UKUI Desktop Environment - en to fy translation catalogue (36 entries)

en: Sound & Video
fy: Lûd en Fideo

en: Multimedia menu
fy: Media

en: Programming
fy: Programmeare

en: Tools for software development
fy: Programma's foar it untwikkelje fan programma's

en: Education
fy: Edukaasje

en: Games
fy: Spultsjes

en: Games and amusements
fy: Spultsjes en Ferdiverdaasje

en: Graphics
fy: Grafysk

en: Graphics applications
fy: Grafyske programma's

en: Settings for several hardware devices
fy: Ynstellings foar ferskillende hardware apparaten

en: Internet and Network
fy: Ynternet en Netwurk

en: Network-related settings
fy: Netwurk-relativearre ynstellings

en: Look and Feel
fy: Uterlik

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
fy: Ynstellingen foar it gedrach en it uterlik fan it bureaublêd

en: Internet
fy: Ynternet

en: Programs for Internet access such as web and email
fy: Programma's foar Ynternet tagong sa as web en ynternet post

en: Office
fy: Kantoar

en: Office Applications
fy: Kantoar programma's

note: Translators: this is Personal as in "Personal settings"
en: Personal
fy: Persoanlik

en: Personal settings
fy: Persoanlike Ynstellingen

en: Administration
fy: Administraasje

en: Change system-wide settings (affects all users)
fy: Systeem-wide ynstellingen (alle brûkers)

en: Preferences
fy: Ynstellingen

en: Personal preferences
fy: Persoanlike foarkarren

en: System
fy: Systeem

en: System settings
fy: Systeem Ynstellingen

en: System Tools
fy: Systeem Tapassingen

en: System configuration and monitoring
fy: Systeem konfiguraasje en kontrolearje

en: Universal Access
fy: Algemiene Tagong

en: Universal Access Settings
fy: Algemiene Tagong Ynstellingen

en: Accessories
fy: Assesoires

en: Desktop accessories
fy: Bureaublêd assesoires

en: Applications
fy: Programma's

en: Personal preferences and administration settings
fy: Persoanlike foarkarren en administraasje ynstellings

en: Other
fy: Oare programma's

en: Applications that did not fit in other categories
fy: Applicaties die net yn oare categorien passe
