UKUI Desktop Environment - en to th translation catalogue (37 entries)

en: Sound & Video
th: เสียงและวีดิทัศน์

en: Multimedia menu
th: เมนูระบบสื่อผสม

en: Programming
th: เขียนโปรแกรม

en: Tools for software development
th: เครื่องมือพัฒนาซอฟต์แวร์

en: Education
th: การศึกษา

en: Games
th: เกม

en: Games and amusements
th: เกมและความบันเทิง

en: Graphics
th: รูปภาพ

en: Graphics applications
th: โปรแกรมสำหรับรูปภาพ

en: Hardware
th: ฮาร์ดแวร์

en: Settings for several hardware devices
th: ตั้งค่าอุปกรณ์ฮาร์ดแวร์ต่างๆ

en: Internet and Network
th: อินเทอร์เน็ตและเครือข่าย

en: Network-related settings
th: ตั้งค่าเกี่ยวกับเครือข่าย

en: Look and Feel
th: รูปลักษณ์และการใช้งาน

en: Settings controlling the desktop appearance and behavior
th: ตั้งค่าควบคุมรูปโฉมและพฤติกรรมของเดสก์ท็อป

en: Internet
th: อินเทอร์เน็ต

en: Programs for Internet access such as web and email
th: โปรแกรมสำหรับเข้าอินเทอร์เน็ต เช่น เว็บและเมล

en: Office
th: สำนักงาน

en: Office Applications
th: โปรแกรมสำหรับสำนักงาน

note: Translators: this is Personal as in "Personal settings"
en: Personal
th: ส่วนบุคคล

en: Personal settings
th: ตั้งค่าส่วนบุคคล

en: Administration
th: ดูแลระบบ

en: Change system-wide settings (affects all users)
th: การตั้งค่าที่มีผลทั้งระบบ (มีผลต่อผู้ใช้ทุกคน)

en: Preferences
th: ปรับแต่งพื้นโต๊ะ

en: Personal preferences
th: ปรับแต่งพื้นโต๊ะส่วนตัว

en: System
th: ระบบ

en: System settings
th: ตั้งค่าระบบ

en: System Tools
th: เครื่องมือระบบ

en: System configuration and monitoring
th: ตั้งค่าและเฝ้าดูระบบ

en: Universal Access
th: สิ่งอำนวยความสะดวก

en: Universal Access Settings
th: ตั้งค่าสิ่งอำนวยความสะดวก

en: Accessories
th: เครื่องใช้ไม้สอย

en: Desktop accessories
th: โปรแกรมเครื่องใช้ไม้สอยบนเดสก์ท็อป

en: Applications
th: โปรแกรม

en: Personal preferences and administration settings
th: ปรับแต่งพื้นโต๊ะส่วนตัวและตั้งค่าระบบ

en: Other
th: อื่นๆ

en: Applications that did not fit in other categories
th: โปรแกรมที่ไม่อยู่ในหมวดอื่นๆ
