UKUI Desktop Environment - en to kn translation catalogue (37 entries)

en: Sound & Video
kn: ಧ್ವನಿ ಹಾಗು ದೃಶ್ಯ

en: Multimedia menu
kn: ಮಲ್ಟಿಮೀಡಿಯಾ ಅಂಶಪಟ್ಟಿ

en: Programming
kn: ಪ್ರೊಗ್ರಾಮಿಂಗ್

en: Tools for software development
kn: ತಂತ್ರಾಂಶ ವಿಕಸನೆಗಾಗಿನ ಉಪಕರಣಗಳು

en: Education
kn: ಶಿಕ್ಷಣ

en: Games
kn: ಆಟಗಳು

en: Games and amusements
kn: ಆಟಗಳು ಹಾಗು ರಂಜನೆಗಳು

en: Graphics
kn: ಗ್ರಾಫಿಕ್ಸ್

en: Graphics applications
kn: ಗ್ರಾಫಿಕ್ಸ್ ಅನ್ವಯಗಳು

en: Hardware
kn: ಯಂತ್ರಾಂಶ

en: Settings for several hardware devices
kn: ಹಲವಾರು ಯಂತ್ರಾಂಶ ಸಾಧನಗಳಿಗಾಗಿನ ಸಿದ್ಧತೆಗಳು

en: Internet and Network
kn: ಅಂತರಜಾಲ ಹಾಗು ಜಾಲಬಂಧ

en: Network-related settings
kn: ಜಾಲಬಂಧ-ಸಂಬಂಧಿತ ಸಿದ್ಧತೆಗಳು

en: Look and Feel
kn: ನೋಟ ಹಾಗು ಮಾಟ

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
kn: ಗಣಕತೆರೆಯ ಸ್ವರೂಪ ಹಾಗು ವರ್ತನೆಯನ್ನು ನಿಯಂತ್ರಿಸುವ ಸಿದ್ಧತೆಗಳು

en: Internet
kn: ಅಂತರಜಾಲ

en: Programs for Internet access such as web and email
kn: ಜಾಲ ಹಾಗು ಇಮೈಲಿನಂತಹ ಅಂತರಜಾಲವನ್ನು ನಿಲುಕಿಸಿಕೊಳ್ಳುವ ಪ್ರೊಗ್ರಾಂಗಳು

en: Office
kn: ಆಫೀಸ್

en: Office Applications
kn: ಆಫೀಸ್ ಅನ್ವಯಗಳು

note: Translators: this is Personal as in "Personal settings"
en: Personal
kn: ವೈಯಕ್ತಿಕ

en: Personal settings
kn: ವೈಯಕ್ತಿಕ ಸಿದ್ಧತೆಗಳು

en: Administration
kn: ನಿರ್ವಹಣೆ

en: Change system-wide settings (affects all users)
kn: ವ್ಯವಸ್ಥೆಯಾದ್ಯಂತದ ಸಿದ್ಧತೆಗಳನ್ನು ಬದಲಾಯಿಸಿ (ಎಲ್ಲಾ ಬಳಕೆದಾರರ ಮೇಲೂ ಪರಿಣಾಮಬೀರುತ್ತದೆ)

en: Preferences
kn: ಆದ್ಯತೆಗಳು

en: Personal preferences
kn: ವೈಯಕ್ತಿಕ ಆದ್ಯತೆಗಳು

en: System
kn: ವ್ಯವಸ್ಥೆ

en: System settings
kn: ವ್ಯವಸ್ಥೆಯ ಸಿದ್ಧತೆಗಳು

en: System Tools
kn: ವ್ಯವಸ್ಥೆಯ ಉಪಕರಣಗಳು

en: System configuration and monitoring
kn: ವ್ಯವಸ್ಥೆಯ ಸಂರಚನೆ ಹಾಗು ಪರಿವೀಕ್ಷಣೆ

en: Universal Access
kn: ಜಾಗತಿಕ ನಿಲುಕಣೆ

en: Universal Access Settings
kn: ಜಾಗತಿಕ ನಿಲುಕಣೆ ಸಿದ್ಧತೆಗಳು

en: Accessories
kn: ಸಲಕರಣೆಗಳು

en: Desktop accessories
kn: ಗಣಕತೆರೆಯ ಸಲಕರಣೆಗಳು

en: Applications
kn: ಅನ್ವಯಗಳು

en: Personal preferences and administration settings
kn: ವೈಯಕ್ತಿಕ ಆದ್ಯತೆಗಳು ಹಾಗು ನಿರ್ವಹಣಾ ಸಿದ್ಧತೆಗಳು

en: Other
kn: ಇತರೆ

en: Applications that did not fit in other categories
kn: ಬೇರೆ ವರ್ಗಗಳಿಗೆ ಸೇರದೇ ಇರುವಂತಹ ಅನ್ವಯಗಳು
