UKUI Desktop Environment - en to hi translation catalogue (37 entries)

en: Sound & Video
hi: ध्वनि व वीडियो

en: Multimedia menu
hi: मल्टीमीडिया मेनू

en: Programming
hi: प्रोग्रामिंग

en: Tools for software development
hi: सॉफ्टवेयर विकास के औज़ार

en: Education
hi: शिक्षा

en: Games
hi: खेल

en: Games and amusements
hi: खेल व मनोरंजन

en: Graphics
hi: चित्रादि

en: Graphics applications
hi: चित्रादि अनुप्रयोग

en: Hardware
hi: हार्डवेयर

en: Settings for several hardware devices
hi: कई हार्डवेयर युक्तियों के लिए सेटिंग

en: Internet and Network
hi: इंटरनेट व संजाल

en: Network-related settings
hi: संजाल संबंधित सेटिंग

en: Look and Feel
hi: रूप-रंग

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
hi: डेस्कटॉप रूपाकार व व्यवहार का नियंत्रण करने वाले सेटिंग

en: Internet
hi: इंटरनेट

en: Programs for Internet access such as web and email
hi: इंटरनेट पहुँच के लिए वेब व ईमेल जैसे प्रोग्राम

en: Office
hi: कार्यालय

en: Office Applications
hi: कार्यालय अनुप्रयोग

note: Translators: this is Personal as in "Personal settings"
en: Personal
hi: निजी

en: Personal settings
hi: निजी सेटिंग

en: Administration
hi: प्रशासन

en: Change system-wide settings (affects all users)
hi: तंत्र स्तरीय सेटिंग बदलें (सभी उपयोक्ता प्रभावित होते हैं)

en: Preferences
hi: वरीयता

en: Personal preferences
hi: निजी वरीयता

en: System
hi: तंत्र

en: System settings
hi: तंत्र सेटिंग

en: System Tools
hi: तंत्र औज़ार

en: System configuration and monitoring
hi: तंत्र विन्यास व निरीक्षण

en: Universal Access
hi: सार्वभौमिक पहुँच

en: Universal Access Settings
hi: सार्वभौमिक पहुँच सेटिंग

en: Accessories
hi: उपसाधन

en: Desktop accessories
hi: डेस्कटॉप उपसाधन

en: Applications
hi: अनुप्रयोग

en: Personal preferences and administration settings
hi: निजी वरीयता व प्रशासन सेटिंग

en: Other
hi: अन्य

en: Applications that did not fit in other categories
hi: अनुप्रयोग जो अन्य श्रेणी में सटीक नहीं बैठा
