UKUI Desktop Environment - en to pt_BR translation catalogue (35 entries)

en: Sound & Video
pt_BR: Som e Vídeo

en: Multimedia menu
pt_BR: Menu Multimídia

en: Programming
pt_BR: Desenvolvimento

en: Tools for software development
pt_BR: Ferramentas para desenvolvimento de software

en: Education
pt_BR: Educativo

en: Games
pt_BR: Jogos

en: Games and amusements
pt_BR: Jogos e diversão

en: Graphics
pt_BR: Gráficos

en: Graphics applications
pt_BR: Aplicativos gráficos

en: Settings for several hardware devices
pt_BR: Configurações para vários dispositivos de hardware

en: Internet and Network
pt_BR: Internet e Rede

en: Network-related settings
pt_BR: Configurações de rede

en: Look and Feel
pt_BR: Visual e Comportamento

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
pt_BR: Configurações que controlam o visual e o comportamento da área de trabalho

en: Programs for Internet access such as web and email
pt_BR: Programas para acesso à Internet tais como web e e-mail

en: Office
pt_BR: Escritório

en: Office Applications
pt_BR: Aplicativos de Escritório

note: Translators: this is Personal as in "Personal settings"
en: Personal
pt_BR: Pessoal

en: Personal settings
pt_BR: Configurações pessoais

en: Administration
pt_BR: Administração

en: Change system-wide settings (affects all users)
pt_BR: Modifique configurações gerais do sistema (isso afeta a todos os usuários)

en: Preferences
pt_BR: Preferências

en: Personal preferences
pt_BR: Preferências pessoais

en: System
pt_BR: Sistema

en: System settings
pt_BR: Configurações do sistema

en: System Tools
pt_BR: Ferramentas do sistema

en: System configuration and monitoring
pt_BR: Configuração e monitoramento do sistema

en: Universal Access
pt_BR: Acessibilidade

en: Universal Access Settings
pt_BR: Configurações de acessibilidade

en: Accessories
pt_BR: Acessórios

en: Desktop accessories
pt_BR: Acessórios da área de trabalho

en: Applications
pt_BR: Aplicativos

en: Personal preferences and administration settings
pt_BR: Preferências pessoais e configurações de administração

en: Other
pt_BR: Outros

en: Applications that did not fit in other categories
pt_BR: Aplicativos que não se encaixam em outras categorias
