UKUI Desktop Environment - en to or translation catalogue (53 entries)

en: Sound
or: ଶବ୍ଦ

en: Change sound volume and sound events
or: ଧ୍ୱନି ପ୍ରବଳତା ଏବଂ ଧ୍ୱନି ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ

en: Volume Control
or: ଧ୍ବନି ପ୍ରବଳତା ନିୟନ୍ତ୍ରକ

en: Show desktop volume control
or: ଡେସ୍କଟପ ଶବ୍ଦ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଦର୍ଶାନ୍ତୁ

en: Version of this application
or: ଏହି ପ୍ରୟୋଗର ସଂସ୍କରଣ

en: Waiting for sound system to respond
or: ଧ୍ୱନି ତନ୍ତ୍ରର ଉତ୍ତରକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି

en: Startup page
or: ଆରମ୍ଭ ପୃଷ୍ଠା

en: Input
or: ନିବେଶ

en: Output
or: ନିର୍ଗମ

[ctx: balance]
en: Left
or: ବାମ

[ctx: balance]
en: Right
or: ଡାହାଣ

[ctx: balance]
en: Rear
or: ଆଗ

[ctx: balance]
en: Front
or: ଆଗ

[ctx: balance]
en: Minimum
or: ସର୍ବନିମ୍ନ

[ctx: balance]
en: Maximum
or: ସର୍ବାଧିକ

en: _Balance:
or: ସମତୁଲ (_B):

en: _Fade:
or: ଲିଭିବା (_F):

en: _Subwoofer:
or: ଉପ ଉଫର (_S):

[ctx: volume]
en: Unamplified
or: ଅପରିବର୍ଦ୍ଧିତ

[ctx: volume]
en: 100%
or: ୧୦୦%

note: Mute button
en: Mute
or: ନିଶବ୍ଦ

en: _Profile:
or: ରୂପରେଖ (_P):

en: Co_nnector:
or: ସଂଯୋଜକ (_n):

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
or: ନିଷ୍କ୍ରିୟ ହୋଇଗଲା

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
or[0]: %u ନିର୍ଗମ
or[1]: %u ନିର୍ଗମ

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
or[0]: %u ନିବେଶ
or[1]: %u ନିବେଶ

en: Name
or: ନାମ

en: Sound Effects
or: ଧ୍ୱନି ପ୍ରଭାବ

en: _Alert volume:
or: ସତର୍କ ସୂଚନା ଧ୍ୱନୀ ପ୍ରବଳତା (_A):

en: _Output volume:
or: ନିର୍ଗମ ଧ୍ୱନି ତିବ୍ରତା (_O):

en: Hardware
or: ହାର୍ଡ଼ୱେର

en: C_hoose a device to configure:
or: ବିନ୍ୟାସ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଉପକରଣ ବାଛନ୍ତୁ (_h):

en: Settings for the selected device:
or: ବଚ୍ଛିତ ଉପକରଣ ପାଇଁ ବିନ୍ୟାସ:

en: _Input volume:
or: ନିବେଶ ଧ୍ୱନୀ ପ୍ରବଳତା (_I):

en: Input level:
or: ନିବେଶ ସ୍ତର:

en: C_hoose a device for sound input:
or: ଧ୍ୱନି ନିବେଶ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଉପକରଣ ବାଛନ୍ତୁ (_h):

en: C_hoose a device for sound output:
or: ଧ୍ୱନି ନିର୍ଗମ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଉପକରଣ ବାଛନ୍ତୁ (_h):

en: Applications
or: ପ୍ରୟୋଗ

en: No application is currently playing or recording audio.
or: ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଣସି ପ୍ରୟୋଗ ଧ୍ୱନିକୁ ଚଲାଉନାହିଁ କିମ୍ବା ଅନୁଲିପି କରୁନାହିଁ।

en: Sound Preferences
or: ଧ୍ୱନି ପସନ୍ଦ

en: No sounds
or: ଶବ୍ଦ ନାହିଁ

en: Built-in
or: ସୁନିର୍ମିତ

en: Custom
or: ଇଚ୍ଛାରୂପଣ

en: Testing event sound
or: ଘଟଣା ଧ୍ୱନି ପରୀକ୍ଷା କରୁଅଛି

en: Default
or: ପୂର୍ବ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ

en: From theme
or: ପ୍ରସଙ୍ଗରୁ

en: Type
or: ପ୍ରକାର

en: Sound _theme:
or: ଧ୍ୱନି ପ୍ରସଙ୍ଗ (_t):

en: C_hoose an alert sound:
or: ଗୋଟିଏ ସତର୍କ ଧ୍ୱନି ବାଛନ୍ତୁ (_h):

en: Enable _window and button sounds
or: ୱିଣ୍ଡୋ ଏବଂ ବଟନ ଧ୍ୱନିକୁ ସକ୍ରିୟ କରନ୍ତୁ (_w)

en: Failed to start Sound Preferences: %s
or: ଧ୍ବନି ପ୍ରବଳତା ନିୟନ୍ତ୍ରକ ପସନ୍ଦ ଆରମ୍ଭ କରିବାରେ ବିଫଳ: %s

en: _Mute
or: ମୂକ କରନ୍ତୁ (_M)

en: _Sound Preferences
or: ଧ୍ୱନୀ ପସନ୍ଦ (_S)
