UKUI Desktop Environment - en to nl translation catalogue (76 entries)

en: Sound
nl: Geluid

en: Change sound volume and sound events
nl: Geluidsvolume en systeemgeluiden wijzigen

en: Volume Control
nl: Volumeregeling

en: Show desktop volume control
nl: Volumeregeling tonen

en: Version of this application
nl: Versie van deze toepassing

en: Enable debug
nl: Foutopsporing inschakelen

en: Sound system is not available
nl: Geluidssysteem is niet beschikbaar

en: Waiting for sound system to respond
nl: Wachten op antwoord van het geluidssysteem

en: Sound system backend
nl: Achtergronddienst van geluidssysteem

en: Startup page
nl: Opstartpagina

en: Input
nl: Invoer

en: Output
nl: Uitvoer

en: Microphone Volume
nl: Microfoonvolume

en: Sound Output Volume
nl: Geluiduitvoervolume

[ctx: balance]
en: Left
nl: Links

[ctx: balance]
en: Right
nl: Rechts

[ctx: balance]
en: Rear
nl: Achter

[ctx: balance]
en: Front
nl: Voor

en: _Balance:
nl: _Balans:

en: _Fade:
nl: _Wegsterven:

[ctx: volume]
en: Unamplified
nl: Onversterkt

note: Mute button
en: Mute
nl: Dempen

en: _Profile:
nl: _Profiel:

en: Co_nnector:
nl: Verbi_ndingsstuk:

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
nl: Uigeschakeld

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
nl[0]: %u uitgang
nl[1]: %u uitgangen

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
nl[0]: %u ingang
nl[1]: %u ingangen

en: Name
nl: Naam

en: Speaker Testing for %s
nl: Luidsprekerproef voor %s

en: Test Speakers
nl: Luidsprekers beproeven

en: Sound Effects
nl: Geluidseffecten

en: _Alert volume:
nl: _Waarschuwingsvolume:

en: _Output volume:
nl: _Uitvoervolume:

en: Hardware
nl: Apparatuur

en: C_hoose a device to configure:
nl: Kies een apparaat om te _configureren:

en: Settings for the selected device:
nl: Instellingen voor het geselecteerde apparaat:

en: _Input volume:
nl: _Invoervolume:

en: Input level:
nl: Invoerniveau:

en: C_hoose a device for sound input:
nl: Kies een apparaat voor geluids_invoer:

en: C_hoose a device for sound output:
nl: Kies een _apparaat voor geluidsuitvoer:

en: Applications
nl: Toepassingen

en: No application is currently playing or recording audio.
nl: Er is momenteel geen enkele toepassing geluid aan het opnemen of afspelen.

en: Sound Preferences
nl: Geluidsvoorkeuren

en: No sounds
nl: Geen geluiden

en: Built-in
nl: Ingebouwd

en: Custom
nl: Aangepast

en: Testing event sound
nl: Geluid beproeven

en: Default
nl: Standaard

en: From theme
nl: Van thema

en: Sound _theme:
nl: Geluids_thema:

en: C_hoose an alert sound:
nl: Kies een _waarschuwingsgeluid:

en: Enable _window and button sounds
nl: Scherm- en knop_geluiden inschakelen

en: Stop
nl: Stoppen

en: Test
nl: Proef

en: Failed to start Sound Preferences: %s
nl: Kon geluidsvoorkeuren niet starten: %s

en: _Mute
nl: _Dempen

en: _Sound Preferences
nl: _Geluidsvoorkeuren

en: Muted at
nl: Gedempt op

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Front Left
nl: Linksvoor

en: Front Right
nl: Rechtsvoor

en: Front Center
nl: Middenvoor

en: Rear Left
nl: Linksachter

en: Rear Right
nl: Rechtsachter

en: Rear Center
nl: Midden achteraan

en: Front Left of Center
nl: Linksvoor van Midden

en: Front Right of Center
nl: Rechtsvoor van Midden

en: Side Left
nl: Linkerzijkant

en: Side Right
nl: Rechterzijkant

en: Top Front Left
nl: Linksboven vooraan

en: Top Front Right
nl: Rechtsboven vooraan

en: Top Front Center
nl: Middenboven vooraan

en: Top Center
nl: Midden boven

en: Top Rear Left
nl: Linksboven achter

en: Top Rear Right
nl: Rechtsboven achter

en: Top Rear Center
nl: Middenboven achteraan
