UKUI Desktop Environment - en to nl translation catalogue (35 entries)

en: Sound & Video
nl: Audio en video

en: Multimedia menu
nl: Multimedia

en: Programming
nl: Ontwikkeling

en: Tools for software development
nl: Gereedschap voor software-ontwikkeling

en: Education
nl: Educatie

en: Games
nl: Spellen

en: Games and amusements
nl: Spelletjes en amusement

en: Graphics
nl: Grafisch

en: Graphics applications
nl: Grafische toepassingen

en: Settings for several hardware devices
nl: Hardware-instellingen

en: Internet and Network
nl: Internet en netwerk

en: Network-related settings
nl: Netwerkgerelateerde instellingen

en: Look and Feel
nl: Uiterlijk en gedrag

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
nl: Instellingen voor het uiterlijk en gedrag van de werkomgeving

en: Programs for Internet access such as web and email
nl: Toepassingen voor internettoegang zoals web en e-mail

en: Office
nl: Kantoor

en: Office Applications
nl: Kantoortoepassingen

note: Translators: this is Personal as in "Personal settings"
en: Personal
nl: Persoonlijk

en: Personal settings
nl: Persoonlijke voorkeuren

en: Administration
nl: Beheer

en: Change system-wide settings (affects all users)
nl: Systeembrede instellingen (op alle gebruikers van toepassing)

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Personal preferences
nl: Persoonlijke voorkeuren

en: System
nl: Systeem

en: System settings
nl: Systeeminstellingen

en: System Tools
nl: Systeemgereedschap

en: System configuration and monitoring
nl: Systeemconfiguratie en -controle

en: Universal Access
nl: Toegankelijkheid

en: Universal Access Settings
nl: Toegankelijkheidsinstellingen

en: Accessories
nl: Hulpmiddelen

en: Desktop accessories
nl: Bureaubladhulpmiddelen

en: Applications
nl: Toepassingen

en: Personal preferences and administration settings
nl: Persoonlijke voorkeuren en instellingen

en: Other
nl: Overig

en: Applications that did not fit in other categories
nl: Toepassingen die niet in een andere categorie ondergebracht kunnen worden
