UKUI Desktop Environment - en to ja translation catalogue (37 entries)

en: Sound & Video
ja: サウンドとビデオ

en: Multimedia menu
ja: マルチメディア関連のプログラムです

en: Programming
ja: プログラミング

en: Tools for software development
ja: ソフトウェア開発者向けのツールです

en: Education
ja: 教育・教養

en: Games
ja: ゲーム

en: Games and amusements
ja: 気晴しにゲームをどうぞ

en: Graphics
ja: グラフィックス

en: Graphics applications
ja: グラフィックス関連のアプリケーションです

en: Hardware
ja: ハードウェア

en: Settings for several hardware devices
ja: 使用するハードウェア・デバイスを設定します

en: Internet and Network
ja: インターネットとネットワーク

en: Network-related settings
ja: ネットワークに関連する設定を行います

en: Look and Feel
ja: ルック＆フィール

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
ja: デスクトップの外観や動きを調整します

en: Internet
ja: インターネット

en: Programs for Internet access such as web and email
ja: ウェブやメールなどインターネットにアクセスのためのプログラムです

en: Office
ja: オフィス

en: Office Applications
ja: オフィス・アプリケーションです

note: Translators: this is Personal as in "Personal settings"
en: Personal
ja: ユーザ向け

en: Personal settings
ja: ユーザ向けの設定を変更します

en: Administration
ja: システム管理

en: Change system-wide settings (affects all users)
ja: システム規模の設定を変更します (すべてのユーザに影響します)

en: Preferences
ja: 設定

en: Personal preferences
ja: ユーザ専用の設定

en: System
ja: システム

en: System settings
ja: システム規模の設定を変更します

en: System Tools
ja: システムツール

en: System configuration and monitoring
ja: システムの設定と監視を行うプログラムです

en: Universal Access
ja: ユニバーサル・アクセス

en: Universal Access Settings
ja: ユニバーサル・アクセスの設定を変更します

en: Accessories
ja: アクセサリ

en: Desktop accessories
ja: デスクトップ用のアクセサリーです

en: Applications
ja: アプリケーション

en: Personal preferences and administration settings
ja: 個人設定と管理者向けの設定ツールです

en: Other
ja: その他

en: Applications that did not fit in other categories
ja: 他のカテゴリにあてはまらないアプリケーション
