UKUI Desktop Environment - en to it translation catalogue (78 entries)

en: Sound
it: Audio

en: Change sound volume and sound events
it: Regola il volume dei suoni e i suoni associati agli eventi

en: Volume Control
it: Regolazione volume

en: Show desktop volume control
it: Mostra la regolazione del volume

en: Version of this application
it: Versione dell'applicazione

en: Enable debug
it: Abilita debug

en: Sound system is not available
it: Sistema sonoro non disponibile

en: Waiting for sound system to respond
it: Attesa una risposta dal sistema audio

en: Sound system backend
it: Backend sistema sonoro

en: Startup page
it: Pagina di avvio

en: Input
it: Ingresso

en: Output
it: Uscita

en: Microphone Volume
it: Volume microfono

en: Sound Output Volume
it: Volume di uscita

[ctx: balance]
en: Left
it: Sinistra

[ctx: balance]
en: Right
it: Destra

[ctx: balance]
en: Rear
it: Retro

[ctx: balance]
en: Front
it: Fronte

[ctx: balance]
en: Minimum
it: Minimo

[ctx: balance]
en: Maximum
it: Massimo

en: _Balance:
it: _Bilanciamento:

en: _Fade:
it: _Dissolvenza:

en: _Subwoofer:
it: Sub_woofer:

[ctx: volume]
en: Unamplified
it: Non amplificato

note: Mute button
en: Mute
it: Muto

en: _Profile:
it: _Profilo:

en: Co_nnector:
it: Co_nnettore:

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
it: Disabilitato

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
it[0]: %u uscita
it[1]: %u uscite

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
it[0]: %u ingresso
it[1]: %u ingressi

en: Name
it: Nome

en: Speaker Testing for %s
it: Test altoparlanti per %s

en: Test Speakers
it: Test altoparlanti

en: Sound Effects
it: Effetti sonori

en: _Alert volume:
it: Volume di _avviso:

en: _Output volume:
it: V_olume di uscita:

en: C_hoose a device to configure:
it: _Scegliere un dispositivo da configurare:

en: Settings for the selected device:
it: Impostazioni per il dispositivo selezionato:

en: _Input volume:
it: Volume d'_ingresso:

en: Input level:
it: Livello d'ingresso:

en: C_hoose a device for sound input:
it: _Scegliere un dispositivo per l'ingresso audio:

en: C_hoose a device for sound output:
it: _Scegliere un dispositivo per l'uscita audio:

en: Applications
it: Applicazioni

en: No application is currently playing or recording audio.
it: Nessuna applicazione sta riproducendo dell'audio.

en: Sound Preferences
it: Preferenze dell'audio

en: No sounds
it: Nessun suono

en: Built-in
it: Integrato

en: Custom
it: Personalizzato

en: Testing event sound
it: Test evento sonoro

en: Default
it: Predefinito

en: From theme
it: Dal tema

en: Type
it: Tipo

en: Sound _theme:
it: _Tema sonoro:

en: C_hoose an alert sound:
it: _Scegliere un suono di avviso:

en: Enable _window and button sounds
it: A_bilitare i suoni di finestre e pulsanti

en: Stop
it: Ferma

en: Failed to start Sound Preferences: %s
it: Avvio di «Preferenze dell'audio» non riuscito: %s

en: _Mute
it: _Escludere audio

en: _Sound Preferences
it: _Preferenze audio

en: Muted at
it: Silenziato a

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Front Left
it: Anteriore sinistro

en: Front Right
it: Anteriore desto

en: Front Center
it: Frontale centrale

en: Rear Left
it: Posteriore sinistro

en: Rear Right
it: Posteriore destro

en: Rear Center
it: Posteriore centrale

en: Front Left of Center
it: Anteriore sinistro del centro

en: Front Right of Center
it: Anteriore destro del centro

en: Side Left
it: lato sinistro

en: Side Right
it: Lato destro

en: Top Front Left
it: Alto Frontale Sinistra

en: Top Front Right
it: Alto Frontale Destra

en: Top Front Center
it: Alto Frontale Centrale

en: Top Center
it: Alto Centrale

en: Top Rear Left
it: Alto Posteriore Sinistro

en: Top Rear Right
it: Alto Posteriore Destro

en: Top Rear Center
it: Alto Posteriore Centrale
