UKUI Desktop Environment - en to he translation catalogue (37 entries)

en: Sound & Video
he: קול ווידאו

en: Multimedia menu
he: תפריט מולטימדיה

en: Programming
he: תכנות

en: Tools for software development
he: כלים לפיתוח תוכנה

en: Education
he: לימוד

en: Games
he: משחקים

en: Games and amusements
he: משחקים ושעשועים

en: Graphics
he: גרפיקה

en: Graphics applications
he: יישומים גרפיים

en: Hardware
he: חומרה

en: Settings for several hardware devices
he: הגדרות עבור מספר התקני חומרה

en: Internet and Network
he: אינטרט ורשת

en: Network-related settings
he: הגדרות רשת

en: Look and Feel
he: מראה ומרגש

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
he: הגדרות לשליטה במראה והתנהגות שולחן העבודה

en: Internet
he: אינטרנט

en: Programs for Internet access such as web and email
he: תוכנות לגישה לאינטרנט כגון דפדפן ולקוח דואר

en: Office
he: משרד

en: Office Applications
he: יישומים משרדיים

note: Translators: this is Personal as in "Personal settings"
en: Personal
he: אישי

en: Personal settings
he: הגדרות אישיות

en: Administration
he: ניהול

en: Change system-wide settings (affects all users)
he: שנה הגדרות מערכת כלליות (משפיע על כל המשתמשים)

en: Preferences
he: העדפות

en: Personal preferences
he: העדפות אישיות

en: System
he: מערכת

en: System settings
he: הגדרות מערכת

en: System Tools
he: כלי מערכת

en: System configuration and monitoring
he: הגדרה וניטור של המערכת

en: Universal Access
he: גישה אוניברסלית

en: Universal Access Settings
he: הגדרות גישה אוניברסלית

en: Accessories
he: עזרים

en: Desktop accessories
he: עזרי שולחן עבודה

en: Applications
he: יישומים

en: Personal preferences and administration settings
he: העדפות אישיות והגדרות ניהול

en: Other
he: אחר

en: Applications that did not fit in other categories
he: יישומים שלא התאימו בקטגוריות אחרות
