UKUI Desktop Environment - en to bn_IN translation catalogue (37 entries)

en: Sound & Video
bn_IN: শব্দ ও ভিডিও

en: Multimedia menu
bn_IN: মাল্টি-মিডিয়া মেনু

en: Programming
bn_IN: প্রোগ্রামিং

en: Tools for software development
bn_IN: সফ্টওয়্যার ডিভেলপমেন্টের সামগ্রী

en: Education
bn_IN: শিক্ষাবিষয়ক বস্তু

en: Games
bn_IN: খেলা

en: Games and amusements
bn_IN: খেলা ও বিনোদন

en: Graphics
bn_IN: গ্রাফিক্স

en: Graphics applications
bn_IN: গ্রাফিক্স অ্যাপ্লিকেশন

en: Hardware
bn_IN: হার্ডওয়্যার

en: Settings for several hardware devices
bn_IN: বিবিধ হার্ডওয়্যার ডিভাইস সংক্রান্ত বৈশিষ্ট্য

en: Internet and Network
bn_IN: ইন্টারনেট ও নেটওয়ার্ক

en: Network-related settings
bn_IN: নেটওয়ার্ক সংক্রান্ত বৈশিষ্ট্য

en: Look and Feel
bn_IN: চেহারা ছবি

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
bn_IN: ডেস্কটপের চেহারা ও আচরণ নিয়ন্ত্রণকারী বৈশিষ্ট্য

en: Internet
bn_IN: ইন্টারনেট

en: Programs for Internet access such as web and email
bn_IN: ইন্টারনেট ব্যবহারের প্রোগ্রাম যেমন ওয়েব ও ই-মেইল প্রোগ্রাম

en: Office
bn_IN: অফিস

en: Office Applications
bn_IN: অফিস অ্যাপলিকেশন

note: Translators: this is Personal as in "Personal settings"
en: Personal
bn_IN: ব্যক্তিগত

en: Personal settings
bn_IN: ব্যক্তিগত বৈশিষ্ট্য

en: Administration
bn_IN: প্রশাসনিক বৈশিষ্ট্য

en: Change system-wide settings (affects all users)
bn_IN: সম্পূর্ণ সিস্টেমব্যাপী বৈশিষ্ট্য পরিবর্তন করুন (সকল ব্যবহারকারী প্রভাবিত হবেন)

en: Preferences
bn_IN: পছন্দ

en: Personal preferences
bn_IN: ব্যক্তিগত পছন্দ

en: System
bn_IN: সিস্টেম

en: System settings
bn_IN: সিস্টেম সংক্রান্ত বৈশিষ্ট্য

en: System Tools
bn_IN: সিস্টেমের বিভিন্ন সরঞ্জাম

en: System configuration and monitoring
bn_IN: সিস্টেমের বৈশিষ্ট্য কনফিগারেশন এবং নিরীক্ষণ

en: Universal Access
bn_IN: সার্বজনীন ব্যবহারাধিকার

en: Universal Access Settings
bn_IN: সার্বজনীন ব্যবহারাধিকার সংক্রান্ত সম্পর্কিত বৈশিষ্ট্য

en: Accessories
bn_IN: আনুষঙ্গিক

en: Desktop accessories
bn_IN: ডেস্কটপের ব্যবহৃত আনুষঙ্গিক বস্তু

en: Applications
bn_IN: অ্যাপলিকেশন

en: Personal preferences and administration settings
bn_IN: ব্যক্তিগত পছন্দ ও প্রশাসনিক বৈশিষ্ট্য

en: Other
bn_IN: অন্যান্য

en: Applications that did not fit in other categories
bn_IN: অন্যান্য শ্রেণীর মধ্যে অন্তর্গত না করা অ্যাপ্লিকেশন
