें (_w)

en: Failed to start Sound Preferences: %s
hi: ध्वनि वरीयता आरंभ करने में विफल: %s

en: _Mute
hi: मूक (_M)

en: _Sound Preferences
hi: ध्वनि वरीयता (_S)
