UKUI Desktop Environment - en to nds translation catalogue (35 entries)

en: Sound & Video
nds: Ton un Bild

en: Multimedia menu
nds: Multimedia

en: Programming
nds: Programmeeren

en: Tools for software development
nds: Hölpprogrammen to'r Programmkonstruktschoon

en: Education
nds: Erteken

en: Games
nds: Speelen

en: Games and amusements
nds: Speel un Spoos

en: Graphics
nds: Grafik

en: Graphics applications
nds: Grafikprogramme

en: Settings for several hardware devices
nds: Instellens för unnerscheedliche Hardware

en: Internet and Network
nds: Innernet un Netwark

en: Network-related settings
nds: Netwarksinstellens

en: Look and Feel
nds: Utsehn

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
nds: Instellensstüern vun Schrievdiskverhollen un -utsehn

en: Internet
nds: Innernet

en: Programs for Internet access such as web and email
nds: Programme för Innernettogrip as Net un E-Post

en: Office
nds: Kontor

en: Office Applications
nds: Kontorprogramme

note: Translators: this is Personal as in "Personal settings"
en: Personal
nds: Persönlich

en: Personal settings
nds: Persönliche Instellens

en: Administration
nds: Verwaltens

en: Change system-wide settings (affects all users)
nds: Systemwiete Instellens ännern (Geiht all Bruker wat an)

en: Preferences
nds: Instellens

en: Personal preferences
nds: Persönliche Instellens

en: System settings
nds: Systeminstellens

en: System Tools
nds: Systemprogramme

en: System configuration and monitoring
nds: Systemkonfiguratschoon un Oppassens

en: Universal Access
nds: Togrip in'n Groten un Ganzen

en: Universal Access Settings
nds: Togripinstellens in'n Groten un Ganzen

en: Accessories
nds: Tobehör

en: Desktop accessories
nds: Schrievdisk Tobehör

en: Applications
nds: Programme

en: Personal preferences and administration settings
nds: Persönliche Vorleeben un administrative Instellens

en: Other
nds: Annere

en: Applications that did not fit in other categories
nds: Programme de keene Schieblade passen
