UKUI Desktop Environment - en to ug translation catalogue (58 entries)

en: Sound
ug: ئاۋاز

en: Change sound volume and sound events
ug: ئاۋاز مىقدارى ۋە ئاۋاز ھادىسىسى ئۆزگەرت

en: Volume Control
ug: ئاۋاز تىزگىنى

en: Show desktop volume control
ug: ئۈستەل`ئۈستى ئاۋاز تىزگىننى كۆرسەت

en: Version of this application
ug: بۇ پروگراممىنىڭ نەشرى

en: Waiting for sound system to respond
ug: ئاۋاز سىستېمىسىنىڭ ئىنكاسىنى كۈتۈۋاتىدۇ

en: Startup page
ug: قوزغىتىش بېتى

en: Input
ug: كىرگۈز

en: Output
ug: چىقار

en: Microphone Volume
ug: مىكروفون ئاۋاز مىقدارى

en: Sound Output Volume
ug: چىقىرىدىغان ئاۋاز مىقدارى

[ctx: balance]
en: Left
ug: سول

[ctx: balance]
en: Right
ug: ئوڭ

[ctx: balance]
en: Rear
ug: ئارقا تەرەپ

[ctx: balance]
en: Front
ug: ئالدى

[ctx: balance]
en: Minimum
ug: ئەڭ كىچىك

[ctx: balance]
en: Maximum
ug: ئەڭ چوڭ

en: _Balance:
ug: تەڭپۇڭ(_B):

en: _Fade:
ug: ئاجىزلىتىش(_F):

en: _Subwoofer:
ug: ئۇلترا تۆۋەن ئاۋاز(_S):

[ctx: volume]
en: Unamplified
ug: چوڭايتىلمىغان

note: Mute button
en: Mute
ug: ئۈنسىز

en: _Profile:
ug: سەپلىمە ھۆججەت(_P):

en: Co_nnector:
ug: ئۇلىغۇچ(_N):

note: translators: * The device has been disabled
en: Disabled
ug: چەكلەنگەن

note: translators: * The number of sound outputs on a particular device
en: %u Output | %u Outputs
ug[0]: %u چىقار

note: translators: * The number of sound inputs on a particular device
en: %u Input | %u Inputs
ug[0]: %u كىرگۈز

en: Name
ug: ئاتى

en: Speaker Testing for %s
ug: %s نىڭ ياڭراتقۇسىنى سىناش

en: Test Speakers
ug: ياڭراتقۇ سىنا

en: Sound Effects
ug: ئاۋاز ئۈنۈمى

en: _Alert volume:
ug: ئاگاھلاندۇرۇش ئاۋاز مىقدارى(_A):

en: _Output volume:
ug: چىقىرىدىغان ئاۋاز مىقدارى(_O):

en: Hardware
ug: قاتتىق دېتال

en: C_hoose a device to configure:
ug: سەپلەيدىغان ئۈسكۈنە تاللاش(_H):

en: Settings for the selected device:
ug: تاللىغان ئۈسكۈنىنىڭ تەڭشىكى:

en: _Input volume:
ug: كىرىش ئاۋاز مىقدارى(_I):

en: Input level:
ug: كىرىش دەرىجىسى:

en: C_hoose a device for sound input:
ug: ئاۋاز كىرگۈزۈش ئۈسكۈنىسى تاللاش(_H):

en: C_hoose a device for sound output:
ug: ئاۋاز چىقىرىش ئۈسكۈنىسى تاللاش(_H):

en: Applications
ug: پروگراممىلار

en: No application is currently playing or recording audio.
ug: نۆۋەتتە ئاۋاز قويىدىغان ياكى خاتىرىلەيدىغان پروگرامما يوق.

en: Sound Preferences
ug: ئاۋاز مايىللىقى

en: No sounds
ug: ئاۋاز يوق

en: Built-in
ug: ئىچكى

en: Custom
ug: ئىختىيارى

en: Testing event sound
ug: ھادىسە ئاۋازىنى سىناۋاتىدۇ

en: Default
ug: كۆڭۈلدىكى

en: From theme
ug: باش تېمىدىن

en: Type
ug: تىپى

en: Sound _theme:
ug: ئاۋاز باش تېما(_T):

en: C_hoose an alert sound:
ug: ئاگاھلاندۇرۇش ئاۋازى تاللاڭ(_H):

en: Enable _window and button sounds
ug: كۆزنەك ۋە توپچا ئاۋازىنى قوزغات(_W)

en: Stop
ug: توختا

en: Test
ug: سىنا

en: Failed to start Sound Preferences: %s
ug: ئاۋاز مايىللىقىنى قوزغىتالمىدى: %s

en: _Mute
ug: ئۈنسىز(_M)

en: _Sound Preferences
ug: ئاۋاز مايىللىقى(_S)
