UKUI Desktop Environment - en to sv translation catalogue (77 entries)

en: Sound
sv: Ljud

en: Change sound volume and sound events
sv: Ändra ljudvolym och ljudhändelser

en: Volume Control
sv: Volymkontroll

en: Show desktop volume control
sv: Visa skrivbordets volymkontroll

en: Version of this application
sv: Version av detta program

en: Enable debug
sv: Aktivera felsökning

en: Sound system is not available
sv: Ljudsystemet är inte tillgängligt

en: Waiting for sound system to respond
sv: Väntar på att ljudsystemet ska svara

en: Sound system backend
sv: Ljudsystemets bakände

en: Startup page
sv: Uppstartssida

en: Input
sv: Ingång

en: Output
sv: Utgång

en: Microphone Volume
sv: Mikrofonvolym

en: Sound Output Volume
sv: Ljudutgångsvolym

[ctx: balance]
en: Left
sv: Vänster

[ctx: balance]
en: Right
sv: Höger

[ctx: balance]
en: Rear
sv: Bak

[ctx: balance]
en: Front
sv: Fram

en: _Balance:
sv: _Balans:

en: _Fade:
sv: _Tona:

[ctx: volume]
en: Unamplified
sv: Ej förstärkt

note: Mute button
en: Mute
sv: Tyst

en: _Profile:
sv: _Profil:

en: Co_nnector:
sv: Ko_ntakt:

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
sv: Inaktiverad

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
sv[0]: %u utgång
sv[1]: %u utgångar

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
sv[0]: %u ingång
sv[1]: %u ingångar

en: Name
sv: Namn

en: Speaker Testing for %s
sv: Högtalartest för %s

en: Test Speakers
sv: Testa högtalare

en: Sound Effects
sv: Ljudeffekter

en: _Alert volume:
sv: _Larmvolym:

en: _Output volume:
sv: _Utgångsvolym:

en: Hardware
sv: Hårdvara

en: C_hoose a device to configure:
sv: Välj en enhet att _konfigurera:

en: Settings for the selected device:
sv: Inställningar för vald enhet:

en: _Input volume:
sv: _Ingångsvolym:

en: Input level:
sv: Ingångsnivå:

en: C_hoose a device for sound input:
sv: Välj _en enhet för ljudingång:

en: C_hoose a device for sound output:
sv: Välj _en enhet för ljudutgång:

en: Applications
sv: Program

en: No application is currently playing or recording audio.
sv: Inget program spelar upp eller in ljud för tillfället.

en: Sound Preferences
sv: Ljudinställningar

en: No sounds
sv: Inga ljud

en: Built-in
sv: Inbyggt

en: Custom
sv: Anpassad

en: Testing event sound
sv: Testar händelseljud

en: Default
sv: Standard

en: From theme
sv: Från tema

en: Type
sv: Typ

en: Sound _theme:
sv: Ljud_tema:

en: C_hoose an alert sound:
sv: Väl_j ett larmljud:

en: Enable _window and button sounds
sv: Aktivera ljud för _fönster och knappar

en: Stop
sv: Stopp

en: Test
sv: Testa

en: Failed to start Sound Preferences: %s
sv: Misslyckades med att starta ljudinställningar: %s

en: _Mute
sv: _Tyst

en: _Sound Preferences
sv: _Ljudinställningar

en: Unknown
sv: Okänt

en: Front Left
sv: Fronthögtalare vänster

en: Front Right
sv: Fronthögtalare höger

en: Front Center
sv: Fronthögtalare mitten

en: LFE
sv: Bashögtalare

en: Rear Left
sv: Bakre högtalare vänster

en: Rear Right
sv: Bakre högtalare höger

en: Rear Center
sv: Bakre högtalare mitten

en: Front Left of Center
sv: Fronthögtalare vänster mitten

en: Front Right of Center
sv: Fronthögtalare höger mitten

en: Side Left
sv: Sidohögtalare vänster

en: Side Right
sv: Sidohögtalare höger

en: Top Front Left
sv: Fronthögtalare övre vänster

en: Top Front Right
sv: Fronthögtalare övre höger

en: Top Front Center
sv: Fronthögtalare övre mitten

en: Top Center
sv: Längst upp i mitten

en: Top Rear Left
sv: Bakre högtalare övre vänster

en: Top Rear Right
sv: Bakre högtalare övre höger

en: Top Rear Center
sv: Bakre högtalare övre mitten
