UKUI Desktop Environment - en to or translation catalogue (37 entries)

en: Sound & Video
or: ଧ୍ବନି ଏବଂ ଭିଡିଓ

en: Multimedia menu
or: ବହୁମାଧ୍ଯମ ତାଲିକା

en: Programming
or: ପ୍ରୋଗ୍ରାମିଙ୍ଗ

en: Tools for software development
or: ସଫ୍ଟୱେର ବିକାଶ ପାଇଁ ଉପକରଣ

en: Education
or: ଶିକ୍ଷା

en: Games
or: ଖେଳ

en: Games and amusements
or: ଖେଳ ଏବଂ ମନୋରଞ୍ଜନ

en: Graphics
or: ଆଲେଖୀ

en: Graphics applications
or: ଆଲେଖୀ ପ୍ରୟୋଗ

en: Hardware
or: ହାର୍ଡୱେର

en: Settings for several hardware devices
or: କେତେକ ହାର୍ଡୱେର ଯନ୍ତ୍ରଗୁଡିକ ପାଇଁ ବିନ୍ୟାସ

en: Internet and Network
or: ଇନ୍ଟରନେଟ ଏବଂ ନେଟୱର୍କ

en: Network-related settings
or: ନେଟୱର୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ବିନ୍ୟାସ

en: Look and Feel
or: ଦେଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଅନୁଭବ କରନ୍ତୁ

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
or: ଡେସ୍କଟପ ପରିଦୃଶ୍ୟ ଏବଂ ଆଚରଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରୁଥିବା ବିନ୍ୟାସ

en: Internet
or: ଇଣ୍ଟରନେଟ

en: Programs for Internet access such as web and email
or: ଇଣ୍ଟରନେଟ ଅଭିଗମ୍ୟତା ପାଇଁ ୱେବ ଏବଂ ଇ-ମେଲ ଭଳି ପ୍ରୋଗ୍ରାମଗୁଡ଼ିକ

en: Office
or: କାର୍ଯ୍ଯାଳୟ

en: Office Applications
or: କାର୍ଯ୍ଯାଳୟ ପ୍ରୟୋଗ

note: Translators: this is Personal as in "Personal settings"
en: Personal
or: ବ୍ୟକ୍ତିଗତ

en: Personal settings
or: ବ୍ଯକ୍ତିଗତ ବିନ୍ଯାସ

en: Administration
or: ପ୍ରଶାସନ

en: Change system-wide settings (affects all users)
or: ତନ୍ତ୍ର ବ୍ଯାପି ବିନ୍ଯାସକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ (ସମସ୍ତ ଉପଭୋକ୍ତା ମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ)

en: Preferences
or: ପସନ୍ଦ

en: Personal preferences
or: ବ୍ଯକ୍ତିଗତ ପସନ୍ଦ

en: System
or: ତନ୍ତ୍ର

en: System settings
or: ତନ୍ତ୍ର ବିନ୍ୟାସ

en: System Tools
or: ତନ୍ତ୍ର ଉପକରଣ

en: System configuration and monitoring
or: ତନ୍ତ୍ର ବିନ୍ଯାସ ଏବଂ ନିରୀକ୍ଷଣ

en: Universal Access
or: ସାର୍ବଜନିକ ଅଭିଗମ୍ୟତା

en: Universal Access Settings
or: ସାର୍ବଜନିକ ଅଭିଗମ୍ୟତା ବିନ୍ଯାସ

en: Accessories
or: ସହାୟକ ବସ୍ତୁ

en: Desktop accessories
or: ଡେସ୍କଟପ୍ ସହାୟକ ବସ୍ତୁ

en: Applications
or: ପ୍ରୟୋଗ

en: Personal preferences and administration settings
or: ବ୍ଯକ୍ତିଗତ ପସନ୍ଦ ଏବଂ ପ୍ରଶାସନିକ ବିନ୍ଯାସ

en: Other
or: ଅନ୍ଯାନ୍ଯ

en: Applications that did not fit in other categories
or: ପ୍ରୟୋଗ ଯାହାକି ଅନ୍ଯ କୌଣସି ଶ୍ରେଣୀ ସହିତ ଖାପ ଖାଇଲା ନାହିଁ
