UKUI Desktop Environment - en to mr translation catalogue (37 entries)

en: Sound & Video
mr: आवाज व चलचित्र

en: Multimedia menu
mr: मल्टीमिडीया मेन्यू

en: Programming
mr: प्रोग्रामिंग

en: Tools for software development
mr: सॉफ्टवेयर बनवण्यासाटीचे औजार

en: Education
mr: शिक्षण

en: Games
mr: खेळ

en: Games and amusements
mr: खेळ व मनोरंजन

en: Graphics
mr: चित्र-विज्ञान

en: Graphics applications
mr: चित्र-विज्ञान उपकरणं

en: Hardware
mr: हार्डवेअर

en: Settings for several hardware devices
mr: विविध हार्डवेअर साधन करीता संयोजना

en: Internet and Network
mr: महाजाळ व संजाळ

en: Network-related settings
mr: संजाळ-संबंधी संयोजना

en: Look and Feel
mr: दृश्य व प्रभाव

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
mr: डेस्कटॉप दृश्य व वागणूक नियंत्रीत करणारी संयोजना

en: Internet
mr: इंटरनेट

en: Programs for Internet access such as web and email
mr: इंटरनेट वेब व ईमेल बघण्यासाठी प्रोग्राम

en: Office
mr: कार्यालय

en: Office Applications
mr: कार्यालय संबंधित उपकरणं

note: Translators: this is Personal as in "Personal settings"
en: Personal
mr: व्यक्तिगत

en: Personal settings
mr: व्यक्तिगत संयोजना

en: Administration
mr: व्यवथापन

en: Change system-wide settings (affects all users)
mr: प्रणाली-करीताचे संयोजना बदलवा (सर्व वापरकर्ते प्रभावीत होतात)

en: Preferences
mr: प्राधान्ये

en: Personal preferences
mr: व्यक्तिगत प्राधान्यता

en: System
mr: प्रणाली

en: System settings
mr: प्रणाली संयोजना

en: System Tools
mr: यंत्रणे संबंधित औजार

en: System configuration and monitoring
mr: यंत्रणेचे सुसुत्रीकरण व संचलन

en: Universal Access
mr: जागतीक प्रवेश

en: Universal Access Settings
mr: जागतीक प्रवेश संयोजना

en: Accessories
mr: शिवाय उपकरणं

en: Desktop accessories
mr: डेस्कटॉपशी निगडित शिवाय उपकरणं

en: Applications
mr: उपकरणं

en: Personal preferences and administration settings
mr: व्यक्तिगत प्राधान्यता व प्रशासकीय रचना

en: Other
mr: अन्य

en: Applications that did not fit in other categories
mr: उपकरणं जे दुसरया कुठल्याही गटांत बसले नाही
