UKUI Desktop Environment - en to ar translation catalogue (37 entries)

en: Sound & Video
ar: المرئيّات و الصوتيّات

en: Multimedia menu
ar: قائمة الوسائط المتعدّدة

en: Programming
ar: برمجة

en: Tools for software development
ar: أدوات لتطوير البرامج

en: Education
ar: تعليمي

en: Games
ar: ألعاب

en: Games and amusements
ar: الألعاب و التسلية

en: Graphics
ar: رسوميات

en: Graphics applications
ar: تطبيقات الرّسوميات

en: Hardware
ar: عتاد

en: Settings for several hardware devices
ar: إعدادات للعديد من أجهزة العتاد

en: Internet and Network
ar: الإنترنت والشبكة

en: Network-related settings
ar: الإعدادات المتعلّقة بالشبكة

en: Look and Feel
ar: الشكل و المظهر

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
ar: إعدادات تتحكّم في مظهر وسلوك سطح المكتب

en: Internet
ar: أنترنت

en: Programs for Internet access such as web and email
ar: برامج للنّفاذ إلى الشّابكة مثل الوب و البريد الإلكتروني

en: Office
ar: مكتب

en: Office Applications
ar: التطبيقات المكتبيّة

note: Translators: this is Personal as in "Personal settings"
en: Personal
ar: شخصي

en: Personal settings
ar: الإعدادات الشخصيّة

en: Administration
ar: إدارة

en: Change system-wide settings (affects all users)
ar: غيّر إعدادات النظام العامة (يؤثّر على جميع المستخدمين)

en: Preferences
ar: تفضيلات

en: Personal preferences
ar: التفضيلات الشخصيّة

en: System
ar: نظام

en: System settings
ar: إعدادات النظام

en: System Tools
ar: أدوات النّظام

en: System configuration and monitoring
ar: إعداد و مراقبة النّظام

en: Universal Access
ar: الإتاحة

en: Universal Access Settings
ar: إعدادات الإتاحة

en: Accessories
ar: ملحقات

en: Desktop accessories
ar: ملحقات سطح المكتب

en: Applications
ar: تطبيقات

en: Personal preferences and administration settings
ar: التفضيلات الشخصيّة و إعدادات الإدارة

en: Other
ar: أخرى

en: Applications that did not fit in other categories
ar: تطبيقات لا تندرج تحت الفئات الأخرى
