UKUI Desktop Environment - en to cmn translation catalogue (37 entries)

en: Sound & Video
cmn: 影音

en: Multimedia menu
cmn: 多媒體選單

en: Programming
cmn: 軟體開發

en: Tools for software development
cmn: 軟體開發工具

en: Education
cmn: 教育

en: Games
cmn: 遊戲

en: Games and amusements
cmn: 遊戲及娛樂

en: Graphics
cmn: 美工繪圖

en: Graphics applications
cmn: 繪圖工具

en: Hardware
cmn: 硬體

en: Settings for several hardware devices
cmn: 多種硬體的設定

en: Internet and Network
cmn: 網際網路及網路

en: Network-related settings
cmn: 網路相關設定

en: Look and Feel
cmn: 外觀與感覺

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
cmn: 控制桌面顯示方式及行為的設定

en: Internet
cmn: 網際網路

en: Programs for Internet access such as web and email
cmn: 如瀏覽網頁及收發電郵等網路軟體

en: Office
cmn: 辦公

en: Office Applications
cmn: 辦公室軟體

note: Translators: this is Personal as in "Personal settings"
en: Personal
cmn: 個人

en: Personal settings
cmn: 個人設定

en: Administration
cmn: 管理

en: Change system-wide settings (affects all users)
cmn: 更改全系統設定值（影響所有用戶）

en: Preferences
cmn: 偏好設定

en: Personal preferences
cmn: 個人偏好設定

en: System
cmn: 系統

en: System settings
cmn: 系統設定

en: System Tools
cmn: 系統工具

en: System configuration and monitoring
cmn: 系統配置及監察

en: Universal Access
cmn: 無障礙功能

en: Universal Access Settings
cmn: 無障礙功能設定值

en: Accessories
cmn: 附屬應用程式

en: Desktop accessories
cmn: 桌面附屬應用程式

en: Applications
cmn: 應用程式

en: Personal preferences and administration settings
cmn: 個人偏好及管理設定

en: Other
cmn: 其他

en: Applications that did not fit in other categories
cmn: 不符合其他分類的軟體
