UKUI Desktop Environment - en to tr translation catalogue (85 entries)

en: Sound
tr: Ses

en: Change sound volume and sound events
tr: Ses seviyesini ve olay seslerini değiştir

en: Volume Control
tr: Ses Kontrolü

en: Show desktop volume control
tr: Masaüstü ses kontrolünü göster

en: Version of this application
tr: Bu uygulamanın sürümü

en: Enable debug
tr: Hata ayıklamayı etkinleştir

en: Sound system is not available
tr: Ses sistemi kullanılabilir değil

en: Waiting for sound system to respond
tr: Ses sisteminin cevabı bekleniyor

en: Sound system backend
tr: Ses sistemi arka ucu

en: Startup page
tr: Başlangıç sayfası

en: Input
tr: Giriş

en: Output
tr: Çıkış

en: Microphone Volume
tr: Mikrofon seviyesi

en: Sound Output Volume
tr: Ses Çıktı Seviyesi

[ctx: balance]
en: Left
tr: Sol

[ctx: balance]
en: Right
tr: Sağ

[ctx: balance]
en: Rear
tr: Arka

[ctx: balance]
en: Front
tr: Ön

[ctx: balance]
en: Minimum
tr: En az

[ctx: balance]
en: Maximum
tr: En fazla

en: _Balance:
tr: _Denge:

en: _Fade:
tr: _Geçiş:

[ctx: volume]
en: Unamplified
tr: Yükseltilmemiş

[ctx: volume]
en: 100%
tr: %100

note: Mute button
en: Mute
tr: Sessiz

en: _Profile:
tr: _Profil:

en: Co_nnector:
tr: _Bağlayıcı:

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
tr: Kapalı

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
tr[0]: %u Çıkış
tr[1]: %u Çıkış

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
tr[0]: %u Giriş
tr[1]: %u Giriş

en: Name
tr: İsim

en: Speaker Testing for %s
tr: %s İçin Hoparlör Testi

en: Test Speakers
tr: Hoparlörleri sına

en: Sound Effects
tr: Ses Etkileri

en: _Alert volume:
tr: _Uyarı ses seviyesi:

en: _Output volume:
tr: Çıkış _ses seviyesi:

en: Hardware
tr: Donanım

en: C_hoose a device to configure:
tr: _Yapılandırmak için bir aygıt seçin:

en: Settings for the selected device:
tr: Seçilen aygıt için ayarlar:

en: _Input volume:
tr: _Giriş ses seviyesi:

en: Input level:
tr: Giriş seviyesi:

en: C_hoose a device for sound input:
tr: Ses _girişi için bir aygıt seçin:

en: C_hoose a device for sound output:
tr: Ses çı_kışı için bir aygıt seçin:

en: Applications
tr: Uygulamalar

en: No application is currently playing or recording audio.
tr: Şu an da hiçbir uygulama ses çalmıyor veya kaydetmiyor.

en: Sound Preferences
tr: Ses Tercihleri

en: No sounds
tr: Ses yok

en: Built-in
tr: Dahili

en: Custom
tr: Özel

en: Testing event sound
tr: Olay sesleri deneniyor

en: Default
tr: Öntanımlı

en: From theme
tr: Teması

en: Type
tr: Tür

en: Sound _theme:
tr: Ses _teması:

en: C_hoose an alert sound:
tr: Bir _uyarı sesi seçin:

en: Enable _window and button sounds
tr: _Pencere ve tuş seslerini etkinleştir

en: Stop
tr: Dur

en: Failed to start Sound Preferences: %s
tr: Ses Tercihleri başlatılamadı: %ss

en: _Mute
tr: _Sessiz

en: _Sound Preferences
tr: _Ses Tercihleri

en: Muted at
tr: Şuna kapalı

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

en: Front Left
tr: Ön Sol

en: Front Right
tr: Ön Sağ

en: Front Center
tr: Ön Merkez

en: LFE
tr: Bas Hoparlörü

en: Rear Left
tr: Arka Sol

en: Rear Right
tr: Arka Sağ

en: Rear Center
tr: Arka Merkez

en: Front Left of Center
tr: Ön Merkezin Solu

en: Front Right of Center
tr: Ön Merkezin Sağı

en: Side Left
tr: Sol Kenar

en: Side Right
tr: Sağ Kenar

en: Top Front Left
tr: En Ön Sol

en: Top Front Right
tr: En Ön Sağ

en: Top Front Center
tr: En Ön Merkez

en: Top Center
tr: En Orta

en: Top Rear Left
tr: En Arka Sol

en: Top Rear Right
tr: En Arka Sağ

en: Top Rear Center
tr: En Arka Merkez

en: Surround 4.0
tr: Çevresel ses 4.0

en: Surround 4.1
tr: Çevresel ses 4.1

en: Surround 5.0
tr: Çevresel ses 5.0

en: Surround 5.1
tr: Çevresel Ses 5.1

en: Surround 7.1
tr: Çevresel ses 7.1
