UKUI Desktop Environment - en to sv translation catalogue (34 entries)

en: Sound & Video
sv: Ljud och video

en: Multimedia menu
sv: Multimediameny

en: Programming
sv: Programmering

en: Tools for software development
sv: Verktyg för programutveckling

en: Education
sv: Utbildning

en: Games
sv: Spel

en: Games and amusements
sv: Spel och underhållning

en: Graphics
sv: Grafik

en: Graphics applications
sv: Grafikprogram

en: Hardware
sv: Hårdvara

en: Settings for several hardware devices
sv: Inställningar för ett flertal hårdvaruenheter

en: Internet and Network
sv: Internet och nätverk

en: Network-related settings
sv: Nätverksrelaterade inställningar

en: Look and Feel
sv: Utseende och beteende

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
sv: Inställningar som styr skrivbordets utseende och beteende

en: Programs for Internet access such as web and email
sv: Program för internetåtkomst som till exempel webb och e-post

en: Office
sv: Kontor

en: Office Applications
sv: Kontorsprogram

note: Translators: this is Personal as in "Personal settings"
en: Personal
sv: Personligt

en: Personal settings
sv: Personliga inställningar

en: Change system-wide settings (affects all users)
sv: Ändra inställningar för hela systemet (påverkar alla användare)

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Personal preferences
sv: Personliga inställningar

en: System settings
sv: Systeminställningar

en: System Tools
sv: Systemverktyg

en: System configuration and monitoring
sv: Systemkonfiguration och systemövervakning

en: Universal Access
sv: Allmän åtkomst

en: Universal Access Settings
sv: Inställningar för allmän åtkomst

en: Accessories
sv: Tillbehör

en: Desktop accessories
sv: Skrivbordstillbehör

en: Applications
sv: Program

en: Personal preferences and administration settings
sv: Personliga inställningar och administrationsinställningar

en: Other
sv: Övrigt

en: Applications that did not fit in other categories
sv: Program som inte passar in i någon annan kategori
