UKUI Desktop Environment - en to oc translation catalogue (32 entries)

en: Sound & Video
oc: Son e vidèo

en: Multimedia menu
oc: Multimèdia

en: Programming
oc: Desvolopament

en: Tools for software development
oc: Aisinas per desvolopar de logicials

en: Education
oc: Educacion

en: Games
oc: Jòcs

en: Games and amusements
oc: Jòcs e divertiments

en: Graphics
oc: Grafisme

en: Graphics applications
oc: Logicials grafics

en: Hardware
oc: Ukuirial

en: Settings for several hardware devices
oc: Paramètres per d'unes periferics ukuirials

en: Internet and Network
oc: Internet e ret

en: Network-related settings
oc: Paramètres en relacion amb la ret

en: Programs for Internet access such as web and email
oc: Logicials per accedir a internet, coma lo web o los messatges electronics

en: Office
oc: Burèu

en: Office Applications
oc: Logicials pel burèu

en: Personal settings
oc: Paramètres personals

en: Administration
oc: Administracion

en: Preferences
oc: Preferéncias

en: Personal preferences
oc: Preferéncias personalas

en: System
oc: Sistèma

en: System settings
oc: Paramètres del sistèma

en: System Tools
oc: Aisinas sistèma

en: System configuration and monitoring
oc: Configuracion e susvelhança del sistèma

en: Universal Access
oc: Accès universal

en: Universal Access Settings
oc: Paramètres d'accès universal

en: Accessories
oc: Accessòris

en: Desktop accessories
oc: Accessòris del burèu

en: Applications
oc: Aplicacions

en: Personal preferences and administration settings
oc: Preferéncias personalas e paramètres del sistèma

en: Other
oc: Autre

en: Applications that did not fit in other categories
oc: Logicials que dintran pas dins las autras categorias
