UKUI Desktop Environment - en to ps translation catalogue (37 entries)

en: Sound & Video
ps: غږ او وېډيو

en: Multimedia menu
ps: ګڼرسنۍ غورنۍ

en: Programming
ps: پروګرامونه

en: Tools for software development
ps: د ساوترو جوړولو لپاره توکي

en: Education
ps: زدکړه

en: Games
ps: لوبې

en: Games and amusements
ps: لوبې او مهالتيري

en: Graphics
ps: کښنيزونه

en: Graphics applications
ps: کښنيزونو کاريالونه

en: Hardware
ps: هډوتري

en: Settings for several hardware devices
ps: د ډېرو هډوتري وزلو لپاره امستنې

en: Internet and Network
ps: اېنټرنېټ او ځال

en: Network-related settings
ps: ځال پورې تړلې امستنې

en: Look and Feel
ps: ښکارېدنه

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
ps: د سرپاڼې د ښکارېدو او کړه وړې امستنې

en: Internet
ps: اېنټرنېټ

en: Programs for Internet access such as web and email
ps: د اېنټرنېټ د لاسرس لپاره کړنلارې لکه ګورت او برېښليک

en: Office
ps: افس

en: Office Applications
ps: د افس کاريالونه

note: Translators: this is Personal as in "Personal settings"
en: Personal
ps: وګړيز

en: Personal settings
ps: وګړيزې امستنې

en: Administration
ps: پازوالنه

en: Change system-wide settings (affects all users)
ps: (په ټولو کارنانو کارول کيږي) غونډال-ارت امستنې بدلول

en: Preferences
ps: غوراوي

en: Personal preferences
ps: وکړيز غوراوي

en: System
ps: غونډال

en: System settings
ps: غونډال امستنې

en: System Tools
ps: غونډال توکي

en: System configuration and monitoring
ps: د غونډال سازونه او ليدنه

en: Universal Access
ps: نړېوال لاسرس

en: Universal Access Settings
ps: د نړېوال لاسرس امستنې

en: Accessories
ps: ملتوکي

en: Desktop accessories
ps: د سرپاڼې ملتوکي

en: Applications
ps: کاريالونه

en: Personal preferences and administration settings
ps: وګړيز غوراوي او د پازوالنې امستنې

en: Other
ps: نور

en: Applications that did not fit in other categories
ps: هغه کاريالونه چې په نورو ټولېو کې نه راځي
