UKUI Desktop Environment - en to cy translation catalogue (36 entries)

en: Sound & Video
cy: Sain a fideo

en: Multimedia menu
cy: Dewislen amlgyfrwng

en: Programming
cy: Rhaglennu

en: Tools for software development
cy: Offer datblygu meddalwedd

en: Education
cy: Addysg

en: Games
cy: Gemau

en: Games and amusements
cy: Gemau a difyrrwch

en: Graphics
cy: Graffeg

en: Graphics applications
cy: Rhaglenni graffeg

en: Hardware
cy: Caledwedd

en: Settings for several hardware devices
cy: Gosodiadau dyfeisiau caledwedd

en: Internet and Network
cy: Y we a rhwydweithiau

en: Network-related settings
cy: Gosodiadau rhwydweithiau

en: Look and Feel
cy: Golwg a naws

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
cy: Gosodiadau i reoli golwg ac ymddygiad y bwrdd gwaith

en: Internet
cy: Rhyngrwyd

en: Programs for Internet access such as web and email
cy: Rhaglenni ar gyfer mynediad i'r rhyngrwyd megis y we ac e-bost

en: Office
cy: Swyddfa

en: Office Applications
cy: Rhaglenni'r swyddfa

note: Translators: this is Personal as in "Personal settings"
en: Personal
cy: Personol

en: Personal settings
cy: Gosodiadau personol

en: Administration
cy: Gweinyddiaeth

en: Change system-wide settings (affects all users)
cy: Newid gosodiadau'r system gyfan (yn effeithio ar bob defnyddiwr)

en: Preferences
cy: Hoffterau

en: Personal preferences
cy: Hoffterau personol

en: System settings
cy: Gosodiadau'r system

en: System Tools
cy: Offer system

en: System configuration and monitoring
cy: Ffurfweddu a monitro'r system

en: Universal Access
cy: Hygyrchedd

en: Universal Access Settings
cy: Gosodiadau hygyrchedd

en: Accessories
cy: Ategolion

en: Desktop accessories
cy: Ategolion i'r bwrdd gwaith

en: Applications
cy: Rhaglenni

en: Personal preferences and administration settings
cy: Hoffterau personol a gosodiadau gweinyddol

en: Other
cy: Eraill

en: Applications that did not fit in other categories
cy: Rhaglenni sydd ddim yn perthyn i'r categorïau eraill
