UKUI Desktop Environment - en to br translation catalogue (36 entries)

en: Sound & Video
br: Son ha video

en: Multimedia menu
br: Lañser al liesvedia

en: Programming
br: Gouleviñ

en: Tools for software development
br: Binvioù da ziorren ar meziantoù

en: Education
br: Deskadurezh

en: Games
br: C'hoarioù

en: Games and amusements
br: C'hoarioù ha diduelloù

en: Graphics
br: Skeudennoù

en: Graphics applications
br: Arloadoù skeudennaouiñ

en: Hardware
br: Periant

en: Settings for several hardware devices
br: Arventennoù evit meur a drobarzhell

en: Internet and Network
br: Internet ha Rouedad

en: Network-related settings
br: Arventennoù ar rouedad

en: Look and Feel
br: Neuz ha Feson

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
br: Arventennoù a reol neuz ar burev hag e emzalc'h

en: Programs for Internet access such as web and email
br: Goulevioù evit tizhout ar c'henrouedad, posteliñ ha furcherezh

en: Office
br: Bureveg

en: Office Applications
br: Arloadoù burev

note: Translators: this is Personal as in "Personal settings"
en: Personal
br: Personel

en: Personal settings
br: Arventennoù personel

en: Administration
br: Ardeiñ

en: Change system-wide settings (affects all users)
br: Kemmañ dre vras arventennoù ar reizhiad (evit an holl arveriaded)

en: Preferences
br: Gwellvezioù

en: Personal preferences
br: Gwellvezioù hiniennel

en: System
br: Reizhiad

en: System settings
br: Arventennoù ar reizhiad

en: System Tools
br: Binvioù ar reizhiad

en: System configuration and monitoring
br: Kefluniadur ha gouarnerezh ar reizhiad

en: Universal Access
br: Haezhiñ hollvedel

en: Universal Access Settings
br: Arventennoù haezhiñ hollvedel

en: Accessories
br: Mavegoù

en: Desktop accessories
br: Mavegoù ar burev

en: Applications
br: Arloadoù

en: Personal preferences and administration settings
br: Gwellvezioù personel hag arventennoù ardeiñ

en: Other
br: Arloadoù all

en: Applications that did not fit in other categories
br: Arloadoù n'int ket stag ouzh rummad all ebet
