UKUI Desktop Environment - en to fr translation catalogue (35 entries)

en: Sound & Video
fr: Son et vidéo

en: Multimedia menu
fr: Multimédia

en: Programming
fr: Programmation

en: Tools for software development
fr: Les outils de développement de logiciels

en: Education
fr: Éducation

en: Games
fr: Jeux

en: Games and amusements
fr: Jeux et divertissements

en: Graphics
fr: Graphisme

en: Graphics applications
fr: Applications graphiques

en: Hardware
fr: Matériel

en: Settings for several hardware devices
fr: Paramètres pour certains périphériques

en: Internet and Network
fr: Internet et réseau

en: Network-related settings
fr: Paramètres concernant le réseau

en: Look and Feel
fr: Apparence

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
fr: Paramètres contrôlant l'apparence et le comportement du bureau

en: Programs for Internet access such as web and email
fr: Les programmes pour accéder à Internet tel que le Web ou la messagerie

en: Office
fr: Bureautique

en: Office Applications
fr: Autres applications

note: Translators: this is Personal as in "Personal settings"
en: Personal
fr: Personnel

en: Personal settings
fr: Paramètres personnels

en: Change system-wide settings (affects all users)
fr: Modifie globalement les paramètres du système (affecte tous les utilisateurs)

en: Preferences
fr: Préférences

en: Personal preferences
fr: Préférences personnelles

en: System
fr: Système

en: System settings
fr: Paramètres système

en: System Tools
fr: Outils système

en: System configuration and monitoring
fr: Configuration et surveillance système

en: Universal Access
fr: Accès universel

en: Universal Access Settings
fr: Paramètres d'accès universel

en: Accessories
fr: Accessoires

en: Desktop accessories
fr: Accessoires du bureau

en: Applications
fr: Logiciels

en: Personal preferences and administration settings
fr: Préférences personnelles et paramètres du système

en: Other
fr: Autre

en: Applications that did not fit in other categories
fr: Les applications qui ne conviennent à aucune autre catégorie
