UKUI Desktop Environment - en to th translation catalogue (53 entries)

en: Sound
th: เสียง

en: Change sound volume and sound events
th: ปรับความดังของเสียงและตั้งเสียงของเหตุการณ์ต่างๆ

en: Volume Control
th: ความดังเสียง

en: Show desktop volume control
th: แสดงหน้าต่างปรับความดังเสียง

en: Version of this application
th: รุ่นของโปรแกรมนี้

en: Waiting for sound system to respond
th: กำลังรอการตอบสนองจากระบบเสียง

en: Startup page
th: หน้าเริ่มต้น

en: Input
th: เสียงเข้า

en: Output
th: เสียงออก

[ctx: balance]
en: Left
th: ซ้าย

[ctx: balance]
en: Right
th: ขวา

[ctx: balance]
en: Rear
th: หลัง

[ctx: balance]
en: Front
th: หน้า

[ctx: balance]
en: Minimum
th: ต่ำสุด

[ctx: balance]
en: Maximum
th: สูงสุด

en: _Balance:
th: _สมดุล:

en: _Fade:
th: เ_ฟด:

en: _Subwoofer:
th: _ซับวูฟเฟอร์:

[ctx: volume]
en: Unamplified
th: ไม่ขยาย

note: Mute button
en: Mute
th: ปิดเสียง

en: _Profile:
th: โ_พรไฟล์:

en: Co_nnector:
th: _ช่องเชื่อมต่อ:

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
th: ปิดใช้

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
th[0]: เสียงออก %u ช่อง

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
th[0]: เสียงเข้า %u ช่อง

en: Name
th: ชื่อ

en: Sound Effects
th: เอฟเฟ็กต์เสียง

en: _Alert volume:
th: ความดังเสียงแ_จ้งเตือน:

en: _Output volume:
th: ความดังเสียง_ออก:

en: Hardware
th: ฮาร์ดแวร์

en: C_hoose a device to configure:
th: เ_ลือกอุปกรณ์สำหรับเสียงเข้า:

en: Settings for the selected device:
th: ค่าตั้งสำหรับอุปกรณ์ที่เลือก:

en: _Input volume:
th: ความดังเสียงเ_ข้า:

en: Input level:
th: ระดับเสียงเข้า:

en: C_hoose a device for sound input:
th: เ_ลือกอุปกรณ์สำหรับเสียงเข้า:

en: C_hoose a device for sound output:
th: เ_ลือกอุปกรณ์สำหรับเสียงออก:

en: Applications
th: โปรแกรม

en: No application is currently playing or recording audio.
th: ไม่มีโปรแกรมที่เล่นหรืออัดเสียงอยู่

en: Sound Preferences
th: การปรับแต่งเกี่ยวกับเสียง

en: No sounds
th: ไม่ใช้เสียง

en: Built-in
th: ที่มีในตัว

en: Custom
th: กำหนดเอง

en: Testing event sound
th: กำลังทดสอบเสียงของเหตุการณ์

en: Default
th: ปริยาย

en: From theme
th: จากชุดเสียง

en: Type
th: ชนิด

en: Sound _theme:
th: ชุดเ_สียง:

en: C_hoose an alert sound:
th: เ_ลือกเสียงแจ้งเตือน:

en: Enable _window and button sounds
th: เปิดใช้เสียงของห_น้าต่างและปุ่มต่างๆ

en: Failed to start Sound Preferences: %s
th: ไม่สามารถเปิดเครื่องมือปรับแต่งเกี่ยวกับเสียง: %s

en: _Mute
th: ปิ_ดเสียง

en: _Sound Preferences
th: ปรับแต่งเ_สียง

en: Unknown
th: ไม่ทราบ
