UKUI Desktop Environment - en to is translation catalogue (36 entries)

en: Sound & Video
is: Hljóð og mynd

en: Multimedia menu
is: Margmiðlun

en: Programming
is: Forritun

en: Tools for software development
is: Þróunarverkfæri

en: Education
is: Menntun

en: Games
is: Leikir

en: Games and amusements
is: Leikir og skemmtun

en: Graphics
is: Myndefni

en: Graphics applications
is: Myndefnisforrit

en: Hardware
is: Vélbúnaður

en: Settings for several hardware devices
is: Uppsetning á ýmsum vélbúnaði

en: Internet and Network
is: Internet og netkerfi

en: Network-related settings
is: Netkerfistengdar stillingar

en: Look and Feel
is: Útlit og viðmót

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
is: Stillingar sem stjórna útliti og hegðun skjáborðsins

en: Programs for Internet access such as web and email
is: Forrit til að nálgast netið eins og vefinn og tölvupóst

en: Office
is: Skrifstofa

en: Office Applications
is: Skrifstofuforrit

note: Translators: this is Personal as in "Personal settings"
en: Personal
is: Persónulegt

en: Personal settings
is: Persónulegar stillingar

en: Administration
is: Stjórnun

en: Change system-wide settings (affects all users)
is: Breyta stillingum fyrir allt kerfið (hefur áhrif á alla notendur)

en: Preferences
is: Stillingar

en: Personal preferences
is: Persónulegir valmöguleikar

en: System
is: Kerfið

en: System settings
is: Kerfisstillingar

en: System Tools
is: Kerfistól

en: System configuration and monitoring
is: Kerfisstillingar og vöktun

en: Universal Access
is: Altækur aðgangur

en: Universal Access Settings
is: Stillingar fyrir altækan aðgang

en: Accessories
is: Aukahlutir

en: Desktop accessories
is: Aukahlutir fyrir skjáborð

en: Applications
is: Forrit

en: Personal preferences and administration settings
is: Persónulegir valmöguleikar og stjórnunar stillingar

en: Other
is: Annað

en: Applications that did not fit in other categories
is: Forrit sem passa ekki í aðra flokka
