UKUI Desktop Environment - en to te translation catalogue (37 entries)

en: Sound & Video
te: ధ్వని మరియు దృశ్యం

en: Multimedia menu
te: బహుళమాధ్యమాల జాబితా

en: Programming
te: కార్యలేఖనం

en: Tools for software development
te: కార్యరూపకాలని తయారు చేయుటకు పనిముట్లు

en: Education
te: విద్య

en: Games
te: ఆటలు

en: Games and amusements
te: ఆటలు మరియు వినోదకాలు

en: Graphics
te: రేఖాచిత్రాలు

en: Graphics applications
te: రేఖాచిత్ర అనువర్తనాలు

en: Hardware
te: హార్డ్‌వేర్

en: Settings for several hardware devices
te: పలు హార్డ్‌వేర్ పరికరాల కోసం అమరికలు

en: Internet and Network
te: అంతర్జాలం మరియు జాలం

en: Network-related settings
te: నెట్వర్క్ సంబంధిత అమరికలు

en: Look and Feel
te: రూపురేఖలు

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
te: రంగస్థల రూపం మరియు ప్రవర్తనను నియంత్రణ చేయు అమరికలు

en: Internet
te: అంతర్జాలం

en: Programs for Internet access such as web and email
te: అంతర్జాల సాంగత్యం ఏర్పరుచు కార్యక్రమాలు

en: Office
te: కార్యాలయం

en: Office Applications
te: కార్యాలయ అనువర్తనాలు

note: Translators: this is Personal as in "Personal settings"
en: Personal
te: వ్యక్తిగతం

en: Personal settings
te: వ్యక్తిగత అమరికలు

en: Administration
te: నిర్వహణ

en: Change system-wide settings (affects all users)
te: వ్యవస్థకు సంబందించిన అన్ని అమరికలను మార్చు (ఈ మార్పులు అందరు వినియోగ దారులకు వమర్చబడతయి)

en: Preferences
te: అభిరుచులు

en: Personal preferences
te: వ్యక్తిగత అభిరుచులు

en: System
te: వ్యవస్థ

en: System settings
te: వ్యవస్థ అమరికలు

en: System Tools
te: వ్యవస్థ పనిముట్లు

en: System configuration and monitoring
te: వ్యవస్థ స్వరూపణం మరియు పర్యవేక్షణ

en: Universal Access
te: సార్వత్రిక ప్రాప్తి

en: Universal Access Settings
te: సార్వత్రిక ప్రాప్తి అమరికలు

en: Accessories
te: సహాయకాలు

en: Desktop accessories
te: రంగస్థల సహాయకాలు

en: Applications
te: అనువర్తనాలు

en: Personal preferences and administration settings
te: వ్యక్తిగత అభిరుచులు మరియు నిర్వహణ అమరికలు

en: Other
te: ఇతరాలు

en: Applications that did not fit in other categories
te: ఇతర వర్గాలలో ఇమడని అనువర్తనాలు
